Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Agnieszki, Jarosława Piątek 21. Stycznia 2022r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
linki sponsorowane, reklamy
APAP
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Paracetamol
Dostepność leku
Dostepność leku
Bez recepty
Forma leku
Forma leku
krople 100 mg/ml; tabletki 500 mg.
Zawartość
Zawartość
substancja czynna- paracetamol. 1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu.
Zamienniki Leku
Zamienniki Leku
Paracetamol    
Sposób działania
Sposób działania
APAP uśmierza ból oraz obniża temperaturę w podobny sposób jak kwas acetylosalicylowy, lecz nie powoduje podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego. APAP nie wpływa na czynniki krwi decydujące o jej krzepliwości i dlatego może być używany przez osoby skłonne do krwawień. Lek jest na ogół dobrze tolerowany przez pacjentów reagujących alergicznie na kwas acetylosalicylowy. Efekt uśmierzania bólu wynika z tego, że paracetamol przeciwdziała powstawaniu pewnych substancji powodujących ból, substancji które organizm produkuje w stanach zapalnych oraz w razie uszkodzeń tkanki. Jest prawdopodobne, że APAP unieszkodliwia pewne produkty drażniące tkanki (substancje oksydujące). Efekt obniżania temperatury ciała wynika z tego, że APAP zwiększa wydalanie ciepła z organizmu. Lek nie obniża temperatury ciała, gdy ta jest w normie. Tabletki i krople zaczynają działać po 30 minutach od chwili podania. Preparat z grupy leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Pochodna fenacetyny, która w wyniku hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego zapobiega tworzeniu się prostaglandyn w OUN. Skutkiem tego oddziaływania jest spadek wrażliwości na działanie takich mediatorów jak kininy i serotonina, co zaznacza się podwyższeniem progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Działanie przeciwbólowe paracetamolu zbliżone jest do działania NLPZ, jednak w odróżnieniu od innych leków tej grupy, nie hamuje on obwodowo syntezy prostaglandyn. Nie działa więc przeciwzapalnie i nie wywołuje typowych dla NLPZ działań niepożądanych; nie wpływa na agregację płytek krwi. Jest lekiem z wyboru w leczeniu bólu i gorączki. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stęż. w osoczu po 1 h. Początek działania leku obserwuje się po 30 min. od momentu podania drogą doustną. T0,5 wynosi 2-4 h. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 h, a przeciwgorączkowego 6-8 h. Zasadniczą drogą eliminacji leku jest jego biotransformacja w wątrobie.
Zastosowanie
Zastosowanie
APAP stosuje się w celu uśmierzania różnego rodzaju bólu (zębów, głowy, bólów menstruacyjnych, mięśni oraz reumatycznych) a także w stanach podwyższonej temperatury w przeziębieniach.
Wskazania
Wskazania
Leczenie bólu o różnej etiologii: głowy, mięśni, zębów, nerwobólów, bólów miesiączkowych oraz gorączki, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Leku nie należy stosować w wysokim ciśnieniu, niedomodze nerek, wątroby lub serca. Należy bezwzględnie unikać alkoholu w okresie leczenia paracetamolem. W razie przedawkowania leku, należy bezzwłocznie szukać pomocy szpitala, gdyż zachodzi ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby. Nie stosować leku na własną odpowiedzialność dłużej niż 3-4 dni. Po upływie tego okresu, jeśli nie nastąpiła poprawa, należy skontaktować się z lekarzem w sprawie dalszego leczenia. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli APAP stosuje się jednocześnie z innymi lekami. W razie zamiaru stosowania innych preparatów podczas leczenia paracetamolem należy zasięgnąć porady lekarza. Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Stosowanie preparatu przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością nerek i astmą oskrzelową. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno pić alkoholu.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Normalne dozowanie wyklucza na ogół możliwość wystąpienia jakichkolwiek niekorzystnych objawów. <1/1000- Reakcje alergiczne (np. wysypka), zakłócenia w funkcjach wątroby. W razie długotrwałego stosowania zachodzić może ryzyko uszkodzenia nerek. Mogą wystąpić nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, reakcje alergiczne: pokrzywka, rumień, wysypka, plamica barwnikowa, wstrząs anafilaktyczny. Opisywano pojedyncze przypadki trombocytopenii i agranulocytozy. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym, występującym zwykle w wyniku przedawkowania leku, jest ostre uszkodzenie wątroby.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tyg. po ich odstawieniu, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Objawy: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność, ogólne osłabienie. Mogą one ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, z rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo 5 g paracetamolu lub więcej, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej niż 1 h należy sprowokować wymioty. Warto podać doustnie 60-100 g węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą. Jeśli prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii. Należy podać co najmniej 2,5 g metioniny i kontynuować leczenie acetylocysteiną i/lub metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 h od zatrucia i prawdopodobnie pożyteczne po 24 h.
Dawkowanie
Dawkowanie
Tabletki: dorośli 1 tabletka 4 razy dziennie (najwyżej 4000 mg dziennie), dzieci o wadze 15-25 kg H tabletki 3 razy dziennie (najwyżej1000 mg na dobę), o wadze 25-40 kg 1- tabletka 3 razy dziennie (najwyżej 2000 mg na dobę), o wadze ponad 40 kg, tak jak dorośli. Krople: (20 kropli = 1 ml) Dzieci o wadze 5 kg - H ml 3 razy na dobę; o wadze 10 kg - 1G ml 3 razy na dobę; o wadze 15 kg - 2 ml 3 razy na dobę; o wadze 20 kg - 2H ml 3 razy na dobę; o wadze 25 kg - 3G ml 3 razy na dobę; o wadze 30 kg - 4 ml 3 razy na dobę, jeśli lekarz nie przepisze inaczej. Dorośli: 1-2 tabl. 3-4 x/dobę (max. 8 tabl./dobę). Dzieci powyżej 12 lat: 1 tabl. 3-4x/dobę. Należy przestrzegać co najmniej 4 h odstępu między kolejnymi dawkami.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód. Lek przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Należy jednak przekonsultować z lekarzem, jeśli zamierza się stosować APAP przez dłuższy czas. Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w razie zdecydowanej konieczności.
Przechowywanie
Przechowywanie
Kropli APAP nie należy przechowywać w lodówce.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny). Jednoczesne podawanie z rifampicyną, izoniazydem, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami, diflunisalem, sulfinpirazonem lub innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomowe wątroby zwiększa ryzyko jej uszkodzenia. Lek podawany łącznie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Stosowanie preparatu łącznie z zydowudyną może powodować neutropenię oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.
Uwagi
Uwagi
Uwagi: Preparatu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
kolagen ceneo rugby sztafeta golf dbaj o stawy pierwsze zmarszczki zadbana kobieta judo najlepsze zioła szałwia na urlopie szałwia nowości z zielarni - szałwia najlepsze na grypę szałwia zielarnia - szałwia najlepsze w aptece szałwia na kaszel szałwia na ból gardła szałwia na wzmocnienie - aronia ziołowe cukierki - aronia ziołowe wspomaganie - aronia ziołowe produkty - aronia cukierki ziołowe - aronia na wzmocnienie - aronia właściwości aronii produkty z aronii ziołowe cukierki - pokrzywa produkty z pokrzywy zioła - pokrzywa cukierki z ziołami - pokrzywa ziołowe produkty - pokrzywa dla sedniorów - pokrzywa nowości z zielarni - pokrzywa nowości z apteki - pokrzywa w aptekach - żeńszeń imbir ziołowe specjały - żeńszeń imbir przeciw stresowi - żeńszeń imbir na wzmocnienie - żeńszeń imbir produkty z żeńszenia i imbiru na odporność - żeńszeń imbir żeńszeń imbir - cukierki zioła - żeńszeń imbir cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa dla całej rodziny - czarny bez dla całej rodziny - czarny bez zielarnia - czarny bez ziołowe produkty - czarny bez na odporność - czarny bez ziołowe specjały - czarny bez w aptekach - czarny bez ziołowe specjały - czarny bez właściwości głogu nowości z apteki - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe produkty z głogu produkty na odporność - głóg, głogowe nowości z apteki - głóg, głogowe zioła - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe na wzmocnienie - melisa apteka - melisa cukierki ziołowe - cukierki melisowe zioła - melisa zioła w cukierkach - melisa ziołowe cukierki - melisa apteka - melisa produkty na odporność - melisa przeciw stresowi - waleriana dla sedniorów - waleriana cukierki walerianowe - cukierki ziołowe cukierki - waleriana w zielarniach - waleriana przeciw stresowi - waleriana na wzmocnienie - waleriana dla całej rodziny - waleriana produkty dla sportowców produkty dla piłkarzy wyścigi konne wspinaczka jazda na snowboardzie rugby chodzenie po jaskiniach bilard
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.