Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Januarego, Konstancji Czwartek 19. Września 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
CANESTEN
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Clotrimazole
Dostepność leku
Dostepność leku
Na receptę
Forma leku
Forma leku
krem 1%; płyn 1%; tabletki dopochwowe 100 mg; tabletki dopochwowe 200 mg; tabletki dopochwowe 500 mg
Zawartość
Zawartość
substancja czynna - clotrimazole. 5 g kremu dopochwowego zawiera 500 mg klotrymazolu.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Sposób działania
Sposób działania
Clotrimazolum ma działanie grzybobójcze. Działa również na rzęsistka pochwowego. Klotrymazol jest pochodną imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Klotrymazol hamuje syntezę ergosterolu, w wyniku czego dochodzi do zaburzeń struktury i czynności błony cytoplazmatycznej komórki grzyba. Podstawowy mechanizm działania klotrymazolu wynika z jego właściwości mykostatycznych. Aktywność in vitro ogranicza się do proliferujących części grzyba; spory są tylko nieznacznie wrażliwe. Oprócz działania przeciwgrzybiczego działa również na Tichomonas vaginalis, drobnoustroje Gram(+) (paciorkowce, gronkowce) oraz Gram(-) (Bacteroides i Gardnerella vaginalis).
Zastosowanie
Zastosowanie
Infekcje grzybicze skóry i paznokci. Łupież pstry i rumieniowy. Lek w płynie nadaje się do leczenia wilgotnych powierzchni, jak np. grzybicy stóp, leczenia paznokci oraz owłosionych części ciała. Krem nadaje się do leczenia przesuszonych powierzchni skóry.
Wskazania
Wskazania
Grzybicze zapalenie pochwy wywołane przez drożdżaki.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Lek w płynie nie nadaje się do leczenia oczu ze względu na zawarte w nim składniki konserwujące, które drażnią błony śluzowe oka. Leczenie grzybicy pochwy powinno odbywać się w okresie pauzy między miesiączkami. W razie wystąpienia miesiączki w trakcie leczenia należy kurację przerwać. Leku nie należy stosować w nadwrażliwości na Clotrimazol. Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach: I trymestr ciąży lub podejrzenie ciąży, jeśli do grzybiczego zapalenia pochwy doszło po raz pierwszy lub jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wystąpiło ono ponad dwukrotnie, zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową w niedalekiej przeszłości (do 2 lat) lub kontakty seksualne z partnerem narażonym na zarażenie takimi chorobami, wiek pacjentki poniżej 16 lat lub powyżej 60 lat, nadwrażliwości na leki zawierające pochodne imidazolu lub inne dopochwowe leki przeciwgrzybicze. Preparat może zmniejszać skuteczność i bezpieczeństwo stosowania mechanicznych środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu, takich jak prezerwatywy i krążki domaciczne. Działanie to jest przemijające i ustępuje po odstawieniu leku.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
1/1000 - Lokalne podrażnienie skóry. W rzadkich przypadkach zaobserwowano następujące działania niepożądane: objawy ogólne: reakcje alergiczne, miejscowy ból wywołany użyciem aplikatora skóra i jej przydatki: świąd, wysypka.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na klotrymazol, alkohol cetostearylowy lub inne składniki preparatu.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Nie opisywano przypadków przedawkowania preparatu.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj w leczeniu grzybicy stóp stosuje się lek 2-3 razy dziennie. Leczenie trwa 3-4 tygodni, w celu jednak uniknięcia powtórnej infekcji należy kurację prowadzić dodatkowo przez 2 tygodnie po całkowitym zaniknięciu objawów grzyba. Należy postępować następująco: nogi należy umyć mydłem i dokładnie wysuszyć, zwłaszcza powierzchnie między palcami. Płyn, krem, puder lub żel należy wcierać dokładnie w chore miejsca zgodnie z zaleceniami lekarza. Clotrimazolu nie stosuje się dzieciom poniżej 10 roku życia bez przepisu lekarza, ponieważ grzybica stóp nie występuje u dzieci w tym wieku. Leczenie infekcji pochwy - 1 tabletkę dopochwową wprowadza się głęboko do pochwy na noc w ciągu 6 kolejnych dni. Kurację należy skończyć przed miesiączką. Uwaga leczeniu rzęsistka powinno towarzyszyć stosowanie również środków doustnych. Leczenie to powinno również objąć partnera seksualnego. Dawkę maści do oczu w leczeniu oczu przepisuje lekarz okulista. Dawkę ustala lekarz. Infekcje skóry: w leczeniu grzybicy stóp oraz w łupieżu pstrym stosuje się krem lub płyn 2-3 razy dziennie. Leczenie trwa 3-4 tygodni, w celu jednak uniknięcia powtórnej infekcji należy kurację prowadzić dodatkowo przez 2 tygodnie... Jednorazowo należy na noc wprowadzić za pomocą aplikatora całą zawartość tubki głęboko do pochwy. W tym celu należy położyć się na plecach z lekko podkurczonymi nogami i wprowadzić krem do pochwy. W razie potrzeby leczenie można powtórzyć. Leku nie należy stosować w czasie miesiączki. W przypadkach równoczesnego zakażenia warg sromowych oraz tkanek sąsiednich (Candida vulvitis) wskazane jest zastosowanie kremu. Krem należy również zastosować u partnera w celu zapobieżenia ponownemu zakażeniu oraz w leczeniu drożdżakowego zapalenia napletka i żołędzi (Candida balanitis). Stosowanie kremu dopochwowego zaleca się szczególnie w razie niedostatecznej ilości wydzieliny w pochwie. W przypadku uczulenia na alkohol cetostearylowy leczenie należy przeprowadzić, stosując tabletki dopochwowe.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno stosować leku w okresie ciąży. Lek przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Badania eksperymentalne i kliniczne nie wykazały szkodliwego działania preparatu stosowanego w okresie ciąży na organizm matki i płodu. Pomimo tego, nie należy stosować preparatu w czasie I trymestru ciąży. W ostatnich 4-6 tyg. ciąży należy szczególnie starannie utrzymywać higienę intymną. W okresie ciąży zaleca się stosowanie preparatu w postaci tabletek dopochwowych bez użycia aplikatora.
Przechowywanie
Przechowywanie
Preparaty Clotrimazolu należy przechowywać w lodówce.
Trwałość
Trwałość
Maść do oczu traci ważność w 3 tygodnie po otwarciu opakowania.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Nie są znane.
Uwagi
Uwagi
Krem jest bezwonny i nie pozostawia plam na bieliźnie.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
zmarszczki u kobiet czysty kolagen surfing dobre produkty z kolagenem gimnastyka skoki narciarskie lifting piersi jędrna skóra szałwia szałwia zioła - szałwia na grypę szałwia przeciw stresowi - szałwia na grypę szałwia zielarka szałwia zioła - szałwia przeciw stresowi - szałwia cukierki z ziołami - aronia cukierki ziołowe - aronia apteka - aronia produkty z aronii apteka - aronia co dobrego - aronia produkty z aronii przeciw stresowi - aronia co dobrego - pokrzywa na wzmocnienie - pokrzywa dla sedniorów - pokrzywa w aptekach - pokrzywa nowości - pokrzywa pokrzywa - cukierki nowości z apteki - pokrzywa ziołowe produkty - pokrzywa nowości - żeńszeń imbir zioła - żeńszeń imbir zioła - żeńszeń imbir cukierki ziołowe - żeńszeń imbir produkty na odporność - żeńszeń imbir nowości z zielarni - żeńszeń imbir ziołowe specjały - żeńszeń imbir ziołowe specjały - żeńszeń imbir cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa ziołowe wspomaganie - czarny bez na wzmocnienie - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez zioła w cukierkach - czarny bez zioła - czarny bez co dobrego - czarny bez co dobrego - czarny bez nowości - czarny bez apteka - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe zielarnia - głóg, głogowe właściwości głogu cukierki ziołowe - cukierki głogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe apteka - głóg, głogowe dla całej rodziny - melisa w zielarniach - melisa nowości z apteki - melisa nowości z apteki - melisa właściwości melisy ziołowe wspomaganie - melisa dla całej rodziny - melisa ziołowe cukierki - melisa ziołowe wspomaganie - waleriana nowości - waleriana dla całej rodziny - waleriana ziołowe specjały - waleriana nowości z apteki - waleriana produkty z waleriany cukierki ziołowe - cukierki walerianowe zielarnia - waleriana kolarstwo kolarstwo nurkowanie narciarstwo wyścigi samochodowe najskuteczniejszy dezodorant paralotniarstwo apteki internetowe
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook