Jak żyć z astmą oskrzelową? - Żyć bez astmy i alergii - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Przychodnia.pl
Wtorek 14. Sierpnia 2018r
Maksymiliana, Alfreda
linki sponsorowane, reklamy

Jak żyć z astmą oskrzelową?
Identyfikacja i unikanie narażenia na czynniki powodujące zaostrzenia i utrzymywanie się objawów choroby jest zasadniczym elementem kontroli astmy oskrzelowej. Podstawowe zalecenia, których wdrożenie pozwoli na zmniejszenie ekspozycji na te czynniki w środowisku domowym obejmują:
w przypadku uczulenia na alergeny pochodzenia zwierzęcego
1. usunięcie zwierzęcia z domu lub, jeśli to niemożliwe, z miejsc częstego przebywania domowników
2. regularne kąpiele zwierzęcia
3. ograniczenie rezerwuaru alergenu: zmniejszenie ilości mebli tapicerowanych, usunięcie dywanów
w przypadku uczulenia na roztocze kurzu domowego
4. częste wietrzenie pomieszczeń, obniżenie poziomu wilgotności powietrza
5. ograniczenie rezerwuaru kurzu: usunięcie dywanów, kotar, mebli tapicerowanych oraz wszelkich przedmiotów gromadzących kurz
6. powlekanie materaców, poduszek i kołder pokrowcami barierowymi, nierzepuszczalnymi dla roztoczy 7. częste pranie pościeli w temperaturze 60 st C
8. usuwanie kurzu wilgotną ścierką,
9. regularne używanie odkurzaczy z filtrem HEPA
w przypadku uczulenia na grzyby wewnątrzdomowe
10. dbałość o prawidłową wentylację i niski poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach zamkniętych m.in w kuchni, łazience, piwnicy 11. usunięcie z domu wilgociolubnych roślin doniczkowych
Aktywne leczenie astmy oskrzelowej
Im więcej wiesz na temat leczenia astmy i możliwości ograniczenia narażenia na czynniki powodujące zaostrzenia i utrzymywanie się objawów choroby, tym mniej prawdopodobne jest, że astma będzie miała ograniczający wpływ na Twoje codzienne życie. Bardzo ważne jest przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza i unikanie czynników nasilających objawy choroby. Lekarz opiekujący się Tobą może poprosić Cię o prowadzenie samoobserwacji i dokonywanie codziennych notatek w dzienniczku objawów oraz o systematyczne prowadzenie pomiarów czynności płuc pikflometrem (pomiary PEF). Pozwoli to Twojemu lekarzowi na ocenę i monitorowanie przebiegu choroby - pomoże w podejmowaniu decyzji dotyczących optymalnego leczenia.
Stosowanie leków zgodnie z zaleceniem lekarskim
Bardzo ważnym elementem jest stosowanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza. Obok leków określanych jako kontrolujące chorobę (stosowanych codziennie w celu uzyskania i utrzymania kontroli astmy przewlekłej) stosowane są leki doraźne powodujące ustąpienie skurczu oskrzeli i towarzyszących mu ostrych objawów. Jeśli nie zażywasz zaleconych leków przeciwzapalnych przebieg astmy może zaostrzyć się; poczujesz się gorzej, objawy choroby mogą powrócić. Stosując leki wziewne, poświęć odpowiednią ilość czasu na naukę jak poprawnie używać inhalatora.
Unikanie czynników środowiskowych zaostrzających przebieg astmy
Istotnym elementem kontroli choroby jest obok eliminacji z otoczenia alergenów, unikanie narażenia na czynniki nieswoiste nasilające przebieg astmy tj. palenie tytoniu.
Zaprzestanie palenia tytoniu
Palenie tytoniu nasila objawy astmy, wiąże się z przyspieszonym pogarszaniem czynności płuc u chorych na astmę i gorszą odpowiedzią na zastosowane leczenie. Należy również unikać narażenia na dym tytoniowy obecny w środowisku tzw. bierne palenie. Palenie tytoniu przez matkę w czasie ciąży zwiększa ryzyko rozwoju astmy u dziecka.
Wysiłek fizyczny
Chorowanie na astmę oskrzelową nie oznacza iż nie możesz wykonywać ćwiczeń fizycznych. Większość osób z dobrze kontrolowaną astmą oskrzelową może brać czynny udział w sporcie, z niewielkimi jedynie ograniczeniami. Nawet osoby z astmą indukowaną wysiłkiem mogą i powinny ćwiczyć regularnie. Większość rodzajów zajęć sportowych jest dostępna dla osób chorujących na astmę, choć są i takie, które mogą być ryzykowne ( na przykład nurkowanie). W trakcie ćwiczeń fizycznych stosuj się do poniższych wskazówek:
  • przyjmij leki przed planowanym wysiłkiem, co zapobiegnie wystąpieniu objawów astmy indukowanych wysiłkiem
  • zawsze poprzedź ćwiczenia fizyczne właściwą rozgrzewką
  • unikaj narażenia na czynniki środowiskowe nasilające objawy choroby tj pyłek roślin, zanieczyszczenie
  • powietrza, zimne powietrze
Stres
Silne emocje mogą być czynnikiem wywołującym zaostrzenia astmy, ważnym jest więc unikanie sytuacji stresowych. Podjęcie kroków redukujących stres w Twoim codziennym życiu pomoże w obniżeniu ryzyka wystąpienia napadu astmy. Ćwiczenia fizyczne mogą być postrzegane jako część programu radzenia sobie ze stresem. Wypróbuj również inne techniki pomagające zredukować poziom odczuwanego stresu.
Absencja w szkole lub w pracy
Tak długo jak Twoja choroba jest dobrze kontrolowana, nie będzie ona przyczyną zwiększonej absencji w szkole lub w pracy. Jeśli Twoje dziecko choruje na astmę oskrzelową ważne jest, aby poinformować o tym nauczycieli w szkole i upewnić się, że będą umieli rozpoznać objawy choroby i właściwie zareagują w przypadku napadu astmy.
Zatrudnienie
Tak długo, jak Twoja choroba jest dobrze kontrolowana, będziesz mógł ubiegać się o zatrudnienie w większości zawodów. W przypadku niektórych zawodów tj żołnierz lub policjant wymagana jest szczególna sprawność fizyczna, zatem stan zdrowia osób ubiegających się o ten zawód rozpatrywany jest indywidualnie. Nie podejmuj pracy wymagającej bliskiego kontaktu z czynnikami zaostrzającymi przebieg astmy tj substancje chemiczne używane w przemyśle lub w laboratoriach czy pył mączny w piekarniach. Do prac związanych z dużym ryzykiem należą również rolnictwo, malowanie, sprzątanie. Jeśli masz odczucie, iż wykonywanie Twojej pracy nasila objawy choroby, skonsultuj to ze swoim lekarzem.
Ciąża
W okresie ciąży stopień ciężkości astmy często się zmienia; u części kobiet dochodzi do pogorszenia astmy, u innych stopień ciężkości się zmniejsza, może również pozostać bez zmian. Ważne jest, aby astma była dobrze kontrolowana w trakcie ciąży, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek kłopotów będzie podobne jak u kobiet zdrowych. Natomiast źle kontrolowana astma u kobiety ciężarnej może być powodem wcześniactwa i małej masy urodzeniowej noworodka. Jeśli jesteś w ciąży lekarz będzie bardzo skrupulatnie monitorował przebieg astmy. Szczegółowo będzie również monitorowany rozwój dziecka, celem upewnienia się, iż jest on prawidłowy. Należy kontynuować stosowanie leków zaleconych przez lekarza.
Dziedziczność
Rodzinne występowanie astmy związane jest z genetycznym podłożem choroby; Twoje dzieci mogą mieć genetycznie podwyższone ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej. Jeśli Twój partner choruje na astmę, pyłkowicę lub egzemę, podwyższa to prawdopodobieństwo rozwoju astmy u Twojego dziecka.
.
Oprac. dr n. med. Agnieszka Lipiec
pneumonolog-alergolog
linki sponsorowane, reklamy

Lekarz alergolog-pneumonolog (astma i alergia)
Kaszel u dziecka

Zobacz odpowiedź
lekarza alergologa-pneumonologa
- Najczęściej zadawane pytania usługa bezpłatna - sponsor:
AstraZeneca Pharma Poland
-   Zadaj pytanie
Pytanie nie dotyczące astmy lub alergii pozostanie bez odpowiedzi.
13694
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

7 Pacjent_MSS 178.235.178.116
2014-08-17 14:35:28

Ta Baba w komentarzach zarabia na laniu wody
6 Antoni 83.11.139.210
2011-10-25 21:23:01

Wiele osób chorujących na astmę oskrzelową ma uczulenie na Polopirynę S . Dla mnie ten lek jest zbawienny kiedy następuje zaostrzenie mojej choroby
5 ewelina
2011-02-28 19:43:56

jakie ma działanie lek na astmę o nazwie monkaste
4 anna
2011-02-09 13:18:29

Napisać mozna wszystko, ale rzeczywstość w polskich warunkach jest zupełnie inna. Co mam zrobić kiedy mam astmę i muszę palić w piecu węglem, nie mam innej mozliwości.
3 janina
2010-12-27 10:10:47

Składam podziękowanie lekarzom którzy opisują bardzo dokładnie choroby,objawy i leczenie.Często lekarze pierwszego kontaktu nie rozpoznają choroby lub jak to było w przypadku mojego męża objawy przypisywali chorobie sercowej.Dzięki internetowi , lekarzom opisującym wiedziałam że musimy się udać do pneumonologa.Potwierdziły się moje przypuszczenia.Mąż ma astmę oskrzelową.Od miesiąca przyjmuje leki,czuje się dobrze,ma inna chęć do życia.Właśnie dzisiaj mamy kolejną wizytę u specjalisty.Jeszcze raz serdecznie dziękuję lekarzom z internetu,pneumonologom.
2 Kotek
2010-12-12 00:09:24

Ładną kryptoreklame robisz babo!
1 Barbara37
2010-07-28 13:21:15

Witam. Bardzo fajne rady zostały zawarte w tym artykule. Szkoda że dopiero teraz na takie coś natrafiłam a nie parę lat temu gdy mój, obecnie 12letni, zachorował na astmę. Uczyłam się o astmie latając od lekarza do lekarza, od przychodni do przychodni. Mój Piotruś od najmłodszych lat jest fanem piłki nożnej (dzięki mojemu mężowi ) i chciał grać oraz trenować w klubie. Astma, nie ukrywajmy, uniemożliwiała mu to niestety, ale mimo wszystko z mężem spróbowaliśmy i zapisaliśmy go do szkółki piłkarskiej. Podczas jednego z treningów dostał ataku. Myśleliśmy wtedy , że to koniec marzeń naszego syna. Każdy lekarz do którego zaprowadziliśmy go podsuwał inne leki, które wywoływały jakieś skutki uboczne, czasem większe, czasem mniejsze. Ale teraz od kiedy bierze monkaste wszystko jest OK. Piotruś obecnie trenuje 3 razy w tygodniu, a ja z mężem nauczyłam się dobrze dbać o naszego syna. Mam nadzieję, że artykuły takie jak ten oraz dobrzy lekarze pozwolą również waszym dzieciom spełniać marzenia. Pozdrawiam i życzę dużo wytrwałości w walce z astma


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Żywienie dzieci zagrożonych alergią w 1 roku życia
-„Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie” - wyniki ogólnopolskiego programu edukacyjnego
-Alergeny domowe i astma
-Alergia „na słońce”
-Alergia - co to za choroba?
-Alergia i oczy
-Alergia na jad owadów
-Alergia na psa
-Alergia w sezonie „kaloryferowym”
-Astma – co to za choroba?
-Bezpieczeństwo leków antyhistaminowych
-Chory nos i alergia
-Cztery typy astmy oskrzelowej
-Dlaczego cierpimy na pokrzywkę?
-Dlaczego dzieci chorują na alergię?
-Edukacja dla samokontroli
-EGZEMA czyli alergiczny wyprysk kontaktowy
-Histamina i alergia
-Jak żyć z astmą oskrzelową?
-Jak rozpoznać alergię i alergen?
-Jak unikać kontaktu z alergenami?
-Katar sienny
-Leczenie schorzeń alergicznych
-LG w walce z zimową alergią - innowacyjna linia pralek Allergy Care
-Monitoring astmy przy pomocy pomiaru PEF
-Odczulanie czyli Desynsybilizacja
-Ostra pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy
-Pokrzywka – jak jej unikać?
-Przewlekły kaszel i nieżyt nosa a astma
-Przewlekła pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy
-Rozpoczęła się realizacja programu edukacyjnego „Wolność Oddechu - Zapobiegaj astmie”
-Rozpoznanie astmy
-Sukces pilotażowej edycji programu „Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie
-Terapia skojarzona w astmie
-Uczulenie na kosmetyki
-Uwaga! Pyłkowica!
-Wszystko o Astmie
-Wytyczne dla osób chorych na astmę
Ciekawe linki
www.alergen.info.pl www.alergen.astma.org
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->