Wegetarianizm - wciąż kontrowersyjny? - Poradnik - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Przychodnia.pl
Sobota 18. Sierpnia 2018r
Heleny, Ilony
linki sponsorowane, reklamy

Wegetarianizm - wciąż kontrowersyjny?
Nauka dowiodła, że rodzaj spożywanego pokarmu ma zdecydowany wpływ na zdrowie człowieka, długość i jakość życia. Wciąż ożywają polemiki wokół pewnych modeli żywienia. Największą uwagę skupia niezmiennie wegetarianizm.
Model żywienia czy filozofia życiowa ?
W wielu dyskusjach wskazuje się, że wegetarianizm splata dwa wątki - filozoficzny i zdrowotny. Filozoficzny aspekt nakazuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych dla poszanowania wysoko ukonstytuowanych form życia. Aspekt zdrowotny natomiast piętnuje produkty zwierzęce, obwiniając je za sprzyjanie chorobom i przedwczesnej starości.
Aspekt zdrowotny.
Wiele osób podejmuje dietę wegetariańska z uwagi na aspekt zdrowotny. Faktycznie, mięso zawiera wiele substancji niekorzystnych dla zdrowia.
Aspekt filozoficzny i moralny.
Zwolennicy wegetarianizmu najczęściej mówią, ze powinniśmy zachować kryterium stopnia wrażliwości: czy dany organizm odczuwa zadawany mu gwałt jako cierpienie, czy jedynie jako niesprzyjający bodziec środowiskowy. Należy domniemać, ze rośliny nie odczuwają cierpienia w pełnym znaczeniu tego określenia. Można powiedzieć, ze cierpienia nie odczuwają również zwierzęta z niskiego szczebla ewolucyjnego, które nie wykształciły ośrodkowego układu nerwowego, np. mięczaki i skorupiaki. problem ten rozwiązuje ekstremalna odnoga wegetarianizmu - frutarianizm.
Frutarianie
spożywają tylko owoce, gdyż nie gwałci to niczyich praw do życia, ale drastycznie zuboża dietę człowieka.
Laktowegetarianie i owolakto wegetarianizm
są odłamami wegetarianizmu, które liberalizują reżim dietetyczny i dopuszczają spożywanie jaj i produktów mleczarskich, co zapobiega niedoborom cennych składników. Jednakże zarówno jaja, jak i produkty mleczarskie niosą niemal wszystkie zagrożenia związane ze spożywaniem mięsa.
Suplementy dla wegetarian.
Istnieje również alternatywne rozwiązanie - uzupełnianie cennych mikroskładników suplementami odżywczymi. Można więc pozostawać na diecie czysto wegetariańskiej, a brakujące witaminy przyjmować w formie tabletek. Jest to częsta praktyka, upowszechniająca się również w naszym kraju. W USA, z przeznaczeniem dla wegetarian, produkuje się wiele preparatów z deficytowymi mikroskładnikami.
Wegetarianizm - dobry czy zły?
Dietetycy szczególnie ostrzegają rodziców przed bezkrytycznym serwowaniem wegetariańskiego modelu żywienia dzieciom i młodzieży. Niedobory cennych mikroskładników mogą upośledzać rozwój fizyczny, umysłowy i emocjonalny dziecka oraz utrudniać mu integrację środowiskową. A co radzić dorosłym?
Owoce, warzywa i ziarna
są niezwykle cenne dla zdrowia, warto je spożywać, ale przynajmniej 3-4 razy w tygodniu uzupełniać jadłospis owocami morza (owoc to owoc - co za różnica czy z drzewa, czy z morza). Pokarmy pochodzące z wodnej fauny zawierają absolutnie wszystkie cenne mikroskładniki deficytowe dla roślinnego menu.
Puryści wegetarianizmu
powinni zadbać o uzupełnienie deficytowych mikroskładników odżywczych suplementami. Te najważniejsze to: witaminy B12 i D, L-karnityna, koenzym Q10, kwasy omega-3 i kreatyna. Można je nabywać w aptekach, zielarniach, sklepach ze zdrową żywnością i odżywkami.
Aspekt zdrowotny mięsa
Mięso zawiera również również całe bogactwo mikroskładników o właściwościach prozdrowotnych. Niektórych z nich brakuje w pokarmie roślinnym, a ich przewlekły niedobór w diecie może sprzyjać obniżeniu potencjału życiowego i odporności na choroby. Brak mięsa jest niebezpieczny dla zdrowia
Walory mięsa.
Z grona dobroczynnych mikroskładników pokarmowych zawartych w mięsie należy wymienić: witaminę B12, witaminę D, kreatynę, L-karnitynę, koenzym Q10, kwasy tłuszczowe omega-3.
Witamina B12
niedobór sprzyja niedokrwistości, niedotlenieniu mięśnia sercowego, schorzeniom neurologicznym, chorobom umysłowym, zaburzeniom zdolności poznawczych i pamięciowych, obniżeniu aktywności fizycznej, niedoborom wzrostu, utracie masy mięśniowej (uwiąd starczy).
Witamina D
niedobór sprzyja krzywicy, niedoborom wzrostu, próchnicy, utracie masy kostnej (osteoporoza), infekcjom wirusowym, chorobom stawów (osteoartroza), łojotokowi, nowotworom układu pokarmowego i przedwczesnemu starzeniu.
Kreatyna
niedobór sprzyja niewydolności mięśnia sercowego (serce starcze), peroksydacji lipidów (uszkodzeniom wywoływanym przez wolne rodniki), osłabieniu aktywności witaminy E, obniżeniu aktywności fizycznej i umysłowej, utracie masy mięśniowej (uwiąd starczy).
L-karnityna
niedobór sprzyja otyłości, miażdżycy, chorobom serca, schorzeniom neurologicznym i neuronalno-mięśniowym, cukrzycy i kwasicy metabolicznej.
Koenzym Q10
niedobór sprzyja chorobom serca, miażdżycy, infekcjom, paradentozie, peroksydacji (uszkodzeniom przez wolne rodniki), nadciśnieniu i nowotworom.
Kwasy tłuszczowe omega-3
niedobór sprzyja miażdżycy naczyń, chorobom serca, udarom mózgu, niewydolności nerek, schorzeniom stawów (osteoartroza).
koniec
mgr farm. SŁAWOMIR AMBROZIAK
linki sponsorowane, reklamy

