Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Damiana, Romany Sobota 23. Lutego 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Miesiączka bez bólu
Czy miesiączka musi być bolesna ? - Oczywiście , że nie. Trzeba jednak podjąć zabiegi lecznicze lub profilaktyczne. Jakie - odpowiedź poniżej.
Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie z comiesięczną regularnością nie podejmując przy tym żadnych zabiegów leczniczych.Niektóre z powodu bólu zmuszone są położyć się na 1-2 dni do łóżka. U młodych dziewcząt ból miesiączkowy może być główną przyczyną usprawiedliwionej nieobecności w szkole. Ale przecież czasy się zmieniły, kobieta pracująca, czy ucząca się nie może sobie pozwolić na leżenie w łóżku przez cały dzień. Co zatem należy wiedzieć o przyczynach bólu i jakie podjąć środki zaradcze - to pytanie nurtuje wiele kobiet.
Kiedy pojawia się ból miesiączkowy?
Bolesność miesiączki pojawia się zazwyczaj pierwszego dnia. Zwykle drugiego dnia ból łagodnieje i zanika. Czasem pojawia się w przeddzień miesiączki i ustępuje, gdy krwawienie staje się obfitsze. Znacznie rzadziej trwa przez całą miesiączkę.
Jak jest zlokalizowany ?
Ból jest typowo skurczowy, objawia się skurczami i kolkami w dole brzucha i miednicy. Ból ten może też promieniować na całe podbrzusze i okolice lędźwiowe. Natężenie bólu jest bardzo różne u różnych kobiet, a nawet u tej samej kobiety może się zmieniać. Czasem jest to zwykłe odczucie ciężaru w podbrzuszu a niekiedy jest to nie do zniesienia dominujący, ciągły ból, który zmusza do położenia się do łóżka.
Jakie są objawy towarzyszące ?
Część kobiet odczuwa wyłącznie bóle skurczowe w podbrzuszu, natomiast u pozostałych miesiączce towarzyszą bóle głowy, bóle krzyża, mdłości, wymioty, poczucie zmęczenia, depresja, itp. Mogą też pojawić się zaburzenia pokarmowe, kłopoty z oddawaniem stolca i biegunki. Mówimy wówczas o pełnoobjawowym zespole bolesnego miesiączkowania.
Czy pierwsze miesiączki są bolesne ?
Ból miesiączkowy staje się powszechną dolegliwością już w latach młodzieńczych . W wieku 13-17 lat, co druga młoda dziewczyna cierpi na tę dolegliwość. Bolesne miesiączkowanie ma wówczas najczęściej charakter samoistny. Przyczyną samoistnych bólów miesiączkowych jest zwykle nadmierna czynność skurczowa mięśnia macicy połączona z jednoczesnym jej niedokrwieniem.
Co jest podstawową przyczyną bólu
Winowajcami są dwie substancje wydzielane przez organizm w nadmiarze - prostaglandyny i wazopresyna. Szczególną rolę bolotwórczą odgrywają prostaglandyny, których obecność powoduje nadmierne czynności skurczowe macicy. Skurcze te i spowodowane nimi niedokrwienie macicy jest bezpośrednią przyczyną odczuwania bólu.
Czy są inne przyczyny bólów ?
Przyczyną bolesnych miesiączek mogą być czasami anomalie fizyczne w macicy. Może to być przeszkoda zlokalizowana w szyjce macicy, co utrudnia wypływ krwi miesiączkowej, niedorozwój macicy, (kiedy trzon jest mniejszy niż szyjka), tyłozgięcie lub nadmierne przodozgięcie macicy, wady wrodzone szyjki i trzonu macicy, itp. Te przyczyny wykryje lekarz ginekolog - toteż powtarzające się bolesne miesiączki powinny stać się powodem wizyty lekarskiej. Przyczynami bolesnych miesiączek, które ujawni wizyta u ginekologa mogą być inne zmiany chorobowe macicy. Należą do nich endometrioza, chroniczne zapalenie narządów rodnych, mięśniaki, zrośnięcie się kanału szyjkowego, czy spirala antykoncepcyjna.
Czy bóle miesiączkowe moga ustąpić samoistnie ?
Bolesne miesiączkowania często iekiedy zanika wraz z wiekiem. Decydować o tym może np. przejście pierwszego porodu. U kobiety przed porodem silnie zaciśnięta szyjka macicy może być naturalną przeszkodą utrudniającą odpływ krwi menstruacyjnej. Kiedy szyjka się rozwiera krew wypływa i ból ustępuje. Poród zwykle powoduje silne rozciągnięcie szyjki macicy, która od tego momentu pozostaje stale rozwarta. Zaobserwowano, że wśród wieloródek jest zdecydowanie mniej cierpięcych na bolesne menstruacje.
Jak sobie samemu radzić z bolesną miesiączką ?
Jeśli jednak wykluczymy powyższe fizjologiczne i patologiczne przyczyny bolesności miesiączki to na pytanie - jak zmniejszyć jej dolegliwość - medycyna próbuje odpowiedzieć wieloma sposobami. Od lat zalecane są np. proste sposoby medycyny naturalnej. Zwolennicy tych metod zauważyli korzystne działanie ciepła i ziół o działaniu przeciwzapalnych i rozkurczowym. Najprostszy sposób - to butelka lub termofor z gorąca wodą. Jeśli do tego dodamy ekstrakt z liści malin, mięty, czy rumianku to przyniosą one wyraźną ulgę.
Jakimi lekami z apteki sami dysponujemy ?
Główną jednak metodą leczenia bolesnego miesiączkowania jest stosowanie preparatów hamujących syntezę prostaglandyn. Jest bowiem dowiedzione, że u kobiet cierpiących na bolesne miesiączki stwierdza się wyraźnie zwiększone stężenie prostaglandyn w błonie śluzowej macicy i krwi miesiączkowej. Właściwymi preparatami są ibutrofen, paracetamol..Kwas acetylosalicylowy jest w tych przypadkach niewskazany, gdyż zwiększa krwawienie i przedłuża czas trwania miesiączki.
.
lek med. Krzysztof Pietraszkiewicz
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij