Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Damiana, Romany Sobota 23. Lutego 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Oczy nie lubią lata?
Lato to czas wakacji, ale jednocześnie okres, w którym nasila się wiele dolegliwości, zwłaszcza spowodowanych silna operacja słońca i zanieczyszczeniem środowiska. Najszybciej reagują oczy, a widocznym tego objawem jest zwiększona ilość łez…
Czy łzy pomagają czy szkodzą latem?
Łzy to niezmiernie ważna substancją ze śluzem, wydzielanym przez komórki śluzowe śluzówki, i tłuszczem, produkowanym przez gruczoły łojowe, tworzą tzw. film łzowy, który zmywa kurz i bakterie, a ponadto zawiera substancje bakteriobójcze chroniące przed infekcjami.
Przecież ja nie łzawię a dobrze widzę.
Tak naprawdę każdy - „łzawi” tyle, że jest to niewidoczna warstewka filmu łzowego, jaka jest wydzielana bezwiednie i nie tak obficie, jak wówczas kiedy płaczemy wskutek wzruszenia, czy z powodu obierania cebuli. Film łzowy nadaje oczom śliskość, co pozwala im błyskawicznie zmieniać kąt widzenia.
Niekiedy jednak może nas dotknąć nadmierne łzawienie.
Przyczyną może być „ostre" słońce, wiatr, odczyny alergiczne spojówek, wywołane pyłkami roślin, kurzem, substancjami chemicznymi znajdującymi się w powietrzu, kosmetykami, niektórymi pokarmami. Alergiczne zapalenie spojówek i łzawienie oczu można łagodzić, a nawet trzeba, zakraplając specjalne preparaty. Jednak nie wolno tego robić na własną rękę, tylko w porozumieniu z okulistą.
Jakie powinny być dobre okulary przeciwsłoneczne?
Dobre szkła przeciwsłoneczne powinny zawierać filtry chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym. Kierowcy powinni dodatkowo uzupełnić szkła o tzw. warstwą antyrefleksyjną (chroniącą przed bardzo szkodliwymi „zajączkami” z tylnich szyb innych samochodów).Lepiej kupować je w sklepach specjalistycznych, gdzie jest duży wybór i fachowi sprzedawcy.
Jak radzić sobie z morskim piaskiem i solą w oku?
Oko nie zawsze radzi sobie z morską solą, piaskiem, czy bakteriami - toteż trzeba mu w tym pomóc przepłukując je np. solą fizjologiczną. Jest to roztwór o pH = 7, a więc obojętnym. Można go używać do przemywania oczu nawet dzieciom, dlatego wyjeżdżając na wakacje dobrze jest mieć ze sobą ten wygodny w użyciu środek.
Czy łzawienie może być wywołane innymi przyczynami?
Szczególnie uciążliwe dla oczu, również powodujące ich łzawienie, jest zbyt długie oglądanie telewizji i praca przy monitorach, przy niedostatecznym oświetleniu.
Co robić, by łzawienie oczu nie przeszkadzało w pracy i letnim wypoczynku?
Nie pracować zbyt długo przy monitorze, robić przerwy relaksowe. Wysypiać się, gdyż zmęczone oczy łzawią i są spuchnięte. Unikać miejsc, w których rośnie dużo pylących roślin, jeśli jesteśmy na nie uczuleni.
Czy pomogą zioła?
Łzawiące oczy są często czerwone, zapuchnięte, swędzą. Dolegliwości te łagodzi przemywanie ich mocną herbatą, kiedy przegotowaną wodą, naparem rumianku, ale tylko wtedy gdy łzawienie nie jest wywołane odczynem alergicznym.
Niekiedy jednak czujemy suchość i pieczenie oczu?
Przyczyną może być np. zapalenie spojówek, choroby oczu (uszkodzenie), niepożądane działaniem niektórych leków, np. beta blokerów stosowanych w leczeniu chorób serca, hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych, leków przeciwhistaminowych stosowanych przez alergików uczulonych m.in. na alergeny wziewne, których w lecie jest szczególnie dużo. Suchość oka mogą także wywołać zaburzenia hormonalne okresu przekwitania.
Jak możemy sobie pomóc?
W takich przypadkach zalecane są tzw. sztuczne łzy. Mają one właściwości podobne do naturalnych: poprawiają fizjologiczną śliskość gałki ocznej i jej wilgotność.
Jak rozpoznać zapalenie spojówek?
Zapalenie spojówek zaczyna się na ogól nagle. Jeśli mamy do czynienia z łzawieniem i światłowstrętem, jeśli najpierw zaatakowane jest jedno oko, a później drugie; kiedy rano oczy są „przyklejone” do powiek - to jest to najpewniej zapalenie spojówek.
Jak leczyć zapalenie spojówek?
Ulgę przynosi przemywanie oczu kwasem bornym, a także okłady z naparu rumianku, świetlika lub esencji herbacianej, natrium chloratum, Okulosan. Gdy 2-3 dniowa kuracja nie przyniesie poprawy trzeba skontaktować się z lekarzem.
.
lek. med. KRZYSZTOF PIETRASZKIEWICZ
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij