Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Wilhelma, Doroty Wtorek 25. Czerwca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
DECALDOL
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Haloperidoli decanoas
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
iniekcje domięśniowe 50 mg/ml.
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - haloperidol. 1 amp. (1 ml) zawiera 50 mg haloperidolu o przedlużonym dzialaniu.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
DECALDOL blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, które w chorobach psychicznych jest zaburzone. DECALDOL działa w bardzo małych dawkach, a jego działanie nie wywołuje efektu zmęczenia, typowego dla innych leków z tej grupy terapeutycznej. Lek wzmacnia działanie preparatów przeciwbólowych oraz wstrzymuje nudności, powstałe np. po terapii promiennej. Decaldol jest neuroleptykiem z grupy butyrofenonów działającym silnie przeciwpsychotycznie, uniemożliwia wiązanie i gromadzenie się amin katecholowych w ośrodkowym układzie nerwowym, blokuje receptory dopaminergiczne. Działa uspakajająco - zmniejsza agresywność, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, urojenia i omamy. Zmniejsza napęd psychoruchowy, niekiedy hamuje owulację i zwiększa sekrecję prolaktyny.
Zastosowanie
Zastosowanie
Zaburzenia nerwowe od lekkich stanów niepokoju i lęku oraz zagubienia pojawiających się dość powszechnie; lżejszych form psychoz i urojeń do poważnych długotrwałych zaburzeń psychicznych, leczonych w zakładach zamkniętych. Schizofrenia, psychozy, stany maniakalne, mogą pojawić się również na tle zaawansowanego wieku pacjenta.
Wskazania
Wskazania
Psychozy schzofreniczne, stany maniakalne, agresywność i wrogość w stosunku do otoczenia, stany niepokoju powstałe na innym tle, pląsawica Huntingtona, pląsawica mała, tiki.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Leku nie należy podawać, gdy nastąpiło przedawkowanie środków nasennych lub alkoholu. Leku nie wolno stosować pacjentom cierpiącym na chorobę Parkinsona. Osoby leczone na epilepsję lub cierpiące na słabość i sztywność mięśni, depresję oraz nadczynność tarczycy powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji DECALDOL. Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli DECALDOL stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy zapytać lekarza o możliwość stosowania innych leków w trakcie kuracji preparatem.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Działania uboczne występują rzadko, jeśli dawka nie przekracza 3 mg dziennie. 1/100 - Bóle i zawroty głowy, depresja i zmęczenie. - Sztywność mięśni, nagłe niezależne od woli drżenia mięśni, szczególnie mięśni twarzy, które to drżenia powracają w równych odstępach czasu. 1/1000 - Zwiększone wydzielanie gruczołów potowych i ślinowych, brak apetytu, zmiana wagi ciała. - Bezsenność. - Przyspieszone bicie serca, spadek ciśnienia krwi. - Napady epilepsji u pacjentów cierpiących na padaczkę. - Niepokój, nadmierna aktywność, uczucie zagubienia, uczucie słabości psychicznej i fizycznej. - Mdłości, wymioty, obstrukcja, suchość błon śluzowych jamy ustnej, dlatego dokładna higiena zębów jest nieodzowna. - Powiększenie piersi, wydzielanie się mleka z gruczołów mlecznych, zaburzenia w miesiączkowaniu. - Zaburzenia wzrokowe, widzenie za mgłą. - Bezmocz. <1/1000 - Zmiany w obrazie krwi. - Zmiany zabarwienia skóry oraz białek oczu, jako objaw żółtaczki. - Reakcje alergiczne w postaci wysypki zaczerwienienia i świądu skóry, napadów astmy. - Gorączka z utratą świadomości i sztywnością mięśni. - Nieregularna praca serca, niski poziom cukru we krwi. Na ogół działań niepożądanych można uniknąć przez właściwe ustawienie dawki leku podczas terapii. Nie wolno jednak samowolnie zmieniać dawki przepisanej przez lekarza. Zwłaszcza przy nadwrażliwości na lek i przy stosowaniu dużych dawek może wystąpić spadek ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca zaburzenia rytmu, senność, zaburzenia motoryki: zahamowanie ruchowe, drżenie mięśni, ruchy mimowolne, reakcje dystoniczne, ślinotok, suchość w ustach, zburzenia ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło, trądzikowate zmiany skór np. wypadanie włosów, zaburzenia oddawania moczu, zastój żółci, hipoglikemia. Zwłaszcza u chorych skłonnych do zaburzeń nastroju podczas leczenia Decaldolem może wystąpić depresja. Pojawienie się objawów niepożądanych należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi. Po przerwaniu leczenia zwłaszcza długotrwałego i dużymi dawkami mogą wystąpić zaburzenia ruchowe (dyskinezy). Lek może spowodować senność, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, spowolnienie reakcji. Dlatego zwłaszcza na początku leczenia chorzy nie powinni obsługiwać maszyn, ani prowadzić pojazdów.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Leku nie wolno stosować u osób nadwrażliwych na butyrofenony, u osób w stanie zatrucia alkoholem i lekami działającymi tłumiąco na ośrodkowy układ nerwowy. Względne przeciwwskazania: Poważne choroby wątroby i układu krążenia, nadczynność tarczycy, uszkodzenie organiczne mózgu, choroba Parkinsona. U chorych na padaczkę w przypadku konieczności leczenia Decaldolem nie wolno odstawiać leków przeciwpadaczkowych. Nie należy podawać w nasilonych agresjach. Nie wolno podawać dzieciom. W okresie ciąży i karmienia należy rozważyć ryzyko stosowania leku. Chorzy leczeni środkami przeciwzakrzepowymi nie powinni otrzymywać leku w tej postaci (ryzyko krwawienia). Jeżeli w chorobach pnia mózgu wystąpi pogorszenie stanu przy leczeniu Decaldolem lek należy odstawić.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla pacjentów dorosłych z łagodnymi zaburzeniami psychicznymi wynosi 0,5-2 mg dziennie. Pacjenci w zaawansowanym wieku mają na ogół mniejsze dawki 0,3-0,5 mg dziennie w formie płynu. W poważnych chorobach psychicznych dawka wynosi średnio 1-4 mg dziennie. Ściśle według zaleceń lekarza. Może być podawany wyłącznie domięśniowo, głęboko w duże grupy mięśni. Stosowanie Decaldolu należy poprzedzić podawaniem DECALDOL w postaci konwencjonalnej przez co najmniej tydzień. Dawka Decaldolu nie powinna przekraczać 15-krotnej dawki dobowej leku podawanego doustnie. Zazwyczaj stosuje się 50 - 100 mg (1-2 ampułek) Decaldolu co 3 - 4 tygodnie. W razie potrzeby można albo zwiększyć dawkę leku, albo skrócić odstępy pomiędzy iniekcjami do 2 tygodni. Maksymalny poziom leku we krwi utrzymuje się zazwyczaj od 3 do 20 dnia po iniekcji. W okresie stosowania leku nie należy spożywać alkoholu. O ile zachodzi potrzeba zastosowania innych leków w czasie leczenia Decaldolem należy upewnić się czy nie istnieje ryzyko interakcji leków i zmiany ich siły działania. Co najmniej raz na trzy miesiące należy kontrolować próby czynnościowe wątroby, obraz krwi i poziom cukru.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Lek stanowi ryzyko dla płodu. Nie wolno zażywać DECALDOL w czasie ciąży. Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Lek nasila działanie alkoholu, barbituranów, narkotyków i innych leków tłumiących o. u. n. Nasila spadek ciśnienia po lekach hipotensyjnych. Doustne leki przeciwzakrzepowe mogą nasilać działanie Decaldolu. Decaldol może zmniejszać działanie klonidyny, lewodopy, nasilając działanie cholinolityczne innych leków. Działanie neuroleptyczne Decaldolu może być zmniejszone przez leki indukujace enzymy (barbiturany, fenytoine), kwas walproinowy może nasilać działanie Decaldolu. Podawanie równoczesne Decaldolu i soli litu zwiększa ryzyko powikłań neurotoksycznych. Równoczesne podawanie leków przeciwparkinsonowych zwłaszcza długotrwale osłabia działanie Decaldolu i zwiększa ryzyko wystąpienia późnych dyskinez.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij