Działania niepożądane
1/100
- Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, kwaśne odbicia, uczucie pieczenia w przełyku (zgaga), mdłości.
- Objawy te można złagodzić dzięki zażywaniu ETOPIRYNA przy okazji posiłków.
- Zwiększone ryzyko krwawień.
1/1000
- Poważne krwawienia z przewodu pokarmowego.
- Zmniejszona liczba płytek krwi, rozpad czerwonych ciałek krwi u pacjentów, którzy mają dziedziczny brak pewnego enzymu.
- Uszkodzenie wątroby, zwłaszcza u pacjentów będących na długotrwałej kuracji ETOPIRYNA. Uszkodzenie to zanika w momencie zakończenia kuracji. ETOPIRYNA zwiększa u dzieci ryzyko zachorowania na zespół Reye`a, zwłaszcza w związku z chorobami wirusowymi, jak ospa wietrzna oraz influenca. Zespół Reye`a charakteryzuje się obrzękiem mózgu, uszkodzeniem wątroby oraz zbyt niskim poziomem cukru we krwi.
Często występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: nudności, biegunka, wymioty oraz niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego, które w wyjątkowych przypadkach mogą prowadzić do niedokrwistości. Czasami może dochodzić do rozwoju wrzodów trawiennych z krwawieniem i perforacją. Jeżeli wystąpią czarne, smoliste stolce, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza.
Rzadko dochodzi do reakcji nadwrażliwości (w postaci np. napadów duszności lub reakcji skórnych).
Opisano pojedyncze przypadki zaburzenia funkcji wątroby (wzrost aktywności aminotransferaz) i nerek, hipoglikemii oraz reakcji skórnych o szczególnie ciężkim przebiegu.
Zawroty głowy oraz szum w uszach, zwłaszcza u dzieci i osób starszych, mogą być objawami przedawkowania.