Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Damiana, Romany Sobota 23. Lutego 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Czy grozi mi zawał?
Najprościej pójść do lekarza kardiologa i poddać się specjalistycznym badaniom. Wyniki pomiaru ciśnienia, elektrokardiogram, badanie echa serca, poziomu cholesterolu we krwi dadzą odpowiedź. Kłopot w tym, że dla wielu z nas ryzyko zawału istnieje przed pierwszą wizytą u kardiologa. Ale uwaga!!! Są ważne znaki ostrzegawcze, które trzeba znać.
Nadciśnienie tętnicze
to silna presja krwi tłoczonej przez serce na ścianki tętnic, powodująca ich pogrubienie, by wytrzymały zwiększony napór. Pogrubienie ścian naczyń krwionośnych zmniejsza ich światło. Zwężenie tętnic zmusza mięsień serca do zwiększonego wysiłku w przetłaczaniu krwi i powoduje jego przerost. Aby przetoczyć tę samą porcję krwi w zwężonej tętnicy, trzeba szybszego przepływu i tym samym większego ciśnienia. Przerost mięśnia sercowego zwiększa z kolei jego zapotrzebowanie na krew niosąca tlen, glukozę, sole mineralne itp. Serce tłoczy więc krew jeszcze szybciej – rośnie znów ciśnienie tętnicze. I tutaj błędne koło się zamyka. Zwiększony napór krwi na ścianki tętnic ułatwia procesy miażdżycowe i stale grozi oderwaniem dużej płytki miażdżycowej. Grozi to zawałem lub udarem.
Ból dławicowy czy brak kondycji?
Wraz z miażdżycą, nadciśnieniem, starzeniem się i innymi czynnikami ryzyka, postępujące zwężenie tętnic wieńcowych powoduje niedotlenienie mięśnia sercowego w czasie zwiększonego wysiłku. Jeśli więc po obfitym śniadaniu w zimny dzień podbiegniesz do autobusu, możesz poczuć przejmujący ból klatki piersiowej. Taki ból, zwany dławicowym, oznacza bezpośrednie zagrożenie zawałem. Zażyj jak najszybciej nitroglicerynę, rozgryź tabletkę aspiryny i wsysaj ją pod policzkiem lub pod językiem. Jak najszybciej udaj się do kardiologa!!!
Ryzyko zawału i wiek.
Ryzyko zawału zwiększa się nam wraz z wiekiem. U kobiet gwałtownie rośnie po menopauzie, tj. około 50. roku życia, jeśli nie stosują hormonalnej terapii zastępczej. Spada wówczas gwałtownie poziom estrogenów, które chronią tętnice przed miażdżycą i zawałem. U mężczyzn wraz z wiekiem, zwłaszcza gdy występuje nadmiar cholesterolu we krwi, miażdżyca, wieńcówka i inne czynniki, ryzyko wzrasta. Kobiety mogą więc rozważyć z lekarzem stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, a osoby starsze obu płci zażywanie mikrodawek ASA.
Cholesterol i tłuszcze.
Okresowo kontroluj poziom cholesterolu. Nadmiar cholesterolu to zwiększone ryzyko zawału. Trzeba się wówczas pogodzić z faktem, że od pewnego poziomu, w pobliżu 200 mg% – nauka uznała go za bezpieczny – każdemu jednemu procentowi wzrostu stężenia cholesterolu we krwi odpowiada konkretna liczba zawałów kończących się śmiercią.
Ryzyko miażdżycy rośnie, jeśli we krwi znajdzie się znaczący nadmiar tłuszczów zwierzęcych. Zawierają one wolne rodniki tlenowe, które zmieniają skład chemiczny tak, że staje się toksyczny dla ścianek tętnic. Organizm próbuje oczyścić krew z cholesterolu, kiedy jednak specjalne komórki „śmieciarki” (makrofagi) przeładowane cholesterolem ugrzęzną na powierzchni tętnic, co widać w postaci drobnych nacieczeń tłuszczowych. Tak zaczyna się miażdżyca tętnic. Jeśli nie podejmie się żadnego przeciwdziałania, to tworząca się blaszka miażdżycowa, zrazu miękka, będzie się nawarstwiać, twardnieć, ulegając zwapnieniu, i zatykać światło tętnicy. Wchodząc swą szorstką powierzchnią w światło tętnicy, może silnie utrudniać przepływ krwi. Urwanie przez krew blaszki to groźba zakrzepu oraz zawału, bądź udaru.
Otyłość i dieta.
Jeśli jesz zbyt wiele i tłusto, masz za mało ruchu – na ściankach tętnic wieńcowych odkłada się tłusty osad cholesterolu, który zatyka światło naczynia. Zmusza to serce do wzmożonego wysiłku. Wzrasta ciśnienie krwi, grożąc oderwaniem płytki miażdżycowej i zawałem. Oznaką nadmiaru kalorii w diecie jest zwykle otyłość. Stwierdzono, że przy nadwadze przekraczającej o 30 proc. normę długość życia nadciśnieniowca skraca się prawie o połowę, przy nadwadze 20 proc. – o 25 proc. (waga normalna to wzrost w cm minus 100). Rada: przejdź na niskokaloryczna dietę!
Cukrzyca.
Cukrzyca powoduje, że do mięśni i tkanek nie jest dostarczana w odpowiedniej ilości glukoza – podstawowe źródło energii dla mięśnia sercowego. Powoduje to zakłócenia w metabolizmie tłuszczu i wytwarzanie dużych ilości cholesterolu, przyśpiesza więc miażdżycę i grozi zawałem lub udarem. Zaniedbaną cukrzycę należy leczyć pod nadzorem lekarza diabetyka i kardiologa.
Palenie papierosów.
Dym papierosowy to tlenek węgla i nikotyna. Tlenek węgla, inaczej czad, zatruwa czerwone krwinki, w wyniku czego krew nie może dostarczyć sercu potrzebnego tlenu. Nikotyna zawęża i uszkadza naczynia krwionośne, podnosi poziom cukru i tłuszczu, co prowadzi do powstawania w tętnicach ognisk miażdżycowych. Płytki krwi pod wpływem nikotyny silnie się zlepiają, co grożi skrzepliną powodującą zawał bądź uraz mózgu.
Stres.
Niepokój, napięcie nerwowe, z powodu trudnych zadań, poczucie zagrożenia, czyli stres, powoduje wydzielanie adrenaliny do krwi. Pod jej wpływem serce przyśpiesza rytm, ciśnienie tętnicze wzrasta. Organizm reaguje na stres próbą eliminacji jego skutków. Niestety, im stresy są częstsze i dłuższe, tym serce i tętnice są bardziej przeciążone. Wreszcie organizm się załamuje i ciśnienie tętnicze trwale się podnosi na wyższy poziom. A to oznacza zwiększone zagrożenie zawałem i udarem.
Znaki ostrzegająće przed zawałem: nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, starszy wiek, ból dławicowy, cukrzyca, palenie papierosów.
lek.med Krzysztof Pietraszkiewicz
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij