Uwaga! Pyłkowica! - Żyć bez astmy i alergii - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Przychodnia.pl
Środa 15. Sierpnia 2018r
Marii, Napoleona
linki sponsorowane, reklamy

Uwaga! Pyłkowica!
Co roku pierwsze uczulają pyłki drzew, gdyż to z ich pręcików wczesną wiosną wiatr unosi drobiny pyłków, których celem jest dotrzeć do znamion słupków w kwiatostanach. Nieświadomym tego przechodniom pyłki osadzają się na błonach śluzowych dróg oddechowych i wywołują u części z nich objawy uczulenia.
Niektórzy z uczulonych przechodzą chorobę łagodnie,
doznając lekkich napadów kichania, swędzenia w nosie i swędzenia oczu. Te osoby nie zdają sobie nawet sprawy, że chorują na katar sienny, który jest jedną z odmian alergicznego nieżytu nosa.
Cięższy przebieg choroby charakteryzuje się:
obfitym, wodnistym wyciekiem z nosa, napadowymi salwami kichnięć, obrzękiem i pieczeniem śluzówki nosa. Utrudnia to oddychanie, wywołuje niekiedy stan podgorączkowy, poczucie ogólnego rozbicia i duży dyskomfort.
Znaczna część osób, nawet z ostrymi objawami uczulenia, nie potrafi odróżnić alergicznego nieżytu nosa od zwykłego kataru czy przeziębienia.
Osoby te często leczą się same, stosując kupione bez recepty w aptece leki na przeziębienie i katar, nie zdając sobie sprawy z konieczności wizyty u alergologa. Niekiedy katar sienny tak wiernie imituje przeziębienie, że wskutek sugestii pacjenta i niedokładnego wywiadu, lekarz przepisze leki przeciwzapalne lub nawet antybiotyk. Antybiotyk jest nie tylko bezużyteczny, lecz wręcz szkodliwy, gdyż może on osłabić układ odpornościowy.
Czym różni się zwykły katar od kataru siennego?
Katar sienny imituje w dużym stopniu objawy kataru i przeziębienia. Jest jednak kilka istotnych różnic, dzięki którym można odróżnić choroby. Karat sienny występuje zwykle wiosną lub w lecie, w przeciwieństwie do kataru przeziębieniowego, i to bez jego typowej przyczyny , jaką jest przechłodzenie, przemoczenie itp. Objawy pyłkowicy są zwykle długotrwałe i nie mijają po przysłowiowym tygodniu kataru. Towarzyszy im nie tylko zatkanie nosa, ale częste i intensywne napady kichania, tzw. długimi salwami, które trudno powstrzymać, co nie występuje na taką skalę w zwykłym katarze. Obok utraty węchu, mogą występować duszności nietypowe dla kataru. Z nosa przez wiele dni wydziela się wodnisty śluz, zaś przy katarze spowodowanym wirusami, już po 2–3 dniach wydzielina z nosa staje się gęsta i zmienia swój kolor. W alergii swędzą, pieką i łzawią oczy, co na ogół nie zdarza się w katarze. Wyróżnikiem pyłkowicy jest też zwykle brak gorączki.
Podstawą trafnej diagnozy jest dokładny wywiad lekarski.
Dzięki niemu można ustalić, czy chorobę zapoczątkowały wirusy kataru i przeziębienia, czy też jest to uczulenie na alergeny. Dzięki krzyżowym (wzajemnie się wykluczającym) pytaniom zadawanym pacjentowi - lekarz jest w stanie rozpoznać występujące różnice pomiędzy objawami kataru siennego a przeziębienia (np. wspomniany brak gorączki, pieczenie i łzawienie oczu, dłuższy niż tygodniowy przebieg choroby itp.). Lekarz zwróci uwagę, czy nie jest to już kolejny rok z rzędu, w którym w określonej porze i w sytuacjach związanych z intensywnym pyleniem roślin, cierpimy na „katar i przeziębienie bez powodu”. Pozostaje jeszcze zidentyfikowanie alergenu, na jaki pacjent jest uczulony.
W Polsce najczęściej uczulają trawy. Na ten rodzaj uczulenia cierpi prawie 60% osób z alergią.
Często uczulenie na trawy wiąże się z uczuleniem na zboża, szczególnie na pyłki żyta i kukurydzy. Nieco rzadziej uczulają pyłki popularnych chwastów, kwitnących później. Drzewa są sprawcami kataru siennego zaledwie u kilkunastu procent chorych.
Jeśli nie uda się np. ustalić związku uczulenia z okresem pyleniem konkretnej rośliny, to nie wyklucza to alergicznego nieżytu nosa. Może być on spowodowany innymi licznymi alergenami.
Uczulonym można być na unoszące się w powietrzu alergeny zwierzęce (sierść, pierze, odchody roztoczy itp.), pył drzewny i inne substancje lotne z tkanek roślin, chemikalia, pyły metali, materiałów budowlanych, spaliny itp.
W końcu znamy już przyczynę nieustannego swędzenia błony śluzowej, salw kichnięć i obfitego wydzielania rzadkiego śluzu. Powstaje więc pytanie: jak zahamować samonapędzający się mechanizm reakcji alergicznej?
Najlepszym sposobem byłoby unikanie alergenów. Częściowo jest to możliwe dzięki szczelnemu zamykaniu okien w sezonie pylenia, nie wychodzeniu do parku, lasu czy na pole, zwłaszcza rano, kiedy pylenie jest najintensywniejsze. Są to jednak działania tylko częściowo skuteczne, gdyż całkowite odizolowanie się od wszędobylskich pyłków jest niemożliwe. Są obecne praktycznie wszędzie, nawet nad oceanami i na biegunach, choć w małym stężeniu.
Jedynymi skutecznymi sposobami ochrony przed alergią wziewną są szczepionki i leki przeciwalergiczne.
Wśród szczepionek odczulających wyróżniamy: wodne roztwory odpowiednio osłabionych alergenów (iniekcje co dwa dni), roztwory absorbowane na wodorotlenku glinu (zastrzyk raz na tydzień) lub szczepionki na tyrozynie (raz na 2 tygodnie). Są też szczepionki doustne i inhalowane do nosa.
Nie na każdy alergen i nie od razu można jednak chorego uodpornić.
W wielu sytuacjach należy podać choremu odpowiedni lek neutralizujący dokuczliwą reakcję alergiczną, spowodowaną przez mediatory zapalenia.
Za leki pierwszego rzutu uważa się preparaty antyhistaminowe.
Jest wiele grup preparatów przeciwhistaminowych, stosowanych w różnych rodzajach alergii. Na szczególną uwagę zasługują leki najnowszej generacji nie wywołujące przykrych działań niepożądanych, jakimi są: senność i spowolnienie myślenia oraz poruszania się, co utrudnia, a nawet wręcz uniemożliwia np. prowadzenie samochodu, pracę w zawodach wymagających skupienia, wzmożonej uwagi i koncentracji lub pracę na wysokościach. Takim lekiem przeciwhistaminowym najnowszej generacji od niedawna dostępnym także w Polsce, jest np. feksofenadyna. Podczas zażywania tego leku można bez obaw prowadzić samochód, czy też intensywnie pracować umysłowo; jest to pierwszy lek antyhistaminowy dopuszczony do stosowania u kontrolerów lotu na lotniskach, a więc u osób, dla których sprawność umysłu ma ogromne znaczenie. Lek ten poza tym nie ulega przetworzeniu przez wątrobę, a więc nie obciąża tego narządu tak, jak niektóre starsze preparaty.
Leki antyhistaminowe neutralizują i łagodzą większość miejscowych objawów uczuleniowych takich jak:
świąd, katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek, pokrzywki pokarmowe i polekowe, atopowe zapalenie skóry, pokrzywki kontaktowe (np. pojawiające się w wyniku działania środków czystościowych lub kosmetyków), odczyny spowodowane działaniem jadu owadów. Zawsze jednak, w przypadku dolegliwości alergicznych należy poddać się dokładnej diagnozie lekarskiej i stosować się do otrzymanych zaleceń.
koniec
oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
linki sponsorowane, reklamy

Lekarz alergolog-pneumonolog (astma i alergia)
Kaszel u dziecka

Zobacz odpowiedź
lekarza alergologa-pneumonologa
- Najczęściej zadawane pytania usługa bezpłatna - sponsor:
AstraZeneca Pharma Poland
-   Zadaj pytanie
Pytanie nie dotyczące astmy lub alergii pozostanie bez odpowiedzi.
13573
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

18 dusia32
2011-04-20 13:01:48

Jestem alergiczka od wielu lat i leczono mnie tak skutecznie, że dorobiłam się astmy. Pisze Pani o rewolucji w leczeniu nieżytu nosa może podac więcej informacji lub gdzie mam ich szukac bo nie u mojego alergologa niestety.
17 Ewa Kalinowska
2011-03-06 18:45:44

Jestem bardzo ciekawy, czy moderatorzy przepuszczają tylko poprawne politycznie (i pochlebne dla serwisu) komentarze. W medycynie wciąż się coś zmienia. Tymczasem przed wielu laty opublikowane teksty przygotowane do tego nie przez lekarza, a konsultowane przez sławę medyczną ale jednak nie alergologa wciąż wiszą w internecie jako aktualne - do tego bez daty publikacji. Skąd mam wiedzieć, żę serwis zawiera nieaktualną wiedzę. Skąd lekarz (czy nawet profesor) ma wiedzieć, że w specjalizacji dalekiej od jego zainteresowań zmieniło się bardzo wiele. Przeglądając ten serwis (odwiedzam go od kilku lat) niestety widzę stagnację, tymczasem rok 2010 przyniósł prawdziwą rewolucję w leczeniu alergicznego nieżytu nosa. jestem lekarzem, gdybyście mieli wątpliwości czy piszę na temat o którym mam cokolwiek do powiedzenia.
16 asia
2006-06-15 19:34:47

syn już trzeci rok jest odczulany i nic mu nie pomaga.Bierze też leki histaminowe nic mu nie pomaga. Ma 20 lat.Teraz sesja a on cały zakatarzony pomórzcie?
15 heniek
2006-05-14 16:52:21

Moja walka z pyłkami drzew trfa już 10 lat .Pięć ostatnich lat odczulałełem się alergowitem .Problemy były ale łagodne więc lekarz zakończył leczenie.Niestety wszystko powróciło.Znowu duszność oskrzelowa,katar,kaszel,spojówki,śluzówka nosa itp.Wiec niepomogło!!!.Amiało być tak pięknie!
14 sylwia
2006-02-23 13:32:36

u mnie odczulanie niewiele pomogło a trwało 5 lat:(bez tabletek-choć nie usuwają w 100% objawów-nie mogłabym nawet wyjść z domu no chyba, że w masce przeciwgazowej!naprawdę-ciężko jest cieszyć się wiosną i mormalnie żyć, gdy bez przerwy cieknie z wszystkich otworów w glowie!!!
13 Dana
2005-11-11 09:55:19

moja 13-toletnia córka choruje na pyłkowicę. Była odczulana przez 3 lata Pollinexem i następne 2 lata allergowitem (trawy i żyto). w tym roku jest bez odczulania i rok był fatalny. Objawy alergii były nasilone, dodatkowo pojawiło się chrząkanie właściwie ciągłe. więc zadaję sobie ciągle pytanie czy tamte lata odczulania coś dały? Z drugiej strony wiem, że być może bez tych odczulań dzisiaj miałaby już astmę. Pozdrswiam.
12 krzysiek
2005-03-14 17:29:11

W tym roku jestem już odczulany piąty raz.. I co? I nic. Kompletnie nic. Jak do tej pory nie pojawił się jeszcze lek dla mnie. Mogę powiedzieć, że swoją drogą idzie sobie choroba, a swoją, zupełnie inną leczenie.Czasami mam już dość. Naprawdę ! Do tego jeszcze wyglądam jak monstrum, bo upiększa mnie alergia skórna. Nawet zmiana klimatu nie pomaga.
11 Kate
2004-08-24 21:00:46

Ja obecnie sie odczulałam :) na wiosne i musze przyznać, ze pomogło ! :)... juz nie mam takich ostrych objawow alergii.. no ale jednak są.. zaczynają sie na początku maja i trwają do sierpnia. No ale mam nadzieje, ze drugi raz jeszcze bardziej pomoze. Aha byłam odczulana przez zastrzyk raz w tygodniu i zauwazylam ze po odczulaniu pojawilo mi sie takie zgrubienie pod skórą. Co mam z tym zrobić? rozgrzewac? robić oklady ? Pozdrawiam.
10 Paweł
2002-11-08 22:14:07

Niestety często przyczyną zaniedbania leczenia alergii (tu zostanę chyba zlinczowany) jest ignorancja wielu lekarzy internistów/pierwszego kontaktu. Oczywiści nie mogę uogólniać, ale spotkałem się wielokrotnie z przypadkami gdy interniści mieli mgliste pojęcie o alergii/astmie i tzw. metodą "macajewa" próbowali leczyć. Inną skrajnością jest doszukiwanie się alergii we wszystkim (zwłaszcza u dzieci) lub wielomiesięczne - oczywiście z pewnymi, przerwami leczenie alergii coraz to innymi antybiotykami. Problemem jest tu dostępność konsultacji alergologicznych, czyli organizacja służby zdrowia w Polsce.
9 iwona hnatiuk
2002-04-06 20:11:30

Moje dziecko (8lat) jest od trzech lat leczone na astmę, po wielu testach okazało się, że jest uczulone na drzewa wcześnie kwitnące, ale żaden z lekarzy nie proponował nam szczepionek, tylko leki przeciwhistaminowe, przeciwzapalne: pulmicort, allertec, singulair. Szczepionki chyba są mało rozpowszechnione.
8 asia
2006-06-15 19:34:47

syn już trzeci rok jest odczulany i nic mu nie pomaga.Bierze też leki histaminowe nic mu nie pomaga. Ma 20 lat.Teraz sesja a on cały zakatarzony pomórzcie?
7 heniek
2006-05-14 16:52:21

Moja walka z pyłkami drzew trfa już 10 lat .Pięć ostatnich lat odczulałełem się alergowitem .Problemy były ale łagodne więc lekarz zakończył leczenie.Niestety wszystko powróciło.Znowu duszność oskrzelowa,katar,kaszel,spojówki,śluzówka nosa itp.Wiec niepomogło!!!.Amiało być tak pięknie!
6 sylwia
2006-02-23 13:32:36

u mnie odczulanie niewiele pomogło a trwało 5 lat:(bez tabletek-choć nie usuwają w 100% objawów-nie mogłabym nawet wyjść z domu no chyba, że w masce przeciwgazowej!naprawdę-ciężko jest cieszyć się wiosną i mormalnie żyć, gdy bez przerwy cieknie z wszystkich otworów w glowie!!!
5 Dana
2005-11-11 09:55:19

moja 13-toletnia córka choruje na pyłkowicę. Była odczulana przez 3 lata Pollinexem i następne 2 lata allergowitem (trawy i żyto). w tym roku jest bez odczulania i rok był fatalny. Objawy alergii były nasilone, dodatkowo pojawiło się chrząkanie właściwie ciągłe. więc zadaję sobie ciągle pytanie czy tamte lata odczulania coś dały? Z drugiej strony wiem, że być może bez tych odczulań dzisiaj miałaby już astmę. Pozdrswiam.
4 krzysiek
2005-03-14 17:29:11

W tym roku jestem już odczulany piąty raz.. I co? I nic. Kompletnie nic. Jak do tej pory nie pojawił się jeszcze lek dla mnie. Mogę powiedzieć, że swoją drogą idzie sobie choroba, a swoją, zupełnie inną leczenie.Czasami mam już dość. Naprawdę ! Do tego jeszcze wyglądam jak monstrum, bo upiększa mnie alergia skórna. Nawet zmiana klimatu nie pomaga.
3 Kate
2004-08-24 21:00:46

Ja obecnie sie odczulałam :) na wiosne i musze przyznać, ze pomogło ! :)... juz nie mam takich ostrych objawow alergii.. no ale jednak są.. zaczynają sie na początku maja i trwają do sierpnia. No ale mam nadzieje, ze drugi raz jeszcze bardziej pomoze. Aha byłam odczulana przez zastrzyk raz w tygodniu i zauwazylam ze po odczulaniu pojawilo mi sie takie zgrubienie pod skórą. Co mam z tym zrobić? rozgrzewac? robić oklady ? Pozdrawiam.
2 Paweł
2002-11-08 22:14:07

Niestety często przyczyną zaniedbania leczenia alergii (tu zostanę chyba zlinczowany) jest ignorancja wielu lekarzy internistów/pierwszego kontaktu. Oczywiści nie mogę uogólniać, ale spotkałem się wielokrotnie z przypadkami gdy interniści mieli mgliste pojęcie o alergii/astmie i tzw. metodą "macajewa" próbowali leczyć. Inną skrajnością jest doszukiwanie się alergii we wszystkim (zwłaszcza u dzieci) lub wielomiesięczne - oczywiście z pewnymi, przerwami leczenie alergii coraz to innymi antybiotykami. Problemem jest tu dostępność konsultacji alergologicznych, czyli organizacja służby zdrowia w Polsce.
1 iwona hnatiuk
2002-04-06 20:11:30

Moje dziecko (8lat) jest od trzech lat leczone na astmę, po wielu testach okazało się, że jest uczulone na drzewa wcześnie kwitnące, ale żaden z lekarzy nie proponował nam szczepionek, tylko leki przeciwhistaminowe, przeciwzapalne: pulmicort, allertec, singulair. Szczepionki chyba są mało rozpowszechnione.


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Żywienie dzieci zagrożonych alergią w 1 roku życia
-„Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie” - wyniki ogólnopolskiego programu edukacyjnego
-Alergeny domowe i astma
-Alergia „na słońce”
-Alergia - co to za choroba?
-Alergia i oczy
-Alergia na jad owadów
-Alergia na psa
-Alergia w sezonie „kaloryferowym”
-Astma – co to za choroba?
-Bezpieczeństwo leków antyhistaminowych
-Chory nos i alergia
-Cztery typy astmy oskrzelowej
-Dlaczego cierpimy na pokrzywkę?
-Dlaczego dzieci chorują na alergię?
-Edukacja dla samokontroli
-EGZEMA czyli alergiczny wyprysk kontaktowy
-Histamina i alergia
-Jak żyć z astmą oskrzelową?
-Jak rozpoznać alergię i alergen?
-Jak unikać kontaktu z alergenami?
-Katar sienny
-Leczenie schorzeń alergicznych
-LG w walce z zimową alergią - innowacyjna linia pralek Allergy Care
-Monitoring astmy przy pomocy pomiaru PEF
-Odczulanie czyli Desynsybilizacja
-Ostra pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy
-Pokrzywka – jak jej unikać?
-Przewlekły kaszel i nieżyt nosa a astma
-Przewlekła pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy
-Rozpoczęła się realizacja programu edukacyjnego „Wolność Oddechu - Zapobiegaj astmie”
-Rozpoznanie astmy
-Sukces pilotażowej edycji programu „Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie
-Terapia skojarzona w astmie
-Uczulenie na kosmetyki
-Uwaga! Pyłkowica!
-Wszystko o Astmie
-Wytyczne dla osób chorych na astmę
Ciekawe linki
www.alergen.info.pl www.alergen.astma.org
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->