Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogusława, Tekli Poniedziałek 23. Września 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
EUTHYROX 50; EUTHYROX 100; EUTHYROX 150
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Levothyroxine sodium
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki 25 µg, 50 µg 75 µg 100 µg, 125 µg, 150 µg, 175 µg, 200 µg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - levothyroxine sodium. 1 tabl. zawiera 25 µg, 50 µg, 75 µg, 100 µg, 125 µg, 150 µg, 175 µg lub 200 µg lewotyroksyny.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Lewotyroksyna jest hormonem, który u osób zdrowych jest syntetyzowany w gruczole tarczycy. Lewotyroksyna ma decydujące znaczenie w przebiegu przemiany materii. U osób z niedoborem hormonu przemiana materii następuje znacznie wolniej niż normalnie. Zużycie tlenu jest zmniejszone, a także ilość wytworzonej energii cieplnej. Chorzy skarżą się na stałe odczuwanie zimna, osłabienie, senność, spowolnienie psychiczne i fizyczne oraz dokuczliwe bóle mięśni. Euthyrox zawiera lewotyroksynę otrzymywaną dzięki syntezie chemicznej. Syntetyczna lewotyroksyna działająca identycznie jak tyroksyna, naturalny, główny hormon tarczycy. W tkankach obwodowych przekształca się częściowo w liotyroninę (T3) i tak jak hormon endogenny wywiera charakterystyczny wpływ na receptory T3. Organizm nie jest w stanie odróżnić lewotyroksyny endogennej od egzogennej. Podana doustnie na czczo jest wchłaniana max. w 80%, głównie w jelicie cienkim. Wchłanianie jest wyraźnie uzależnione od galenowej formy preparatu. Stężenie lewotyroksyny w osoczu osiąga max. po 6 h od podania. W przypadku podania doustnego działanie biologiczne ujawnia się po 3-5 dniach. Lewotyroksyna wiąże się z białkami osocza w 99%. Wiązanie między białkiem i hormonem jest kowalencyjne i w osoczu hormon związany jest w stanie ciągłej wymiany z frakcją hormonu wolnego. Ze względu na to wiązanie lewotyroksyna nie poddaje się ani hemodializie ani hemoperfuzji. T0,5 wynosi średnio 7 dni. W nadczynności tarczycy jest krótszy (3-4 dni), a w niedoczynności dłuższy (około 9-10 dni). Objętość dystrybucji wynosi 10-12 l. Wątroba zawiera 1/3 całkowitej ilości lewotyroksyny pozatarczycowej, która podlega szybkiej wymianie z lewotyroksyną w surowicy. Hormony tarczycy są metabolizowane głównie w wątrobie, nerkach, mózgu i mięśniach. Całkowity klirens metaboliczny wynosi około 1,2 l osocza na dobę.
Zastosowanie
Zastosowanie
Niedostateczna czynność gruczołu tarczycy. Euthyrox stosowany jest również przez pacjentów po przebytej operacji tarczycy - częściowego usunięcia płatu tarczycy, jak i pacjentów po przebytym leczeniu promieniotwórczym jodem.
Wskazania
Wskazania
Wole obojętne, zapobieganie nawrotowi wola po resekcji, leczenie zastępcze w niedoczynności tarczycy, leczenie supresyjne raka tarczycy, terapia skojarzona w tyreostatycznym leczeniu nadczynności tarczycy po wyrównaniu jej czynności, test tłumienia czynności tarczycy.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Leku nie wolno podawać w niewydolności kory nadnerczy oraz w niewydolności przedniego płatu przysadki mózgowej. Leku nie wolno stosować w nadczynności tarczycy oraz w świeżym zawale serca. Pacjenci po przebytym zawale serca, chorzy na anginę pektoris, cierpiący na niewydolność krążenia, padaczkę lub skurcze mięśni powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Euthyroxem. Euthyrox przyspiesza przemianę materii, lecz nie może być stosowany jako środek odchudzający. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Euthyrox stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Preparat zmniejsza działanie leków z grupy glykozydów nasercowych oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych. Żelazo utrudnia przyswajanie lewotyroksyny. Zamiar stosowania innych leków podczas kuracji preparatem należy omówić z lekarzem. Przed zastosowaniem hormonów tarczycy należy wykluczyć lub leczyć następujące schorzenia: niewydolność wieńcowa, dławica piersiowa, stwardnienie tętnic, nadciśnienie tętnicze, niewydolność przysadki lub nadnerczy, gruczolak autonomiczny. Nie należy stosować leku w przypadku: nadczynności tarczycy za wyjątkiem jednoczesnego stosowania z lekami przeciwtarczycowymi, nietolerancji galaktozy, niedoboru Lapp laktazy lub zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Euthyrox nie powoduje działań ubocznych. W razie przedawkowania leku może pojawić się gwałtowne bicie serca, biegunka, drżenie rąk oraz nerwowość, drażliwość i bezsenność, które to objawy ustępują po zmniejszeniu dawki leku. Przy właściwym stosowaniu pod kontrolą kliniczną i laboratoryjną nie należy przewidywać działań niepożądanych ze strony preparatu. W przypadku nietolerancji lub przedawkowania lewotyroksyny szczególnie w przypadku zbyt szybkiego zwiększania dawki mogą wystąpić typowe objawy nadczynności tarczycy, jak tachykardia, zaburzenia rytmu serca, bóle dusznicowe, ból głowy, osłabienie i drżenie mięsni, niepokój, bezsenność, nadmierna potliwość, utrata masy ciała, biegunka. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę dobową lub odstawić preparat na kilka dni.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, nie leczona niedoczynność nadnerczy lub przysadki, nie leczona tyreotoksykoza, zawał mięśnia sercowego, ostre zapalenie mięśnia sercowego lub wszystkich warstw serca.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Zwiększone stężenie T3 jest wiarygodnym wskaźnikiem przedawkowania, bardziej wiarygodnym niż zwiększenie stężenia T4 lub fT4. W przypadku przedawkowania i zatrucia występują objawy miernego lub znacznego zwiększenia przemiany materii. W takim przypadku zalecane jest odstawienie leku i przeprowadzenie badania kontrolnego. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla nadczynności tarczycy dolegliwości można złagodzić stosując leki adrenolityczne. Podawanie preparatów przeciwtarczycowych nie jest wskazane, ponieważ czynność tarczycy jest w pełni wyrównana. W przypadku skrajnie dużych dawek (próby samobójcze) może być pomocna plazmofereza.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 150-200 mg dziennie, lecz stosuje się również dawki znacznie większe lub mniejsze. Lek należy przyjmować rano, co jest zgodne z naturalnym rytmem wydzielania się hormonu. Dawka oraz okres leczenia powinny być ustalone na podstawie badań laboratoryjnych i klinicznych indywidualnie. Wole obojętne u dorosłych oraz zapobieganie nawrotowi wola po jego resekcji: 75-200 µg; niedoczynność tarczycy - dorośli - dawka początkowa: 25-50 µg, dawka podtrzymująca: 100-200 µg, dzieci - dawka początkowa: 12,5-50 µg, dawka podtrzymująca: 100-150 µg/m2 powierzchni ciała; terapia skojarzona w tyreostatycznym leczeniu nadczynności tarczycy: 50-100 µg; rak tarczycy: 150-300 µg. Dawkę dobową należy przyjmować jednorazowo rano, na czczo, co najmniej 0,5 h przed śniadaniem, z niewielką ilością płynu.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Lek podaje się w ciąży wyłącznie na zalecenie lekarza. Euthyrox przenika do mleka matki, lecz jego oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Należy jednak omówić z lekarzem ewentualne stosowanie leku w czasie karmienia piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią, leczenie hormonami tarczycy powinno być szczególnie konsekwentne. W tym czasie wymagania dotyczące dawkowania mogą wzrosnąć. Stosowanie lewotyroksyny jako leku uzupełniającego w leczeniu nadczynności tarczycy lekami przeciwtarczycowymi jest w okresie ciąży przeciwwskazane. W odróżnieniu od lewotyroksyny, leki przeciwtarczycowe przenikają przez łożysko w ilościach działających na płód. Leczenie skojarzone lewotyroksyną wymaga podawania większych dawek leków przeciwtarczycowych, co może spowodować niedoczynność gruczołu tarczowego u płodu. Z tego względu w przypadku leczenia nadczynności tarczycy w okresie ciąży powinna być stosowana monoterapia małymi dawkami leków przeciwtarczycowych. Ilość hormonu tarczycy przenikająca do mleka matki, nawet w przypadku stosowania dużych dawek lewotyroksyny nie jest wystarczająca do wywołania nadczynności tarczycy lub hamowania wydzielania TSH u niemowlęcia.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Lewotyroksyna może osłabić działanie leków przeciwcukrzycowych. Działanie środków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny może ulec nasileniu, ponieważ lewotyroksyna wypiera antykoagulanty z ich wiązań z białkami osocza. Cholestyramina i kolestypol zmniejszają wchłanianie lewotyroksyny i preparaty je zawierające powinny być podawane po 4-5 h od jej przyjęcia. Leki zawierające glin (leki zobojętniające, sukralfat) mogą osłabić działanie lewotyroksyny. Salicylany, dikumarol, duże dawki furosemidu (250 mg) i klofibrat mogą wypierać lewotyroksynę z jej wiązań z białkami osocza i nasilać jej działanie, co prowadzi do zwiększenia frakcji fT4. Propyltiouracyl, glikokortykosteroidy, amiodaron, b-adrenolityki i środki kontrastowe zawierające jod hamują obwodową konwersję T4 do T3. Setralina, chlorochina/proguanil zmniejszają skuteczność lewotyroksyny i zwiększają stężenie TSH w surowicy. Barbiturany i inne substancje posiadające zdolność indukowania enzymów wątrobowych mogą zwiększyć klirens wątrobowy lewotyroksyny.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
solaria łyżwiarstwo kolagen ceneo bolą kości spa zalety kolagenu na rozstępy na narty na kaszel suchy i mokry szałwia cukierki z ziołami - szałwia na kaszel palacza szałwia nowości - szałwia produkty na odporność - szałwia zielarnia - szałwia co dobrego - szałwia cukierki z ziołami - szałwia zielarnia - aronia na wzmocnienie - aronia na wzmocnienie - aronia apteka - aronia w zielarniach - aronia apteka - aronia w aptekach - aronia ziołowe specjały - aronia nowości z zielarni - pokrzywa ziołowe cukierki - pokrzywa w aptekach - pokrzywa przeciw stresowi - pokrzywa pokrzywa - cukierki na odporność - pokrzywa pokrzywa - cukierki nowości z apteki - pokrzywa nowości z zielarni - żeńszeń imbir w zielarniach - żeńszeń imbir ziołowe produkty - żeńszeń imbir zielarnia - żeńszeń imbir zielarnia - żeńszeń imbir na wzmocnienie - żeńszeń imbir w aptekach - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej właściwości aloesu trawy cytrynowej aloes trawa cytrynowa - cukierki nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez co dobrego - czarny bez w aptekach - czarny bez cukierki czarny bez - cukierki zielarnia - czarny bez na odporność - czarny bez produkty na odporność - czarny bez ziołowe cukierki - cukierki głogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe w aptekach - głóg, głogowe cukierki głogowe - cukierki nowości z apteki - głóg, głogowe na odporność - głóg, głogowe zioła - głóg, głogowe nowości - głóg, głogowe co dobrego - melisa ziołowe cukierki - cukierki melisowe nowości z zielarni - melisa nowości - melisa w aptekach - melisa zioła w cukierkach - melisa zioła - melisa dla całej rodziny - melisa dla sedniorów - waleriana nowości z zielarni - waleriana cukierki z ziołami - waleriana nowości - waleriana cukierki walerianowe - cukierki nowości z zielarni - waleriana nowości z apteki - waleriana w zielarniach - waleriana żużel piłka ręczna markowy dezodorant szermierka koszykówka uliczna gra w kręgle jazda na rolkach koszykówka uliczna
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook