Przychodnia.pl
Czwartek 21. Czerwca 2018r
Alicji, Alojzego
linki sponsorowane, reklamy

Co jest przyczyną depresji
Próbuję przeniknąć świata tajemnicę. Kim był Adam, nasz ojciec, co mu dziedzicem jestem? Jaki sens ma ten cały świat, Panie? Wszystko smutkiem kończę czego się nie chwycę.

Omar Chajjam, tłumaczenie autora
Co jest przyczyną depresji?
Dlaczego właśnie mnie to spotkało? Jakie popełniłem błędy, że teraz tak cierpię? Takie i podobne pytania zadają mi codziennie pacjenci zgłaszający się z powodu przygnębienia, których poinformowałem o rozpoznawanej u nich depresji. Przypuszczam, że podobne kwestie rozważać będą również czytelnicy tego poradnika - osoby już chorujące na depresję, obserwujący rozpacz i ból swych bliskich lub też ci, którzy obawiać się będą aby i im nie przytrafiło się to duchowe cierpienie w przyszłości.
Mam w swej bibliotece dziesiątki specjalistycznych książek tyczących się depresji.
Przed sobą mam komputer z nieograniczonym dostępem, dzięki internetowi, do największych bibliotek świata, a jednak w obliczu tych pytań i próby rzetelnej odpowiedzi na nie, czuję się bezradny. Bezradny jak dziecko, któremu dano zbyt skomplikowaną układankę olbrzymiego obrazu a w pudełku znalazły się tylko jej pojedyncze fragmenty. Pasują do siebie zaledwie poszczególne elementy zgrupowane po kilka lub kilkanaście, lecz całe olbrzymie połacie obrazu nadal pozostają puste. W dostarczonym pudle wiedzy nadal brak większości owych maleńkich detali. Sądzić by można, że istnieje już kilka zasadniczych tropów, w jakim kierunku należy ową układankę poprowadzić. Jeśli jednak nie wiemy jaka jest prawidłowa biochemia naszej psychiki, to cóż dopiero mówić o patologii?
Zwolennicy tej czy owej teorii odnośnie przyczyn depresji mogą się tu obruszyć.
Jednak już sama mnogość owych teorii wskazuje na ich kruchość. Nie wyznaję jednak nihilizmu poznawczego i wiem, że każdy tydzień owocuje nowymi informacjami z tysięcy pracowni naukowych na całym świecie. Setki tysięcy ambitnych i zdesperowanych ludzi poszukuje brakujących elementów tej wielkiej układanki i zapewne kwestią czasu jest jej skompletowanie, na tyle czytelne aby móc odpowiedzieć rzeczowo i prawdziwie na pytanie obecnych i przyszłych pacjentów.

Jeśli już teraz ktoś będzie drążył temat w oczekiwaniu na jakąś odpowiedź to należy go odesłać do podręczników neurobiochemii, gdzie zarysowane są hipotezy dotyczące amin biogennych czy neuroprzekaźników.
Obecne badania neurobiologiczne stawiają sobie za cel
ustalenie biologicznego podłoża związku pomiędzy przeżywaniem niepowodzeń, utrat i przeciwności losu, a biologicznymi mechanizmami depresji. Wiele obserwacji przemawia za genetycznym uwarunkowaniem depresji. Osoby, których bliscy krewni chorują na zaburzenia depresyjne o typie depresji endogennej, są bardziej narażone na zachorowanie, niż osoby z populacji ogólnej. Również większe jest prawdopodobieństwo zachorowania na zaburzenia dwubiegunowe u potomstwa rodziców, z których jedno cierpi na zaburzenia dwubiegunowe. Już dawne publikacje naukowe podawały, że o ile na depresje choruję jedno z rodziców to na siedmioro dzieci z tej rodziny, jedno będzie miało szansę zachorować również. O ile chorował dziadek, to na 21 wnuków jednemu z nich może przytrafić się depresja.
Apoptoza
– proces genetycznie zaprogramowanej śmierci komórki wydaje się odgrywać pewną rolę w powstawaniu zaburzeń u chorych z rozpoznaniem dużej depresji. Wydają się świadczyć o tym niektóre wyniki badań zmian struktury mózgu w tej chorobie. Mianowicie; w czasie badań rezonansem magnetycznym mózgu chorych na przewlekłą depresję stwierdzono, u niektórych z nich, zaniki tkanki nerwowej w korze czołowej i innych partiach ośrodkowego układu nerwowego. Z kolei, prace eksperymentalne na szczurach dowiodły, że za pomocą leków używanych w terapii zaburzeń depresyjnych można zwiększać aktywność czynników neuroprotekcyjnych chroniących mózg przed zanikaniem i tym samym być może powstawaniem choroby.
Za powstawanie depresji odpowiada, jak się podejrzewa,
obniżenie neuroprzekaźnictwa w układach noradrenergicznym, serotoninergicznym i dopaminergicznym. Wiele obserwacji przemawia za udziałem układu GABA-ergicznego w patomechanizmie depresji. Poziom GABA w płynie mózgowo-rdzeniowym osób cierpiących na depresję jest obniżony, co wskazuje na zmniejszenie syntezy GABA w mózgu. W powstawaniu zaburzeń dwubiegunowych postuluje się zaburzenia w regulacji poziomu wapnia wewnątrzkomórkowego. Wiadomo, że kwas walproinowy zwiększa produkcję białka związanego z jonami wapnia – GRP 78, które może odgrywać rolę w ochronie komórki, ma on jednocześnie działanie zapobiegające nawrotom chorób afektywnych. Podejrzewa się, że niestabilność osi podwzgórze-przysadka-nadnercza może przyczyniać się do powstawania i przebiegu dwubiegunowych zaburzeń afektywnych.
Rolę mediatora pomiędzy przeżywaniem stresu,
a jego stroną biologiczną przypisuje się zwiększonemu poziomowi kortyzolu. Według tego założenia wzrost ten, mógłby się przyczyniać do występowania w mózgu zmian leżących u podstaw depresji. Niektóre badania wskazywały, że zmniejszenie przekaźnictwa serotoninergicznego w depresji jest związane z podwyższeniem poziomu kortyzolu. Tego rodzaju dane przyczyniały się do poglądu, że wywoływany przez stres wzrost poziomu kortyzolu powoduje depresje poprzez wpływ na obniżenie neurotransmisji serotoninowej co miało wynikać z interakcji glukokortykoidów i układów serotoninergicznych w mózgu. Koncepcje te nie do końca jednak są sprawdzone i wymagają niewątpliwie wielu jeszcze lat badań.
Wielu autorów uważa,
że psychologiczne stresory aktywują oś podwzgórzowo-przysadkowo- nadnerczową ale nie jest to mechanizm poprzez który stres powoduje depresję. Depresja może mieć też miejsce bez towarzyszącego stałego podwyższenia poziomów kortyzolu. Ośrodkowa neurotransmisja serotoninowa jest zwiększona w depresji i to ona stanowi biologiczną odpowiedź na stresory życiowe.
Tak w skrócie przedstawia się część biochemicznych koncepcji depresji.
Jest ich oczywiście jeszcze o wiele więcej, a przedstawienie kilku z nich ma zobrazować jak skomplikowanych zagadnień dotyczy poruszony problem. Najważniejszym jednak jest tu dobra wiadomość dla każdego, że umiemy leczyć depresję. Doszliśmy do tego drogą żmudnych empirycznych doświadczeń.
.
ZRÓDŁO: BEZSENNOŚĆ–autor dr med. Janusz Krzyżowski

TREŚCI prezentowane w witrynie mają charakter edukacyjny i dotyczą problemów: bezsenności, depresji, lęków, patologii seksualizmu, psychiatrii transkulturowej autor dr n. med. Janusz Krzyżowski – psychiatra KONTAKT: Prywatny Gabinet Lekarski: Leczenie stanów lękowych, depresji, nerwic.Warszawa Ul. Dolna 4/15 Rejestracja tel. 022 833 18 68 .
linki sponsorowane, reklamy

17972
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

14 nona 89.78.214.196
2013-02-24 19:53:35

CO ZA BZDURA !!!! Tak napisać może tylko ktoś, kto nigdy depresji nie zaznał. I nie życzę tego nikomu.
13 dr Sitarz 93.105.185.168
2013-01-23 07:25:43

niekochane dzieci szukają szczęścia w genitaliach a katowane mózgi chorują. Tak właśnie samice ssaków naczelnych mordują niechciane dzieci. Nie muszą używać zębów - wystarczy deprywacja poczucia bezpieczeństwa. depresja to inna nazwa nałogowego katowania mózgu masturbacją.
12 ela 164.126.229.114
2012-11-21 22:20:28

Zmień lekarza
11 jola 94.42.105.30
2012-11-21 16:26:31

ja choruje na depresje 10 lat i straszne mam przerzycia jak ide do psychiatry na wizyte rze mnie kto zobaczy i sie bedzie ze mnie smiac a ja sobie jurz nie moge poradzic byle czym przejmoje wszystkiego sie boje jem tyle lat lekarstwo atarax i estazolam i nic mi nie pomaga bardzo jestem załamana
10 Depresja 178.37.113.34
2012-10-16 23:38:22

Drogi Leonie, to o czym piszesz jest następstwem a nie powodem depresji, bo jak możesz oczekiwać ze nagle cała rodzina wyedukuje się i będzie wiedzieć co Ci jest? Owszem ich stosunek (doszukiwanie się "na siłę" powodu Twojego zachowania, złość w stosunku do Ciebie i niezrozumienie) wcale nie pomaga ale jest to jedynie reakcja(całkiem naturalna zresztą) na to co się z Tobą dzieje.
9 Depresja 178.37.113.34
2012-10-16 23:29:58

Kochani, przyczyną depresji nie jest ani patologiczna rodzina, ani "nierozumiejący nic przyjaciele", ani pogoda czy niepogoda, ani pogoń za pieniądzem czy bezczynność- bo kogóż z nas nie spotkało w życiu coś "złego"? To niestety dosięga nas, mimo woli. Żyjesz sobie normalnie, przyjmujesz wzloty i upadki, wszystko toczy się w jak najlepszym porządku a "to" po prostu pojawia się jak grom z jasnego nieba, nagle zaczynasz spostrzegać swoje życie zupełnie inaczej, będąc raczej obserwatorem, a nie "uczestnikiem", oglądasz się wstecz i widzisz te wszystkie złe rzeczy, cierpienia bliskich i swoje, odczuwasz te cholerną pustkę i obojetnosc(?), kochasz swoich bliskich, kochasz swoją pracę, kochasz życie a jednak w oka mgnieniu to wszystko traci znaczenie(?) nie masz żalu o to ze Cię bliscy "nie rozumieją" bo sam siebie nie rozumiesz i oddalasz się od nich mimo woli. To jakby jakieś cholerne "przebudzenie" z błogiego snu jakim było dotychczasowe życie. I choć weźmiesz wstrząsiesz sobą (jeśli Ci zależy) to i tak życie nie będzie już nigdy takie samo.
8 depresowiec 68.196.247.205
2012-07-04 12:08:20

wierz mi ze wielu bardzo chetnie by sie poddalo eutanazji ale spoleczenstwo sie na to nie godzi!!! Wiekszosc jakos nie daje prawa jednostce do decydowania o sobie. Dlaczego???
7 LEON 86.63.125.115
2011-10-30 00:48:11

PRZYCZYNĄ DEPRESJI JEST TYLKO I WYŁĄCZNIE RODZINA !!! I JEJ PODEJŚCIE DO CHOREGO DOMOWNIKA .
6 ignacy 86.63.123.90
2011-10-22 03:05:29

przyczyną depresji jest bezczynność brak zajęcia i bez troska w życiu !!!
5 PRZEMYSŁAW 1 80.239.242.190
2011-10-10 22:24:19

PRZYCZYNĄ DEPRESJI JEST ŻYCIE W BIEGU I POGOŃ ZA PIENIEDZMI -KESZ- MANY MANY TO JEST SZALEŃSTWO!!!
4 hela 2.126.109.18
2011-09-04 15:13:40

nieleczona choroba psychiczna to koszmar cie zko z nia zyc o jakas paranoja ....
3 86.63.125.115 86.63.125.115
2011-08-08 23:09:12

gorzej chorzy psychicznie powinni dobrowolnie poddawać się eutanazji bezapelacyjnie i w tej grupie powinni być też PEDOFILE ???
2 ilona 83.8.236.21
2011-07-31 16:23:24

mam chorobę psychiczną choroba psych.to piekło na ziemi
1 86.63.125.115 86.63.125.115
2011-07-29 11:51:56

pozdrawiam wszystkich ludzi z problemami natury psychicznej to nie jest bajka !!!


Na Forum
Raczej z kawy nigdy nie zrezygnuje. Wystarczy spożywać ją w odpowiednich ilościach i raczej nic nikomu wtedy nie będzie ...marchewkowa284     42769

Myślę, że nie ma czym się martwić, ale lepiej udaj się do lekarza, bo może być to początek jakichś z ...marchewkowa284     2928

Lepiej udaj się do lekarza jak najszybciej, bo to mógł być nawet stan przedzawałowy. ...marchewkowa284     3576

Mam 28 lat, żadko pije alkohol a ręce trzęsą mi się że mam problemy z napięciem się kawy, zazwyczaj gdy jest m ...Karola     1384

Dzień Dobry, piszę, bo mam dość poważny problem i nie wiem tak właściwie kogo się doradzić. Parę ...rekotka     1285

Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Cipralex – racemiczny izomer citalopramu – nowy lek antydepresyjny
-Co jest przyczyną depresji
-Czym jest psychoterapia w depresji
-Depresja a choroby somatyczne
-Depresja psychotyczna
-Historia bezsenności
-Jak często pojawia się depresja
-Jak pomóc osobie w depresji
-Kiedy rozpoznajemy depresję
-Konieczność zaakceptowania objawów ubocznych związanych z leczeniem
-Leczenie farmakologiczne depresji
-Następstwa depresji
-Nawrotowość w depresji
-Nieco więcej o objawach pojawiających się w depresji
-Niektóre ważniejsze leki przeciwdepresyjne
-Ogólne zasady stosowania leków przeciwdepresyjnych
-Przesłanie do Czytelnika
-Przesłanie do Czytelnika
-Rodzaje depresji
-Skala depresji Becka
-Społeczny aspekt depresji
-Spróbujmy pomóc sami sobie
-Stany depresyjno-lękowe
linki sponsorowane, reklamyDesign by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->