Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Zuzanny, Joanny Piątek 24. Maja 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Ząbkowanie i ból dziecka
Bolesność „wykluwania” się zębów u dziecka oraz jego indywidualny dla każdego dziecka charakter rodzi wiele problemów i pytań.
Termin ząbkowania
Termin i kolejność wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych, czyli tzw. ząbkowania mogą być różne. Ząbkowanie może się opóźniać lub zacząć się wcześniej, niż w czasie 6 miesięcy od urodzenia się dziecka. Jednak u większość dzieci zaczyna ząbkować około 6. miesiąca życia, inne dużo później, nawet pod koniec pierwszego roku życia, lub sporo wcześniej – w 3.–4. miesiącu, a niektóre rodzą się z ząbkami.
U wcześniaków
U wcześniaków ząbkowanie dokonuje się średnio o miesiąc później, niż u dzieci donoszonych.
Co jest przyczyną bólu okostnej i dziąseł w czasie wyrzynania się zębów ?
Bolesność wyrzynania się pierwszych zębów uwarunkowana jest tym, że otwór kostny przez który przedostaje się zawiązek zęba ma otwór mniejszy, niż średnica korony zęba. Z tego powodu wyrzynanie się zębów mlecznych powoduje silny napór na sąsiadującą tkankę łączną i kostną, co wyzwala bolesny stan zapalny. Wskutek tego zwiększa się działanie gruczołów ślinowych (ślinotok), dziąsła są obrzęknięte i zaczerwienione, bolą i swędzą.
Kolejność wyrzynania się zębów
Kolejność wyrzynania się zębów może być różna. Niekiedy pojawiają się zaburzenia: wyrastanie kilku zębów jednocześnie, zrośniętych, zbyt dużych, nieprawidłowo ułożonych. Tego typu ząbkowanie dzieci znoszą zdecydowanie gorzej.
Ząbkowaniu towarzyszy stan zapalny
Zapalenie dziąsła może się potęgować, w zależności od zaburzeń wyrzynania się ząbka. Trudno też nie zauważyć tego, że dziecko jest w tym okresie nadpobudliwe, nie chce jeść, często budzi się w nocy, ma trudności z zasypianiem. u niektórych malców może się pojawić gorączka i to wysoka.
Co możemy sami zrobić dla dziecka, aby złagodzić dolegliwość ząbkowania ?
Powinniśmy zastosować - np. specjalny, twardy gryzaczek, którym niemowlę trze dziąsła łagodząc swędzenie. Starszemu dziecku możemy dać coś twardego do gryzienia, najlepiej marchewkę lub kawałek jabłka. Na bolesny stan zapalny dziąseł pomaga przemywanie naparem z rumianku; zaparzamy koszyczki kwiatu rumianku, moczymy w nim kawałek sterylnej gazy, owijamy ją na palec i delikatnie pocieramy dziąsła.
Czujność w czasie ząbkowania
Pilnować, by dziecko nie uderzało się dziąsłami o coś twardego w trakcie płaczu, gdyż uraz dziąseł może być przyczyną pojawienia się krwiaczków – bolesnych i łatwych do zainfekowania. Należy nie dopuszczać do przeziębienia i innych infekcji, choroba może zaostrzyć dolegliwości ząbkowania.
Czy późne ząbkowanie nie osłabia zębów i nie sprzyja próchnicy ?
Wręcz odwrotnie, im później wyrzynają się zęby, tym są lepiej zmineralizowane, a więc mocniejsze, zdrowsze. Termin w dużej mierze jest uwarunkowany genetycznie, ale zależy także od tego, czy dziecko jest wcześniakiem, czy jest drobne, wątłe, często choruje. Dla stanu uzębienia gorsze jest zbyt wczesne ząbkowanie – w 3.–4. miesiącu. Zęby są wówczas słabiej zmineralizowane i łatwiej ulegają próchnicy. Ząbkowanie w 12. miesiącu życia mieści się jeszcze w fizjologicznej normie. Pomiędzy 5 i 10 miesiącem życia ząbkuje 84 % dzieci zdrowych i donoszonych, co można uznać za pożądany standard.
Nie przyspieszać wyrzynania się zębów
W żadnym razie nie przyspieszać wyrzynania się zębów, np. przecinając dziąsła!
Leczenie bolesnego ząbkowania
Aby złagodzić stan zapalny, możesz delikatnie masować dziecku żuchwę lub szczękę. Jeśli dziecko nie może zasnąć, nie wahaj się poprosić lekarza o wskazanie dozwolonego leku przeciwbólowego. U niemowląt i małych dzieci wskazane są specjalne żele łagodzące stan zapalny. Przykładem są substancje tego typu jak: a) lidokaina (jej chlorowodorek) pozbawiona skutków ubocznych substancja przeciwbólowa, stosowana od 1948 roku we wszystkich rodzajach znieczuleń, w tym miejscowego znieczulenia błony śluzowej; b) mentol, który zmniejsza wrażliwość receptorów błony śluzowej na ból; środki przeciwbakteryjnie i odkażające (naturalne olejku eteryczne, ksylitom, chlorek cetylopirydoniowy, itp.). Lekami które zawierają tego typu substancje są: Calgel, Bobodent, Lidodent, itp. Przykładowo Calgel można stosować już u niemowląt, które ukończyły 3 miesiące życia. Niewielka ilość preparatu, wtarta w dziąsło w miejscu wyrzynania się ząbków, skutecznie łagodzi stan zapalny i ból. Dzięki temu ząbkowanie przestaje być utrapieniem dla malucha i jego rodziców.
Gdy ząbkowaniu towarzyszy gorączka lub objawy przeziębienia
Jeśli ząbkowaniu towarzyszy niewielka gorączka (do 38 stopni Celicjusza) - wówczas u niemowląt powyżej 6-mca możemy stosować np. paracetamol w postaci żelu, ( w czopkach); a u starszych dzieci - paracetamol w syropie). Jeśli w czasie ząbkowania pojawi się brak łaknienia, wysoka gorączka, lub z powodu okresowego osłabienia odporność na infekcje pojawią się objawy przeziębienia – zawsze niezbędna jest konsultacja z lekarzem, gdyż podobne objawy mogą towarzyszyć innym niebezpiecznym dla niemowlęcia chorobom.
Jak postępować z zębami niemowlęcia, by później mogły być zdrowe, bez próchnicy?
O higienę jamy ustnej należy dbać od pierwszych miesięcy życia. Niestety, tylko nieliczne matki wiedzą, że po każdym karmieniu (również piersią) należy delikatnie czyścić jamę ustną dziecka mokrą gazą, nawiniętą na palec lub szpatułkę. Ząbki. Po pojawieniu się całej korony mlecznych zębów należy je czyścić. Ostrożnie – uważając, by nie uszkodzić ich delikatnej powierzchni.
Czy zdrowie matki ma wpływ na ząbkowanie u dziecka ?
Nie wszystkie matki wiedzą, że to jakie zęby będzie miało dziecko, czy będą się wyrzynać bardziej lub mniej boleśnie, czy w przyszłości będą podatne na próchnicę i choroby przyzębia, w ogromnej mierze decyduje to, czy są zdrowe, czy nie chorują oraz to, co jedzą i czym się leczą w czasie ciąży.
Decyduje dieta w ciąży
Każda matka powinna wiedzieć, że wszelkie zaburzenia jej przemiany materii w tym okresie, np. dolegliwości przewodu pokarmowego powodujące „ucieczkę” składników mineralnych mogą mieć niekorzystny wpływ na mineralizację kości, a więc i zębów. Nie bez wpływu pozostaje zażywanie niektórych leków (np.antybiotyki).
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij