Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogusława, Tekli Poniedziałek 23. Września 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
DICLOBERL
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Diclofenac
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
czopki 50 mg. czopki doodbytnicze 50 mg lub kapsułki retard
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - diclofenac sodium. 1 czopek zawiera 50 mg diklofenaku. 1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Preparat działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Efekt uśmierzania bólu wynika z tego, że Diclofenac przeciwdziała syntezie pewnych substancji (prostaglandyn), które zwiększają wrażliwość na ból. Działanie leku pojawia się po około 30 minutach od momentu zażycia i utrzymuje się do 12 godzin. Stężenie preparatu jest największe w płynach okołostawowych. Sól sodowa diklofenaku jest pochodną kwasu fenylooctowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwreumatycznym. Mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu czynności cyklooksygenazy, enzymu biorącego udział w syntezie prostaglandyn. Z kapsułek o przedłużonym uwalnianiu diklofenak wchłania się całkowicie, substancja czynna uwalniana jest w dalszej części przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie w surowicy po ok. 5 h. Po podaniu doodbytniczym diklofenak wchłania się szybko i całkowicie i osiąga max. stężenie w surowicy po ok. 30-60 min. Największe stężenie w płynie maziowym osiąga o około 3 h później niż w surowicy, lecz pozostaje ono wyższe niż w surowicy przez okres 12 h. T0,5 w płynie maziowym wynosi 3-6 h. W 99% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 1-2 h. Diklofenak metabolizowany jest w wątrobie do 4 metabolitów, z których 4'-hydroksypochodna wykazuje aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową lecz działa słabiej. Jest wydalany szybko (w ciągu pierwszych 12 h). Metabolity w postaci glukuronianów i siarczanów wydalane są z moczem (ok. 65%) i żółcią (ok. 35%). Tylko 5-10% wydalanej z moczem oraz <5% wydalanej z żółcią dawki stanowią powyższe połączenia z niezmienionym diklofenakiem. Metabolity są wydalane szybciej niż niezmieniony lek. Preparat przenika w niewielkich ilościach do mleka matki.
Zastosowanie
Zastosowanie
Diclofenac stosuje się w leczeniu bólu i obrzęków w chorobach reumatycznych. Lek zmniejsza bóle i krwawienia miesiączkowe.
Wskazania
Wskazania
* Choroba zwyrodnieniowa stawów, * reumatoidalne zapalenie stawów, * zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, * reumatyzm pozastawowy, * pooperacyjne i pourazowe zespoły bólowe oraz stany zapalne, zapalenie wielostawowe.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Preparatu nie wolno podawać pacjentom cierpiącym na chorobę wrzodową, stany zapalne jelit, zapalenie odbytu, chorobę tkanki łącznej, która prowadzi do wysypki, bóli stawów, uszkodzenia nerek oraz zmian w obrazie krwi (lupus erythematodes). Leku nie wolno również stosować w uczuleniu na Diclofenac, cierpiącym na porfirię (zaburzenia w syntezie czerwonych ciałek krwi) a także w uszkodzeniu wątroby oraz nerek. Leku nie podaje się dzieciom poniżej 6 roku życia. Pacjenci ze skłonnością do krwawień, chorobami przewodu pokarmowego, a także schorzeniami nerek lub wątroby powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Diclofenac upośledza sprawność psychofizyczną dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Diklofenac stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy poradzić się lekarza w sprawie stosowania innych preparatów podczas kuracji lekiem. Ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową i krwawieniami z przewodu pokarmowego w wywiadzie - zaleca się podawanie niższych dawek leku. Ostrożnie u pacjentów z niewyrównaną niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami elektrolitowymi, oraz z upośledzeniem czynności nerek. Ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia, chorobą Leśniowskiego-Crohna, z astmą oskrzelową w wywiadzie, przewlekłym skurczem oskrzeli, z innymi chorobami dróg oddechowych, katarem siennym lub przewlekłym nieżytem błony śluzowej nosa. Przy przewlekłym stosowaniu należy kontrolować morfologię krwi, czynność nerek oraz badać kał pod kątem obecności krwi. Wzrost stężenia aminotransferaz w osoczu świadczy o upośledzeniu funkcji wątroby.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Zazwyczaj na początku leczenia pojawiają się przemijające zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, które zanikają po kilku dniach stosowania leku. 1/100 - Ból żołądka, mdłości, wymioty, biegunka. - Ból i zawrót głowy, zmęczenie. 1/1000- <1/1000 - Zmniejszona ilość płytek krwi, zmniejszona ilość białych ciałek krwi. - Rozpad czerwonych ciałek krwi (anemia hemolityczna), zmniejszenie się ilości wszystkich ciałek krwi (anemia aplastyczna). - Zaburzenia wzroku, podwójne widzenie, widzenie przez mgłę, szum w uszach, zaburzenia snu, drażliwość. Krwawienie z dróg trawiennych, zaburzenia w czynności wątroby, żółtaczka. - Świąd, wysypka, zaczerwienienie skóry, wypadanie włosów, uczulenie na światło słoneczne. - Zapalenie skóry oraz błon śluzowych z wysoką gorączką (syndrom Stevensa-Johnsona). - Brak czucia w kończynach, krew w moczu, brak moczu. - Zapalenie nerek, martwica nerek. - Gromadzenie się wody w organizmie, ostre objawy alergii z napadami astmy. Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego : nudności, odbijanie, wymioty, biegunka, bóle w nadbrzuszu, rzadziej krwawienia z przewodu pokarmowego, wrzód trawienny z perforacją, niespecyficzne krwotoczne zapalenie okrężnicy lub zaostrzenie wrzodziejąco-krwotocznego zapalenia okrężnicy, zaparcie. Mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, senność, niepokój, bezsenność, zaburzenia widzenia (diplopia, nieostre widzenie), głuchota, utrata węchu, drgawki, parastezje, drżenia mięśniowe, reakcje psychotyczne, utrata świadomości, zaburzenia koordynacji ruchowej. Odnotowano występowanie hipoglikemii, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, zawału serca, kołatania serca, dodatkowych skurczów komorowych. Po długotrwałym leczeniu dużymi dawkami, mogą wystąpić : skórne reakcje uczuleniowe (wysypka, pokrzywka, rumień wielopostaciowy), zespół Lyella, zespół Stevens-Johnsona, utrata włosów, nadwrażliwość na światło, ostra niewydolność nerek, hematuria, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, zmiana częstości oddawania moczu, impotencja, krwawienia z pochwy, zapalenie wątroby z lub bez żółtaczki, trombocytopenia, leukopenia, agranulocytoza, anemia hemolityczna, anemia aplastyczna, obrzęki (hipernatremia, zatrzymywanie wody w ustroju), hiperkaliemia, zapalenie trzustki. Stwierdzono występowanie objawów miejscowych ze strony odbytnicy: podrażnienie, świąd, pieczenie, uczucie parcia, pojawienie się śluzowo-krwistej wydzieliny, bolesne wypróżnienia.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
* Nadwrażliwość na składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy, paracetamol, fenylbutazon, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). * Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. * Diklofenaku w postaci retard nie należy stosować u pacjentów w wieku <12 lat i >65 lat oraz u pacjentów z zaburzeniami hematopoezy i ostrą porfirią wątrobową. * Diklofenaku w postaci czopków nie należy stosować w zapaleniu odbytu. * Diklofenaku nie stosuje się w celu obniżenia gorączki.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Objawy: zaburzenia aktywności centralnego układu nerwowego (wzmożona drażliwość, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia oddychania, dezorientacja, pobudzenie ruchowe i drgawki), dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (mdłości, wymioty, bóle brzucha, krwotoki), zaburzenia czynności wątroby i nerek. Brak swoistego antidotum. Korzystne może być zwiększenie diurezy. W przypadku przedawkowania formy retard: płukanie żołądka, podanie węgla aktywowanego.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. W chorobach reumatycznych dawka dla pacjenta dorosłego wynosi zazwyczaj 75-150 mg dziennie w dwóch porcjach rano i wieczorem. Dawka dla dzieci ponad 6 lat wynosi zazwyczaj 25 mg rano i wieczorem; dzieciom o wadze ponad 50 kg podaje się taką samą dawkę jak dla pacjentów dorosłych. Bóle pooperacyjne 50-100 mg dziennie w 1-3 dawkach. Bóle menstruacyjne - w pierwszych oznakach menstruacji 50-100 mg dziennie w 1-3 dawkach. Czopki doodbytnicze: 50-150 mg (1-3 czopki dziennie). Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu: 100 mg/dobę (1 kaps.).
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki, lecz jego oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem. Lek może być stosowany w I i II trymestrze ciąży jedynie w przpadku zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować leku w III trymetrze ciąży. Nie stosować w czasie laktacji.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego zmniejsza siłę działania diklofenaku. Diklofenak zwiększa toksyczność metotreksatu i digoksyny poprzez zwiększenie ich stężenia w osoczu. Diklofenak zwiększa nefrotoksyczność cyklosporyny A. Równoczesne stosowanie diklofenaku z preparatami litu zwiększa toksyczność litu w wyniku zwiększenia jego stężenia w osoczu i obniżenia klirensu nerkowego soli litu. Przewlekłe stosowanie diklofenaku wymaga dostosowania dawkowania leków hipoglikemizujących. Diklofenak zmniejsza siłę działania leków moczopędnych i przeciwnadciśnieniowych. Podawany łącznie z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas zwiększa ryzyko wystąpienia hiperkaliemii. Zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, jeśli jednocześnie stosuje się inne NLPZ lub glikokortykosteroidy.
Uwagi
Uwagi
Lek może wpływać na zdolności psychoruchowe. Alkohol wzmaga siłę działania oraz toksyczność diklofenaku. Kapsułki należy połykać w całości podczas lub po posiłku, czopki aplikować najlepiej po wypróżnieniu.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
skok w dal wypadające włosy dla biegaczy skok o tyczce produkty z kolagenu podnoszenia ciężarów snooker piłka nożna zielarz szałwia apteka - szałwia lekarz radzi na gardło szałwia na angine szałwia szałwia szałwia najlepsze zioła szałwia apteka - szałwia najlepsze zioła szałwia cukierki z ziołami - aronia na wzmocnienie - aronia dla sedniorów - aronia w zielarniach - aronia zioła - aronia nowości - aronia ziołowe cukierki - aronia ziołowe wspomaganie - aronia nowości - pokrzywa nowości - pokrzywa w aptekach - pokrzywa właściwości pokrzywy dla sedniorów - pokrzywa ładne włosy zielarnia - pokrzywa zioła w cukierkach - pokrzywa żeńszeń imbir - cukierki nowości z zielarni - żeńszeń imbir właściwości żeńszenia imbiru nowości z zielarni - żeńszeń imbir na odporność - żeńszeń imbir dla całej rodziny - żeńszeń imbir na wzmocnienie - żeńszeń imbir w aptekach - żeńszeń imbir nowości - aloes trawa cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki właściwości aloesu trawy cytrynowej w aptekach - aloes trawa cytrynowa dla całej rodziny - czarny bez nowości z apteki - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez ziołowe produkty - czarny bez cukierki czarny bez - cukierki ziołowe cukierki - cukierki czarny bez zielarnia - czarny bez produkty na odporność - czarny bez nowości - głóg, głogowe nowości z apteki - głóg, głogowe produkty z głogu cukierki z ziołami - głóg, głogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe właściwości głogu nowości z apteki - melisa nowości - melisa cukierki z ziołami - melisa nowości - melisa cukierki ziołowe - cukierki melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe ziołowe specjały - melisa ziołowe produkty - melisa w zielarniach - waleriana przeciw stresowi - waleriana ziołowe produkty - waleriana ziołowe cukierki - cukierki walerianowe cukierki walerianowe - cukierki zioła - waleriana nowości z apteki - waleriana dla sedniorów - waleriana wartościowy dezodorant najskuteczniejszy dezodorant szermierka skok w dal produkty dla biegaczy wioślarstwo jazda na snowboardzie narty wodne
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook