Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Piotra, Eleonory Piątek 21. Lutego 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
CAPTOPRIL
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Captoprilum
Forma leku
Forma leku
Tabletki 12,5 mg, 25 mg lub 50 mg
Zawartość
Zawartość
Jedna tabletka preparatu Captopril zawiera 12,5 mg albo 25 mg albo 50 mg kaptoprilu oraz laktozę, skrobię, celulozę mikrokrystaliczną i stearynian magnezu.
Sposób działania
Sposób działania
Captopril jest inhibitorem konwertazy angiotensynowej (ACE). Oddziaływuje na układ renina - angiotensyna - aldosteron. Hamuje przekształcanie angiotensyny I w działającą silnie zwężająco na naczynia krwionośne angiotensynę II. Procesowi temu towarzyszy zahamowanie rozkładu i wzrost produkcji bradykininy oraz niektórych prostaglandyn działających rozszerzająco na naczynia krwionośne. Kaptopril przeciwdziała uwalnianiu aldosteronu. Wskutek tego zmniejsza retencję sodu, poprawia przepływ nerkowy oraz przepływ krwi w mózgu i w kończynach. Dzięki obecności grupy SH posiada zdolność wychwytywania wolnych rodników i oddziaływania na procesy oksydacyjno redukcyjne w organizmie. Kaptopril dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Jego działanie rozpoczyna się około 15 minut po podaniu leku, maksimum aktywności osiągane jest po 60 do 90 minutach i utrzymuje się przez kilka (4 do 6) godzin. Lek jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.
Wskazania
Wskazania
Nadciśnienie tętnicze samoistne - w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym, szczególnie z tiazydowymi lekami moczopędnymi, lekami blokującymi kanał wapniowy i lekami β-adrenolitycznymi. Nadciśnienie tętnicze pierwotne z niewydolnością nerek oraz nadciśnienie wtórne pochodzenia nerkowego. Zastoinowa niewydolność serca - w skojarzeniu z glikozydami naparstnicy lub lekami moczopędnymi.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Po zastosowaniu kaptoprilu mogą wystąpić uwarunkowane osobniczo obrzęki naczynioruchowe, neutropenia, agranulocytoza. Początkowe dawki kaptoprilu mogą wywołać nagłą skokową hipotonię ortostatyczną oraz pojawienie się bardziej nasilonych objawów niepożądanych, które ustępują w trakcie terapii. U pacjentów leczonych wysokimi dawkami kaptoprilu (>150 mg/dobę) względnie wcześniej leczonych na nerki może wystąpić białkomocz. Pacjenci z niewydolnością serca powinni w trakcie leczenia kaptoprilem unikać gwałtownych wysiłków fizycznych. Przyjmowania preparatu Captopril nie należy przerywać bez konsultacji z lekarzem. Stosowanie kaptoprilu w niewydolności nerek wymaga zmniejszenia jego dawki. Nie należy kojarzyć go z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas (spironolakton). Zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością krążenia, chorobami tkanki łącznej, ciężkimi zaburzeniami wodno-elektrolitowymi, przewlekłymi chorobami płuc, dychawicą oskrzelową, niewydolnością wątroby i stwierdzonym w wywiadzie suchym kaszlem. W czasie leczenia preparatem Captopril nie należy przekraczać normy spożycia sodu. Podeszły wiek, przy prawidłowej czynności nerek i układu krążenia, nie stanowi przeciwwskazania do stosowania kaptoprilu. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku u dzieci nie zostały jednoznacznie ustalone. Kaptopril może być stosowany u dzieci tylko wtedy, gdy inne metody leczenia nadciśnienia nie są skuteczne.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Captopril stosowany w zalecanych dawkach rzadko wywołuje objawy niepożądane, które ustępują po zmniejszeniu dawki względnie odstawieniu leku. Podczas leczenia mogą wystąpić: swędzące wysypki skórne obejmujące górna połowę ciała, suchy, męczący kaszel, zaburzenia smaku, bóle głowy i uczucie zmęczenia, niedokrwistość i nadwrażliwość na światło. Do rzadkich ale poważnych efektów ubocznych zalicza się hipotonię ortostatyczną, neutropenię oraz obrzęki naczynioruchowe mogące pojawić się w pierwszej lub drugiej dobie leczenia i stanowiące zagrożenie jeśli obejmują górne drogi oddechowe. U pacjentów w podeszłym wieku lub leczonych preparatami moczopędnymi niekiedy pojawić się może białkomocz.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania kaptoprilu jest okres ciąży i laktacji oraz obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy jedynej czynnej nerki a także stan po przeszczepie nerki i pierwotny hiperaldosteronizm. Captoprilu nie należy stosować u osób uczulonych na kaptopril lub pozostałe składniki leku oraz na inne inhibitory konwertazy angiotensyny II.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Po znacznym przedawkowaniu może wystąpić gwałtowny spadek ciśnienia krwi, prowadzący do pogorszenia samopoczucia, osłabienia, omdlenia bądŹ zapaści. W sytuacjach takich należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jako antidotum podaje się dożylnie dopaminę w dawce 10 ng/kg masy ciała. Kaptopril z organizmu może być usunięty na drodze hemodializy.
Dawkowanie
Dawkowanie
Doustnie. Ściśle według wskazań lekarza. Kilka dni przed zastosowaniem preparatu Captopril należy przerwać stosowanie innych leków o podobnym działaniu a leczenie rozpocząć od niewielkiej (6,25 mg) dawki jednorazowej. Preparat Captopril przyjmuje się co najmniej jedną godzinę przed posiłkiem. W nadciśnieniu Captopril zaleca się stosować w dawce początkowej dwa razy dziennie 12,5 mg, po czym, po około 10 dniach w dawce podtrzymującej dwa razy dziennie 25 mg. Jeśli efekt terapeutyczny jest niezadowalający dawkę można stopniowo, co 2 do 4 tygodnie, zwiększać aż do dawki maksymalnej 50 mg trzy razy na dobę. Dawkę 150 mg / dobę można przekraczać tylko wyjątkowo. W niewydolności mięśnia sercowego leczenie preparatem Captopril rozpoczyna się od dawki 6,25 do 12,5 mg dwa do trzy razy dziennie. Po 10 do 14 dniach dawkę zwiększa się do 25 mg trzy do cztery razy dziennie. W niewydolności nerek dawki muszą być mniejsze a ich wielkość winna być dobrana indywidualnie przez lekarza. W przypadku konieczności zastosowania leku u dzieci przyjąć należy następujący schemat dawkowania: * u wcześniaków - 0,01 do 0,15 mg/kg co 12 godzin tj. do 0,3 mg/kg/dobę, * u noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia - 0,01 do 0,25 mg/kg co 12 godzin tj. do 0,5 mg/kg/dobę, * u niemowląt powyżej 6 miesiąca życia - 0,25 do 0,50 mg/kg co 8 godzin tj. 0,75 do 1,5 mg/kg/dobę, * u dzieci - 1,3 do 3,0 mg/kg/dobę w trzech dawkach podzielonych (co 8 godzin). Dawkę 3 mg / kg masy ciała / dobę przekraczać można tylko wyjątkowo, pod ścisłą kontrolą lekarza.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Preparatu Captopril nie należy stosować w okresie ciąży a w przypadku zajścia w ciążę podczas kuracji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia. Kaptopril łatwo przechodzi przez łożysko do krwioobiegu płodu i może powodować opóŹnienia w jego rozwoju a także może być przyczyną powstawania wad wrodzonych. Kaptopril przechodzi do mleka karmiących matek i dlatego nie należy stosować go w okresie karmienia piersią. W przypadku konieczności zastosowania leku u matki karmiącej, należy zmienić sposób odżywiania noworodka.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Niepożądane interakcje mogą wystąpić w wyniku połączenia kaptoprilu z lekami immunosupresyjnymi, cytostatykami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, heparyną, probenecidem i opiatami. Kaptopril nasila działanie i wydłuża czas wydalania preparatów litu, co może prowadzić do niezamierzonego wzrostu efektów ich działania. Środki do znieczulenia ogólnego, glikozydy nasercowe, azotany, niektóre leki hipotensyjne i moczopędne oraz alkohol a także antagoniści wapnia i w mniejszym stopniu leki β-adrenolityczne mogą nasilać hipotensyjne działanie kaptoprilu. Leczenie środkami moczopędnymi oszczędzającymi potas należy przerwać 3 dni przed zastosowaniem kaptoprilu.
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Captopril nie upośledza zdolności do kierowania pojazdami mechanicznymi jednak ze względu na możliwość wystąpienia niekorzystnych działań niepożądanych, kierowcy stosujący ten lek powinni zachować szczególną ostrożność.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
skoki narciarskie wspinaczka produkty dla sportowców dziąsła produkty z kolagenu salony kosmetyczne sztafeta kolagen do twarzy jedzenie lodów szałwia najlepsze na kaszel szałwia na kaszel tabletki szałwia zioła - szałwia na kaszel szałwia przeziębienie leki szałwia cukierki z ziołami - szałwia jedzenie lodów szałwia na wzmocnienie - aronia apteka - aronia nowości - aronia apteka - aronia właściwości aronii zioła w cukierkach - aronia ziołowe wspomaganie - aronia aronia - cukierki ziołowe cukierki - pokrzywa ziołowe cukierki - pokrzywa ładne paznokcie nowości - pokrzywa dla całej rodziny - pokrzywa ładne paznokcie nowości z zielarni - pokrzywa ziołowe specjały - pokrzywa w aptekach - żeńszeń imbir na wzmocnienie - żeńszeń imbir cukierki ziołowe - żeńszeń imbir nowości - żeńszeń imbir przeciw stresowi - żeńszeń imbir w zielarniach - żeńszeń imbir nowości z apteki - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - żeńszeń imbir nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa apteka - czarny bez na wzmocnienie - czarny bez nowości z apteki - czarny bez zioła - czarny bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez zielarnia - czarny bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez ziołowe wspomaganie - czarny bez właściwości głogu w aptekach - głóg, głogowe zioła - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe nowości - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe zielarnia - głóg, głogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe właściwości melisy ziołowe wspomaganie - melisa zielarnia - melisa ziołowe wspomaganie - melisa nowości z zielarni - melisa zioła w cukierkach - melisa na odporność - melisa cukierki melisowe - cukierki zioła w cukierkach - waleriana na odporność - waleriana ziołowe cukierki - waleriana w aptekach - waleriana na wzmocnienie - waleriana dla całej rodziny - waleriana cukierki ziołowe - cukierki walerianowe zioła - waleriana szachy windsurfing doskonały dezodorant snooker nurkowanie z akwalungiem rzut młotem biegi na przełaj rzut oszczepem
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook