Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Mateusza, Hipolita Sobota 21. Września 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
APAP DLA DZIECI
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Paracetamol
Forma leku
Forma leku
krople doustne 100mg/ml, zawiesina doustna 160 mg/5ml
Zawartość
Zawartość
1 ml kropli doustnych zawiera 100 mg paracetamolu. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 160 mg paracetamolu.
Sposób działania
Sposób działania
Preparat z grupy leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Pochodna fenacetyny, która w wyniku hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego zapobiega tworzeniu się prostaglandyn w OUN. Skutkiem tego oddziaływania jest spadek wrażliwości na działanie takich mediatorów jak kininy i serotonina, co zaznacza się podwyższeniem progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Działanie przeciwbólowe paracetamolu zbliżone jest do działania NLPZ, jednak w odróżnieniu od innych leków tej grupy, nie hamuje on obwodowo syntezy prostaglandyn. Nie działa więc przeciwzapalnie i nie wywołuje typowych dla NLPZ działań niepożądanych; nie wpływa na agregację płytek krwi. Jest lekiem z wyboru w leczeniu bólu i gorączki u dzieci. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stęż. w osoczu po 1 h. Początek działania leku obserwuje się po 30 min. T0,5 wynosi 2-4 h. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 h, a przeciwgorączkowego 6-8 h. Zasadniczą drogą eliminacji leku jest jego biotransformacja w wątrobie.
Wskazania
Wskazania
Stosować doraźnie w stanach gorączkowych w przebiegu przeziębienia, grypy i chorób wieku dziecięcego, a także w stanach bólowych, takich jak: bolesne ząbkowanie, odczyny poszczepienne, bóle głowy, bóle pooperacyjne i pourazowe.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Stosowanie preparatu przez osoby z niewydolnością wątroby oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby, nerek i astmą oskrzelową. Równoczesne picie alkoholu zwiększa ryzyko hepatotoksyczności. Benzoesan sodu może wywołać reakcje alergiczne, w tym wystąpienie napadu duszności u chorych na astmę oskrzelową. Ze względu na zawartość sorbitolu leku nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Mogą wystąpić nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, reakcje alergiczne: pokrzywka, rumień, wysypka, plamica barwnikowa, wstrząs anafilaktyczny. Opisywano pojedyncze przypadki trombocytopenii i agranulocytozy. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym, występującym zwykle w wyniku przedawkowania leku, jest ostre uszkodzenie wątroby.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na paracetamol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tyg. po ich odstawieniu, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. Nie należy stosować leku u niemowląt poniżej 3 mż.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie preparatu może spowodować w ciągu kilku - kilkunastu godzin objawy takie, jak: nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, z rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 150 mg/kg mc. lub więcej trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż 1 h. i zaleca się podanie węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą, w następujących dawkach: 1 g/kg dzieciom poniżej 1 roku, 25-50 g dzieciom w wieku 1-12 lat. Jeśli prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to trzeba wdrożyć bardzo intensywne leczenie odtrutkami: acetylocysteiną lub/i metioniną i kontynuować je już w szpitalu. Leczenie to jest bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 h od zatrucia, a prawdopodobnie także pożyteczne po 24 h. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala się wg mc. dziecka (przeciętnie jednorazowo 10-15 mg/kg mc. W razie potrzeby dawkę można powtarzać co 4 h, ale nie więcej niż 4x/dobę.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w razie zdecydowanej konieczności.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny). Podawanie razem z ryfampicyną, izoniazydem, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami, diflunisalem, sulfinpyrazonem lub innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomowe wątroby powoduje zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby. Paracetamol podawany łącznie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Stosowanie łącznie z zydowudyną może powodować neutropenię oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.
Uwagi
Uwagi
Uwagi: Do precyzyjnego odmierzania właściwej dawki leku należy używać miarki z podziałką dołączonej do opakowania.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
dziąsła jazda na rolkach jędrne usta produkty na cellulit karate produkty dla piłkarzy akrobacje spadochronowe dla piłkarzy najlepsze zioła szałwia co dobrego - szałwia ziołowe wspomaganie - szałwia najlepsze na grypę szałwia na grypę szałwia co na grypę szałwia przeziębienie leki szałwia najlepsze na kaszel szałwia nowości z zielarni - aronia aronia - cukierki dla sedniorów - aronia ziołowe produkty - aronia ziołowe cukierki - aronia produkty z aronii produkty z aronii zioła w cukierkach - aronia oczyszczenie organizmu cukierki z ziołami - pokrzywa na odporność - pokrzywa ładna cera apteka - pokrzywa właściwości pokrzywy ziołowe wspomaganie - pokrzywa wzmocnienie organizmu ziołowe cukierki - żeńszeń imbir produkty z żeńszenia i imbiru ziołowe cukierki - żeńszeń imbir nowości z zielarni - żeńszeń imbir nowości - żeńszeń imbir dla całej rodziny - żeńszeń imbir ziołowe produkty - żeńszeń imbir dla całej rodziny - żeńszeń imbir przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki w aptekach - aloes trawa cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa ziołowe wspomaganie - czarny bez zielarnia - czarny bez dla sedniorów - czarny bez nowości z zielarni - czarny bez w aptekach - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez apteka - czarny bez ziołowe specjały - czarny bez nowości - głóg, głogowe nowości z apteki - głóg, głogowe zielarnia - głóg, głogowe produkty z głogu co dobrego - głóg, głogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe co dobrego - głóg, głogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe nowości z apteki - melisa dla sedniorów - melisa dla sedniorów - melisa apteka - melisa nowości - melisa zioła w cukierkach - melisa nowości z apteki - melisa nowości - melisa nowości - waleriana na wzmocnienie - waleriana dla sedniorów - waleriana dla sedniorów - waleriana na wzmocnienie - waleriana co dobrego - waleriana cukierki z ziołami - waleriana co dobrego - waleriana apteki internetowe brydż siatkówka górskie spływy kajakowe pływanie piłka nożna dżudo rzut oszczepem
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook