Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Protazego, Dominika Wtorek 4. Sierpnia 2020r
Zadania z Fizyki Zadania z Matematyki Medycyna Kolagen-sport.pl Dezodorant-kobiet-mezczyzn-super-deo.pl
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
ACTITRIN
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Dextromethorphan hydrobromide, Pseudoephedrine hydrochloride, Triprolidine hydrochloride
Forma leku
Forma leku
syrop
Zawartość
Zawartość
5 ml syropu zawiera 1,25 mg chlorowodorku triprolidyny, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 10 mg bromowodorku dekstrometorfanu. 5 ml preparatu zawiera 181 mg alkoholu.
Sposób działania
Sposób działania
Lek łagodzący objawy przeziębienia o skojarzonym działaniu składników. Triprolidyna jest antagonistą receptora histaminowego H1. Maksymalne stęSenie w osoczu osiąga po 2 h. Metabolizowana jest w wątrobie i wydalana z moczem w postaci niezmienionej. Pseudoefedryna jest sympatykomimetykiem, działa na receptory a-adrenergiczne błony śluzowej górnych dróg oddechowych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zwiększa jego drożność. W połączeniu z triprolidyną hamuje odruch kichania i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Początek działania pseudoefedryny obserwuje się po 15-30 min., czas działania wynosi 3-4 h. Pseudoefedryna jest częściowo metabolizowana w wątrobie i wydalana głównie z moczem. Dekstrometorfan jest pochodną opioidową, działa przeciwkaszlowo hamując ośrodek kaszlowy w rdzeniu przedłużonym. Początek działania obserwuje się po 15-30 min., czas działania wynosi 5-6 h. Wydalany jest z moczem w postaci niezmienionej i w postaci metabolitów. Tdekstrometorfanu we krwi wynosi 1,4-3,9 h; T 0,5 0,5 metabolitu dekstrometorfanu wynosi 3,4-5,6 h.
Wskazania
Wskazania
Leczenie objawowe w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych (grypa, przeziębienie i inne infekcje górnych dróg oddechowych) przebiegających z kaszlem, obrzękiem błony śluzowej nosa i wodnistym wysiękiem z nosa.
Inne leki związane ze schorzeniami
Inne leki związane ze schorzeniami
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Ostrożnie stosować w nadczynności tarczycy, przeroście gruczołu krokowego, jaskrze, chorobach serca oraz u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i chorobami wątroby.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, zmęczenie, zaburzenia snu. Rzadko: omamy, tachykardia, zaparcia lub biegunki, nudności, wymioty, zatrzymanie lub bolesne oddawanie moczu, suchość błony śluzowej jamy ustnej i nosogardzieli, reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna (niekiedy ze świądem), pokrzywka, skurcz oskrzeli, krótki oddech. Ze względu na zawartość alkoholu mogą wystąpić działania niepożądane u pacjentów z chorobami wątroby, padaczką, uszkodzeniami mózgu, chorobami psychicznymi, chorobą alkoholową oraz u kobiet w ciąży i u dzieci.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u dzieci do ukończenia 1 r.ż. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania preparatu do ukończenia 6 r.ż. Okres karmienia piersią. Astma oskrzelowa, ciężka niewydolność wątroby i nerek, niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia, kaszel z dużą ilością wydzieliny lub kaszel związany z astmą oskrzelową, ciężkie nadciśnienie, zaawansowana choroba niedokrwienna serca, mukowiscydoza. Preparatu nie należy stosować u pacjentów przyjmujących inhibitory MAO (oraz przez 2 tyg. po ich odstawieniu), leki nasenne, uspokajające oraz alkohol i preparaty zawierające alkohol.
Dawkowanie
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: 10 ml syropu 3-4 razy dziennie; dzieci 7-12 r.ż.: 5 ml syropu 3-4 razy dziennie. Stosować nie częściej niż co 6 h.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
W ciąży stosować tylko w sytuacjach, w których przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią (preparat przenika do mleka matki i może spowodować podwyższenie ciśnienia krwi, zatrzymanie oddychania lub nadmierne pobudzenie noworodków).
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Nasila działanie inhibitorów MAO, może spowodować wystąpienie zapaści, śpiączki, gorączki oraz podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Nasila działanie preparatów przeciwcholinergicznych lub o działaniu przeciwcholinergicznym oraz preparatów działających hamująco na o.u.n. Pseudoefedryna osłabia działanie leków hipotensyjnych (bretylium, betanidyna, guanetydyna, debrizochina, metylodopa, leki blokujące receptory adrenergiczne typu a i b). Równoczesne stosowanie chinidyny może hamować metabolizm dekstromorfanu i nasilać działania niepożądane. W skojarzeniu z innymi preparatami pobudzającymi układ współczulny (leki zwężające naczynia krwionośne błon śluzowych, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki hamujące łaknienie, leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy) może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi. czulny (leki zwężające naczynia krwionośne błon śluzowych, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki hamujące łaknienie, leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy) może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi.
Uwagi
Uwagi
Podczas stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
ładna cera skok o tyczce sportowcy piękna cera kolagen na piersi krykiet lekkoatletyka górskie spływy kajakowe przeciw stresowi - szałwia ziołowe cukierki - szałwia nowości - szałwia co na grypę szałwia w aptekach - szałwia na kaszel palacza szałwia na kaszel palacza szałwia na kaszel tabletki szałwia nowości z zielarni - aronia co dobrego - aronia zioła w cukierkach - aronia nowości z apteki - aronia dla sedniorów - aronia produkty z aronii apteka - aronia ziołowe specjały - aronia ładne paznokcie ładna cera na odporność - pokrzywa w aptekach - pokrzywa dla sedniorów - pokrzywa nowości z apteki - pokrzywa ładna skóra w aptekach - pokrzywa nowości z zielarni - żeńszeń imbir żeńszeń imbir - cukierki nowości z apteki - żeńszeń imbir żeńszeń imbir - cukierki zielarnia - żeńszeń imbir apteka - żeńszeń imbir na wzmocnienie - żeńszeń imbir nowości z zielarni - żeńszeń imbir nowości - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa na wzmocnienie - czarny bez produkty z czarnego bzu cukierki ziołowe - cukierki czarny bez nowości z apteki - czarny bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez co dobrego - czarny bez dla całej rodziny - czarny bez w aptekach - czarny bez nowości z apteki - głóg, głogowe nowości z apteki - głóg, głogowe nowości z apteki - głóg, głogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe produkty z głogu ziołowe produkty - głóg, głogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe właściwości melisy cukierki melisowe - cukierki przeciw stresowi - melisa w aptekach - melisa produkty z melisy cukierki melisowe - cukierki cukierki melisowe - cukierki w aptekach - melisa cukierki z ziołami - waleriana co dobrego - waleriana zioła - waleriana dla całej rodziny - waleriana przeciw stresowi - waleriana co dobrego - waleriana produkty z waleriany ziołowe cukierki - waleriana rugby aerobik jazda na rolkach łyżwiarstwo figurowe doskonały dezodorant podnoszenia ciężarów zapasy jazda na snowboardzie
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook