Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Gerarda, Teodora Wtorek 24. Września 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Peny pomagają, kiedy wzrok zawodzi
Piętnaście lat choruję na cukrzycę typu II, nie wymagającą wstrzyknięć insuliny. Przyjmuję leki doustne. Od pewnego czasu mam jednak pomimo przyjmowania leków wysoki cukier. W czasie ostatniej wizyty lekarz zmienił lek, nie wykluczył jednak przejścia na insulinę. Jestem zaniepokojony, słabo widzę i nie poradzę sobie ze strzykawką.

Adam W z Katowic

Być może zmiana leku wraz ze ścisłym przestrzeganiem diety pozwolą panu osiągnąć zadowalające wyniki. Jeśli tak się nie stanie, wówczas wstrzykiwanie insuliny będzie konieczne. Nie mniej o problemie z oczyma należy, jak najszybciej powiedzieć lekarzowi, gdyż może się to wiązać z powikłaniem cukrzycy. Wiele starszych osób nie radzi sobie z przeliczaniem jednostek, dokładnym odmierzaniem dawki przy niezbyt wyraźnej skali na strzykawce, mieszaniem dwu rodzajów insulin: krótko- i długodziałającej. Doskonale jednak posługują się półautomatycznymi wstrzykiwaczami przeznaczonymi do podawania mieszaniny insulin ludzkich o krótkim i wydłużonym czasie działania.
Wstrzykiwacze, zwane penami, są bardzo proste w obsłudze, wygodne i bezpieczne. Zależnie od przyjmowanej dawki leku, raz na kilka lub kilkanaście dni wkłada się do wstrzykiwacza fiolkę z insuliną; przed każdym wstrzyknięciem należy pokrętłem ustawić liczbę jednostek. Liczba określająca przygotowaną do wstrzyknięcia dawkę insuliny pojawia się w niewielkim okienku. Osoby mające kłopoty z odczytaniem tej liczby mogą nabierać insulinę słuchając charakterystycznych kliknięć, które towarzyszą odmierzaniu każdej jednostki. Następnie trzeba wkłuć igłę i nacisnąć tłok. Wstrzykiwacz pacjent dostaje bezpłatnie.
A oto informacja o wstrzykiwaczach – tzw. penach:
Wstrzykiwacz NovoPen 3


 • precyzja i niezawodność dawkowania
 • bezpieczna, sprawdzona konstrukcja (2,5 miliona zadowolonych użytkowników na całym świecie !!!)
 • dawkowanie co 1 jednostkę w zakresie od 2 do 70 jednostek
 • nie ma ryzyka przypadkowego przekroczenia dawki
 • nie ma potrzeby "zerowania" dawki
 • łatwa obsługa i dyskrecja, pozwalająca chorym na aktywne życie prywatne i zawodowe
Wstrzykiwacz wielorazowego użytku NovoPen 3 przeznaczony jest do podawania insuliny ludzkiej we wkładach Penfill 3 ml.

Najpełniej wszystkie jego cechy wykorzystają te osoby z cukrzycą, które są aktywne życiowo i czynnie współpracują ze swoim lekarzem.

Wstrzykiwacz NovoPen 3 dawkuje insulinę w zakresie od 2 do 70 jednostek, co jedną jednostkę. Podobnie jak inne wstrzykiwacze może być stosowany wyłącznie do jednego preparatu insuliny. Jeśli pacjent stosuje więcej niż jeden preparat insuliny powinien mieć odpowiednią liczbę wstrzykiwaczy. Każdy wstrzykiwacz Novo Nordisk (bez względu na typ) jest urządzeniem osobistym, może być stosowany wyłącznie przez jednego pacjenta. Dostępny jest w wersji szarej oraz kolorowych.

Wstrzykiwacza NovoPen 3 z założonym wkładem Penfill nie wolno przechowywać w lodówce. Ponieważ wkład Penfill 3 ml zawierający 300 jednostek insuliny może być poza lodówką przez okres miesiąca, wstrzykiwacz NovoPen 3 może stosować każdy pacjent, wymagający nie mniej niż 10 jednostek insuliny dziennie bez ryzyka marnowania insuliny.

NovoPen 3 jest w Polsce dostępny bezpłatnie dla pacjentów chorych na cukrzycę. Wydawany jest w aptekach na zlecenie wystawione wraz z receptą na insulinę przez lekarza prowadzącego lub też pacjent otrzymuje go bezpośrednio w gabinecie lekarskim lub oddziale szpitalnym.

Szczegółowe informacje dotyczące technicznych cech wstrzykiwaczy NovoPen 3 są dostępne w ulotkach załączonych do opakowań u Przedstawicieli Medycznych Novo Nordisk i pod warszawskim numerem telefonu firmy (022) 668 08 88.

Do wstrzykiwacza NovoPen 3 przeznaczone są wszystkie dostępne igły NovoFine (28 Gx12 mm, 30 Gx8 mm, oraz 30 Gx6 mm) produkcji Novo Nordisk.

Korzystając ze wstrzykiwacza NovoPen 3 należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.
Instrukcja obsługi wstrzykiwacza NovoPen 3
1. Przygotowanie wstrzykiwacza NovoPen 3




Odkręć pojemnik wkładu


Przekręć tłoczek


Włóż Penfill


Wymieszaj insulinę


Nałóż igłę NovoFine


Sprawdź działanie

2. Wstrzyknięcie insuliny

Ustaw dawkę


Wstrzyknij insulinę

Należy przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji obsługi
Wstrzykiwacz NovoLet


Wstrzyknij insulinę

NovoLet zapewnia:
 • sprawdzoną i skuteczną insulinoterapię pełną gamą siedmiu rodzajów insulin ludzkich Novo Nordisk
 • udowodnioną pewność i bezpieczeństwo (na świecie zużyto już ponad 200 milionów wstrzykiwaczy NovoLet !!!)
 • uwolnienie od błędów w dawkowaniu oraz niewygody stosowania strzykawek i fiolek
 • dokładność dawkowania
 • szybkie, dyskretne i wygodne podanie insuliny
 • szybkie opanowanie zasad obsługi
NovoLet jest wstrzykiwaczem fabrycznie napełnionym insuliną ludzką, który pacjent stosuje aż do wyczerpania zawartości, a następnie zaczyna stosować kolejny. Jest najprostszym w obsłudze z dostępnych wstrzykiwaczy, co czyni go szczególnie przydatnym w terapii zwłaszcza mniej aktywnych pacjentów z cukrzycą typu 2, które są mniej aktywne życiowo i oczekują rozwiązań prostych w obsłudze i łatwych w edukacji.

Od 2000 roku dostępna jest udoskonalona wersja wstrzykiwacza Novolet , która powstała specjalnie w odpowiedzi na postulaty lekarzy i pacjentów. Najistotniejsze ze zmian dotyczą:
 • ulepszenia skali przycisku,
 • większych, wyraźniejszych cyfr skali nasadki,
 • nowego, ergonomicznego kształtu nasadki.
Wykonanie wstrzyknięcia insuliny wstrzykiwaczem NovoLet to 2 kroki:
1. Nastawienie dawki,
2. Wstrzyknięcie.

Po wykonaniu wstrzyknięcia NovoLet automatycznie powraca do nastawienia zerowego bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności, automatycznie więc gotowy jest do wykonania następnego wstrzyknięcia.

Korekta źle nastawionej dawki jest również znacznie prostsza niż w innych wstrzykiwaczach. Wyraźne kolorystyczne i unikalne, dotykowe oznaczenia zawartej insuliny, czynią NovoLet szczególnie przydatnym dla pacjentów starszych, mniej sprawnych manualnie, którym wymiana wkładów Penfill we wstrzykiwaczach NovoPen 3 mogłaby sprawiać trudność.

Każdy pacjent, posługujący się dotychczas tradycyjnymi strzykawkami i insuliną nabieraną z fiolek z pewnością doceni korzyści wynikające z terapii wstrzykiwaczem NovoLet.

NovoLet jest wykonany z tworzywa sztucznego przyjaznego dla środowiska: po spaleniu w spalarni śmieci wydziela się wyłącznie dwutlenek węgla i woda.

Firma Novo Nordisk wprowadziła wstrzykiwacze NovoLet w Polsce w kwietniu 1997 roku. NovoLet dawkuje insulinę co 2 jednostki do 78 jednostek.

We wstrzykiwaczach NovoLet dostępne są następujące insuliny ludzkie:
Actrapid NovoLet
Insulatard NovoLet
Mixtard 10 NovoLet
Mixtard 20 NovoLet
Mixtard 30 NovoLet
Mixtard 40 NovoLet
Mixtard 50 NovoLet

Uwaga!!!
Podobnie jak przy przepisywaniu innych insulin bardzo ważne jest stosowanie na recepcie pełnej nazwy produktu.

Szczegółowe informacje dotyczące technicznych cech wstrzykiwaczy NovoLet są dostępne w ulotkach załączonych do opakowań u Przedstawicieli Medycznych Novo Nordisk i pod warszawskim numerem telefonu firmy (022) 668 08 88.

Preparaty insuliny ludzkiej (HM) we wstrzykiwaczach NovoLet są zarejestrowane w Polsce pod wyżej wymienionymi nazwami i dostępne dla chorych na cukrzycę za opłatą ryczałtową na recepty "z niebieskim paskiem".

Dla osób słabowidzących dostępne jest miniaturowe szkło powiększające, ułatwiające odczytanie ilości jednostek na skali dozownika.
Instrukcja obsługi wstrzykiwacza NovoLet
1. Przygotowanie wstrzykiwacza NovoLet


Przygotować NovoLet


Nałożyć igłę NovoFine

2. Wybieranie dawki


Przesunąć nasadkę na "0"


Obrócić nasadkę i ustawić

3. Wstrzyknięcie insuliny


Nacisnąć przycisk

Należy przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji obsługi
Wstrzykiwacz dla dzieci NovoPen Junior






Wstrzykiwacz NovoPen Junior:
 • jako jedyny z dostępnych w Polsce dawkuje insulinę co 0,5 jednostki
 • ma mocną, metalową konstrukcję
 • jest łatwy w obsłudze
 • ma sympatyczny wygląd
 • jest dostępny w dwu wersjach kolorystycznych
Jest wstrzykiwaczem przeznaczonym specjalnie dla dzieci i młodzieży. Podobnie jak NovoPen 3 jest wstrzykiwaczem wielorazowego użytku. Przeznaczony jest do podawania insuliny ludzkiej Novo Nordisk we wkładach Penfill 3 ml.

Ze względu na swoje wyjątkowe cechy przeznaczony jest specjalnie dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi z chorujących na cukrzyce wymagają bowiem najwyższej precyzji dawkowania. Łatwiej im także zaakceptować codzienne wstrzyknięcia insuliny gdy wstrzykiwacz ma sympatyczny wygląd. Wstrzykiwacz NovoPen Junior jest niezawodny i bardzo odporny na uszkodzenia, korzysta bowiem ze sprawdzonych rozwiązań technicznych wstrzykiwacza NovoPen 3. System NovoPen stosuje codziennie ponad 2,5 miliona zadowolonych użytkowników.

Wstrzykiwacz NovoPen Junior dawkuje insulinę w zakresie od 1 do 35 jednostek, co pół jednostki. Podobnie jak inne wstrzykiwacze może być stosowany wyłącznie do jednego preparatu insuliny. Jeśli pacjent stosuje więcej niż jeden preparat insuliny powinien mieć odpowiednią liczbę wstrzykiwaczy. Każdy wstrzykiwacz Novo Nordisk (bez względu na typ) jest urządzeniem osobistym, może być stosowany wyłącznie przez jednego pacjenta.

Wstrzykiwacza NovoPen Junior z założonym wkładem Penfill nie wolno przechowywać w lodówce.
NovoPen Junior jest w Polsce dostępny bezpłatnie dla pacjentów chorych na cukrzycę. Wydawany jest pacjentowi bezpośrednio w gabinecie lekarskim lub oddziale szpitalnym.

Szczegółowe informacje dotyczące technicznych cech wstrzykiwaczy NovoPen Junior są dostępne w ulotkach załączonych do opakowań u Przedstawicieli Medycznych Novo Nordisk i pod warszawskim numerem telefonu firmy (022) 668 08 88.

Do wstrzykiwacza NovoPen Junior przeznaczone są wszystkie dostępne igły NovoFine (28 Gx12 mm, 30 Gx8 mm, oraz 30 Gx6 mm) produkcji Novo Nordisk.

Korzystając ze wstrzykiwacza NovoPen Junior należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.
Automatyczne urządzenie do wstrzyknięcia insuliny - PenMate




PenMate jest to automatyczne urządzenie do wykonywania wstrzyknięć insuliny. Zostało ono specjalnie zaprojektowane do stosowania ze wstrzykiwaczem NovoPen 3 oraz igłami NovoFine 6 i 8 mm, u tych chorych na cukrzycę, dla których wstrzyknięcie insuliny stanowi problem (tzw. igłofobia). PenMate jest łatwy w użyciu. Po zmontowaniu ze wstrzykiwaczem pozwala ukryć igłę i automatycznie wprowadzić ją pod skórę prawie niezauważalnie dla chorego. Dzięki specjalnemu kształtowi umożliwia wykonanie wstrzyknięć zarówno pod kątem 45o jak i 90o. Precyzyjny system wprowadzania igły pod skórę powoduje mniej bólu niż ręczne wykonywanie iniekcji. Właśnie z tego powodu PenMate pozwala przezwyciężyć strach przed iniekcją u pacjentów zaczynających leczenie insuliną.
Igły NovoFine do wstrzykiwaczy Novo Nordisk




W Polsce dostępne są następujące igły do wstrzykiwaczy NovoPen 3, NovoPen Junior, NovoLet:
NovoFine 28 Gx12 mm
NovoFine 30 Gx8 mm
NovoFine 30 Gx6 mm

Są to igły jednorazowego użytku.

Igły NovoFine 28 Gx12 mm i 30 Gx8 mm są w Polsce, w ramach akcji promocyjnej, dodawane przez Novo Nordisk bezpłatnie do każdego opakowania wkładu Penfill lub wstrzykiwaczy NovoLet, czyli 5 igieł do każdego opakowania zawierającego 5 wkładów lub wstrzykiwaczy). Dodatkowe, konieczne ilości igieł NovoFine ( NovoFine 28 Gx12 mm, NovoFine 30 Gx8 mm, NovoFine 30 Gx6 mm ) są dostępne odpłatnie w aptekach prowadzących dystrybucję insulin Novo Nordisk. Wszystkie igły NovoFine Novo Nordisk pasują do każdego wstrzykiwacza NovoPen 3, NovoPen Junior oraz wstrzykiwacza NovoLet.

Liczba 28 lub 30 G określa grubość igły - im wyższa liczba tym igła cieńsza.

Oczywiście o jakości igły (czyli łatwości i małej bolesności wkłuć, które są za jej pomocą wykonywane) decyduje nie tylko grubość, ale także jakość wykonanego szlifu ostrza igły.

W produkcji igieł NovoFine wykorzystywana jest najnowocześniejsza technologia, zapewniająca doskonałość ostatecznego produktu. Łatwość wkłucia igieł NovoFine zwiększa ponadto zastosowanie powłoki silikonowej, redukującej opory powstające przy przebijaniu skóry.

Zwracamy Państwa uwagę, że Novo Nordisk jest jedyną firmą produkującą samodzielnie wszystko, co jest niezbędne do prawidłowej insulinoterapii: insulinę w odpowiednich wkładach Penfill, wstrzykiwacze typu NovoPen 3, NovoPen Junior, NovoLet oraz igły NovoFine . Wychodzimy bowiem z założenia, że tylko w ten sposób możemy zagwarantować odpowiednio wysoką jakość wszystkich elementów systemu oraz jego bezawaryjne funkcjonowanie.
Jeden producent - najwyższa jakość i pełna odpowiedzialność.
W 1999 roku firma Novo Nordisk wprowadziła nowego typu, krótsze igły NovoFine : 30 G i 6 mm długości, oraz nowe typy opakowań: kartonowe pudełka zawierające 10 plastikowych torebek po 7 sztuk igieł w każdej torebce. Obecnie dostępne są więc następujące opakowania igieł odpłatnych:
28 Gx12 mm 10 torebek po 7 szt.
30 Gx8 mm 10 torebek po 7 szt.
30 Gx6 mm 10 torebek po 7 szt.

Apteka powinna umożliwić zakup igieł w pojedynczych torebkach.

Zwracamy uwagę, że igły NovoFine są igłami jednorazowymi. Po wykonaniu wstrzyknięcia powinny być usunięte, do kolejnego zastrzyku należy założyć nową igłę.

Więcej informacji na stronach www.novonordisk.pl
.
linki sponsorowane, reklamy
koszykówka - KOLAGEN_cito kolagen dla seniorów - KOLAGEN_cito jazda na rolkach - KOLAGEN_cito czysty kolagen - KOLAGEN_cito nurkowanie z rurką - KOLAGEN_cito wzmocnienie bioder - KOLAGEN_cito lekkoatletyka - KOLAGEN_cito zadbana kobieta - KOLAGEN_cito co na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe lekarz radzi na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe w zielarniach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na angine szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel palacza szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo wartościowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo karate - Dezodorant_SuperDeo bieg z przeszkodami - Dezodorant_SuperDeo naturalny dezodorant - Dezodorant_SuperDeo żeglarstwo - Dezodorant_SuperDeo gimnastyka - Dezodorant_SuperDeo bieganie - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook