Włosy łakną białka z siarką - Włosy - wzmacnianie, odżywianie, uzdrawianie - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Przychodnia.pl
Poniedziałek 20. Sierpnia 2018r
Bernarda, Sobiesława

linki sponsorowane, reklamy

Włosy łakną białka z siarką


Apetyt na białko z siarką
Łodyga włosa codziennie rośnie 3,0 - 0,35 mm. Dlatego „fabryka” łodygi – macierz włosa bez przerwy łaknie białek budulcowych. Podstawowym budulcem włosa jest rogowaciejące białko – keratyna. Keratyna tak jak każde białko zbudowana jest aminokwasów. Różni się tym od innych białek tym, że zawiera dużo siarki, która nadaje jej twardą konsystencję, siłę i sprężystość. Dlatego komórki - budowniczowie włosa łakną przede wszystkim aminokwasów nasyconych siarką budowniczowie włosa łakną przede wszystkim aminokwasów nasyconych siarką.

Włosy stale rosną i dlatego łakną pokarmu
Pod skórą głowy działa ponad 100000 „mikro-fabryk” włosów, w których nieustannie wre produkcja. W każdej z nich działają miliony komórek macierzystych. Komórki te szybko się dzielą. Po każdym podziale na dwie mniejsze – potomne muszą szybko odbudować utraconą wielkość składników morfologicznych. Dlatego potrzebują dużo energii, białkowego budulca i innych środków odżywczych.

Rys. 1 Korzeń włosa - miejsce intensywnej budowy łodygi włosa

Na rysunku uwidoczniono:
 • rosnącą łodygę włosa (górna część korzenia włosa, która stopniowo rogowacieje i po wyrośnięciu ponad skórę stanie się widoczną dla oczu łodygą włosa)
 • brodawkę włosa – zasilaną w substancje odżywcze naczyniami krwionośnymi (naczynia niewidoczne na rys.)
 • cebulkę włosa – obszar podstawy korzenia włosa obejmujący komórki brodawki i macierzy włosa
 • obszar MACIERZY włosa, w którym zlokalizowane są intensywnie dzielące się komórki macierzyste włosa tworzące przyrost łodygi włosa
 • komórki rozrodcze opuszki – tzw. komórki macierzyste włosa - widoczne u podstawy macierzy włosa


Siarka wzmacnia łodygi włosów
Aby włosy były silne w pokarmie powinny być produkty zawierające biologicznie dostępną siarkę. Dowodzi tego fakt, że aminokwasy pobrane z łodygi zdrowego włosa zawierają, aż do 5,5% czystej siarki! Dodajmy, że jest to siarka wcześniej implantowana w keratynowo rogową strukturę łodygi włosa. Dzięki tej implantacji łodyga włosa jest silna i sprężysta. Siarka cementuje bowiem wiotkie tworzywa włosa w sprężystą strukturę wysmukłej łodygi. Aby tak się stało – siarka pokarmowa musi się związać z dwoma aminokwasami tzw. wiązaniem siarczkowym. Jeden z nich to cysteina a drugi metionina . Te dwa zwierzęce aminokwasy są kluczowymi cegiełkami budulcowymi dla silnej mechaniki włosa. Dodajmy, że w wielu białkach, które codziennie zjadamy siarka jest już związana biochemicznie z tymi aminokwasami. Dodajmy, że zawartość we włosach dominuje aminokwas cystyna. Jego zawartość jest nieco zmienna, gdyż zależy od wieku i koloru włosów.

Białko z pokarmu dla włosów – ale jakie?
Już wiemy, że najlepszym surowcem do budowy włosa są białka zawierające dwa aminokwasy siarkowe wzmacniające mechanikę włosa – jeden to cysteina a drugi metionina. Dodajmy, że w ustroju aminokwas cysteina jest przemieniany w pochodną od niej cystynę, która stanowi ok. 90% składu keratynowej łodygi włosa. Potwierdzeniem tego jest wzorcowy skład chemiczny łodyg zdrowych i silnych włosów. Aż w ok. 97% zbudowane są z cystyny i metioniny. Dlatego komórki macierzy włosa zgłaszają największe zapotrzebowanie na te aminokwasy.

Siarka zapewnia siłę i sprężystość włosa
Keratyna jest niezwykłą substancją. To białko zbudowane jest z kilkunastu rodzajów aminokwasów, wśród których na szczególną rolę pełnią wspomniana wyżej cysteina i metionina zawierające siarkę. W sumie składa się z długiego szeregu cząstek aminokwasów, z wspomnianą dominantą cystyną, z domieszką metioniny. W korze włosa – strukturze nośnej jego łodygi – dominuje keratyna o układzie przestrzennym alfa, w której cząsteczki mają kształt tzw. helisy alfa. (rys 1.

W tym układzie cegiełki aminokwasy te są spiralnie owinięte ze ściśle określoną gęstością "zwojów", wokół powierzchni bocznej „wirtualnego” walca. Im plantowane w tym łańcuchu cząstki keratyny są scementowane ze sobą silnymi wiązaniami dwusiarczkowymi. Dzięki tym wiązaniom spajających najbliższe sobie cząstki korowe włókna keratyny stają się tworzywem niezwykle silnym, sprężystym i odpornym na szkodliwe działanie wielu żrących związków

Siarka zaimplantowana w keratynę utwardza ją i nadaje sprężystość.
W prawidłowo zbudowanej łodydze włosa pomiędzy cegiełkami aminokwasów powstają wspomniane już wiązania dwusiarczkowe. Wg. teoretyków chemii wiązania te zwane też disulfidowym są najsilniejszym z możliwych dla cementowania białkowych struktur ciała. Jeśli w długim łańcuchu mostków dwusiarczkowych spajających cegiełki aminokwasy nie ma wad – to włosy są bardzo silne, gibkie i niełamliwe. Słowem - silne dwusiarczkowe wiązania zapewniają włosom sprężystość, niełamliwość, siłę – a w konsekwencji urodę.

Droga siarki z talerza do włosów
Obfitują w biodostępną siarkę zwierzęce białka (mięso, nabiał, jaja, itp.). Zawierają one wspomniane wyżej aminokwasy siarkowe – cysteinę i metioninę. Aminokwasy „siarkowe” wchłonięte w jelitach drogą krwi wpływają do brodawki korzenia włosa. Następnie są zaabsorbowane przez komórki macierzy i opuszki włosa będące zbiorową „fabryką” długich łodyg włosów głowy. W tych samo modyfikujących się komórkach macierzystych włosa aminokwasy ulegają licznym przemianom metabolicznym pod wpływem genów i enzymów oraz wyspecjalizowanych budowniczych łodygi włosa - tzw. keranocytów. W trakcie tych procesów wytwarzane jest białko konstrukcyjne włosa – keratyna. Siarka jako cementująca to białko chemiczna spoina jest metabolicznie implantowana w keratynę. Dostępność siarki związanej z cysteiną i metioniną w komórkach macierzy włosa – keratynocytach - warunkuje poprawność mechaniczną rogowych włókien keratyny. Tym samym decyduje o tym czy włos jest silny i niełamliwy.

Rys.2. Większość komórek potomnych macierzy zamienia się w keratynocyty wytwarzające rogowaciejące białko – keratynę


Źródła siarki w diecie:
Organizm pozyskuje siarkę dla włosów głównie z białek zwierzęcych. Znaczące ilości aminokwasów zawierających biodostępną siarkę są w mięsie ssaków i jego przetworach, w jajach, w rybach, drobiu, owocach morza. Ponadto znaczne ilości mniej biologicznie dostępnej siarkę znajdziemy w niektórych produktach roślinnych takich jak: zarodki pszenne, soja, płatki owsiane, otręby pszenne, w niektórych warzywach takich jak np. cebula, czosnek, rzodkiewka, rzepa, kalarepa, rzeżucha, roślinach strączkowych, itp.

Reasumując:
O zdrowiu i wyglądzie całej fryzury decydują w pierwszym rzędzie pokarm który jemy, a najbardziej białka i zawarte w nich aminokwasy siarkowe. Jednak dla wzrostu zdrowych i ładnych włosów niezbędne są również substancje energetyczne oraz liczne witaminy i jony metali. Niezbędne włosom witaminy to kompleks witamin z grupy B oraz witaminy antyutleniacze – witamina A, C i E. Do substancji korzystnie wpływające na kondycję i wygląd włosów zaliczamy biopierwiastki: siarkę, żelazo, cynk, miedź, krzem, jod, magnez, miedź, selen, krzem, itp. Witaminy i minerały uczestniczą w podziałach komórek macierzysych włosa służących wzrostowi włosa, w tym w wytwarzaniu białka keratyny dla wzrostu łodygi włosa. Występują wewnątrz komórek wytwórczych, jako cząstki enzymów i hormonów oraz ich aktywatory. Bez udziału witamin i jonów metali zamarły by procesy fizjologiczne służące budowie łodygi włosa . Niektóre witaminy i minerały stanowią też ważne elementy mechaniczno-konstrukcyjne implementowane w łodygę włosa. Bez ich uczestnictwa w produkcji rogowej łodygi włosa nie powstałby piękny i niełamliwy włos.

Piśmiennictwo
 1. Biochemia Harpera- Robert K. Murray i inni Wyd, Lek. PZWL, 2004
 2. Biochemia witamin – witaminy grupy B i koenzymy Piotr Moszczyński, Rita Pyć; PWM, 1998
 3. Anatomia i fizjologia włosa, Dr med. Urszula Kozłowska, specjalista dermatolog, Akademia Medyczna w Warszawie – artykuł nie publikowany, dostępny u autora i w portalu PFM.PL (i Capivit HydroControl-preparat zawierający olej z nasion ogórecznika, zapobiegający nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody ) Autor: Dr n. med. Urszula Kozłowska - Akademia Medyczna w Warszawie
 4. Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka; autorzy: Anna Lis, Dominika Wcisło-Dziadecka, Grażyna Kamińska, Ligia Brzezińska-Wcisło; Postępy Dermatologii i Alergologii 5/2003 - XX, s 260-266
 5. Biologia komórek macierzystych naskórka oraz ich znaczenie w medycynie; autorzy: Michał Pikuła, Piotr Trzonkowski Zakład Immunologii Klinicznej i Transplantologii, Gdański Uniwersytet Medyczny- Postepy Hig Med Dosw. (online), 2009; 63: 449-456
 6. Komórki macierzyste cebulek włosów alternatywą dla embionalnych komórek macierzystych - oryginalna publikacja: Yao Fei Hu, Zhi-Jian Zhang, Maya Sieber-Blum, “An Epidermal Neural Crest Stem Cell (EPI-NCSC) Molecular Signature”, Stem Cells Vol. 24 No. 12 December 2006, pp. 2692 -2702, doi:10.1634/stemcells.2006-0233.
 7. Znaczenie wybranych odkryć biologii molekularnej w fizjologii i patologii włosa; Borgis - Nowa Medycyna 3/2002; Małgorzata Ratka, Przemysław M. Płonka z Zakładu Biofizyki Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
 8. PODSTAWOWE ZASADY ŻYWIENIA OPTYMALNEGO - Jan Kwaśniewski, Tomasz Kwaśniewski, Wyd. własne Warszawa 1998; http://dr-kwasniewski.
 9. Magnez pierwiastek energii – dr n. med. Henryk Dudek, wyd. PiK Eneteya 1999
 10. Nauka o chorobach wewnętrznych. Zaburzenia przemiany materii IV, Witold Orłowski; PZWL, 1991
 11. Publikacje internetowe dr dr Henryk Różański doktor nauk biologicznych z zakresu medycyny Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu;. Praca doktorska wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. med. Romana Meissnera na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. ; http://www.luskiewnik.gower.pl/pantothenic.html
 12. Mała Encyklopedia Medycyny PWN 2000 r., Wikipedia ON-LINE i inne enc.intern.


OPRAC. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy

14540
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarzPytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Bez żelaza włosy słabną
-Cynk poprawia sprężystość i wygląd włosów
-Magnez klucznik energi dla włosów
-Miedź – wzmacnia i koloryzuje włosy
-Niedokrwistość z braku żelaza zagraża wypadaniem włosów
-Włosy łakną białka z siarką
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->