Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Jana, Ireny Niedziela 20. Października 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Akupunktura w teorii medycyny chińskiej
Akupunktura od tysięcy lat podnosi odporność na choroby. Jej leczniczy mechanizm objaśniają Chińczycy istnieniem wewnątrzustrojowych liniowych struktur fizjologicznych o własnościach nadprzewodnika ”bioenergii” zwanej CZI , która steruje czynnościami fizjologicznymi wszystkich narządów ciała. Są to liniowe struktury o charakterystyce organicznych nadprzewodników, zwane meridianami, które przenikają i oplatające całe nasze ciało.

Czym jest energia CZI?
Na pytanie, czym jest tzw. energia CZI? – nie ma naukowej odpowiedzi. Obecnie dostępne metody badań nie pozwalają jej zdefiniować. Można więc intuicyjnie uważać ją za formę „bioprądu” objawiającego się przepływem elektronów i kwantów energii. Ten przepływ energii ma specyficzną charakterystykę i wykazuje cykliczność, która co dobę stale się powtarza. Charakterystyczne z kilku względów jest natężenie tego prądu. Po pierwsze jest nieporównywalnie niższe (tysiące razy!), od tego w gniazdku domowym, ale jednak wykrywalne! Wystarczy przyłożyć do ręki czuły woltomierz, taki, jakim specjaliści mierzą potencjał popularnych akumulatorków A4 i ujrzymy na skali urządzenia wartości rzędu kilku czy kilkunastu mili-amperów. Po drugie cechuje się wysoką zmiennością – po 1-2 godzinnych „szczytach” natężenia – pojawiają się długotrwałe „dołki” energetyczne.

Meridiany – liniowa sieć „sterująca” czynnościami narządów
Sieć przewodząca „bioprądy” sterujące pracą „ odbiorników”, jakimi są narządy wewnętrzne nieoparcie kojarzy się z światłowodową siecią, która przewodzi energetyczne impulsy zawierające złożone algorytmy – czytaj programy sterujące. Impulsy te sterują czynnościami wysoce złożonych urządzeń jakimi są niewątpliwie narządy ciała. Taką nadprzewodnikową „siecią” sterującą narządami wewnętrznymi są wg. medycyny chińskiej meridiany. W tych liniowych strukturach biegną nieustannie impulsy energii CZI i sterują czynnościami fizjologicznymi serca, wątroby, nerek, płuca, itd. Zaprogramowana dzięki tym bio-impulsom jest np. dobowa zmienność natężenia pracy najważniejszych narządów. Jeśli sieć ta, czyli meridiany są „zablokowane” jakąś chorobą – zaburzone są czynność narządów najbliżej leżących, ale tylko „ na trasie” niedrożnego meridianu. Objawem takiej blokady są symptomy, czyli zwiastunowe, najwcześniejsze objawy choroby. Na etapie objawów zwiastunowych objawów choroby najłatwiej jest ją wyleczyć, w czym skutecznie pomaga akupunktura.

Jak rozpoznajemy meridiany?
Już wiemy, że wg. medycyny chińskiej bioenergia zwana energią CZI sterująca narządami ciała płynie jak rzeka przez organizm – wykorzystując z nadprzewodzące morficzne kanały zwane meridianami. Stosunkowo łatwo zidentyfikujemy meridiany doświadczalnie. A to dzięki ich wyraźnie wyższemu potencjałowi bioelektrycznego od otoczenia tkankowego. Co w tym szczególnie istotne – potencjał płynący meridianami „ wyświetla się na naszej skórze, jako ślad „bio-elekryczny” w tzw. punktach akupunkturowych. |Punkty są swoistymi „transformatorami” wzmocnień tej energii. Bioenergia płynie liniowo pod skórą „trasą” wytyczoną tymi punktami. Co ciekawe możemy istnienie punktów akupunkturowych sami zidentyfikować w pomiarze galwanometrycznym , jeśli dysponujemy mili-amperomierzem – przyrządem służącym do mierzenia niewielkich wartości natężenia prądu elektrycznego. Punkty akupunkturowe mają bowiem zawsze znacznie wyższy potencjał, niż najbliższe otoczenie.

Punkty akupunkturowe „ pulpitem sterowniczym”
Okazuje się, że punkty akupunkturowe są nie tylko „ekranem do pomiaru potencjału ” bioprądu CZI, jaki płynie meridianami w tym mini ”transformatorze”, ale i „ pulpitem sterowniczym” pozwalającymi normalizować natężenie tego bioprądu. Nakłucia akupunktury skutecznie usuwają zwiastunowe blokady chorobowe kojarzone zwykle z takim punktem „transformatorowym”. Dzięki temu regenerują dopływ bioenergii do narządów i mogą uniemożliwić rozwój choroby. Trwałę przywrócenie dopływu optymalnego potencjału energii CZI normalizuje czynności zagrożonych narządów, czyli uzdrawia chorego.

Meridianów naukowo nie odkryto, ale…
Hipoteza o istnieniu mikroskopijnych struktur nadprzewodnikowych stanowiących istotę meridianów do dzisiaj nie została naukowo potwierdzona. Pomimo badań współczesna nauka nie jest w stanie odkryć takich struktur fizjologicznych. Nie znaczy to oczwiście, że ludzkie ciało nie przewodzi bioprądów. Co więcej niektóre struktury naszego ciała są wręcz doskonałymi nadprzewodnikami elektronów! Znane od dziesięcioleci jest np. doskonale przewodnictwo bioelektryczne wyspecjalizowanych struktur mięśnia sercowego. Przewodnictwo to warunkuje jego prawidłowy skurcz, czym w każdej chwili uzależnia nasze życie. Impulsy bio-elektryczne sterują naszymi mięśniami i pośrednio ruchami ciala. Toteż mimo, że obecne metody poznawcze nie pozwalają wykryć meridianów „pod mikroskopem”, to nie wolno nam ignorować najstarszej w dziejach ludzkości i zarazem skutecznej praktyki chińskich medyków. Sprawia ona bowiem, że w nakłutych akupunkturą punktach ciała regenerują się bio-prądy sterujące i normujące pracę narządów ciała . Dowodzi tego fakt, że po nakłuciu odpowiedniego punktu na właściwym meridianie pacjent staje się zdrowszy!

Jak krąży energia biologiczna CZI w organizmie?
Już wiemy, że ten bioprąd cechuje się wysoką zmiennością natężenia energii – po 1-2 godzinnych gwałtownych „szczytach” natężenia – pojawiają się symetryczne „dołki” energetyczne. „Szczyty” energetyczne CZI w danym narządzie towarzyszą zwykle jego maksymalnej co dobowej aktywności metabolicznej. Po trzecie zadziwia dobowa regularność kulminacji przepływu energii rejestrowana w ludzkim ciele. Kojarzy się nieodparcie z regularnością odpływów i przypływów wody w oceanach – pod wpływem zmian natężenia grawitacji księżyca oraz grawitacji słońca. Wydaje się, że w tej kosmicznej grze grawitacji widzą Chińczycy główne źródło energii CZI. Charakterystyczny jest bieg kulminacji fali energii CZI w organizmie człowieka. Po każdej narządowej kulminacji (np. w sercu, wątrobie, nerkach, itd.) – już po ok. 1-2 godzinach energia ta przyjmuje znacznie niższy poziom, lecz zachowuje swą ciągłość, czyli liniowy wykres. Po 12 godzinach od szczytu kulminacji potencjał energii CZI osiąga minimum; aby po 12 godzinach znów „szczytować” w kolejną kulminację.

Czy energia CZI ma jakiś punkt początkowy?Czy energia CZI ma jakiś punkt początkowy?
Chińczycy przyjmują arbitralnie, że każdy dobowy cykl obiegu energii CZI zaczyna się od kulminacji energetycznej w sercu, ok. godz. 12-13oo. Skąd „szczyt” fali przemieszcza się na kończynę górną i dalej do piątego palca ręki. Pomiędzy godziną 13oo a 15oo kulminacja energii CZI przechodzi z meridianu serca na meridian jelita cienkiego (który zaczyna się na piątym palcu ręki). Następnie przez 2 godziny biegnie dalej – meridianem jelita cienkiego ( po kończynie górnej, łopatce) i przenika na twarz. Stąd o godz. 15oo przepływa na meridianem pęcherza moczowego. Po tym, przez owłosioną skórę głowy, przez plecy, tylną stronę uda i podudzia –fala energii przemieszcza się na stopę. Ze stopy, ok. 17oo – przechodzi na meridian nerki i po przyśrodkowej stronie uda wraca do brzucha i do nerek ok. 19oo. Następnie, w swym 2 obiegu nasyca energetycznie narządy aż czterech meridianów: osierdzia, potrójnego ogrzewacza, pęcherzyka żółciowego i wątroby. Dalej o godz. 3oo nad ranem rozpoczyna trzeci obieg energetyczny, który obejmuje płuco, jelito grube, żołądek oraz śledzionę i trzustkę. W ten sposób zostają zharmonizowane energetycznie i nasycone wszystkie narządy ciała. Znane są ustalenia medycyny zachodniej nt. zmiennej dobowej aktywności poszczególnych narządów ludzkiego ciała. W większości są one tożsame z opisaną teorią medycyny chińskiej.

Regulacja przepływu energii w meridianach poprawia zdrowie.
Każdy z meridianów ma charakterystyczną liczbę punktów, z których każdy ma swoiste lecznicze działanie. Na każdym występuje 5 wspólnych punktów typowych (tzw. antycznych): punkt elementu ognia, punkt elementu ziemi, punkt elementu metalu, punkt elementu wody i punkt elementu drzewa. Układ punktów typowych (antycznych) decyduje o tym, który z nich jest uspokajający, a który jest tonizujący, czyli wzmacniający. Dodatkowo istnieją jeszcze tzw. punkty LO, które są „zwrotnicami wysyłki energii do meridianów siostrzanych i do punktów źródłowych. Istnieją też tzw. punkty KSI, czyli punkty bezpośredniej pomocy choremu narządowi powiązanemu z danym meridianem oraz jeszcze cała grupa innych punktów, które nie są typowe dla wszystkich meridianów, tylko charakterystyczne dla konkretnego meridianu.

„Zwrotnice” zdrowia
Są to tzw. punkty jednoczenia się meridianów, czyli ich swoiste węzły (skrzyżowania regulacyjne). Służą terapeutom do eliminowania blokad energii w meridianach i tym samym uzupełniania jej niedoborów w chorych narządach. Np. w sytuacji, kiedy istnieje nadmiar energii na meridianie potrójnego ogrzewacza, a niedobór energii na kanale pęcherzyka żółciowego, wtedy pobudzając punkt jednoczenia się tych dwóch kanałów przemieszcza się nadmiar do miejsca niedoboru i harmonizuje energetycznie organizm. Zwykle przywraca to zdrowie.

Punkty „lekowe” i narządowe
W wielu wypadkach pobudzanie, czyli stymulacja punktów „bezpośrednio rządzącym czynnościami jakiegoś narządu” działa terapeutycznie jak silny środek przeciwbólowy, rozkurczowy, czy nasenny. Przykładowo, stymulacja punktu akupunkturowego nr 43 odpowiadającego za czynności pęcherza moczowego (w okolicy łopatki, na plecach ) pobudza do pracy ustrojowego producenta kortyzonu, jakim są nadnercza. Wydziela się wielka ilość tego naturalnego (endogennego) środka przeciwzapalnego i przeciwbólowego, co odpowiada podaniu sporej dawki kortyzonu w zastrzyku bądź w tabletce. Są też inne punkty „narządowe”, których pobudzenie igłą działa, jak silny lek nasenny, czy rozkurczowy.
Ale uwaga! Tak jak niewolno nadużywać leków, gdyż szkodzą zdrowiu, tak nie można nadużywać nakłuć akupunkturowych. A to dlatego, że ich skuteczność się stopniowo „wyczerpuje”. Pamiętajmy też, że w refleksologii priorytetem jest nie chwilowy efekt – ale wyrównywanie zaburzonej chorobą dysharmonii energetycznej między narządami. Tylko to ostatnie zapewnia stabilną poprawę zdrowia.

Posłowie:
Akupunktura zwana też refleksologią jest dziś metodą leczniczą uznaną przez Światową Organizację Zdrowia. Do 20 wieku była stosowana głównie przez lekarzy w krajach Dalekiego Wschodu, skąd się wywodzi i gdzie od tysiącleci milionom chorych przywraca zdrowie. Od połowy 20 wieku została zaabsorbowana i rozwinięta przez lekarzy europejskich, szczególne w Rosji, Ukrainie i Francji. Poszerzono w tym czasie jej klasyczne techniki – nakłucie igłą, przyżeganie ogniem, masaż punktów akupunkturowych - o bardziej nowoczesne formy refleksologii, takie jak: elektropunktura, laseropunktura, farmakpunktura, itp. Dzięki temu akupunktura stała się popularna w Niemczech, Francji,USA, jak do pewnego stopnia w Polsce. W ramach rozprzestrzeniania się akupunktury na Zachód przeprowadzono reprezentatywne badania kliniczne jej efektywności terapeutycznej, czego wyniki w zakresie jej tradycyjnych zastosowań okazały się zadawalające. W Polsce Ministerstwo Zdrowia już w 1985 roku powołano głównego specjalistę medycznego ds. akupunktury, którym został wówczas wybitny specjalista prof. dr n med. Zbigniew Garnuszewski. Od roku 1988 powstało Stołeczne Centrum Akupunktury kształcące polskich lekarzy. Normalizację tę osiąga się pobudzając specjalne punkty ciała zwane akupunkturowymi. [1,2].

Piśmiennictwo
  1. Akupunktura i inne metody refleksoterapii; Autor – E. L. Maczeret I. Z. Samosiuk Wydawnictwo – PZWL,1990. Liczba stron – 326
  2. Akupunktura- Prof. dr med. Zbigniew Garnuszewski - Wydawnictwo Amber Sp. z.o.o. Warszawa , 1994-6; I tom.
  3. Elektropunktura, refleksoterapia; Foma G. Portnow; Wydawnictwo Elektron – Warszawa 1991 r.
  4. Leczenie akupunkturą; dr n.med Henryk Operacz; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 1997r
  5. Wzmacnianie układu odpornościowego – Ingeborg Cernaj; Świat Książki; Diogenes 1995 r
  6. Pobudzanie odporności a choroby układu immunologicznego-artykuł lek. med. Ryszarda Feldmana, ordynatora III Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Praskim p. w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie, napisany w czerwcu 2000 dla serwisu www-RES MEDICA
  7. Co warto wiedzieć o akupunkturze - Medycyna Natualna www- http://www.melisa.poznan.pl
  8. Wypowiedź Dr Sainjargal Byambasuren-Federowska, specjalisty medycyny rodzinnej, specjalista akupunktury i medycyny wschodniej w Warszawie: www- http://www.swiat-zdrowia.pl/artykul/odpornosc-mozna-wzmocnic


Oprac. redakcyjne Edward Ozga Michalski
Konsultacja medyczna:
Lek. Med. Reumatolodzy Tatiana Nikołajczuk, Aleksander Nikołajczuk
Gabinet - Elektromed Warszawa-Pyry; ul. Farbiarska 9a
502 208129 ; 22 6483751; Godz przyjęć: pon, wt, czw – 15oo -19oo; śr, pt – 9oo- 13oo
http://www.elektromed.waw.pl
linki sponsorowane, reklamy
kolagen dla seniorów - KOLAGEN_cito ładne włosy - KOLAGEN_cito jędrne ciało - KOLAGEN_cito produkty na odporność - KOLAGEN_cito solaria - KOLAGEN_cito piękne ciało - KOLAGEN_cito przeciw zmarszczkom - KOLAGEN_cito kolagen na rozstępy - KOLAGEN_cito cukierki verbena szałwia - Cukierki_Szalwiowe szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe apteka - szałwia - Cukierki_Szalwiowe pastylki amolowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe na ból gardła szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe jedzenie lodów szałwia - Cukierki_Szalwiowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe sztafeta - Dezodorant_SuperDeo podnoszenia ciężarów - Dezodorant_SuperDeo narty wodne - Dezodorant_SuperDeo badminton - Dezodorant_SuperDeo maraton - Dezodorant_SuperDeo rzut oszczepem - Dezodorant_SuperDeo rugby - Dezodorant_SuperDeo sprint - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook