Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Katarzyny, Bogusława Piątek 22. Marca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Leczenie bolesnej miesiączki
Przeciwbólowe środki bez recepty, jakie zwykle stosujemy w leczeniu bolesnych miesiączek to ibuprofen, naproksen, paracetamol i diclofenac.
Jak przeciwbólowo działa ibuprofen?
Ibuprofen jest silnym i stosunkowo bezpiecznym środkiem przeciwbólowym. Działa efektywnie przeciwzapalnie, dzięki czemu dobrze sprawdza się w leczeniu bólów i dolegliwości menstruacyjnych. Ponadto koi bóle głowy, zębów. Ma silne działanie przeciwgorączkowe, dzięki temu łagodzi objawy przeziębień i grypy – gorączkę i bóle głowy, mięśni, stawów, itp. Ibuprofen działa leczniczo już po niecałej godzinie po podaniu i utrzymuje się przez 4-6 godz.
Przeciwwskazania do stosowania ibuprofenu
Przeciwwskazaniami do przyjmowania ibuprofenu są: czynna lub niedawno przebyta choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, astma i uczulenie na ibuprofen lub pozostałe składniki preparatu
Nie zaleca się przewlekłego stosowania
U osób otrzymujących przewlekle ibuprofen (i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne) mogą wstąpić krwawienia, owrzodzenia i perforacja żołądka i jelit. Ryzyko krwawień zwiększa się wraz z wydłużaniem czasu leczenia. Długotrwałe stosowanie ibuprofenu u osób z chorobami serca i krążenia zwiększa ryzyko wystąpienia incydentów zakrzepowych, zawału serca lub udaru mózgu.
Jeśli stosujemy Ibuprofen – nie stosujmy kwasu acetylosalicylowego!
Nie wszyscy wiedzą, że ibuprofen zmniejszać skuteczność kwasu acetylosalicylowego czyli „aspiryny” - jako leku „rozrzedzającego” krew i zapobiegającemu tworzeniu się zakrzepów, a tym samym zawałom serca i udarom mózgu. Ibuprofen blokuje bowiem działanie przeciwpłytkowe aspiryny, które hamuje ich „sklejanie się”, czyli agregację powodującą zakrzepy. Odwrotna interakcja też jest niekorzystna – gdyż kwas acetylosalicylowy zmniejsza efekt przeciwzapalny ibuprofenu i w większym stopniu, niż inne leki z tej grupy nasila ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.
Interakcje z alkoholem
Ibuprofen nie wpływa na stężenie alkoholu we krwi; spożywanie alkoholu podczas leczenia ibuprofenem nieznacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Ciąża i laktacja
W I i II trymestrze ciąży stosować tylko w razie zdecydowanej konieczności. Nie stosować w III trymestrze ciąży. W okresie karmienia piersią można stosować krótkotrwale.
Dawkowanie doustne
Dorośli 200-400 mg - jednorazowo lub 3-4 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 3200 mg. Preparat przyjmuje się w trakcie lub po posiłku.
Lek jest dobrze tolerowany przez organizm
Chociaż ibuprofen, tak jak każdy preparat z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych może powodować powstawanie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy – zagrożenie to jest znacznie mniejsze, niż po stosowaniu kwasu acetylosalicylowego. Ibuprofen należy do najlepiej tolerowanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Paracetamol dobrze uśmierza ból miesiączkowy
Lekiem wyspecjalizowanym w uśmierzaniu bólu jest paracetamol. Jego dobroczynny wpływ odczuwa się po 30–60 minutach od podania. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się około 4-5 godzin na zrównoważonym, optymalnym dla organizmu poziomie. Działanie przeciwbólowe zawdzięczamy hamowaniu wytwarzania syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) poprzez zablokowanie syntetyzującego hormony bólu enzymu - cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Zmniejsza też wrażliwość receptorów bólowych na działanie mediatorów zapalenia takich, jak: serotonina i kininy, co powoduje podwyższenie progu bólowego. Lek ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe bez komponenty przeciwzapalnej. Dodatek kodeiny i kofeiny do preparatu z paracetamolem wzmaga jego działanie przeciwbólowe i poprawia samopoczucie chorego.
Bezpieczny dla żołądka
Paracetamol jest bezpieczny dla wrzodowców i leczących się lekami przeciwkrzepliwymi. Nie uszkadza błony śluzowej żołądka, nie hamuje agregacji płytek krwi i układu krzepnięcia.
Działanie niepożądane
Działania niepożądane występują rzadko. Należą do nich skórne reakcje uczuleniowe (pokrzywka, rumień, wysypka, świąd, zapalenie skóry, plamica barwnikowa); zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka. Jednak stosowany w dużych dawkach (lub długotrwale !) może upośledzić czynność wątroby lub nerek.
Jak szybko zaczyna działać?
Po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 30-60 min. Działanie maksymalne występuje po ok. 1 h i utrzymuje się przez 4-6 h. Paracetamol metabolizowany jest w wątrobie. Metabolity są nieaktywne i wydalane w postaci glukuronianów i siarczanów z moczem.
Przeciwwskazania dla stosowania paracetamolu
Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na paracetamol, ciężka niewydolność wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, ciężka niewydolność nerek, choroba alkoholowa. Przy niewydolności nerek paracetamol zalega we krwi i łącząc się z białkami staje się toksyczny i uszkadza nerki i wątrobę. Nie wolno go podawać w przypadku chorób pęcherzyka żółciowego i krwi. Bardzo rzadkim, ale ważnym przeciwwskazaniem wrodzony niedobór enzymów krwinek - G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej.
Zachować ostrożność!
Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla dorosłego człowieka nie powinna przekraczać w leczeniu krótkotrwałym 4 g, a w terapii przewlekłej 2,5 g. Toksyczne efekty paracetamolu mogą pojawić się już przy 2-krotnym przekroczeniu dobowej dawki maksymalnej – dlatego należy dokładnie sprawdzać, zażywając różne złożone preparaty przeciwbólowe - czy zawierają również paracetamol i w jakiej ilości. Zwłaszcza jeśli się cierpi się na niewydolność wątroby lub nerek. Paracetamol należy ostrożnie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, a także u osób głodzonych, chorych z astmą oskrzelową uczulonych na kwas acetylosalicylowy. Nie wolno łączyć paracetamolu z izoniazydem, ryfampicyną i barbituranami. Wykazuje poważne interakcje z większością leków przeciwwirusowych.
Diklofenak działa bardzo szybko
Tym, co wyróżnia diklofenak z grupy dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych jest jego szybkość działania. Substancja czynna - diklofenak potasu wchłania się z przewodu pokarmowego w ciągu 15-30 min. Ponadto zwraca uwagę silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe polegające na blokowaniu wytwarzania prozapalnych prostaglandyn. (Ma też silne działanie przeciwgorączkowe). Dzięki temu lek szybko zwalcza ból menstruacyjny, a jego działanie trwa od 4-6 godzin.
Bezpieczeństwo stosowania diklofenaku
Lek stosowany zgodnie z wskazaniami jest bezpieczny zwłaszcza, że w dostępnym bez recepty preparacie ilość substancji czynnej jest kilkakrotnie mniejsza, niż w lekach wydawanych na receptę. Jednak tak, jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy stosować się bezwzględnie do przeciwwskazań z ulotki leku. Uwaga – przyjęcie leku w trakcie posiłku lub po nim przedłuża czas jego zalegania w przewodzie pokarmowym, dlatego zaleca się przyjmowanie leku przed lub między posiłkami.
Nie należy zażywać leku diklofenaku, nawet w małych dawkach jeśli:
 • występuje choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
 • występuje krew w stolcu lub czarne zabarwienie stolca
 • występuje lub kiedykolwiek występowała reakcja uczuleniowa lub napad astmy po zastosowaniu diklofenaku, lub innego leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego np. kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu
 • występuje uczulenie na którykolwiek ze składników pomocniczych leku (patrz punkt: "Skład leku")
Uwaga: Należy poinformować o występowaniu wyżej wymienionych chorób lekarza lub farmaceutę
Należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu diklofenaku jeśli:
 • w przeszłości, po stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, występowały: choroby żołądka i jelit, bóle brzucha, zgaga
 • występuje astma, zaburzenia czynności serca, wątroby lub nerek
 • występuje podwyższone ciśnienie krwi
 • występują zaburzenia krzepnięcia krwi lub inne choroby krwi np. porfiria wątrobowa
Przed zastosowaniem leku należy poinformować o występowaniu wyżej wymienionych chorób lekarza lub farmaceutę.
Niepożądane skutki przewlekłego stosowania leku na przewód pokarmowy
 • ryzyko uaktywnienia choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy i w konsekwencji spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego (smoliste stolce, niedokrwistość),
 • niestrawność, odbijanie,
 • bóle w nadbrzuszu,
 • wzdęcia, wiatry, niekiedy biegunka lub zaparcie,
 • nudności, brak łaknienia
Przeciwwskazania do stosowania diklofenaku:
Nadwrażliwość na preparat lub inne podobne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, astma aspirynowa. Ostrożnie stosuje się leczenie przeciwbólowe u osób z upośledzoną czynnością wątroby, niewydolnością nerek, porfirią, zaburzeniami hemostazy oraz pacjentów w podeszłym wieku. U osób otrzymujących niesteroidowe leki przeciwzapalne poważne działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego (krwawienia, owrzodzenia i perforacja żołądka i jelit) mogą wystąpić w każdym momencie podczas leczenia i mogą nie być poprzedzone żadnymi objawami; ryzyko wystąpienia krwawienia zwiększa się wraz z wydłużaniem czasu leczenia.
Ciąża i karmienie piersią a stosowaniu diklofenaku
Podczas ciąży i karmienia piersią - przed zażyciem leku diklofenaku - w małych sprzedawanych bez recepty dawkach - należy poradzić się swojego lekarza lub farmaceuty. Szczególnie ważne jest aby nie stosować leku w czasie ostatnich trzech miesięcy ciąży! Jak też nie zaleca się stosowania w czasie karmienia piersią.
Diclefenac zagraża interakcjami lekowymi – toteż w przypadku zakupu preparatu bez recepty należy poinformować lekarza lub farmaceutę o przyjmowanych ostatnio lekach lub zamiarze przyjmowania następujących leków:
 • leków przeciwzakrzepowych (leki powodujące rozrzedzenie krwi np. acenokumarol, warfaryna)
 • preparatów zawierajacych lit (lek stosowany w psychiatrii)
 • digoksyny (lek stosowany w leczeniu chorób serca)
 • metotreksatu (lek stosowany w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów)
 • cyklosporyny (leku stosowanego u pacjentów z przeszczepem)
 • doustnych leków przeciwcukrzycowych
 • leków moczopędnych (leki zwiększające ilość moczu)
 • niektórych leków przeciw zakażeniom (chinolony)
 • innych leków przeciwbólowych (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen)
Ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych
W przypadku diklofenaku, tak jak innych podobnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych - część ekspertów twierdzi, że mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu, zwłaszcza podczas podczas długotrwałego stosowania i u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. Uznają jednak, że krótkotrwałe stosowanie w leczeniu ostrego bólu prawdopodobnie nie zwiększa ryzyka wystąpienia w/w działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jeżeli lek jest stosowany w małej dawce.
Długo działający naproksen
Naproksen podobnie jak ibuprofen efektywnie zwalcza objawy stanu zapalnego. Chociaż główne wskazania tego leku to: grypa, przeziębienie, migreny, urazy i bóle zębów – to również ważnym wskazaniem są bóle towarzyszące miesiączkowaniu. Niewątpliwą zaletą naproksenu wobec innych środków bez recepty jest długi czas działania. Lek działa 12 godzin, więc wystarczy go przyjmować dwa razy dziennie. W dawkach do 200 mg przeznaczony jest do samodzielnego leczenia zapalenia i bólu.
Bezpieczeństwo stosowania naproksenu
Lek stosowany zgodnie z wskazaniami jest bezpieczny, jednak tak, jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych głównymi przeciwwskazaniami do jego stosowania (zawartymi w ulotce, którą należy uważnie przeczytać!) są: czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaburzeniami krzepnięcia krwi, nadwrażliwość na naproksen, kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ , prowadzące do wystąpienia astmy, alergicznego nieżytu lub polipów nosa. zatrzymaniem płynów i u osób w podeszłym wieku.
Należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu naproksenu jeśli:
 • w przeszłości, po stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, występowały: choroby żołądka i jelit, bóle brzucha, zgaga
 • występuje astma,
 • zaburzenia czynności serca,
 • zaburzenia wątroby lub nerek
 • występuje podwyższone ciśnienie krwi
 • występują zaburzenia krzepnięcia krwi lub inne choroby krwi np. porfiria wątrobowa
Przed zastosowaniem leku należy poinformować o występowaniu wyżej wymienionych chorób lekarza lub farmaceutę.
Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż lek wchodzi w interakcje z:
 • lekami przeciwzakrzepowych i glikokortykosteroidami, które dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego,
 • lekami na cukrzycę - pochodnych sulfonylomocznika
 • z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych
 • może nasilać nefrotoksyczność cyklosporyny (leku stosowanego u pacjentów z przeszczepem).
 • z glikozydami nasercowymi, co może prowadzić do nasilenia niewydolności serca.
 • preparatami zawierajacych lit (lek stosowany w psychiatrii)
 • digoksyną (lek stosowany w leczeniu chorób serca)
 • cyklosporyny (nasila toksyczność tego leku stosowanego u pacjentów z przeszczepem)
 • osłabia działanie leków przeciw nadciśnieniu tętniczemu propranololu i a-adrenolityków oraz moczopędnych (leki zwiększające ilość moczu)
 • niektórych leków przeciw zakażeniom (np. podany z chinolinami zagraża drgawkami)
Objawy niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego:
 • zaparcia, zaburzenia dyspeptyczne, niestrawność, biegunka, zapalenie jamy ustnej;
 • rzadziej: zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka)
 • krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacje, owrzodzenia, wymioty.
 • spożywanie alkoholu i palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Gdy przedawkuje się lek:
Przedawkowanie naproksenu objawia się sennością, niestrawnością, zaburzeniami dyspeptycznymi i wymiotami. W takich przypadkach stosuje się płukanie żołądka i podawanie węgla aktywowanego.
Postęp lekowy w walce z bolesną miesiączką
Z myślą o bardzo cierpiących kobietach firmy farmaceutyczne produkują także złożone preparaty przeciwbólowe zawierające w swoim składzie np. oprócz paracetamolu, kofeinę, kodeinę lub propyfenazon w różnych dawkach, czy też na przykład ibuprofen z kwasem meklofenamowym. Dzięki połączeniu kilku składników, preparat złożony wykazuje silniejsze działanie przeciwbólowe niż pojedynczy lek. Jednak nie zawsze jest to już lek bez recepty i jego stosowanie wymaga ścisłego kontaktu z lekarzem.
Postęp lekowy polegający na ulepszeniu „konstrukcji” tabletki
Interesującą odmianą postępu lekowego są tabletki z kontrolowanym czasem i miejscem uwalniania leku. Przykładem są stopniowo uwalniane mikrogranulki ibuprofenu. Tego typu specjalistyczny preparat przeznaczony jest przez producenta wyłącznie do zwalczania bólu miesiączkowego (Nurofen Menstrual). Lek zawiera ibuprofen efektywnie hamujący wytwarzanie prostaglandyn. Ma postać kapsułek z mikrogranulkami o stopniowo uwalnianej substancji aktywnej. Ibuprofen zawarty w preparacie dociera do ścianek macicy i hamuje syntezę prostaglandyn bezpośrednio w miejscu ich powstawania skutecznie łagodząc ból.
Terapia hormonalna w leczeniu bólu miesiączkowego
Kobietom, którym oprócz łagodzenia dolegliwości bólowych zależy na kontroli płodności i które nie reagują na blokery (inhibitory) syntezy prostaglandynowej lub nie tolerują tych leków, można zalecić doustne środki antykoncepcyjne. Wykazują one skuteczność w leczeniu bolesnego miesiączkowania u około połowy pacjentek, a ich efekt terapeutyczny związany jest ze zmniejszeniem syntezy prostaglandyn w śluzówce macicy. Tego typu terapia jest jednak możliwa tylko pod narodem lekarza specjalisty (najlepiej ginekologa-endokrynologa).
oprac. red. konsultacja neurologiczna lek med. Tomasz Rosochowicz
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij