Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Łukasza, Zbigniewa Poniedziałek 17. Lutego 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
DISULFIRAM
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Disulfiramum
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
tabletki 100 mg do implantacji.
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - disulfiram. 1 tabletka zawiera: substancję czynną: 100 mg disulfiramu substancje pomocnicze: sodu chlorek, mannitol, polietylenoglikol 6000
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
W razie spożycia alkoholu podczas kuracji Disulfiramem powstaje wiele bardzo nieprzyjemnych reakcji: pulsujący ból głowy, silne zaczerwienienie twarzy, gwałtowne bicie serca, mdłości, wymioty, uczucie braku tchu. Objawy te występują już nawet po spożyciu bardzo małej ilości alkoholu, dlatego należy unikać wszelkich form alkoholu, jak np. w pralinkach, likierach, winie czy piwie. Picie większych ilości alkoholu w trakcie leczenia Disulfiramem zagraża bardzo poważnymi konsekwencjami z utratą przytomności i koniecznością leczenia szpitalnego. Reakcja preparat-alkohol może wystąpić nawet po 2 tygodniach od zakończenia kuracji odwykowej.
Zastosowanie
Zastosowanie
Disulfiram jest lekiem odwykowym w alkoholizmie. Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej, enzymu przekształcającego aldehyd octowy (główny metabolit alkoholu etylowego) do kwasu octowego. W przypadku spożycia alkoholu etylowego po wszczepieniu leku dochodzi do wzrostu stężenia aldehydu octowego w organizmie i wystąpienia objawów zatrucia tym związkiem. Do objawów tych należą: nudności, wymioty, tachykardia (uczucie kołatania serca), niedociśnienie, zawroty głowy, nagłe zaczerwienie twarzy z uczuciem gorąca. Lek stosuje się w leczeniu uzależnienia od alkoholu.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Disulfiram nie może być stosowany u pacjentów cierpiących na wadę serca lub choroby serca, które oznaczają duże niebezpieczeństwo reakcji Disulfiram-alkohol. Preparatu nie należy również podawać pacjentom z zaburzeniami psychicznymi. Ponieważ reakcja Disulfiram-alkohol oznacza poważne ryzyko zdrowotne, zastosowanie leku może odbyć się wyłącznie za wiedzą zainteresowanego pacjenta oraz po uprzednim powiadomieniu go o nieuniknionych skutkach spożywania alkoholu w trakcie kuracji. Pacjenci cierpiący na choroby wątroby, cukrzycę oraz padaczkę powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Jeśli w czasie leczenia pojawi się wysypka należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Trzeba poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków łącznie z Disulfiramem. Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu. Nie należy stosować leku Disulfiram w przypadku * Nadwrażliwości na disulfiram i tiokarbaminiany; * Stanu upojenia alkoholowego, spożywania napojów zawierających alkohol etylowy lub stosowania preparatów zawierających alkohol w ciągu ostatnich 12 godzin przed zabiegiem; * Stwierdzonej niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, przebytej niewydolności obwodowej krążenia; * Zaburzeń psychicznych, psychoz (z wyjątkiem przebytych ostrych psychoz alkoholowych), prób samobójczych w wywiadach. * Nie należy stosować preparatów zawierających disulfiram bez świadomej zgody pacjenta. Zachować szczególną ostrożność stosując Disulfiram * u pacjentów z chorobami układu oddechowego lub serca, cukrzycą, padaczką. Wystąpienie reakcji disulfiram - alkohol może pogłębić stopień zaawansowania tych chorób. Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości. Uwaga W okresie leczenia disulfiramem obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych. Spożycie alkoholu w trakcie leczenia disulfiramem może powodować wystąpienie objawów zagrażających życiu. Objawy nietolerancji alkoholu mogą wystąpić także po zastosowaniu płynów zawierających alkohol (np. płyny do płukania jamy ustnej, sosy, ocet, syropy przeciwkaszlowe, środki rozgrzewające, płyny po goleniu i inne kosmetyki zawierające alkohol). Stosowanie leku Disulfiram u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby U pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby disulfiram należy stosować z zachowaniem ostrożności. Ciąża: Nie należy stosować leku u kobiet w ciąży. Karmienie piersią: Nie należy stosować leku u kobiet karmiących piersią. Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn: Jest mało prawdopodobne, aby preparat wpływał na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Na początku leczenia jest bardzo trudno ocenić, czy symptomy na które pacjent narzeka wynikają z abstynencji, czy też są one wynikiem działań niepożądanych leku. 1/100 - Zmęczenie, senność. - Zaburzenia pokarmowe, biegunka, przykry zapach z ust, smak metalu w ustach. - Ból głowy. 1/1000 - Wysypka, zaczerwienienie oraz świąd skóry. - W razie wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. <1/1000 - Uczucie mrowienia w kończynach, słabość mięśni. - Zaburzenia wzroku. - Zaburzenia psychiczne. - W razie wystąpienia tych dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jak każdy lek, Disulfiram może powodować działania niepożądane. Może wystąpić senność, nudności, wymioty, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, przemijająca impotencja, pacjent może się łatwo męczyć. W rzadkich przypadkach odnotowywano reakcje psychotyczne, w tym stany depresyjne, paranoiczne, schizofrenię, manię. Odnotowywano skórne reakcje alergiczne, zapalenie nerwów obwodowych, uszkodzenie hepatocytów. U niektórych osób w czasie stosowania leku Disulfiram mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, także nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.
Dawkowanie
Dawkowanie
Zabieg implantacji preparatu pod skórę wykonują przychodnie specjalistyczne. Disulfiram należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Zabieg przeprowadza lekarz. Lek wszczepia się podpowięziowo, rozmieszczając gwiaździście 8 do 10 tabletek. Zabieg można powtórzyć po 8 miesiącach. W przypadku wrażenia, że działanie leku Disulfiram jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza. W przypadku zastosowania większej dawki leku Disulfiram niż zalecana Disulfiram wykazuje niską toksyczność. Jeśli dojdzie do przypadkowego zażycia dużej liczby tabletek do implantacji, personel medyczny może przeprowadzić płukanie żołądka (jeśli od przyjęcia leku nie upłynęło więcej niż godzina) oraz obserwować pacjenta. W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania Disulfiramu podczas ciąży. Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno stosować leku w okresie karmienia.
Przechowywanie
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze pokojowej, tj. od 15ºC do 25ºC, w suchym miejscu. Chronić od światła. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie należy stosować leku Disulfiram po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. * Disulfiram nasila działanie: leków przeciwzakrzepowych, antypiryny, fenytoiny, chlordiazepoksydu i diazepamu. Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują na podobny wpływ na metabolizm petydyny, morfiny i amfetaminy. * Amitryptylina i chlorpromazyna mogą nasilać, a diazepam osłabiać objawy tzw. reakcji disulfiramowej. * Disulfiram hamuje reakcje utleniania i wydalanie ryfampicyny przez nerki. * Jednoczesne stosowanie izoniazydu i disulfiramu może wpływać na czynność ośrodkowego układu nerwowego i wywoływać zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchów, drażliwość, bezsenność. * Metronidazol i disulfiram stosowane jednocześnie mogą wywołać stany dezorientacji i stany psychotyczne. Nie zaleca się równoczesnego stosowania tych leków. * Kontakt z organicznymi rozpuszczalnikami zawierającymi alkohol, aldehyd octowy, paraldehyd podczas terapii disulfiramem może wywołać reakcję disulfiramową. * Disulfiram może przedłużać czas działania alfentanilu.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
menopauza jazda na snowboardzie lifting włosów skoki na bungee łyżwiarstwo figurowe redukcja zmarszczek na odporność trądzik nowości z zielarni - szałwia na ból gardła szałwia apteka - szałwia na ból gardła szałwia na grypę szałwia cukierki verbena szałwia cukierki szałwiowe szałwia pastylki amolowe szałwia nowości z zielarni - aronia ziołowe cukierki - aronia zioła w cukierkach - aronia dla sedniorów - aronia przeciw stresowi - aronia produkty z aronii przeciw stresowi - aronia produkty z aronii ładne włosy wzmocnienie organizmu ziołowe specjały - pokrzywa pokrzywa - cukierki ziołowe cukierki - pokrzywa ładne paznokcie na wzmocnienie - pokrzywa ziołowe wspomaganie - pokrzywa zioła w cukierkach - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir zioła - żeńszeń imbir zioła - żeńszeń imbir właściwości żeńszenia imbiru ziołowe produkty - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir przeciw stresowi - żeńszeń imbir w zielarniach - aloes trawa cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej zielarnia - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa w aptekach - czarny bez apteka - czarny bez nowości - czarny bez produkty na odporność - czarny bez nowości z apteki - czarny bez zielarnia - czarny bez dla sedniorów - czarny bez cukierki czarny bez - cukierki produkty na odporność - głóg, głogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe produkty z głogu nowości z zielarni - głóg, głogowe w aptekach - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe produkty z głogu nowości z zielarni - głóg, głogowe ziołowe specjały - melisa produkty na odporność - melisa zioła - melisa dla całej rodziny - melisa nowości z apteki - melisa cukierki ziołowe - cukierki melisowe zioła - melisa zielarnia - melisa właściwości waleriany cukierki walerianowe - cukierki ziołowe cukierki - cukierki walerianowe w aptekach - waleriana produkty z waleriany ziołowe wspomaganie - waleriana na wzmocnienie - waleriana nowości - waleriana zielarnie internetowe koszykówka uliczna squash tenis stołowy sztafeta rzut dyskiem golf jazda na rolkach
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook