Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Agnieszki, Jarosława Wtorek 21. Stycznia 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
APAP DLA DZIECI
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Paracetamol
Forma leku
Forma leku
krople doustne 100mg/ml, zawiesina doustna 160 mg/5ml
Zawartość
Zawartość
1 ml kropli doustnych zawiera 100 mg paracetamolu. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 160 mg paracetamolu.
Sposób działania
Sposób działania
Preparat z grupy leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Pochodna fenacetyny, która w wyniku hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego zapobiega tworzeniu się prostaglandyn w OUN. Skutkiem tego oddziaływania jest spadek wrażliwości na działanie takich mediatorów jak kininy i serotonina, co zaznacza się podwyższeniem progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Działanie przeciwbólowe paracetamolu zbliżone jest do działania NLPZ, jednak w odróżnieniu od innych leków tej grupy, nie hamuje on obwodowo syntezy prostaglandyn. Nie działa więc przeciwzapalnie i nie wywołuje typowych dla NLPZ działań niepożądanych; nie wpływa na agregację płytek krwi. Jest lekiem z wyboru w leczeniu bólu i gorączki u dzieci. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stęż. w osoczu po 1 h. Początek działania leku obserwuje się po 30 min. T0,5 wynosi 2-4 h. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 h, a przeciwgorączkowego 6-8 h. Zasadniczą drogą eliminacji leku jest jego biotransformacja w wątrobie.
Wskazania
Wskazania
Stosować doraźnie w stanach gorączkowych w przebiegu przeziębienia, grypy i chorób wieku dziecięcego, a także w stanach bólowych, takich jak: bolesne ząbkowanie, odczyny poszczepienne, bóle głowy, bóle pooperacyjne i pourazowe.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Stosowanie preparatu przez osoby z niewydolnością wątroby oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby, nerek i astmą oskrzelową. Równoczesne picie alkoholu zwiększa ryzyko hepatotoksyczności. Benzoesan sodu może wywołać reakcje alergiczne, w tym wystąpienie napadu duszności u chorych na astmę oskrzelową. Ze względu na zawartość sorbitolu leku nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Mogą wystąpić nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, reakcje alergiczne: pokrzywka, rumień, wysypka, plamica barwnikowa, wstrząs anafilaktyczny. Opisywano pojedyncze przypadki trombocytopenii i agranulocytozy. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym, występującym zwykle w wyniku przedawkowania leku, jest ostre uszkodzenie wątroby.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na paracetamol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tyg. po ich odstawieniu, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. Nie należy stosować leku u niemowląt poniżej 3 mż.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie preparatu może spowodować w ciągu kilku - kilkunastu godzin objawy takie, jak: nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, z rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 150 mg/kg mc. lub więcej trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż 1 h. i zaleca się podanie węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą, w następujących dawkach: 1 g/kg dzieciom poniżej 1 roku, 25-50 g dzieciom w wieku 1-12 lat. Jeśli prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to trzeba wdrożyć bardzo intensywne leczenie odtrutkami: acetylocysteiną lub/i metioniną i kontynuować je już w szpitalu. Leczenie to jest bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 h od zatrucia, a prawdopodobnie także pożyteczne po 24 h. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dawkę ustala się wg mc. dziecka (przeciętnie jednorazowo 10-15 mg/kg mc. W razie potrzeby dawkę można powtarzać co 4 h, ale nie więcej niż 4x/dobę.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w razie zdecydowanej konieczności.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny). Podawanie razem z ryfampicyną, izoniazydem, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami, diflunisalem, sulfinpyrazonem lub innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomowe wątroby powoduje zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby. Paracetamol podawany łącznie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Stosowanie łącznie z zydowudyną może powodować neutropenię oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.
Uwagi
Uwagi
Uwagi: Do precyzyjnego odmierzania właściwej dawki leku należy używać miarki z podziałką dołączonej do opakowania.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
golf siatkówka kolagen na zmarszczki toczenie się w plastikowej kuli bieganie wzmocnij stawy na nartach rzut młotem dyscypliny sportowe zielarka szałwia nowości z apteki - szałwia cukierki szałwiowe szałwia ziołowe wspomaganie - szałwia cukierki verbena szałwia lekarz radzi na gardło szałwia w zielarniach - szałwia zielarz szałwia co dobrego - aronia apteka - aronia zielarnia - aronia nowości - aronia co dobrego - aronia produkty z aronii zioła - aronia cukierki z ziołami - aronia ziołowe wspomaganie - pokrzywa ziołowe specjały - pokrzywa cukierki ziołowe - pokrzywa ładne włosy apteka - pokrzywa dla sedniorów - pokrzywa wzmocnienie organizmu apteka - pokrzywa zioła - żeńszeń imbir żeńszeń imbir - cukierki nowości z zielarni - żeńszeń imbir na odporność - żeńszeń imbir produkty na odporność - żeńszeń imbir dla sedniorów - żeńszeń imbir apteka - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej w zielarniach - aloes trawa cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa produkty z czarnego bzu przeciw stresowi - czarny bez w zielarniach - czarny bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez dla sedniorów - czarny bez cukierki z ziołami - czarny bez ziołowe wspomaganie - czarny bez nowości z apteki - czarny bez cukierki ziołowe - cukierki głogowe właściwości głogu zielarnia - głóg, głogowe cukierki głogowe - cukierki produkty na odporność - głóg, głogowe właściwości głogu na odporność - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe zioła w cukierkach - melisa ziołowe produkty - melisa ziołowe cukierki - melisa nowości z apteki - melisa nowości z apteki - melisa nowości z zielarni - melisa cukierki z ziołami - melisa produkty z melisy cukierki walerianowe - cukierki ziołowe wspomaganie - waleriana w aptekach - waleriana zielarnia - waleriana co dobrego - waleriana ziołowe specjały - waleriana w aptekach - waleriana nowości - waleriana nurkowanie nurkowanie z rurką maraton skok w dal naturalny dezodorant bieganie gra w kości golf
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook