Żywienie dzieci zagrożonych alergią w 1 roku życia - Żyć bez astmy i alergii - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Przychodnia.pl
Piątek 17. Sierpnia 2018r
Jacka, Julianny
linki sponsorowane, reklamy

Żywienie dzieci zagrożonych alergią w 1 roku życia
Jeśli ktokolwiek z najbliższej rodziny - ojciec, matka lub starsze rodzeństwo chorowało (lub choruje) na alergię pokarmową – to ryzykiem wystąpienia tej choroby jest też zagrożone nowonarodzone niemowlę i w jego żywieniu należy podjąć daleko idące środki ostrożności - informuje specjalistka od żywienia dzieci chorych na alergię z Centrum Zdrowia Dziecka dr Anna Stolarczyk. W zapobieganiu alergii pokarmowej najbardziej skuteczne jest karmienie piersią. Ryzyko wystąpienia alergii pojawia się z początkiem rozszerzania diety - po wprowadzeniu do diety pierwszych soczków i zupy jarzynowej, tj. w 4-6 miesiącu życia.
Najważniejsze, co powinni uczynić rodzice
zagrożonego alergią niemowlęcia – to opóźnić czas wprowadzania posiłków uzupełniających na 5-6 miesiąc życia i tak dobrać produkty na pierwsze soki, czy zupki, aby znajdowały się na liście produktów niealergizujących.
JAKIE PRODUKTY SĄ UWAŻANE ZA BEZPIECZNE?
Wg. statystyki prowadzonej przez alergologów, takimi bezpiecznymi produktami są przede wszystkim - jabłka, porzeczki, dynia, jagody. Wszystkie te owoce doskonale nadające się na soki, czy przeciery. Z warzyw zwykle bezpieczna jest marchew, zarówno w postaci soku (np. marchwiowo- jabłkowego), jak i przecieru. Nie wywołują zwykle alergii także: ziemniak, burak, cebula, kalarepa, kalafior, zielony groszek.
JAKIE PRODUKTY POWODUJĄ NAJCZĘŚCIEJ ALERGIE U NIEMOWLAT?
Do owoców alergizujących należą: pomarańcze, cytryny, mandarynki, grejpfruty, banany, truskawki, poziomki, maliny, zaś z warzyw – pomidory, selery, pietruszka. Tych owoców i warzyw należy unikać przynajmniej do końca 1 roku życia.
ALE UWAGA NA PRZENAWOŻONE CZĘSTO WARZYWA!
Kupione w sklepie, czy na bazarze warzywa – głównie marchewka, czy buraki mogą okazać się niezdrowe, lub wręcz toksyczne, ze względu na skażenie pozostałościami nawozów sztucznych i zawartość metali ciężkich. Szczególnie niebezpieczne są azotany i azotyny odkładające się w warzywach z często stosowanych przez rolników nawozów azotowych, gdyż wiążą się z hemoglobiną krwi i mogą wywołać groźne niedotlenienie zwane sinicą.
JAK UNIKNĄĆ TEGO TYPU PRZYKRYCH NIESPODZIANEK?
Najlepiej karmić swe dziecko gotowymi produktami dla niemowląt z renomowanych firm - Ovita Nutricia czy Alima Gerber, które zawierają warzywa i owoce z ściśle kontrolowanych plantacji.
CO WIĘCEJ POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O ZASADACH KARMIENIA DZIECKA ZAGROŻONEGO ALERGIĄ:
W przypadku niemowlęcia zagrożonego alergią niezmiernie ważne jest opóźnienie o 1-2 miesiące wprowadzania nowych pokarmów do jego diety.
WPROWADZANIE PIERWSZYCH SOKÓW -
Powinno mieć miejsce w 5 miesiącu a zup warzywnych dopiero od 6 miesiąca życia, (zamiast w czwartym – piątym - jak u niemowląt zdrowych). Zalecanymi na początku produktami są wspomniane wyżej jabłka, porzeczki, jagody, a z warzyw – marchewka, ziemniak, burak, kalafior. Karmienie piersią powinno być utrzymane do końca 1 r.ż. ale jeśli jest to niemożliwe – w żywieniu niemowląt zagrożonych alergią stosuje się specjalny preparat zastępujący mleko modyfikowane – tzw. mleko hipoalergiczne – o obniżonych właściwościach alergizujących. W sprzedaży jest dostępne takie mleko bez recepty i jest oznaczane symbolem H.A. (np. Milumil HA, Nan HA, itd.) UWAGA!Jeśli po wprowadzeniu mleka hipoalergicznego jednak wystąpią u niemowlęcia objawy uczulenia – wysypka, biegunka, ulewanie, atopowe zapalenie skóry, wtedy trzeba zastosować leczniczy preparat mlekozastępczy, oparty o hydrolizat białek mleka krowiego. W tym leczniczym preparacie białka mleka krowiego są rozłożone do tak małych cząsteczek, że są już bezpieczne dla układu odpornościowego niemowlęcia.
JEŚLI NIEMOWLĘ JEST KARMIONE PIERSIĄ -
ale konieczne jest dokarmianie mlekiem modyfikowanym - na początku podajemy je w bardzo małych ilościach. Jeśli utrzymane jest karmienie piersią i niemowlę otrzymuje już dodatkowe posiłki niemleczne – mleko modyfikowane lub hipoalergiczne można dodać - na początku 1-2 łyżeczki np. do zupy jarzynowej. Trzeba uważnie obserwować reakcję organizmu dziecka - jeśli w ciągu doby nie ma objawów alergii - (biegunki, wysypki, itp.) - zwiększamy porcję.
NIEWSKAZANE JEST:
Zwykłe mleko krowie (płynne lub w proszku) - nie powinno być podawane niemowlęciu przez cały pierwszy rok życia. Jego skład jest nieodpowiedni do potrzeb organizmu niemowlęcia (zawiera zbyt dużo białka, sodu, chloru obciążających nerki), prowadzi do mikrokrwawień z przewodu pokarmowego i anemizacji niemowlęcia, a ponadto jest silnym alergenem.
OD 5-6 MIESIĄCA
dodatkami do posiłków mlecznych i do zupy powinny być bezglutenowe produkty zbożowe dostarczające energodajnych węglowodanów. Zawierają one również cenne witaminy z grupy B, mikroelementy, itp., niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i całego organizmu.
PRZYNAJMNIEJ DO 10 MIESIĄCA ŻYCIA
a u niemowląt z alergią do końca 1 roku - powinny to być produkty bezglutenowe - ryż, kukurydza, gryka. Należy unikać jak najdłużej zbóż zawierających gluten (pszenica, żyto, jęczmień, owies), udowodniono bowiem, że przy zbyt wczesnym podawaniu kaszek glutenowych (np. już od 5-6 m-ca) gwałtownie rośnie procent alergii na to białko roślinne (celiakia nazywana też glutenozależną chorobą trzewną).
BARDZO WAŻNYM SKŁADNIKIEM DIETY NIEMOWLĘCIA SĄ TŁUSZCZE, DLATEGO NIE NALEŻY ICH OGRANICZAĆ.
Dostarczają energii i składników niezbędnych do budowy układu nerwowego i innych tkanek organizmu. W pokarmie matki z tłuszczu pochodzi około 50% energii. Ponad połowa to tłuszcze nienasycone (jedno- i wielonienasycone). Jeśli niemowlę nie jest karmione piersią źródłem tych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) są oleje roślinne. Są dodawane do mleka modyfikowanego i należy je też uwzględnić w recepturze na zupę jarzynową dla niemowlęcia.
Jaki więc tłuszcz dodać do zupki?
Najlepiej podobny do składu tłuszczu w mleku matki, a więc oliwę z oliwek, olej słonecznikowy czy rzepakowy niskoerukowy. Uwaga- - Do zupy dla zdrowych niemowląt można też dodawać masło, ale niemowlęta z alergią na białka mleka krowiego nie mogą go stosować. - W diecie niemowlęcia pod koniec 1 roku życia z tłuszczu powinno pochodzić około 32-35% energii, w tym około połowa z posiłków niemlecznych.
MIĘSO JEST WAŻNYM SKŁADNIKIEM, DOSTARCZAJĄCYM PEŁNOWARTOŚCIOWE BIAŁKO I ŻELAZO – SKŁADNIKI POTRZEBNE DO PRAWIDŁOWEGO WZROSTU I ROZWOJU DZIECKA.
Mięso u niemowląt z alergią podajemy 7-8 miesiącu życia, (tj. miesiąc później niż u reszty dzieci.) – na początek jako dodatek do zupy jarzynowej. Ale uwaga, wywar odlewamy. Podajemy tylko wybrane gatunki: mięso drobiowe (np. indyk, kura) lub mięso z królika. Wołowinę i cielęcinę z jadłospisu małego alergika należy wykluczyć tak długo, jak pozostaje na diecie bezmlecznej. Ryby można wprowadzić dopiero pod koniec 2 r.ż.
DOPIERO W 10. MIESIĄCU
możemy dodać do zupki żółtko jaja kurzego. Jest to “koncentrat” cennych składników: białek, witamin (D 3 i innych), mikroelementów (żelazo, jod) i tłuszczów nienasyconych. Najlepiej żółtko oddzielić od białka (bardziej alergizujące) z jajka ugotowanego na twardo. Najpierw podajemy małą ilość żółtka , np. ?, a jeśli nie ma objawów uczulenia – stopniowo zwiększa się porcję do 1/2 i całego żółtka. Z wprowadzeniem białka jajka czekamy do końca 1. roku życia dziecka.
GDY DZIECKO SKOŃCZY 10-11 MIESIĄC
możemy spróbować podać kaszkę z glutenem. Najpierw dodajemy jedną łyżeczkę kaszki do porcji zupy i stopniowo zwiększamy ilość. Można też podać biszkopty, bułkę. Brak objawów alergii zwykle oznacza, że dziecko nie jest uczulone gluten, ale mogą one wystąpić z pewnym opóźnieniem.
Ważną zasadą powinno być kontrolowane wprowadzanie nowych składników diety.
Dobrze jest wprowadzać każdy nowy produkt – pojedynczo i początkowo - w małych ilościach. Najlepiej, co 7-10 dni i uważnie przyglądać się reakcji organizmu dziecka. Jeśli po podaniu porcji soczku pojawi się luźny, wodnisty stolec, lub nawet niewielka pokrzywka nie należy z tego powodu wpadać w panikę. To może być normalna reakcja organizmu na nowe składniki pokarmowe. Dopiero dłuższe utrzymywanie się objawów i ich nawroty przy kolejnych próbach podania “podejrzanego” produktu może oznaczać uczulenie na ten nowy składnik diety. Wtedy taki produkt należy z diety odstawić na dłużej. Taki schemat postępowania należy powtarzać każdorazowo, przy wprowadzaniu kolejnego nowego produktu.
Warto notować w zeszycie daty i ilości wprowadzanych nowych produktów – może to ułatwić lekarzowi rozpoznanie alergii u niemowlęcia.
KALENDARZ KARMIENIA DZIECI ZAGROŻONYCH ALERGIĄ - DO 1 ROKU ŻYCIA
Kalendarz karmienia dzieci zagrożonych alergią - do 1 roku życia
miesiąc sposób dokarmiania karmienia i produkty
0-6 (co najmniej) Wyłączne karmienie piersią / mleko modyfikowane hipoalergiczne
> 5 Kleik ryżowy, kaszka kukurydziana (zbożowe bezglutenowe)soki, przeciery: z jabłka, marchwi, porzeczek, dyni
> 6 Zupa jarzynowa (marchew, ziemniak, burak, cebula, kalarepa, kalafior), oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy niskoerukowy
7-8 mięso drobiowe (kura,indyk), królik
10 Żółtko jaja kurzego
> 10 kaszki z glutenem: pszenna, owsiana, jęczmienna, pieczywo, biszkopty itd.
W mleku krowim znajduje się bowiem około 30 białek o własnościach silnych alergenów. Są to głównie: beta-laktoglobulina, kazeina, alfa-laktoalbumina, albuminy i globuliny mleka krowiego. Częstość występowania alergii na te białka określa się na 0,3–7,5 proc. populacji dziecięcej.
Notował mgr Edward Ozga Michalski
Więcej informacji:
http://www.alergia-pokarmowa.med.pl
http://gerber.pl
Żywienie dziecka od 12 do 36 miesiąca
Niejadek w rodzinie
Bezpieczeństwo małego dziecka
Maluch w samochodzie
Kiedy dziecko nie lubi się kąpać
Żegnamy pieluchy
Uwaga, słońce!
Jak wybierać kosmetyki dla dzieci
Dbamy o prawidłowy zgryz
Jeansy zawsze w modzie
W czym na plażę?
Pierwsze buciki dla malucha
Wielki świat 'małej' mody
Wariacje na temat warkoczyków
Fotografujemy nasze dzieci
Tata uczy świata
Zabawy, które uczą i rozwijają cz.2
Zabawy, które uczą i rozwijają cz.3
Na rower!
W czasie deszczu dzieci się nudzą
Dolegliwości wieku dziecięcego
Znaczenie mleka w jadłospisie małego dziecka
linki sponsorowane, reklamy

Lekarz alergolog-pneumonolog (astma i alergia)
Kaszel u dziecka

Zobacz odpowiedź
lekarza alergologa-pneumonologa
- Najczęściej zadawane pytania usługa bezpłatna - sponsor:
AstraZeneca Pharma Poland
-   Zadaj pytanie
Pytanie nie dotyczące astmy lub alergii pozostanie bez odpowiedzi.
27251
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

21 Molly 176.124.190.105
2014-12-18 21:59:12

Pomocne może być podawanie probiotyków - ciekae informacje o stosowaniu probiotyków u alergików są tutaj - www.urok-zycia-alergika.pl
20 Marzena 31.61.129.43
2014-10-02 15:51:30

Wielu lekarzy eko w ogole zaleca, żeby zacząć szczepic maluchy po 2 gim roku życia i tylko na wybrane szczepionki - gruźliza, tężec może coś jeszcze. A nie to, co mamy w kalendarzu szczepień. Pora się obudzić.
19 Marzena 31.61.129.43
2014-10-02 15:48:09

Niestety, azs pojawia się często po szczepionkach kombajnach. Wiele mam obserwuje to samo. Dziecko ma azs? Nie szczep go. Przynajmniej na razie. Masz czas, odwlecz. No i przeanalizuj swoją dietę. Dieta mamy karmiącej też nie powinna zawierać np. kazeiny. Nie wolno też jeść wywarow na mięsie. Są bardzo alergizujące.
18 ~magi 83.7.207.138
2014-10-01 08:38:50

jesli dziecko jest zagrozone alergia, to warto podawac mu probiotyk na alergie przez okres kilku miesiecy, jest on zupelnie bezpieczny, nie powoduje zadnych skutkow ubocznych, a moze uchronic dziecko przed alergia, uszczelnia sciany jeli, nie dopuszczajac do wnikania alergenow, wspomaga odpowiedz immunologiczna organizmu, pomaga we wlasciwym ksztaltowaniu sie ukladu pokarmowego, wiecej o dzielaniu probiotykow w walce z alergia mozna poczytac na stronie latopic.pl/Latopic/Probiotyki-a-alergia
17 kama 185.26.182.37
2014-09-21 06:33:46

moje dzieciątko skończyło 4 miesiące i karmie go wyłącznie piersią..co jakiś czas wykazuje reakcje alergii pokarmowej na zjedzony przeze mnie pokarm w postaci ogromnych ulewających chlustów po każdym karmieniu przez 3 dni.Co ciekawe nikt z rodziny u mnie i męża nie miał żadnych alergii.A co małemu zaszkodziło? Świeży sok z kupczych buraków..niestety nie mam swojego ogródka i nie posiadam własnnych warzyw. Niedawno zaopatrzyłam się w sokowirówkę i robiłam świeże soki z owoców i warzyw,jeśli chodzi o te drugie to były to tylko te które jadłam już w postaci ugotowanej bądź duszonej jak marchewka cz właśnie buraczki.Za jednym zamachem wypiłam na początek 2 spore szklaneczki soku myśląc że nic mu nie zaszkodzi skoro wszytskie te produkty były już przeze mnie jedzone to dlaczego wyciśnięte w postaci soku mogłby zaszkodzić i niestety..3 dni wymiocin i chlustów na przemian nie wiedziałam po czym dokładnie do czasu dopóki nie zachorowałam i nie zrobiłam sobie syropu właśnie z buraka którego zasypałam cukrem, wypiłam 1 łyżkę i 2 następne karmienia znów były z chlustami:/ kurna niby zdrowe warzywo ale uwaga bo może zaszkodzić myślę że wlasnie ze względu na nawozy sztuczne o których nikt z nas nie ma pojęcia w jakiej ilości są..
16 lukasz
2006-06-30 14:23:22

proszę podaj adres tego zielarza, pozdrawiam
15 Barbara
2006-06-21 14:11:05

Pomimo rygorystycznej diety, karmiąc dziecko tylko piersią skóra stawała się coraz bardziej czerwona, swędząca i łuszcząca. Zmiany postępowały i obejmują bardzo dużą powierzchnię. Dziecko ma obecnie 3 miesiące. Jak postępować i kiedy wprowadzać pierwsze posiłki w takim przypadku?
14 Violetta
2006-02-12 00:59:52

Artykuł obszerny, ale dotyczy lżejszych przypadków. Co robić jeśli silna wysypka utrzymuje się przez cały okres karmienia piersią ? Stosowane przeze mnie w tym czasie diety nie dały żadnej poprawy stanu skóry dziecka i niemożliwe stało się wyciąganie właściwych wniosków przy wprowadzaniu nowych produktów do diety dziecka.
13 Gośka
2005-09-15 16:22:56

Według mnie cały artykuł jest bardzo wyczerpujący i pozwala matce zasięgną bardzo konkretnych i ważnych informacji.Jestem zadowolona że go znalazłam.
12 JO
2004-01-13 12:21:21

w zasadzie wciaz znajduje podobne powilelajace sie opinie, brakuje mi doglebnych informacji i porad jak rozpoznac alergie i je od siebie odroznic, czegfo zawsze unikac !!
11 Kaśka
2003-01-01 11:08:48

Brakuje mi porad, które pomogły by zastąpić jedne produkty alergizujące innymi np. jeśli dziecko uczulone jest na seler, które z warzyw znajduje się w tej samej grupie uczuleniowej, lub czym np. zastąpić białko znajdujące się w mleku, na które dziecko jest, uczulone nie wywołując reakcji krzyżowej
10 Agnieszka
2002-07-02 10:16:05

Artykuł bardzo mi się podobał. Brakuje mi jednak informacji na temat objawów choroby alergicznej. Chodzi mi o szczegółowy opis jak wygląda wysypka przy AZS w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Mam chore dziecko z tak delikatną skórą, że nie wiem już kiedy to są potówki, kiedy AZS, a może jeszcze coś innego?. One się mieszają, znikają, pojawiają, jak mam je odróżnić?
9 beata
2002-03-14 18:04:56

Chciałabym znaleźć coś więcej o alergii u dzieci troszkę starszych: 1-3 letnich. Głównie chodzi mi o zasady żywienia. Czego unikać, czym zastąpić niezbędne składniki.
8 lukasz
2006-06-30 14:23:22

proszę podaj adres tego zielarza, pozdrawiam
7 Barbara
2006-06-21 14:11:05

Pomimo rygorystycznej diety, karmiąc dziecko tylko piersią skóra stawała się coraz bardziej czerwona, swędząca i łuszcząca. Zmiany postępowały i obejmują bardzo dużą powierzchnię. Dziecko ma obecnie 3 miesiące. Jak postępować i kiedy wprowadzać pierwsze posiłki w takim przypadku?
6 Violetta
2006-02-12 00:59:52

Artykuł obszerny, ale dotyczy lżejszych przypadków. Co robić jeśli silna wysypka utrzymuje się przez cały okres karmienia piersią ? Stosowane przeze mnie w tym czasie diety nie dały żadnej poprawy stanu skóry dziecka i niemożliwe stało się wyciąganie właściwych wniosków przy wprowadzaniu nowych produktów do diety dziecka.
5 Gośka
2005-09-15 16:22:56

Według mnie cały artykuł jest bardzo wyczerpujący i pozwala matce zasięgną bardzo konkretnych i ważnych informacji.Jestem zadowolona że go znalazłam.
4 JO
2004-01-13 12:21:21

w zasadzie wciaz znajduje podobne powilelajace sie opinie, brakuje mi doglebnych informacji i porad jak rozpoznac alergie i je od siebie odroznic, czegfo zawsze unikac !!
3 Kaśka
2003-01-01 11:08:48

Brakuje mi porad, które pomogły by zastąpić jedne produkty alergizujące innymi np. jeśli dziecko uczulone jest na seler, które z warzyw znajduje się w tej samej grupie uczuleniowej, lub czym np. zastąpić białko znajdujące się w mleku, na które dziecko jest, uczulone nie wywołując reakcji krzyżowej
2 Agnieszka
2002-07-02 10:16:05

Artykuł bardzo mi się podobał. Brakuje mi jednak informacji na temat objawów choroby alergicznej. Chodzi mi o szczegółowy opis jak wygląda wysypka przy AZS w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Mam chore dziecko z tak delikatną skórą, że nie wiem już kiedy to są potówki, kiedy AZS, a może jeszcze coś innego?. One się mieszają, znikają, pojawiają, jak mam je odróżnić?
1 beata
2002-03-14 18:04:56

Chciałabym znaleźć coś więcej o alergii u dzieci troszkę starszych: 1-3 letnich. Głównie chodzi mi o zasady żywienia. Czego unikać, czym zastąpić niezbędne składniki.


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Żywienie dzieci zagrożonych alergią w 1 roku życia
-„Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie” - wyniki ogólnopolskiego programu edukacyjnego
-Alergeny domowe i astma
-Alergia „na słońce”
-Alergia - co to za choroba?
-Alergia i oczy
-Alergia na jad owadów
-Alergia na psa
-Alergia w sezonie „kaloryferowym”
-Astma – co to za choroba?
-Bezpieczeństwo leków antyhistaminowych
-Chory nos i alergia
-Cztery typy astmy oskrzelowej
-Dlaczego cierpimy na pokrzywkę?
-Dlaczego dzieci chorują na alergię?
-Edukacja dla samokontroli
-EGZEMA czyli alergiczny wyprysk kontaktowy
-Histamina i alergia
-Jak żyć z astmą oskrzelową?
-Jak rozpoznać alergię i alergen?
-Jak unikać kontaktu z alergenami?
-Katar sienny
-Leczenie schorzeń alergicznych
-LG w walce z zimową alergią - innowacyjna linia pralek Allergy Care
-Monitoring astmy przy pomocy pomiaru PEF
-Odczulanie czyli Desynsybilizacja
-Ostra pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy
-Pokrzywka – jak jej unikać?
-Przewlekły kaszel i nieżyt nosa a astma
-Przewlekła pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy
-Rozpoczęła się realizacja programu edukacyjnego „Wolność Oddechu - Zapobiegaj astmie”
-Rozpoznanie astmy
-Sukces pilotażowej edycji programu „Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie
-Terapia skojarzona w astmie
-Uczulenie na kosmetyki
-Uwaga! Pyłkowica!
-Wszystko o Astmie
-Wytyczne dla osób chorych na astmę
Ciekawe linki
www.alergen.info.pl www.alergen.astma.org
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->