Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Dominika, Pankracego Środa 12. Maja 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
DETREOMYCYNA
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Chloramphenicol
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
drażetki 125 mg; drażetki 250 mg; iniekcje 1000 mg; maść 1%; maść do oczu 2%.
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - chloramphenicol. 1 g maści zawiera 10 mg lub 20 mg chloramfenikolu; substancje pomocnicze: lanolina bezwodna, wazelina biała, olej arachidowy.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Detreomycyna jest antybiotykiem uniemożliwiającym bakteriom namnażanie się. Preparat działa na wiele szczepów bakteryjnych. Antybiotyk bakteriostatyczny, w niektórych przypadkach bakteriobójczy. Hamuje biosyntezę białek (utrudnia polimeryzację aminokwasów do polipeptydów) i lipidów w komórce bakteryjnej. Działanie to jest następstwem wiązania z podjednostką 50S rybosomu, wskutek czego dochodzi do wybiórczego zahamowania peptydylotransferazy. Proces ma charakter odwracalny, zachodzi w obecności jonów magnezowych i potasowych. Chloramfenikol bardzo dobrze przenika przez bariery biologiczne i błony komórkowe, z łatwością przechodzi przez łożysko. Przemiany metaboliczne zachodzą głównie w wątrobie (podstawowymi są: sprzęganie z kwasem glukuronowym i redukcja grupy azotowej). Wydalanie następuje z moczem (ok. 90%), przy czym główną część stanowią nieczynne metabolity (wydalane przez transport kanalikowy). Wydalany z moczem nie zmieniony chloramfenikol (przesączenie kłębuszkowe) stanowi tylko ok. 10% podanej dawki. Działanie chloramfenikolu w postaci maści ogranicza się do zewnętrznej powierzchni skóry, wchłanianie jest znikome.
Zastosowanie
Zastosowanie
Antybiotyk w zastrzykach i drażetkach stosuje się jedynie w zwalczaniu bardzo poważnych zakażeń, jak zapalenie opon mózgowych, zakażenia Salmonellą, zapalenia płuc spowodowane bakteriami wrażliwymi na preparat. Leczenie najczęściej odbywa się w zakładach zamkniętych. Maść do oczu stosuje się w przewlekłym i ostrym zapaleniu powiek, spojówek i rogówki, w zapaleniu przedniej błony naczyniowej i ranach gałki ocznej.
Wskazania
Wskazania
Ropne choroby skóry oporne na leczenie innymi antybiotykami. Antybiotyk bakteriostatyczny, ma szeroki zakres działania, zarówno na bakterie Gram(-), jak i Gram(+), krętki i riketsje. Działa silnie na Haemophilus influenzae, Salmonella spp., Neisseria spp., Klebsiella spp., Streptococcus pneumoniae i bakterie beztlenowe (umiarkowanie wobec Bacteroides fragilis). Ponadto działa na Staphylococcus spp., Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Shigella spp., Serratia marcescens, Mycoplasma spp., Rickettsia spp., Chlamydia spp. Oporne na działanie są Pseudomonas aeruginosa, prątki kwasoodporne, niektóre laseczki z rodzaju Bacillus i wirusy.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Leku nie wolno podawać pacjentom cierpiącym na choroby krwi oraz uczulonym na chloramfenikol. W czasie leczenia antybiotykiem należy regularnie dokonywać badań krwi. Maści do oczu nie wolno stosować w grzybicy oczu. Przed zastosowaniem maści należy przeprowadzić wymaz z worka spojówkowego w celu zbadania wrażliwości bakterii na lek. Szczególnie ostrożnie należy preparat stosować u dzieci. Nie wolno podawać leku w banalnych zakażeniach oczu lub w celach profilaktycznych. Długotrwałe oraz powtarzające się kuracje tym preparatem są niewskazane. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli antybiotyk stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Lek zmienia działanie wielu innych leków, między innymi paracetamolu, środków przeciwzakrzepowych, fenytoiny, ryfampicyny oraz doustnych środków antykoncepcyjnych. Zamiar stosowania innych leków podczas kuracji antybiotykiem należy omówić z lekarzem. Z uwagi na możliwość nadkażenia drożdżakami nie powinno się stosować leku dłużej niż 10-14 dni.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
1/100 - Biegunka, mdłości, wymioty. - Wysypka. 1/1000- <1/1000 - Zmiany w obrazie krwi. - Ból głowy, dezorientacja. - Porażenie mięśni oczu. - Zapalenie nerwu wzrokowego. - Mrowienia kończyn. - Reakcje alergiczne skóry. - Nadmiar flory bakteryjnej opornej na chloramfenikol, pojawiającej się w błonie śluzowej jamy ustnej, pochwy oraz odbytu. Mogą wystąpić: podrażnienie w postaci zaczerwienienia, kłucia oraz skórne reakcje uczuleniowe, pokrzywka, rumień (które są wskazaniem do odstawienia leku). Długotrwałe leczenie może spowodować nadkażenia drożdżakami. W bardzo rzadkich przypadkach opisywano uszkodzenie szpiku kostnego z anemią aplastyczną włącznie (mechanizm nie jest w pełni poznany).
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Uszkodzenia wątroby, choroby szpiku kostnego, zaburzenia hemopoezy. Antybiotyk nie może być stosowany osłonowo. Ciąża i laktacja. Nie stosować u noworodków i dzieci <11 lat.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Nie występuje przy zastosowaniu leku w postaci maści.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Drażetki, iniekcje - lekarstwo należy zażywać w równych odstępach czasu. Dawka zależy od wagi ciała pacjenta oraz rodzaju infekcji. Już po paru dniach leczenia następuje wyraęna poprawa zdrowia, nie oznacza to jednak, że kurację można zakończyć. Przedwczesne przerwanie leczenia może spowodować nawrót choroby. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku. Maść do oczu, o ile lekarz okulista nie przepisze inaczej, stosuje się 1-3 razy dziennie małą ilość maści do worka spojówkowego Nanosić na zmienioną chorobowo skórę 1-3x/dobę, co 6-8 h, max. przez 10-14 dni.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia płodu. Nie wolno zażywać leku w ciąży. Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno zażywać leku w okresie karmienia. Nie stosować w ciąży i laktacji.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
W przypadku chloramfenikolu w postaci maści nie powinno się go stosować łącznie ze stosowaną miejscowo erytromycyną z uwagi na konkurencyjny mechanizm działania tych leków. Ogólnie nie podaje go się z penicylinami i cefalosporynami (ze względu na działanie antagonistyczne) oraz z antybiotykami makrolidowymi (uszkodzenie syntezy białka, wiązanie tego samego miejsca w rybosomie). Chloramfenikol jest inhibitorem wielu enzymów mikrosomalnych, w wyniku czego nasila efekt i przedłuża czas działania wielu leków metabolizowanych w wątrobie. Zwiększa działanie hipoglikemizujące pochodnych sulfonylomocznika, powoduje zwiększenie stężenia i przedłużenie T0,5 we krwi pochodnych dihydroksykumaryny oraz znacznie nasila depresyjny wpływ na układ krwiotwórczy wielu stosowanych leków (fenylbutazonu, indometacyny i kotrimoksazolu).
Uwagi
Uwagi
Z uwagi na zawartość lanoliny i oleju arachidowego może powodować reakcje alergiczne (u osób uczulonych na lanolinę i na orzechy).

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
piłka nożna produkty na gładką skórę dyscypliny sportowe hokej na lodzie wzmocnienie dziąseł i zębów piłka ręczna wstydliwe zmarszczki fryzury sylwestrowe ziołowe cukierki - szałwia na kaszel szałwia szałwia szałwia ziołowe cukierki - szałwia częsty kaszel przyczyny szałwia ziołowe specjały - szałwia na urlopie szałwia cukierki szałwiowe szałwia w aptekach - aronia ziołowe specjały - aronia produkty z aronii dla całej rodziny - aronia produkty z aronii aronia - cukierki ziołowe cukierki - aronia co dobrego - aronia ładna skóra w zielarniach - pokrzywa cukierki z ziołami - pokrzywa dla sedniorów - pokrzywa produkty z pokrzywy ładna cera ładna skóra produkty z pokrzywy żeńszeń imbir - cukierki zioła w cukierkach - żeńszeń imbir w aptekach - żeńszeń imbir na wzmocnienie - żeńszeń imbir nowości z apteki - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - żeńszeń imbir nowości z apteki - żeńszeń imbir dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej właściwości aloesu trawy cytrynowej w zielarniach - aloes trawa cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej dla sedniorów - czarny bez zioła w cukierkach - czarny bez ziołowe cukierki - czarny bez w zielarniach - czarny bez produkty z czarnego bzu nowości z zielarni - czarny bez właściwości czarnego bzu zielarnia - czarny bez ziołowe cukierki - cukierki głogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe dla sedniorów - głóg, głogowe w zielarniach - głóg, głogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe zioła w cukierkach - melisa apteka - melisa w zielarniach - melisa produkty z melisy na odporność - melisa właściwości melisy co dobrego - melisa cukierki z ziołami - melisa dla całej rodziny - waleriana na wzmocnienie - waleriana ziołowe cukierki - cukierki walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana właściwości waleriany zioła w cukierkach - waleriana dla całej rodziny - waleriana zioła - waleriana podnoszenia ciężarów dezodorant dla młodzieży kolarstwo szybownictwo maraton rzut oszczepem zapasy surfing
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.