Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Heleny, Ilony Niedziela 18. Sierpnia 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
APAP NOC
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Paracetamol + Diphenhydramine hydrochloride
Forma leku
Forma leku
Tabletki powlekane
Zawartość
Zawartość
1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu i 25 mg difenhydraminy.
Sposób działania
Sposób działania
Paracetamol to pochodna fenacetyny, która w wyniku hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego zapobiega tworzeniu się prostaglandyn w OUN. Skutkiem tego oddziaływania jest spadek wrażliwości na działanie takich mediatorów jak kininy i serotonina, co zaznacza się podwyższeniem progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Działanie przeciwbólowe paracetamolu zbliżone jest do działania NLPZ, jednak w odróżnieniu od innych leków tej grupy, nie hamuje on obwodowo syntezy prostaglandyn. Nie działa więc przeciwzapalnie i nie wywołuje typowych dla NLPZ działań niepożądanych; nie wpływa na agregację płytek krwi. Jest lekiem z wyboru w leczeniu bólu i gorączki. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stęż. w osoczu po 1 h. Początek działania leku obserwuje się po 30 min. T0,5 wynosi 2-4 h. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 h, a przeciwgorączkowego 6-8 h. Zasadniczą drogą eliminacji leku jest jego biotransformacja w wątrobie. Difenhydramina to pochodna etanolaminy, nieselektywny antagonista receptorów histaminowych H1, należący do leków przeciwhistaminowych I generacji. Wykazuje szereg własności terapeutycznych wykorzystywanych w preparatach łagodzących objawy histaminozależne (wyciek wodnistej wydzieliny śluzowej z nosa, świąd, kichanie, łzawienie oczu), przeciwkaszlowych i ułatwiających zasypianie. Wykazuje również działanie antycholinergiczne hamując odpowiedź na acetylocholinę, która wywołana jest poprzez aktywację receptora muskarynowego. Może to stanowić dodatkowy czynnik zmniejszający wydzielanie śluzu przez gruczoły śluzowe błony śluzowej nosa. Difenhydramina posiada dodatkowo wyraźną komponentę uspokajającą i nasenną, wynikającą z łatwego przechodzenia przez barierę krew-mózg. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stęż. w osoczu po 1-2 h. Początek działania leku obserwuje się po 15-30 min. i utrzymuje się przez 4-6 h. T0,5 wynosi 4-8 h a dla jej metabolitów 8-10 h i ulega wydłużeniu u osób w wieku podeszłym.
Wskazania
Wskazania
Leczenie bólu różnego pochodzenia z towarzyszącą bezsennością w tym: bólu głowy, bólów kostno-stawowe, bólów mięśni, bólów zębów, bólów menstruacyjne, nerwobólów, bólów związane z przeziębieniem i grypą. Stosować w trudnościach w zasypianiu spowodowanych bólem.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Stosowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby, nadużywających alkohol oraz głodzonych stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością nerek, astmą oskrzelową, zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym, padaczką, przerostem gruczołu krokowego, nadczynnością gruczołu tarczowego, jaskrą, zwężeniem odźwiernika oraz u osób w podeszłym wieku. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
U osób nadwrażliwych mogą wystąpić nudności, zaburzenia trawienia, skórne reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka), uczucie suchości w jamie ustnej, zawroty głowy.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, wirusowe zapalenie wątroby, stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tyg. po ich odstawieniu. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania mogą wystąpić nasilone nudności, wymioty, zaburzenia częstości skurczów serca, bóle w obrębie jamy brzusznej, uszkodzenie nerek i wątroby. Konsekwencje przedawkowania wiążą się przede wszystkim z hepatotoksycznością paracetamolu mogącą wystąpić po jednorazowym przyjęciu powyżej 7,5 g. Pomoc doraźna - płukanie żołądka lub wywołanie wymiotów (do 1 h od przedawkowania). Dalsze leczenie polega na podaniu jako antidotum N-acetylocysteiny. Badania laboratoryjne obejmują pomiar stężenia w surowicy paracetamolu, AST, ALT, bilirubiny, kreatyniny, mocznika, glukozy i elektrolitów. Dawkowanie N-acetylocysteiny: dożylnie - 150 mg/kg (w 200 ml 5% roztworu glukozy w ciągu 15 min.), następnie 50 mg/kg (w 500 ml w ciągu 4 h) i 100 mg/kg (w 1000 ml w ciągu 16 h); doustnie - 140 mg/kg jednorazowo, następnie 70 mg/kg co 4 h (w sumie 72 h).W przypadkach bardzo ciężkich zatruć może zachodzić konieczność dializoterapii. W przypadku difenhydraminy efekty toksyczne mogą wystąpić po przyjęciu powyżej 25 mg/kg substancji. Po opróżnieniu żołądka objawy zatrucia difenhydraminą leczy się podawaniem kofeiny i amfetaminy, w okresie drgawek dożylnie diazepamu.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1-2 tabl. na 30 min. przed snem.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Leku nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Preparatu nie stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Może on nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny), środków działających depresyjnie na OUN, takich jak: leki nasenne, anksjolityki i leki przeciwbólowe z grupy opioidów. Może nasilać działanie i zwiększać toksyczność leków neuroleptycznych (haloperidol i inne pochodne butyrofenonu), leków przeciwdepresyjnych (fluoksetyna, paroksetyna, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), leków przeciwdrgawkowych (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital), a także innych leków hamujących aktywność cytochromu P450IID6, w tym rifampicyny.
Uwagi
Uwagi
Uwagi: Preparat należy stosować wyłącznie przed snem.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook