Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Ludwika,Luizy Niedziela 25. Sierpnia 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
FENTANYL; FENTANYL-JANSSEN
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
iniekcje 50 μg/ml.
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - fentanyl.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Fentanyl jest bardzo skutecznym środkiem narkotycznym o silniejszym działaniu przeciwbólowym niż morfina oraz działającym silniej deprymująco na system oddychania - poraża ośrodki oddechowe w mózgu. Preparat nie wywołuje rozluźnienia mięśni; ma również słabo przeciwwymiotne działanie. Po podaniu dożylnym efekt przeciwbólowy leku następuje w 5 minut przy jednoczesnym wystąpieniu depresji oddychania.
Zastosowanie
Zastosowanie
Środek przeciwbólowy w zabiegach chirurgicznych lub diagnostycznych. Fentanyl jest używany w postaci ampułek do iniekcji (w formie wodorocytrynianu fentanylu) dożylnych oraz plastrów (system transdermalny), w leczeniu bólu ostrego (np. zawał mięśnia sercowego, ból pooperacyjny) i przewlekłego (np. ból nowotworowy), a także w anestezjologii w czasie znieczulenia oraz w premedykacji. Obecnie około 70% operacji w USA przeprowadzanych jest z użyciem fentanylu. Jest także stosowany w oddziałach intensywnej terapii w celu uzyskania analgosedacji. Fentanyl jest substancją silnie uzależniającą i z tego względu jego obrót i stosowanie podlega takim samym przepisom jak innych narkotycznych leków przeciwbólowych. Przewlekłe stosowanie fentanylu powoduje wystąpienie tolerancji farmakologicznej.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Leku nie wolno podawać w astmie, łącznie ze środkami nasennymi, pacjentom będącym pod wpływem alkoholu, pacjentom cierpiącym na zaburzenia oddychania. Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu - zwiększa depresję oddychania.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
> 1/100 - Zwolnienie akcji serca. - Lekkie obniżenie ciśnienia krwi. - Depresja oddychania, Mdłości. - Sztywność mięśni. * Depresja ośrodka oddechowego, * czasami nudności, * wymioty, * bradykardia, * hipotonia, * wyjątkowo skurcz oskrzeli. * Po dużych dawkach obserwuje się niewielką sztywność mięśni klatki piersiowej, co może utrudniać sztuczną wentylację.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nie należy stosować fentanylu * w przypadku nadwrażliwości na lek * podczas jednoczesnego leczenia inhibatorami MAO. Jeśli chory nie jest wentylowany mechanicznie może wystąpić depresja ośrodka oddechowego i choroby zaporowe płuc. Należy zachować ostrożność u pacjentów z * przewlekłą niewydolnością oddechową, * miastemia, * niedoczynnością tarczycy, * ciężkim upośledzeniem czynności wątroby. Fentanyl nie może być zastosowany przy operacjach cesarskiego cięcia do czasu wydobycia płodu. Fentanyl przechodzi do mleka matki.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz anestezjolog dostosowując ją do potrzeb pacjenta. Preparat stosuje się wyłącznie w lecznictwie zamkniętym. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno podawać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki, lecz jego oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Nasila działanie leków wpływających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i ketminy. Alkohol nasila działania niepożądane. Czyści antagoniści receptora opioidowego (np. nalokson) znoszą działanie fentanylu.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook