Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Zuzanny, Joanny Wtorek 24. Maja 2022r
Akupunktura leczy ból
Współczesna farmakoterapia nie dość dobrze radzi sobie z leczeniem przewlekłych bólów. Z upływem czasu organizm chorego znieczula się na syntetyczne leki oraz nawarstwiają się toksyczne skutki ich stosowania. Dlatego lekarze i pacjenci z rosnącą uwagą przyglądają się renesansowi zastosowań akupunktury w znieczulaniu bólu i w jego leczeniu. Akupunktura zwana również refleksoterapią z powodzeniem leczy ból już od 5 tysięcy lat. Szczególnie pokorni wobec niej stają się chirurdzy i anestezjolodzy, kiedy organizm ich chorego pacjenta stał się tak niewydolny, że nie zniesie standardowego znieczulenia bólu. Wówczas akupunktura może być ostatnią szansą na znieczulenie w operacji ratującej życie! Dowodzi tego praktyka chińskich klinik, w których od lat w znieczuleniu akupunkturowym dokonuje się tysięcy operacji. [3,s 131]

Blokada „bramki bólu”
Ból, czucie dotyku, temperatury, itp. bodźce – rejestrowane są jako impulsy nerwowe przez receptory czuciowe ciała. Od tych receptorów różnorodne w/w impulsy są przewodzone neuronowymi włóknami do „koncentratora”, jakim jest rdzeń kręgowy znajdujący się wewnątrz naszego kręgosłupa. Impulsy bólu płyną cienkimi włóknami nerwowymi pozbawionymi izolujących osłonek. Inaczej są przewodzone odczucia dotyku, temperatury oraz bodźce rejestrujące pracę narządów wewnętrznych. Te „bezbólowe” impulsy płyną grubymi izolowanymi włóknami.
U człowieka rdzeń kręgowy ma kształt grubego sznura o średnicy 1 cm, ściśle splecionego z cienkich włókien neuronowych, bez osłonek przewodzących ból z włóknami grubymi którymi biegną odczucia w/w „bezbólowe” . Zwykle rozciąga się on na przestrzeni ok. 45 cm. Umieszczony jest w tzw. kanale kręgowym ciągnącym się od I kręgu szyjnego do górnej krawędzi II kręgu lędźwiowego. Różnorodne impulsy nerwowe muszą najpierw przebiec poprzez rdzeń kręgowy, aby tą drogą dotrzeć do mózgu, gdzie są rejestrowane, rozpoznawane i odczuwane.
Wytłumienie bólu dokonuje się wskutek tego, że impulsy „bezbólowe” docierają do rdzenia kręgowego kilkadziesiąt razy szybciej, niż bodźce bólu! Dzięki temu, jako szybsze interferują z wolniejszymi sygnałami „bólowymi” i je zagłuszają. Stąd rdzeń kręgowy jest często określany jako „bramka bólu”.
Akupunktura oferuje dla zablokowania „bramki bólu” skuteczną i bezszkodową dla zdrowia metodę. Wystarczy akupunkturowo „podrażnić” odpowiednie skupisko receptorów bólowych i „bezbólowych” a poskutkuje to tym, że bodźce „bezbólowe” dotrą do rdzenia kręgowego znacznie szybciej, niż bodźce bólu, które dręczą chorego. Dzięki swej szybkości i sile impulsy „bezbólowe” zinterferują, czyli „nakłożą się” na bodźce bólu i je stłumią! Do mózgu dotrą tylko impulsy „bezbólowe” – np. codzienne bodźce temperaturowe, czuciowo-dotykowe, itp. W ten sposób akupunktura znosi uczucie bólu rejestrowane przez mózg i osiąga efekt wytłumienia bólu. Nie notuje się przy tym zabiegu terapeutycznym jakichkolwiek działań ubocznych i niepożądanych [3,s130-131] W kontekście blokowania w rdzeniu impulsów„bólowych” przez „bezbólowe”, wskutek różnicy w ich szybkości mówi się o tej terapii, jako o blokadzie w „bramce bólu”. [2]

Tłumienie bólu wywołanego zapaleniem tkanek
Stan zapalny uwalnia tzw. mediatory zapalenia, które jak „iskry” wywołują „ pożąry”. Taki „lokalny pożąr” drażni lub nawet stopniowo niszczy receptory czuciowe wywołując dotkliwy ból. Co więcej – może latami się „tlić” i boleć i stopniowo niszczyć np. staw, czy okoliczne tkanki mięśniowe. Akupunktura obok swej zdolności tłumienia impulsów bólowych w „bramce bólu” posiada też zdolność eliminacji stanu zapalnego. Ma to wielkie znaczenie terapeutyczne w chorobach reumatycznych, bowiem stan zapalny jest główną przyczyną bólu w stawach i tkankach okołostawowych. paraliżującego ruchy chorego. Pomaga też w leczeniu bólu w innych chorobach zapalnych.
Przyczyną „bólotwórczego” „wylewu” mediatorów zapalenia jest standardowa reakcja układu odpornościowego, który w ten sposób mobilizuję się do zwalczania infekcji. Ale dodatkową i samoistną przyczyną „wylewu” mediatorów zapalenia do tkanek bywa też nadaktywność współczulnego układu nerwowego (sympatycznego). Przypomnijmy – układ ten umożliwia błyskawiczne zwiększenie wydolności organizmu dla podjęcia walki, ucieczki, czy raptownego wysiłku podczas pracy, itp. Nadaktywność tego układu powoduje zwiększone wydzielanie takich substancji prozapalnych jak: adrenalina, noradrenalina i ich pochodnych takich jak histamina, cytokiny, a przede wszystkim substancja bólowa P, itp. [5].
W tłumieniu bólu „od” stanu zapalnego kluczowe jest zablokowanie układu współczulnego, który przewodzi bodźce bólowe do mózgu. Akupunktura wykorzystuje fakt, że układ ten podczas transmisji impulsów bólowych przechodzi w stan nadaktywności neurologicznej. Do roli tłumika tej nadaktywności używa symetrycznej aktywizacji fizjologicznego tłumika bólu jakim jest siostrzany układu przywspółczulny, zwany też parasympatycznym. [3,5]
Układ przywspółczulny, parasympatyczny, cholinergiczny, (łac. systema parasympathica) - podukład autonomicznego układu nerwowego jest odpowiedzialny za odpoczynek organizmu i poprawę trawienia. W uproszczeniu można powiedzieć, że działa on antagonistycznie (odwrotnie) do układu współczulnego. Włókna nerwowe obu układów w rdzeniu kręgowym kręgosłupa przylegają ściśle do siebie.[7]
Dzięki stymulacji odpowiednich punktów akupunkturowych osiąga się „nakładanie się” impulsów przewodzonych przez oba układy i wskutek tego ich wytłumienie. Słowem - układ parasympatyczny pobudzony akupunkturą do symetrycznej nadaktywności tłumi bodźce bólowe w ich drodze do mózgu. Co więcej, „zablokowanie” się nadaktywności neurologicznej obu układów znosi produkcję mediatorów zapalenia i tym samym eliminuje przyczynę bólu. Dodajmy, że nie notuje się przy tym zabiegu terapeutycznym jakichkolwiek działań ubocznych i niepożądanych. [3,5]

Przeciwbólowy efekt neurohormonalny
Liczne badania medyczne dowodzą, że przeciwbólowe działanie refleksoterapii wynika z produkcji znieczulających ból specyficznych neurohormonów i uwalniania w mózgu. Są to głównie endorfiny i enkefaliny zaliczane grupy opiatów peptydowych. [6] Udokumentowano, że pod wpływem akupunktury układ immunologiczny wzmaga syntezę naturalnych neurohormonów hamujących stan zapalny opioidów i endokannabinoidów [5].
Te neurohormony wyprodukowane przez własny organizmu wiążą się z specyficznymi receptorami mózgu i dzięki temu działają przeciwbólowo i znieczulająco. Najefektywniej tłumią ból wspomniane endorfiny, zaś szczególnie silna jest jedna z nich tzw. beta-endorfina wydzielana przez przedni płat przysadki mózgowej. Wystarczy powiedzieć, że jest ona 100 razy silniejsza niż morfina! I co niezwykle ważne – endorfiny tłumią ból, ale bez działań niepożądanych. Jest oczywiste, że nie notuje się przy tym zabiegu terapeutycznym jakichkolwiek działań ubocznych i niepożądanych [6]
Wspomniane wyżej neurohormony nie są jedynymi „produktami” akupunktury mającymi silne działanie przeciwbólowe. W badaniach na zwierzętach ustalono, że wydzielają się też inne substancje pośredniczące w tłumieniu bólu (tzw. neurotransmitery). Najważniejsze to serotonina, acetylocholina, dopamina, itp. [5,6]

Akupunktura leczy wiele dolegliwości bólowych
Szybko rośnie popularność akupunktury w medycynie Zachodu. Od kilku dekad jej osiągnięcia są naukowo dokumentowane a metody i techniki refleksoterapii doskonalone o najnowsze technologie. Wystarczy choćby wymienić takie najnowsze techniki akupunktury jak elektropunktura, farmakopunktura czy laseropunktura. Dopowiedzmy, że medycyna Zachodnia już od dawna oficjalnie uznaje medyczną skuteczność refleksoterapii w eliminacji licznych dolegliwości bólowych.
Już w ub.wieku Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła środowiskom medycznym oficjalną listę wskazań do leczenia akupunkturą. Zawiera ona kilkadziesiąt popularnych jednostek chorobowych, wśród których są liczne dolegliwości bólowe, w tym choroby neurologiczne i ortopedyczne takie jak: migreny i bóle głowy, bóle neuropatyczne, neuralgia nerwu trójdzielnego, bóle zespołu bark-ręka, zespól bolesnego barku, powysiłkowe zapalenie stawu łokciowego, rwa kulszowa, reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto wskazania obejmują: bóle zębów, bóle gardła, ból wywołany wrzodem dwunastnicy, itp.

Dostęp do akupunktury
Akupunktura pomimo swych cennych zalet terapeutycznych zbyt powoli wkracza do polskich klinik i gabinetów leczących ból. Przyczyną jest niewielka liczba praktykujących lekarzy reumatologów, neurologów i zarazem akupunkturzystów. Wynika to ze złożoności kunsztu terapeutycznego jaki trzeba opanować, jak też z wymogu stażu pod mistrzowskim nadzorem medycznym niezbędnego dla rozpoczęcia samodzielnej praktyki. W tym kontekście istotną barierą w szkoleniu refleksologicznym jest hermetyczność językowa i mentalna dalekowschodnich centrów kształcenia akupunktury oraz niewielka liczba renomowanych ośrodków poza Chinami.
Jednak najważniejszą barierą w korzystaniu z akupunktury jest uprzedzenie lekarzy i pacjentów – wynikające z braku wiedzy. Większość lekarzy i ich potencjalnych pacjentów nie rozumie, jaki jest fizjologiczny mechanizm tłumienia bólu ta metodą? Dlaczego po nakłuciu odpowiednich punktów akupunkturowych zanikają stany zapalne generujące ból? Dla wyjaśnienia tych pytań powstał niniejszy tekst.

Pismiennictwo
  1. Akupunktura i inne metody refleksoterapii; Autor – E. L. Maczeret I. Z. Samosiuk Wydawnictwo – PZWL,1990
  2. Akupunktura- Wydawnictwo Amber Sp. z.o.o. Warszawa , 1994-6; I tom.
  3. Leczenie akupunkturą; dr n.med Henryk Operacz; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 1997r
  4. Skuteczność i bezpieczeństwo akupunktury, masażu i zabiegów manualnych w leczeniu nieswoistego bólu okolicy kręgosłupa - przegląd systematyczny (A review of the evidence for the effectiveness, safety, and cost of acupuncture, massage therapy, and spinal manipulation for back pain); D.C. Cherkin, K.J. Sherman, R.A. Deyo, P.G. Shekelle Annals of Internal Medicine, 2003; 138: 898-906 - Opublikowano w Medycyna Praktyczna 2003/07
  5. Akupunktura lekiem na przewlekły ból pleców - www.Senior.pl 24-09-2010
  6. Teoria sterowania bramą bólu-http://www.news-medical.net/health/Acupuncture-Theories-%28Polish%29.aspx
  7. Wikipedia


Oprac. redakcyjne Edward Ozga Michalski
Konsultacja medyczna:
Lek. Med. Reumatolodzy Tatiana Nikołajczuk, Aleksander Nikołajczuk
Gabinet - Elektromed Warszawa-Pyry; ul. Farbiarska 9a
502 208129 ; 22 6483751; Godz przyjęć: pon, wt, czw – 15oo -19oo; śr, pt – 9oo- 13oo
http://www.elektromed.waw.pl
zadbana kobieta - KOLAGEN_cito wzmocnij stawy na nartach - KOLAGEN_cito kolagen na zmarszczki - KOLAGEN_cito siatkówka - KOLAGEN_cito dla kobiet dbających o urodę - KOLAGEN_cito kajakarstwo - KOLAGEN_cito fryzury sylwestrowe - KOLAGEN_cito lekkoatletyka - KOLAGEN_cito najlepsze na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeziębienie leki szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeziębienie leki szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel tabletki szałwia - Cukierki_Szalwiowe gdy boli gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe jogging - Dezodorant_SuperDeo boks - Dezodorant_SuperDeo apteki internetowe - Dezodorant_SuperDeo dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo gra w kości - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla każdego - Dezodorant_SuperDeo najlepszy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo rugby - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.