Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Marka, Katarzyny Niedziela 24. Marca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Zapobieganie owrzodzeniom stóp
W zespole stopy cukrzycowej szczególnie ważne jest niedopuszczenie do zmian chorobowych w obrębie kończyn dolnych. Zmiany takie, jak: deformacje, drobne rany, owrzodzenia są powodem, że stopy osoby chorej na cukrzycę są narażone na niebezpieczeństwo groźnych powikłań - do amputacji włącznie.
Jakie są przyczyny pojawiania się owrzodzeń stóp?
Przyczynami owrzodzeń stopy są: neuropatia czuciowa, spowodowana uszkodzeniem nerwów obwodowych oraz niedokrwienie tkanek stóp i zakażenie ich drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Co to jest neuropatia czuciowa?
Neuropatia cukrzycowa jest uszkodzeniem nerwów występującym zwłaszcza u osób z cukrzycą typu 1, chociaż dotyka również chorujących na cukrzycę typu 2. Termin polineuropatia cukrzycowa oznacza zespół dolegliwości i objawów wynikających z uszkodzenia nerwów obwodowych w przebiegu długotrwałej cukrzycy. Jest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej.
Jakie są objawy neuropatii czuciowej?
Objawy pojawiają się zwykle po kilku lub kilkunastu latach trwania choroby. Występują niepostrzeżenie lub nagle – szczególnie w okresach złego wyrównania cukrzycy. Przeważają tzw. objawy czuciowe, które początkowo dotyczą palców stóp, a następnie stopniowo szerzą się na całą stopę i podudzie. Zmniejszenie lub zniesienie czucia bólu i temperatury, drętwienie, pieczenie i palenie skóry stóp to charakterystyczne objawy dla obwodowej polineuropatii cukrzycowej.
Jak ta choroba wpływa na powstawanie owrzodzeń?
Ranka i towarzyszące jej owrzodzenie się rozwija, ponieważ pacjenci nie czują bólu, który ostrzegałby ich o urazie stopy. Na skutek tego punktowe zranienia mogą pozostać niezauważone. Ponadto źle dopasowane buty mogą być noszone aż do pojawienia się martwicy z ucisku. W sumie ryzyko ucisku i rany penetrującej w głąb stopy jest znacznie mniejsze u pacjentów, u których czucie skórne jest zachowane.
Gdzie najczęściej powstają owrzodzenia?
Owrzodzenia neuropatyczne powstają najczęściej nad wzniesieniami kostnymi, np. nad kośćmi śródstopia. Ucisk ze strony ciasnego obuwia doprowadza do tworzenia się tzw. modzeli, które mogą się oddzielić od naskórka i stworzyć owrzodzenie.
Jaki jest mechanizm zakażeń stopy?
Każda ranka powoduje przerwanie bariery ochronnej skóry i prowadzi do zakażeń drobnoustrojami bytującymi na skórze. Ciepłe, wilgotne środowisko wnętrza buta sprzyja rozwojowi i rozprzestrzenianiu się zakażenia. Ponadto niedokrwienie spowodowane przez chorobę naczyń obwodowych opóźnia gojenie się rany. Chorzy na cukrzycę mają zwykle przemieszczenia kostne, opadnięcia łuku stopy itp., co powoduje wzmożony ucisk i w konsekwencji dodatkowo sprzyja owrzodzeniom.
Jak przerwać rosnące zagrożenie neuropatią i jej skutkami?
Ważnym krokiem powinno być usunięcie pierwotnych przyczyn zespołu stopy cukrzycowej, a zwłaszcza nadmiaru cukru we krwi, czyli hiperglikemii (wynikłej z ukrytej cukrzycy lub cukrzycy źle leczonej) , nadciśnienia tętniczego oraz ewentualnego nadmiaru cholesterolu i trójglicerydów (tłuszczów) we krwi.
Leczenie zespołu stopy cukrzycowej
Jakiej pomocy mogą pacjenci oczekiwać od lekarza?
Przede wszystkim powinni otrzymać kompletną wiedzę na temat: jak nadzorować glikemię; jaką stosować dietę; jak właściwie stosować leki ( doustne w cukrzycy niezależnej od insuliny; jak wstrzykiwać insulinę w cukrzycy insulinozależnej); oraz, jak dzięki temu radzić sobie z nadmiarem cukru we krwi.
Czy uważna obserwacja i pielęgnacja stóp może rzeczywiście zapobiec owrzodzeniom?
Obserwacja stanu stóp jest koniecznością i obowiązkiem każdego chorego. Może dopomóc w najważniejszym momencie, tj wówczas, kiedy pacjent zauważa najwcześniejsze zmiany, i podejmując odpowiednie zabiegi unika ich rozszerzenia, które może już być nieodwracalne.
Czy są ustalone zasady obserwacji, które nie byłyby tylko tzw. zdroworozsądkowym obejrzeniem stóp?
Po pierwsze trzeba oglądać nogi codziennie i to pod dobrym oświetleniem! Ma to kardynalne znaczenie, gdyż nie wolno pominąć najmniejszej ranki i uszkodzenia skory. Miejscami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są paznokcie i ich najbliższa okolica oraz skóra między palcami. Jeśli ma się trudności z wzrokiem czy nachylaniem, należy poprosić kogoś bliskiego o pomoc. Stwierdzenie uszkodzenia stopy oznacza konieczność skonsultowania się z lekarzem.
Jakie zabiegi pozwalają uniknąć owrzodzeń i zakażenia?
Wszystkie zabiegi trzeba oceniać pod kątem niebezpieczeństwa zakażenia i oczyszczać dokładnie z tkanek martwiczych. Nie należy dopuszczać do wysychania skóry, stosując specjalne kremy nawilżające. Ważne jest, aby paznokcie były zawsze tak długie jak palce. Należy badać radiologicznie stopy w poszukiwaniu ciała obcego, gazu w tkankach miękkich i zmian kostnych. Pomocne jest odpowiednie mycie, pielęgnacja skóry i paznokci.
Jak myjąc stopy unikać rozmiękczania skóry, co przecież ułatwia przenikanie przez nią bakterii?
Nie należy obawiać się mycia nóg, pod warunkiem użycia specjalnych mydełek o kwasowości (pH) zbliżonej do kwasowości skóry. Tego typu środki myjące pielęgnują naturalną ochronną warstewkę skóry, nie zmywając jej i nie powodując rozmiękczania nabłonka ( w przeciwieństwie do alkalizującego i rozmiękczającego skórę zwykłego mydła). Należy też unikać mycia stóp w szybko przepływającej wodzie, bowiem rozmiękcza to skórę, zwłaszcza pod mozelami (ogniskami zrogowacenia) lub w okolicy pęknięć, co ułatwia penetrację bakterii i rozwój zakażeń.
Czy odpowiednia pielęgnacja stopy zapobiega owrzodzeniom?
Zdecydowanie tak. Ważne jest, aby chorzy u których stwierdzono neuropatię nie chodzili boso ani w mieszkaniu, ani na plaży czy łące. Stopy muszą być stale chronione przez obuwie. Skarpety powinny być bawełniane lub wełniane - nigdy z tworzyw sztucznych. Buty powinny być szerokie i wysokie, z odpowiednim zapasem i dobrą wentylacją powietrza.. Nie wolno w nich dopuścić do ucisku, szczególnie na palce stóp. Powinno się mieć kilka par obuwia, tak aby można je było zmieniać co 1-2 dni. Korzystna jest bowiem zmiana punktu podparcia inna dla każdego typu buta. Należy też oglądać but od wewnątrz, zwracając uwagę na nierówności i wystające elementy. Jeśli takie zauważymy - but należy odstawić. W przypadku zwiększonej potliwości stóp - dobrze jest posypywać stopy talkiem. Obecnie można zaopatrzyć się np. w talk w aerozolu, z dodatkiem aseptycznie działających wyciągów ziołowych.
Co robić, jeśli zauważymy pęknięcia lub małe ranki?
Po pierwsze, należy przemyć stopę z użyciem mydła dezynfekującego. Po drugie, miejsce uszkodzone trzeba zdezynfekować chlorheksydyną, gencjaną itp. skutecznymi i nie drażniącymi skóry środkami odkażającymi. Następnie należy miejsce uszkodzenia okryć sterylną gazą. Jeśli po 2-3 dniach nie zacznie się gojenie ranki - należy zgłosić się do lekarza.
Bądź ostrożny
- unikaj temperatur skrajnych
- gorąca, zimna myj stopy w zimnej wodzie ?
- nie chodź boso
- nie używaj ostrych przyborów do pedicure
- nie używaj drażniących kremów ani środków usuwających nagniotki
- jeśli korzystasz z pedicure powiedz, że masz cukrzycę
koniec
oprac mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij