Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Gerwazego, Protazego Środa 19. Czerwca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
ETHAMBUTOL
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
kapsułki 250 mg.
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - ethambutol dihydrochloride.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Ethambutol jest chemioterapeutykiem, który hamuje namnażanie się bakterii powodujących tuberkulozę (gruźlicę). Preparat nie oddziałuje na już istniejące bakterie, dlatego też bywa najczęściej stosowany łącznie z innymi środkami przeciwgruźliczymi
Zastosowanie
Zastosowanie
Gruźlica.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Leku nie wolno stosować w zapaleniu nerwu wzrokowego oraz w uczuleniu na Ethambutol. Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić kontrolę oczu u okulisty. Kontrolę należy powtarzać co najmniej raz na miesiąc po rozpoczęciu leczenia. Pacjenci cierpiący na niewydolność nerek lub wątroby powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Picie alkoholu oraz palenie papierosów w trakcie kuracji zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego nerwu wzrokowego.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
>1/100 - Wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi. 1/1000 - Zapalenie nerwu wzrokowego z zaburzonym widzeniem, szczególnie kolorów. W razie pojawienia się zaburzeń wzroku należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. <1/1000 - Bóle głowy. W razie wystąpienia reakcji alergicznych skóry należy skontaktować się z lekarzem. - Zmiany obrazu krwi. - Wymioty, spadek wagi ciała. - Drętwienie i mrowienie kończyn. - Żółtaczka. - Uszkodzenie nerek.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj lek podaje się jednorazowo dziennie. Lek można zażywać w trakcie jedzenia.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód. Ethambutol przenika do mleka matki. Należy zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania Ethambutolu w okresie laktacji.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij