Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Katarzyny, Bogusława Piątek 22. Marca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Boli głowa - ból napięciowy
Wielu pacjentów dotkniętych bólem głowy typu napięciowego podejrzewa u siebie guza lub inną chorobę. Prawidłową reakcją, uspakajającą pacjenta jest więc sprawdzenie, czy właściwą przyczyną bólu nie jest czasem choroba oka, uszu, zębów, nosa, itd.
Przyczyny bólu
Ten ból może wywoływać wiele przyczyn: stres, emocje, brak snu, przemęczenie, niezbyt wygodna pozycja pracy, zmiany atmosferyczne, nadużycie alkoholu. Nic więc dziwnego, że ten ból jest najczęstszy spośród innych i dotyka większość ludzi wielokrotnie. Wystarczy zmęczenie pracą, długim czytaniem, czy wspomniany już stres i emocje aby pojawił się uporczywy, tępy ból obejmujący całą głowę. Może on dotknąć studentów uczących się do egzaminy, Kowalską, którą niesłusznie zrugał przełożony, a przede wszystkim osoby łatwo ulegające ekstremalnym emocjom i denerwujące się z byle jakiego powodu.
Podłoże psychogenne bólu
Pomimo kontrowersji co do przyczyn bólu większość znawców uważała do niedawna, że ból napięciowy ma podłoże psychogenne. Co to znaczy ? Najlepiej wyjaśnił to pewien lekarz, który powiedział, że jest to ból sam w sobie - ból duszy, który odczuwany jest nie tylko w głowie, ale i całym ciele. Obecnie jednak większość lekarzy przychyla się do opinii, że napięciowy ból głowy wynika ze zmian fizjologicznych. Kłopot w tym, że z tych zmian widoczne są głównie wspomniane już przykurcze mięśni, zaś pełen mechanizm bólu nie jest dotąd wyjaśniony.
Czym się różni od migreny
Ból napięciowy - bo o nim mowa - wieloma cechami różni się od migreny. Po pierwsze nie poprzedzają go tzw. zwiastuny bólu, nie jest połowiczny, lecz obejmuje na ogół całą głowę. Ból jest stały, najczęściej bywa określany, jako uczucie „ściągania”, w obu skroniach lub w okolicy potylicy, jako opaska lub czapka ściskająca głowę lub jako świdrowanie, ciężar, ucisk. Cierpiący opisują go na ogół, jako ucisk żelaznej obręczy wywołującej tępy, uporczywy ból głowy. Atlasa. Nie występuje też skłonność do wymiotów, cechująca na ogół bóle typu migrenowego. Charakterystyczne są też objawy lęku i depresji. Bol nasila się pod wpływem wysiłku, emocji. Migrena zazwyczaj dotyczy połowy głowy, ból napięciowy całej.
Jak długo boli głowa?
Niezwykła jest amplituda czasowa bólu, który może trwać tylko pół godziny lub ciągnąć się aż...tydzień ! Może być sporadyczny, występować np. kilka razy w miesiącu lub w krańcowych przypadkach występować codziennie i nękać przez cały dzień.
Czy ból głowy zagraża zdrowiu?
Wielu pacjentów dotkniętych bólem głowy typu napięciowego podejrzewa u siebie guza lub inną chorobę. Prawidłową reakcją, uspakajającą pacjenta jest więc sprawdzenie, czy właściwą przyczyną bólu nie jest czasem choroba oka, uszu, zębów, nosa, itd. Dokładne badanie lekarskie może ujawnić taką fizjologiczną przyczynę bólu. Jeśli jednak jedyną dającą się zidentyfikować przyczyną żelaznej obręczy na głowie jest dotkliwy skurcz mięśni barku i szyi -to już samo takie badanie działa uspakajająco na pacjenta i tym samym może przyczynić się do zmniejszenie bólu.
Profilaktyka i leczenie
Zapobieganie bólom typu napięciowego polega przede wszystkim na unikaniu czynników sprzyjających występowaniu bólu (unikanie stresu, zmęczenia); na stosowanie psychoterapii, ćwiczeniach relaksacyjnych, blokadzie tzw. punktów spustowych bólu (na czepcu i karku) środkami miejscowo znieczulającymi (lidokaina). W relaksacyjnym oddziaływaniu na stan fizyczny organizmu bardzo korzystny wpływ ma odpoczynek, ciepło, masaż, ostrożne naciąganie mięśni potylicy i karku. Te proste metody w połączeniu np. z relaksacją mogą niekiedy bardzo skutecznie zmniejszyć lub usunąć ból.
Leczenie bólów krótkotrwałych (epizodycznych)
W większości przypadków napięciowy ból głowy dobrze daje się leczyć zwykłymi środkami przeciwbólowymi (niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ). Popularnymi środkami przeciwbólowymi są: kwas acetylosalicylowy, paracetamol, ibuprofen, naproksen, itp. Nie podaje się natomiast opioidowych leków przeciwbólowych, mało skutecznych w tego typu bólach głowy.
Leczenie bólów przewlekłych
W postaci przewlekłej, pomimo stosowania NLPZ, może wystąpić zaostrzenie dolegliwości. Zalecane są wówczas leki przeciwdepresyjne (amitryptylina, fluoksetyna), uspokajające (benzodwuazepiny) oraz leki obniżające napięcie mięśniowe.
Niebezpieczeństwo nadużywania leków
Polega ono na tym, że po kilku godzinach, z chwilą ustania dobroczynnego działania leku ból może powracać. Jest zrozumiałe, że pacjent ponownie aplikuje sobie leczniczą dawkę. Może więc nastąpić silne uzależnienie się od środków przeciwbólowych. Dotyczy to zwłaszcza osób często cierpiących na napady bólu. W takich przypadkach grozić może zamiast bólu napięciowego tzw. polekowy ból głowy.
Jak zapobiec nadużywaniu leków ?
Dobrym sposobem jest połączenie przeciwbólowego działania leku z wspomnianymi prostymi sposobami terapeutycznymi oddziaływania na stan fizyczny ciała, tj. odpoczynkiem, relaksacją, masażem, aromaterapią, itp. Jeszcze lepiej jest starać się jednocześnie oddziaływać na stan psychiczny starając się eliminować negatywne emocje będące przyczyną pojawiania się bólu. Niekiedy wymaga to odważnych prób rozwiązania trudnych konfliktów życiowych, czasem wystarczy kilka rozmów z doświadczonym psychologiem.
oprac. red.
konsultacja lek med. Tomasz Rosochowicz
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij