Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Gawła, Ambrożego Sobota 16. Października 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Grzybica stopy
Ciepło, wilgoć, cień to ulubione warunki rozwoju zarodników groźnego wroga naszych stóp - grzybów o egzotycznej dla naszego ucha łacińskiej nazwie Trichophyton rubrum lub Trichophyton mentagrophytes. Jeśli jeszcze do tego znajdą drewnianą wyściółkę, kratkę, trochę substancji organicznych rozwijają się bardzo intensywnie wytwarzając trwałe i zakaźne zarodniki. Wystarczy więc kontakt ze skórą stopy o lekko odartym naskórku lub niedokładnie omytą przed włożeniem do nieprzewiewnego buta a grzybek wcześniej czy później stanie się pasożytem naszego ciała.
Grzybica stóp jest chorobą zakaźną, łatwo szerzy się wśród osób korzystających z przebieralni i pryszniców w klubach sportowych czy na basenach. Może dojść do zakażenia, jeśli się używa tych samych ręczników, skarpetek lub butów co osoba chora.
Jak wyleczyć grzybicę stopy paznokci?
Sprawdź opis objawów tego typu grzybicy, która cię interesuje, a jeśli są zbieżne z twoimi zmianami skórnymi : na skórze, pomiędzy palcami stóp, rąk, pod paznokciami, i innymi to przeczytaj uważnie wszystko to co trzeba wiedzieć o tej chorobie i jej leczeniu.


Jak rozpoznać Grzybicę stóp ?
Zakażenie grzybicze stopy rozpoznajemy po wykwitach w postaci pęcherzyków, strupów i grudek , które zajmują najczęściej przyśrodkowe brzegi podeszwy oraz trzecią i czwartą szparę międzypalcową.

Pierwsze objawy:
Złuszczanie i pękanie naskórka w przestrzeniach międzypalcowych stóp. Jeśli występuje swędzenie stóp, należy sprawdzić, czy w pod palcami nie występują białe pęcherze i zaczerwienienia skóry. Naskórek rozmięka, ulega maceracji i złuszcza się płatami. Zmiany te występują niekiedy krótkotrwale i mogą być lekceważone. Stają się jednak dolegliwe w okresie zaostrzeń, choć i wtedy staramy się radzić sobie sami. Nie zawsze jednak wybieramy właściwy sposób leczenia.

Rozpoznanie grzybicy
Grzybica międzypalcowa stóp jest chorobą najczęściej poprzedzającą rozwój grzybicy paznokci. Zaatakowany grzybicą naskórek staje się pomarszczony i wilgotny .W tych miejscach tworzą się pęcherzyki i podłużne rowki . Zmiany łuszczą się, rozszerzają i zaogniają, może zacząć wypływać z nich ropa.
Z czasem, nieleczona grzybica atakuje paznokcie stóp (dotyczyć to może także i rąk). Zaczyna się od przebarwienia bocznej części płytki paznokcia na mętny biały , żółty lub czarny kolor. Następnie płytka zaczyna grubieć i unosić się, a zmiana zabarwienia zaczyna powoli obejmować cały paznokieć, który boli przy najmniejszym ucisku. Dochodzi do sytuacji, kiedy trudno jest chodzić, bo nawet najwygodniejsze buty urażają chore palce, trudno wykonywać najprostsze prace domowe czy biurowe.

 
Grzybica paznokci
Jeśli chodzi o grzybice paznokci, nasz niepokój powinny wzbudzić takie zmiany jak: -zmiana koloru w obrębie płytki paznokciowej np. : zażólcenie, zmatowienie, zbrązoweinie, - zgrubienie płytki paznokciowej, - jej nadmierna kruchość , - pękanie i pofałdowanie płytki paznokciowej. - rozpad płytki paznokciowej Takie zmiany najczęściej są w skazaniem do wykonania badania mikologicznego, czyli badania w kierunku grzybicy. Istnieją bowiem choroby, które dają obraz bardzo podobny do grzybicy, a które nie ustąpią po leczeniu przeciwgrzybiczym. Mogą to być zmiany troficzne w przebiegu niedokrwienia kończyn dolnych, w wyniku ucisku np. obuwia, zmiany pourazowe, zmiany po zakrzepicach.

Grzybica skóry
Jeśli chodzi o grzybice skóry, to są to najczęściej swędzące zmiany rumieniowe, w obrębie których występuje złuszczanie naskórka, na obwodzie ognisk chorobowych występują często drobne swędzące pęcherzyki. Ogniska te powiększają się, mogą się rozsiewać i powiększać. I tu wracam jeszcze raz uwagę na konieczność wykonywania badań mikologicznych. w celu postawienia szybkiej i trafnej diagnozy co umożliwia skuteczne leczenie tego schorzenia Zmiany grzybicze występujące na owłosionej skórze głowy, dotyczą głównie dzieci. Widoczne są wówczas na głowie dziecka okrągłe ogniska chorobowe w obrębie których wstępuje złuszczanie naskórka a włosy są znacznie przerzedzone Jest to trudne do leczenia schorzenie, wymagające od pacjenta dużej konsekwencji i cierpliwości a od lekarza dużego doświadczenia. Często oprócz przejmowania leków konieczna jest także depilacja chorych włosów. Są miejsca na ciele człowieka, gdzie grzybica występuje stosunkowo częściej . Są to przede wszystkim stopy i paznokcie stóp. Na skórze gładkiej , najczęściej grzybica występuje w fałdach skórnych , w okolicy międzypalcowej stóp i rąk i w fałdach pachwinowych , pachowych lub pod piersiami. Stosunkowo najrzadziej spotykamy się obecnie z grzybicami owłosionej skóry głowy.

Lokalizacja zakażenia
Najczęściej wykwity zajmują przestrzeń międzypalcową pomiędzy IV–V i III–IV palcem nogi, co nie oznacza, że nie może dojść do infekcji na innych przestrzeniach międzypalcowych i przyśrodkowych brzegach stopy, a nawet na sklepieniu stopy.
W przypadku początkowych objawów grzybicy można podjąć próbę samoleczenia. Jeśli objawy grzybicy są zaawansowane należy zgłosić się do lekarza dermatologa.

Objawy zaawansowane.
Łuszczy się i pęka skóra między palcami stóp, zwykle z towarzyszącym zaczerwienieniem, czasem świądem i pieczeniem. Może dojść do powstania zmian wysiękowych (sączących), sprzyjających maceracji naskórka, jak też zgrubienia i zżółknięcia paznokci.

 
Leczenie grzybicy stóp
Jeśli odczuwamy swędzenie stóp a pomiędzy i pod palcami są widoczne jest złuszczanie się naskórka, białe pęcherze i zaczerwienienia skóry ( tj. początkowe objawy choroby) - kupujemy przeciwgrzybiczy krem – (np. dostępny bez recepty Daktarin) lub polecona nam przez lekarza - i smarujemy nim dobrze umyte i wysuszone stopy w zmienionych chorobowo miejscach.

Przebieg kuracji
Krem powinno się stosować 2 razy dziennie przez 2–4 tygodnie. Dla uzyskania pełnego efektu chore miejsca należy smarować jeszcze 7 dni od chwili ustąpienia objawów. Właściwe stosowanie dostepnych preparatów jest bezpieczne i gwarantuje wysoki odsetek wyleczeń – od 92 do 100 proc.

Gdy pojawią się komplikacje
Jeśli samoleczenie w ciągu 2-3 tygodni okaże się nieskuteczne należy się udać do dermatologa. Nie podejmujemy samoleczenia jeśli mamy zaawansowane objawy grzybicy ( Np. jeśli grzybicy międzypalcowej stóp towarzyszy grzybica paznokci, bezwzględnie należy podjąć leczenie ogólne). Przyczyna nieskuteczności kuracji leży również w tym, że zmiany w szparach między palcami mogą przypominać objawami inne schorzenia dermatologiczne wymagające odmiennego postępowania terapeutycznego.

Zakażenie Drożdżakowe
Zmiany w przestrzeniach międzypalcowych mogą być również wywołane infekcją drożdżakową (kandidioza). Są one podobne do zmian spowodowanych przez dermatofity, w przeciwieństwie jednak do grzybicy zakażenie drożdżakowe nie przechodzi zazwyczaj na resztę stopy. Może natomiast zajmować I przestrzeń międzypalcową, która w grzybicy pozostaje nie zmieniona. Objawy kandidiozy często ujawniają się w porze letniej, gdy z mokrymi stopami biegamy po plaży, nie zapobiegamy poceniu się stóp, niezbyt dokładnie je wycieramy.

 
Profilaktyka
UNIKAJ:
ciepła, wilgoci, uszkodzenia naskórka. np. noszenia nieprzewiewnego i ciasnego obuwia, zwłaszcza w lecie, skarpetek z tworzywa sztucznego
DODATKOWO UNIKAJ:
Wspólnych butów, pościeli itp z osobą chorą, Używania wspólnych wanien kąpielowych, ręczników,itp. Chodzenia boso po mokrych posadzkach,plażach publicznych.

Konieczne jest:
 • krótkie obcinanie paznokci,
 • noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia,
 • a także bawełnianych lub wełnianych skarpet.


Ryzyko zachorowania
Zwiększa się również przez:nadmierną potliwość stóp, używanie zbyt silnie alkalicznych mydeł, Infekcji sprzyjają też takie schorzenia jak cukrzyca czy zaburzenia krążenia obwodowego kończyn dolnych.

Grupy ryzyka
Najbardziej podatne na zarażenie grzybicą są osoby:
 • z zaburzeniami układu odpornościowego,
 • z zaburzeniami krążenia,
 • z zaburzeniami hormonalnymi,
 • z zaburzeniami żołądkowo jelitowymi,
 • z chorobami, które wymagają podawania sterydów lub cytostatyków,
 • chorzy na cukrzycę,
 • pacjenci osłabieni po przebytych poważnych schorzeniach,
 • pacjenci z niedokrwistością,
 • osoby otyłe.


Okoliczności sprzyjających grzybicy
Czynnikami wpływającymi na rozwój choroby są:
 • korzystanie ze wspólnego prysznica w pracy
 • stojący lub chodzący tryb pracy
 • noszenie kaloszy lub innego typu obuwia które nie jest przewiewne
 • zaburzenia ukrwienia skóry stóp (zimne, sine stopy)
 • wiek pacjenta powyżej 50 lat
 • oraz... grzybica w rodzinie


Grzybica a brud
Wbrew pozorom, grzybica nie jest wynikiem braku higieny. Wprost przeciwnie - zbyt częste stosowanie mydła o nieodpowiednim, zasadowym pH, długotrwałe moczenie nóg w roztworach takiego mydła może osłabiać naturalne bariery ochronne skóry przed inwazją grzybów. Trzeba więc dbać o higienę, myć się starannie ale przesadnie nie moczyć długo nóg a po umyciu dokładnie osuszać skórę między palcami stóp. Wyjałowiona skóra, pozbawiona "naturalnych" bakterii jest bardziej podatna na zakażenia zarodnikami. Tam gdzie są bakterie "współżyjące" z człowiekiem tam nie ma grzybów chorobotwórczych.

 
Czym grozi nieleczenie grzybicy ?
Niestety dość często wskutek zlekceważenia pierwszych objawów grzybicy stóp zakażeniu ulegają też paznokcie. Stają się wowczas zniekształcone, pożółkłe, płytka paznokciowa ulega rozwarstwieniu.

Wśród schorzeń dermatologicznych
grzybica jest jedną z najbardziej uporczywych i przewlekłych. Nie leczona może doprowadzić do zeszpecenia skóry, utraty paznokci, zdolności chodzenia, utraty włosów, a w przypadku zakażenia całego organizmu do poważnego zagrożenia zdrowia.

Jak leczyć grzybicę paznokci ?
Przede wszystkim trzeba odwiedzić gabinet dermatologa i to nawet wówczas, kiedy zmiany na skórze wydają się bagatelne. Nie leczenie grzybicy powoduje bardzo przykre dla codziennego życia dolegliwości i co gorsze, choroba może "przenieść się" na całą rodzinę.
Grzybica paznokci w przekonaniu wielu pacjentów i niestety lekarzy pozostaje w dalszym ciągu chorobą nieuleczalną. Fakt ten wynika częściowo z nieznajomości zasad prowadzenia terapii dostępnymi na rynku lekami przeciwgrzybiczymi, a także braku współpracy ze strony pacjentów. Leczenie grzybicy paznokci tradycyjnymi lekami: gryzeofulwiną i ketokonazolu trwało bardzo długo, wiązało się często z niepożądanym działaniem leku i zwykle było nieskuteczne. Obecnie stosowane są trzy rodzaje terapii grzybicy paznokci: leczenie ogólne, leczenie miejscowe i chirurgiczne usuwanie zajętych płytek. Kojarzenie tych metod może niekiedy skrócić czas terapii. O wyborze metody leczenia decyduje stan zdrowia pacjenta, jego wiek i postać kliniczna choroby. Metoda chirurgiczna jest stosowana bardzo rzadko, szczególnie w przypadkach dolegliwości bólowych towarzyszących grzybicy paznokci.

Leczenie ogólne
Przed rozpoczęciem leczenia należy zapoznać się z wynikiem badania mikologicznego. Wprowadzenie terbinafiny oraz itrakonazolu stało się poważnym osiągnięciem w terapii grzybicy paznokci. Terbinafina (LAMISIL) jest lekiem stosowanym w infekcjach wywołanych przez dermatofity. Jednak w infekcjach wywoływanaych przez Candida albicans i pleśnie chorobotwórcze jest mniej skuteczna. Terbinafinę stosuje się w terapii ciągłej, codziennie przez okres 6 tygodni lub dłużej, niekiedy do 6 miesięcy. Itrakonazol (ORUNGAL) charakteryzuje się znacznie szerszym spektrum przeciwgrzybiczym. Itrakonazol w dawce 400 mg dziennie przez okres jednego tygodnia może być stosowany w tzw. "leczeniu pulsowym". Terapia pulsowa polega na wybiórczym gromadzeniu się leku w płytce paznokcia w taki sposób i w takim stężeniu, że nie ma potrzeby przyjmowania go częściej niż przez tydzień raz w miesiącu. Cała kuracja polega na stosowaniu od 2 do 3 pulsów tygodniowych (1 puls raz w miesiącu), czyli 3 tygodniach leczenia. Po zakończeniu terapii pulsowej paznokcie mogą jednak jeszcze wyglądać na chore. Nie należy się tym niepokoić ponieważ rosną one powoli i całkowicie nowa płytka pojawi się dopiero po 6 do 9 miesięcy od zakończenia przyjmowania leku. Ze względu na krótki czas leczenia, skuteczność i łatwość stosowania, terapia pulsowa z zastosowaniem itrakonazolu jest szczególnie chętnie stosowana przez pacjentów.

Leczenie miejscowe
Wartość leków do stosowania miejscowego w grzybicy paznokci jest ograniczona. Nabiera ona znaczenia gdy nie mogą być stosowane leki ogólne. Uzyskanie dobrych wyników terapeutycznych możliwe jest w przypadkach GP nie zajmującej macierzy paznokcia. Obecnie do leczenia grzybicy paznokci stosować można 8% cyklopiroks (BATRAFEN) lub 5% amorolfinę (LOCERYL) w formie lakierów do paznokci, a także 1% bifonazol w 40% kremie mocznikowym (MYCOSPOR-Onychoset). Rozwój metod leczenia miejscowego wiąże się z ich bezpieczeństwem i niską ceną w porównaniu do kosztów leczenia ogólnego. Leczenie miejscowe jest często uzupełnieniem terapii ogólnej.

 
 
linki sponsorowane, reklamy
koszykówka - KOLAGEN_cito piękne paznokcie - KOLAGEN_cito kolagen na paznokcie - KOLAGEN_cito na kości - KOLAGEN_cito siatkówka - KOLAGEN_cito salony kosmetyczne - KOLAGEN_cito na narty - KOLAGEN_cito kajakarstwo - KOLAGEN_cito na ból gardła szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe łyżwiarstwo figurowe - Dezodorant_SuperDeo zielarnie internetowe - Dezodorant_SuperDeo toczenie się w plastikowej kuli - Dezodorant_SuperDeo piłka ręczna - Dezodorant_SuperDeo szermierka - Dezodorant_SuperDeo kajakarstwo - Dezodorant_SuperDeo rzut młotem - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla młodzieży - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.