Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bernardety, Konstancji Wtorek 18. Lutego 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
CIPRAMIL
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Citalopram
Forma leku
Forma leku
tabletki powlekane 20 mg
Zawartość
Zawartość
1 tabl. powl. zawiera 20 mg citalopramu.
Sposób działania
Sposób działania
Jeden z najbardziej wybiórczych z dotychczas opisanych selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny z minim. wpływem lub zupełnie pozbawiony wpływu na wychwyt zwrotny noradrenaliny, dopaminy i kwasu g-aminomasłowego. W przeciwieństwie do wielu trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i niektórych nowszych leków z grupy SSRI, citalopram pozbawiony jest powinowactwa lub ma bardzo niewielkie powinowactwo do serii receptorów, w tym receptorów 5-HT1A, 5-HT2, DA D1 i D2, adrenergicznych a1, a2 i b histaminowych H1, muskarynowych, cholinergicznych, benzodiazepinowych i opioidowych. Seria czynnościowych testów in vitro na wyizolowanych narządach oraz testów czynnościowych in vivo potwierdziła brak powinowactwa do receptorów.
Wskazania
Wskazania
Leczenie depresji i profilaktyka nawrotów zaburzeń depresyjnych nawracających. Zespół lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
* Ciężka choroba wątroby lub nerek. * Cukrzyca - wymagana może być zmiana leczenia przeciwcukrzycowego. * Padaczka lub napady padaczkowe w wywiadzie. * U niektórych pacjentów z zaburzeniami maniakalno-depresyjnymi może dojść do wystąpienia fazy maniakalnej. * Nagłe zaprzestanie stosowania leku może spowodować objawy odstawienne, takie jak zawroty głowy, nudności, niepokój, drżenia mięśniowe, kołatanie serca oraz drętwienie lub mrowienie dłoni i stóp. * W razie zakończenia leczenia zaleca się zatem stopniowe zmniejszanie dawki preparatu przez parę tyg., a nie nagłe odstawienie leku.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Działania niepożądane obserwowane podczas stosowania citalopramu na ogół są niezbyt nasilone i mają przejściowy charakter. Najczęściej występują podczas pierwszych 1 do 2 tyg. leczenia i zwykle ich nasilenie następnie zmniejsza się. Najczęściej obserwowanymi reakcjami niepożądanymi były: nudności, suchość błon śluzowych jamy ustnej, senność, nasilone pocenie się, drżenia mięśniowe, biegunka i zaburzenia wytrysku. Częstość występowania każdego z działań niepożądanych ponad wielkości obserwowane w grupie otrzymującej placebo była niewielka.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazane jest jednoczesne leczenie inhibitorami MAO, z wyjątkiem selegiliny (selektywny inhibitor MAO-B) w dawce do 10 mg/dobę.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
W przypadkach przedawkowania wyłącznie citalopramu obserwowano następujący zespół objawów: * po dawkach poniżej 600 mg nudności, zawroty głowy, tachykardia, drżenia mięśniowe i senność o łagodnym nasileniu. * Po dawkach powyżej 600 mg, w kilka h po przyjęciu leku wystąpić mogą drgawki. Dojść może do zmian w zapisie EKG, a w rzadkich przypadkach do rozpadu mięśni prążkowanych. Informowano o bardzo nielicznych zgonach. Nie ma szczególnego antidotum. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące czynności organizmu. Zaleca się płukanie żołądka jak najszybciej po przedawkowaniu. Po przyjęciu dawki powyżej 600 mg zaleca się również monitorowanie EKG. W przypadku wystąpienia drgawek można zastosować diazepam. W celu normalizacji szerokiego zespołu QRS należy podać hipertoniczny roztwór chlorku sodu we wlewie dożylnym. Dorosły pacjent przeżył zatrucie wywołane przyjęciem 5 200 mg citalopramu.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Kategoria bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży - C. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Wiadomo, że citalopram jest wydzielany do mleka matki, ale dostępne dane nie wystarczają do oceny zagrożenia dla dziecka. Zaleca się szczególną ostrożność.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Nie należy zażywać preparatu w czasie stosowania leków z grupy inhibitorów MAO. Nawet po zakończeniu stosowania: fenelzyny, iproniazydu, izokarboksazydu, nialamidu lub tranylcyprominy należy zachować dwutygodniową przerwę przed rozpoczęciem stosowania preparatu. Po zakończeniu stosowania moklobemidu należy zachować co najmniej jednodniową przerwę. Stosowanie inhibitorów MAO można rozpocząć po upływie tyg. od zakończenia stosowania preparatu. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność stosując jednocześnie Cipramil i następujące leki: lit; selegilinę - dawka selegiliny nie może być większa niż 10 mg na dobę; metoprolol - stężenie metoprololu we krwi zwiększa się, ale nie stwierdzono objawów nasilonego działania lub działania niepożądanego metoprololu; sumatriptan i podobne leki (stosowane w leczeniu migreny) - ryzyko działań niepożądanych; w przypadku wystąpienia nietypowych objawów podczas skojarzonego stosowania tych leków, pacjent powinien zgłosić się do lekarza prowadzącego; cymetydynę, gdy stosowana jest w dużych dawkach - stężenie citalopramu we krwi może zwiększyć się, ale nie stwierdzono nasilenia objawów niepożądanych leku. Preparat nie nasila działania alkoholu. Nie należy jednak spożywać alkoholu podczas leczenia citalopramem.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
skok w dal tenis stołowy produkty na piersi nurkowanie z akwalungiem rugby produkty dla biegaczy kolagen na dziąsła piłka nożna apteka - szałwia zielarka szałwia najlepsze na kaszel szałwia na kaszel tabletki szałwia na ból gardła szałwia cukierki szałwiowe szałwia na wzmocnienie - szałwia ziołowe cukierki - szałwia dla sedniorów - aronia nowości z zielarni - aronia zielarnia - aronia produkty na odporność - aronia zioła w cukierkach - aronia w aptekach - aronia w aptekach - aronia zielarnia - aronia cukierki ziołowe - pokrzywa przeciw stresowi - pokrzywa dla całej rodziny - pokrzywa na wzmocnienie - pokrzywa ładne włosy ziołowe specjały - pokrzywa nowości z apteki - pokrzywa zioła w cukierkach - pokrzywa nowości z zielarni - żeńszeń imbir nowości z apteki - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir apteka - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir w aptekach - aloes trawa cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez ziołowe specjały - czarny bez cukierki czarny bez - cukierki produkty z czarnego bzu zioła w cukierkach - czarny bez nowości - czarny bez dla sedniorów - czarny bez co dobrego - głóg, głogowe zielarnia - głóg, głogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe nowości z apteki - głóg, głogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe co dobrego - melisa zioła w cukierkach - melisa ziołowe cukierki - cukierki melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe produkty z melisy nowości z apteki - melisa co dobrego - melisa cukierki melisowe - cukierki ziołowe produkty - waleriana właściwości waleriany ziołowe wspomaganie - waleriana dla sedniorów - waleriana nowości - waleriana cukierki z ziołami - waleriana zioła - waleriana produkty z waleriany zielarnie internetowe najskuteczniejszy dezodorant wspinaczka rzut młotem maraton pchnięcie kulą skoki ze spadochronem jogging
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook