Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Haliny, Mariana Piątek 1. Lipca 2022r
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
linki sponsorowane, reklamy
DUPHASTON
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Dydrogesterone
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki 5 mg. tabletki powlekane 10 mg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - dydrogesteron. 1 tabl. powl. zawiera 10 mg mikronizowanego dydrogesteronu.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Duphaston jest syntetycznym hormonem działającym podobnie jak żeński hormon ciałka żółtego - progesteron.
Zastosowanie
Zastosowanie
Duphaston podaje się w stanach charakteryzujących się niedostatecznym wytwarzaniem progesteronu oraz w bolesnych miesiączkach.
Wskazania
Wskazania
W przypadkach podejrzenia lub stwierdzenia niedoborów endogennego progesteronu oraz tam gdzie wykazano klinicznie specyficzne działanie dydrogesteronu: niepłodność związana z niedomogą lutealną; poronienie nawykowe i zagrażające na tle stwierdzonego niedoboru progesteronu; nieregularne cykle miesiączkowe; wtórny brak miesiączki; czynnościowe krwawienia maciczne; bolesne miesiączkowanie; endometrioza; zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W połączeniu z estrogenem jako zastępcze leczenie hormonalne dolegliwości zwianych z wystąpieniem menopauzy lub po operacyjnym usunięciu jajników.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Lek nie hamuje jajeczkowania i nie ma działania antykoncepcyjnego. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Duphaston podaje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem. Niekiedy mogą pojawić się krwawienia międzymiesiączkowe, którym można zapobiegać zwiększając dawkę. W przypadku wystąpienia nieprawidłowych krwawień z macicy w trakcie HTZ zaleca się dokładną diagnostykę. W przypadku stosowania w poronieniu zagrażającym i nawykowym należy określić żywotność płodu a następnie, w czasie trwania terapii, monitorować stan płodu. Stosowanie progestagenów u pacjentek w wieku okołomenopauzalnym może maskować początek menopauzy.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
>1/100 - Na początku leczenia mogą wystąpić nieregularne krwawienia miesiączkowe, które ustępują w miarę kontynuowania kuracji. W nielicznych przypadkach w trakcie leczenia mogą pojawić się krwawienia międzymiesiączkowe. Można temu zapobiec zwiększając dawkę dydrogesteronu. Inne działania niepożądane związane ze stosowaniem progestagenów, mogą pojawić się także podczas leczenia . Należą do nich: plamienia, zmiana objętości krwi traconej w czasie menstruacji, mdłości i wymioty, wzdęcia, świąd, alergiczne reakcje skórne, bóle głowy w tym także typu migrenowego, zmiany libido, zmiany w parametrach funkcji wątroby.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
* Preparat nie powinien być stosowany, jeżeli został stwierdzone nieprawidłowe krwawienia maciczne o nieznanej etiologii. * Ciężkie zaburzenia funkcji wątroby - guzy wątroby (istniejące lub w wywiadzie). * Zespół Dubin-Johnsona. Zespół Rotora. * Zaburzenia, których wystąpienie lub nasilenie jest następstwem podania hormonów płciowych. Należą do nich: nasilony świąd, żółtaczka zastoinowa, opryszczka ciężarnych, porfiria i otoskleroza. * Nadwrażliwość na dydrogesteron i/lub którykolwiek ze składników leku.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Dawkowanie leku ustala się indywidualnie. Hormonalna terapia zastępcza: w połączeniu z estrogenem podawanym w sposób ciągły 1 tabl. 1-2x/dobę przez 14 ostatnich dni w cyklu 28 dniowym lub w sposób ciągły. W połączeniu z estrogenem podawanym w sposób cykliczny 1 tabl./dobę przez 12-14 ostatnich dni cyklu. Podejrzenie lub stwierdzenie niedoboru endogennego progesteronu oraz przypadki, w których wykazano klinicznie skuteczność dydrogesteronu. Bolesne miesiączkowanie: 1 tabl. 1-2x/dobę od 5 do 25 dnia cyklu miesiączkowego. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS): 1 tabl. 2x/dobę od 11 do 25 dnia cyklu miesiączkowego. Endometrioza: 1 tabl. 2-3x/dobę od 5 do 25 dnia cyklu miesiączkowego lub w sposób ciągły. Krwawienia czynnościowe z dróg rodnych (w celu zatrzymania krwawienia): 1 tabl. 2x/dobę przez 5 do 7 kolejnych dni. (w celu ich zapobieżenia): 1-2 tabl./dobę od 11 do 25 dnia cyklu. Wtórny brak miesiączki: w połączeniu z estrogenem podawanym od 1 do 25 dnia, 1 tabl. 2x/dobę od 11 do 25 dnia cyklu. Nieregularne cykle miesiączkowe: 1-2 tabl./dobę od 11 do 25 dnia cyklu. Poronienie zagrażające: początkowo 4 tabl. 10 mg, następnie 1 tabl. 10 mg, co 8 h do ustąpienia objawów. W przypadku nawrotu lub utrzymywania się objawów poronienia zagrażającego należy zwiększyć dawkę o 1 tabl. 10 mg co 8 h. Skuteczna dawka leku powinna zostać utrzymana przez tydzień od ustąpienia objawów, a następnie stopniowo zmniejszana. W przypadku nawrotu objawów należy od razu zastosować dawkę skuteczną. Poronienie nawykowe: 2x/dobę 1 tabl. do 20 tygodnia ciąży. Następnie należy stopniowo zmniejszać dawkę. Zaleca się rozpoczęcie terapii przed zapłodnieniem. W przypadku wystąpienia objawów poronienia zagrażającego lek należy dawkować jak w przypadku poronienia zagrażającego. Niepłodność: 1 tabl./dobę od 14 do 25 dnia cyklu. Leczenie powinno być kontynuowane, przez co najmniej 6 kolejnych m-cy. W przypadku pojawienia się ciąży zalecane jest kontynuowanie terapii przez pierwsze miesiące jej trwania przy użyciu dawek takich jak przy poronieniu nawykowym.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią. Do chwili obecnej nie istnieją dowody na to, iż stosowanie dydrogesteronu w czasie trwania ciąży jest przeciwwskazane. Dydrogesteron wydzielany jest z mlekiem matki.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Nie są znane przypadki interakcji dydrogesteronu z innymi lekami. W przypadku stosowania dydrogesteronu łącznie z estrogenami leczenie należy przerwać, jeżeli wyniki badań świadczą o upośledzeniu funkcji wątroby, występują objawy choroby zatorowo-zakrzepowej lub, gdy pojawi się nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

kolagen dla seniorów produkty na paradontozę salony kosmetyczne produkty na piersi lekkoatletyka menopauza wyścigi konne skoki na bungee najlepsze na grypę szałwia na przeziębienie szałwia cukierki szałwiowe szałwia szałwia szałwia szałwia szałwia pastylki amolowe szałwia ziołowe produkty szałwia zioła w cukierkach - szałwia cukierki ziołowe - aronia w aptekach - aronia ziołowe cukierki - aronia na wzmocnienie - aronia zioła - aronia zioła - aronia ziołowe produkty - aronia ziołowe cukierki - aronia zielarnia - pokrzywa ładna cera oczyszczenie organizmu nowości z apteki - pokrzywa cukierki z ziołami - pokrzywa zielarnia - pokrzywa nowości z zielarni - pokrzywa cukierki ziołowe - pokrzywa zioła - żeńszeń imbir dla sedniorów - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - żeńszeń imbir co dobrego - żeńszeń imbir zielarnia - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir właściwości żeńszenia imbiru właściwości żeńszenia imbiru zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki ziołowe cukierki - cukierki czarny bez ziołowe specjały - czarny bez ziołowe wspomaganie - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez dla sedniorów - czarny bez właściwości czarnego bzu produkty z czarnego bzu zioła - czarny bez na odporność - głóg, głogowe co dobrego - głóg, głogowe zielarnia - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe zioła - melisa w aptekach - melisa na wzmocnienie - melisa nowości - melisa dla całej rodziny - melisa ziołowe cukierki - melisa ziołowe specjały - melisa w aptekach - melisa cukierki ziołowe - cukierki walerianowe nowości z apteki - waleriana nowości z zielarni - waleriana nowości z apteki - waleriana w zielarniach - waleriana ziołowe specjały - waleriana cukierki walerianowe - cukierki ziołowe cukierki - cukierki walerianowe najlepszy dezodorant bieg z przeszkodami curling skok o tyczce dżudo biegi na przełaj wyścigi samochodowe hokej na lodzie
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.