Sposób działania
Powszechnie panuje pogląd, że zbyt duże stężenie cholesterolu we krwi jest związane z przedwczesnym pojawieniem się miażdżycy naczyń krwionośnych. Jeśli naczynia zaopatrujące serce w krew (naczynia wieńcowe) dotknie miażdżyca, zwiększa się możliwość pojawienia wielu chorób krążenia, między innymi dławicy piersiowej oraz zawału serca. Cholestyramina jest lekiem przepisywanym wtedy, gdy odpowiednia dieta oraz zmiana stylu życia (np. więcej ruchu na świeżym powietrzu) nie obniżyły stężenia cholesterolu we krwi. Cholestyramina działa w przewodzie pokarmowym, gdzie w jelicie cienkim wiąże kwasy żółciowe, które powstają z cholesterolu. Związek leku z cholesterolem opuszcza organizm wraz ze stolcem. Organizm kompensuje ubytek cholesterolu i produkuje nowy cholesterol. W ten sposób duże ilości cholesterolu zostają zużyte, a stężenie cholesterolu we krwi zmniejsza się.
Jeśli przewody żółciowe są zwężone większość kwasów żółciowych pozostaje w organizmie. Kwasy te odkładają się pod skórą oraz powodują świąd. Cholestyramina wiąże kwasy żółciowe i ich wydalanie zostaje zwiększone, dzięki temu uciążliwy świąd ustępuje.
W stanach zapalnych jelita cienkiego lub po usunięciu fragmentu tegoż jelita przyswajanie kwasów żółciowych jest znacznie pogorszone. Kwasy żółciowe mają tendencję do wiązania wody, co z kolei wywołuje uciążliwe biegunki. Cholestyramina wiąże kwasy żółciowe w jelicie cienkim i dzięki temu rozwolnienie ustępuje.