12179
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

23 Marcin J 188.223.1.7
2012-09-06 13:49:18

Panie Ambroziak, od kiedy to 'owoce morza' to prawdziwe owoce? Za Wikipedia (w?.: frutti di mare) – jadalne skorupiaki i mi?czaki morskie[1][2] spo?ywane przez cz?owieka, rozmaicie przyrz?dzane lub surowe[3]. Ostatni raz jak sprawdzalem to skorupiaki i mieczaki nie byly roslinami. Pozdrawiam
22 Aldona 109.243.90.127
2012-05-22 15:42:29

Polecam świetny preparat witaminowy Floradix saludynam. To preparat w postaci smacznego toniku, który postawi nasz organizm na nogi. Składnikami toniku są najlepsze surowce roślinne i naturalne soki owocowe. Smacznego:)
21 ja 77.114.58.66
2011-10-29 01:05:20

Co za idiota pisał ten artykuł! Tak się składa,że jest duża różnica między owocami morza,a owocami z drzewa. Te pierwsze należą do rodziny zwierząt, więc wegetarianie ich nie jedzą. Na tej samej zasadzie: mięso to mięso- co za różnica czy z człowieka czy z krowy. Zdrowa wegetarianka od 24 lat.
20 Car 79.185.66.228
2011-07-20 23:14:26

Dziwne że takie rzeczy zwala się na wegetarianizm, przecież to są jakieś zaburzenia odżywiania, może anoreksja. Niech Pan poszuka przyczyny takiego stanu rzeczy ponieważ wegetarianie nie zagładzają się na śmierć przeciwnie dobrze się odżywiają.
19 gawron
2011-05-17 19:52:50

Wydaje mi się, że córce wcale nie zależy na byciu wegetarianka (łamie podstawową zasadę niejedzenia zielonych warzyw-bez nich anemia murowana) tylko jest w niej jakiś głębszy problem. Złe odżywianie się to tylko skutek np. nie radzenia sobie z rówieśnikami czy reakcja na relacje w domu.Starałabym się porozmawiać szczerze z córką i zapytać ją o poglądy z powodu których nie je mięsa. Może warto kupić jakąś książkę na ten temat, by móc z nią podyskutować, albo zapytać ją "dlaczego w książce piszą tak, a ty robisz tak?"Proszę spróbować zrozumieć córkę, a nie atakować ją. Może jej poglądy wcale nie są takie destrukcyjne jak się wydają, tylko potrzeba kogoś kto pomoże jej mądrze wcieli je w życie?
18 violka
2011-05-08 19:10:07

Nie jem mięsa od ponad 20 lat, wegetarianką zostałam świadomie ale w bardzo młodym wieku, uważam, że dieta bezmięsna jest słuszna, jednak wymaga szczególnej kontroli, samo omijanie produktów mięsnych nie wystarczy, należy odpowiednio bilansować dietę. Ja jestem żywą reklamą wegetariańskiego odżywiania, rzadko choruję, mam świetne wyniki badań, nie uzupełniam diety żadnymi suplementami, ale dbam o to, co znajdzie się na moim talerzu :) Trzymam kciuki za wszystkich, którzy zamierzają przejść na dietę bezmięsną!!
17 Ron
2011-04-13 08:57:54

Moja żona z powodu wenizmu jest już w szpitalu, nie chce jeść nawet jajek, waży 39 kg
16 Kaliani
2011-01-09 13:18:31

chcesz żyć w zgodzie z matką naturą to nie jedz mięsa hodowanego w sposób obrzydliwie nienaturalny i okrutny, nafaszerowanego antybiotykami i jedzącego resztki własnych pobratyńców przerobionych na karmę!
15 Kaliani
2011-01-09 13:15:42

ale bzdury! szkoda, że ten kto to pisał ma tytuł mgr i miesza ludziom w głowach pisząc, że "brak mięsa jest niebezpieczny". Nie wiem jakim cudem go zdobył...
14 marych
2006-04-07 22:32:44

...kazda postawa,filozofia,sposob i styl zycia beda zawsze mialy zarowno zwolennikow jak i przeciwnikow...kiedys zaimponowal mi wegetarianizm i tak juz pozostalo...na codzien nie mysle o tym ze jestem wege...to dopiero INNI LUDZIE uswiadamiaja mi i przypominaja o tym,ze cos ze mna nie tak...KTO CHCE NIECHAJ NIE JE...pozwolcie czlowiekowi przynajmniej w kwestii jedzenia byc WOLNYM...i nie zabraniajcie...i niech kazdy pozostanie przy swoim...
13 majka
2006-03-16 17:25:02

Jestwm wegeratianka 7lat i sadze ze juz moge cos na ten temat powiedziec.Wegetarianizm jest jednym z najlepszych sposobow odzywiania i dziwie sie ze nadal budzi kontrowersje.
12 Przemek
2006-03-16 13:28:50

Argh co za bzdury ponozej pisza.Po trzech miliardach lat ewolucji matka natura postanowila przystosowac ludzki organizm do jedzenia miesa, a nie zafundowala czterech żołądkwq do wpierniczania trawy.Skoro tak zrobiła to jakiś cel miala.Chcecie buntujcie sie ale nie macie tyle doświadczenia co matka natura i nie jesteście od niej mądrzejsi.
11 gośka
2004-02-17 12:10:13

nie jem mięsa od prawie 6 lat; przestałam po wypadku komunikacyjnym-2mies. nieprzytomna, do tego sepsa-zap.opon mózgowych, ostre ropne zapalenie płuc, uszkodzony ośrodek wzroku, ruchu i mowy, rozerwane błony bębenkowe wskutek strzaskanych kości skroniowych. Aktualnie jestem zdrowa, studiuję fizjoterapię, nie byłam chora od 6 lat, trenuje AIKIDO. a JESZCZE REGULARNIE ODDAJĘ KREW. Ale zgodzę się z tym, że żeby przestać jeść mięso trzeba dużo wiedzieć o dietetyce, uzupełnianiu niedoborów i na prawdę sztuczne suplementy są zbędne. Namawiam wszystkich, którzy mają troszkę czasu na to, żeby zmienić delikatnie styl życia, zacząć szanować to, co się je, bo wegetarianizm to nie tylko szacunek dla życia innych, ale głównie do samego siebie. Moje dziecko też nie będzie jadło mięsa- znam rodziny nawet frutariańskie, które z pokolenia na pokolenie odżywiają się w ten sposób i niczego im nie brakuje. Polecam zainteresowanie się makrobiotyką i INSTYTUTEM KUSHIEGO w Amsterdamie- strony internetowe dostępne pod tym hasłem
10 silver
2004-02-06 20:00:42

Jeden argument kontra powyższy artykuł. Tak się składa, że wegetarianie żyją- o dziwo :>. I mają się świetnie. Ja osobiscie mam bardzo dobre wyniki badań, jestem w dobrej kondycji i nie przewiduję żadnych zdrowotnych problemów, a mięsa nie jem od prawie 7 lat.
9 wanda
2004-01-08 18:10:24

Moja córka nie je mięsa, twarogu,jaj, zielonych warzyw(jedynie ogórki). Ma 20 lat jest chuda niemilosiernie, wiecznie zmęczona, nie mozna nic zrobić aby ja zachecić do rozsądniejszego jedzenia. Twierdzi co kiedyś biegało jak można to jeść. Ja czasami jestem przerazona i mówię ty jak wylądujesz kiedyś pod kroplówkami to moze zrozumiesz. Zawsze były problemy z jedzenie, była zawsze drobna z niedowagą i chuda, ale teraz jest bardzo chuda. Twierdzi że nie bedzie robić badań krwi aby ją ktoś kuł. Nie ma badań od 5-6 lat. Mam naprawdę problem, nie da sobie nic powiedzieć, a przy tym twierdzi ze czuje się dobrze. Praktycznie je naokrągło makaron z serem (odgrzewane w mirofali) i jakieś śladowe ilości surówek. Młodsza córka ma 13 lat, jest okrągła i je bez problemu. Co mam robić? Jakich argumentów uzyć, kupiłam sokowirówke , ale z tymi sokami też jest różnie. Cała rodzina pije jabłokow-marchwiwy,a ona nie buraków nie toleruje a selerowego też niepiła.
8 007
2003-01-12 13:46:40

Nie zgadzam się z opiniami dotyczącymi mięsa. Nie jest ono niezbędne. Bardziej szkodzi niż pomaga. Mam 16 lat i zamierzam zostać wegetarianką. Pozdrawiam wszystkich wegetarian i ludzi, którzy kochają zwierzęta! Go vegetarian!!!
7 marych
2006-04-07 22:32:44

...kazda postawa,filozofia,sposob i styl zycia beda zawsze mialy zarowno zwolennikow jak i przeciwnikow...kiedys zaimponowal mi wegetarianizm i tak juz pozostalo...na codzien nie mysle o tym ze jestem wege...to dopiero INNI LUDZIE uswiadamiaja mi i przypominaja o tym,ze cos ze mna nie tak...KTO CHCE NIECHAJ NIE JE...pozwolcie czlowiekowi przynajmniej w kwestii jedzenia byc WOLNYM...i nie zabraniajcie...i niech kazdy pozostanie przy swoim...
6 majka
2006-03-16 17:25:02

Jestwm wegeratianka 7lat i sadze ze juz moge cos na ten temat powiedziec.Wegetarianizm jest jednym z najlepszych sposobow odzywiania i dziwie sie ze nadal budzi kontrowersje.
5 Przemek
2006-03-16 13:28:50

Argh co za bzdury ponozej pisza.Po trzech miliardach lat ewolucji matka natura postanowila przystosowac ludzki organizm do jedzenia miesa, a nie zafundowala czterech żołądkwq do wpierniczania trawy.Skoro tak zrobiła to jakiś cel miala.Chcecie buntujcie sie ale nie macie tyle doświadczenia co matka natura i nie jesteście od niej mądrzejsi.
4 gośka
2004-02-17 12:10:13

nie jem mięsa od prawie 6 lat; przestałam po wypadku komunikacyjnym-2mies. nieprzytomna, do tego sepsa-zap.opon mózgowych, ostre ropne zapalenie płuc, uszkodzony ośrodek wzroku, ruchu i mowy, rozerwane błony bębenkowe wskutek strzaskanych kości skroniowych. Aktualnie jestem zdrowa, studiuję fizjoterapię, nie byłam chora od 6 lat, trenuje AIKIDO. a JESZCZE REGULARNIE ODDAJĘ KREW. Ale zgodzę się z tym, że żeby przestać jeść mięso trzeba dużo wiedzieć o dietetyce, uzupełnianiu niedoborów i na prawdę sztuczne suplementy są zbędne. Namawiam wszystkich, którzy mają troszkę czasu na to, żeby zmienić delikatnie styl życia, zacząć szanować to, co się je, bo wegetarianizm to nie tylko szacunek dla życia innych, ale głównie do samego siebie. Moje dziecko też nie będzie jadło mięsa- znam rodziny nawet frutariańskie, które z pokolenia na pokolenie odżywiają się w ten sposób i niczego im nie brakuje. Polecam zainteresowanie się makrobiotyką i INSTYTUTEM KUSHIEGO w Amsterdamie- strony internetowe dostępne pod tym hasłem
3 silver
2004-02-06 20:00:42

Jeden argument kontra powyższy artykuł. Tak się składa, że wegetarianie żyją- o dziwo :>. I mają się świetnie. Ja osobiscie mam bardzo dobre wyniki badań, jestem w dobrej kondycji i nie przewiduję żadnych zdrowotnych problemów, a mięsa nie jem od prawie 7 lat.
2 wanda
2004-01-08 18:10:24

Moja córka nie je mięsa, twarogu,jaj, zielonych warzyw(jedynie ogórki). Ma 20 lat jest chuda niemilosiernie, wiecznie zmęczona, nie mozna nic zrobić aby ja zachecić do rozsądniejszego jedzenia. Twierdzi co kiedyś biegało jak można to jeść. Ja czasami jestem przerazona i mówię ty jak wylądujesz kiedyś pod kroplówkami to moze zrozumiesz. Zawsze były problemy z jedzenie, była zawsze drobna z niedowagą i chuda, ale teraz jest bardzo chuda. Twierdzi że nie bedzie robić badań krwi aby ją ktoś kuł. Nie ma badań od 5-6 lat. Mam naprawdę problem, nie da sobie nic powiedzieć, a przy tym twierdzi ze czuje się dobrze. Praktycznie je naokrągło makaron z serem (odgrzewane w mirofali) i jakieś śladowe ilości surówek. Młodsza córka ma 13 lat, jest okrągła i je bez problemu. Co mam robić? Jakich argumentów uzyć, kupiłam sokowirówke , ale z tymi sokami też jest różnie. Cała rodzina pije jabłokow-marchwiwy,a ona nie buraków nie toleruje a selerowego też niepiła.
1 007
2003-01-12 13:46:40

Nie zgadzam się z opiniami dotyczącymi mięsa. Nie jest ono niezbędne. Bardziej szkodzi niż pomaga. Mam 16 lat i zamierzam zostać wegetarianką. Pozdrawiam wszystkich wegetarian i ludzi, którzy kochają zwierzęta! Go vegetarian!!!


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Łabędzia szyja
-Śniadanie - rzecz ważna
-ABC wiedzy o rozruszniku serca
-Andropauza i co dalej
-Antykoncepcja (niektóre popularne metody)
-Astma
-Bańki akupunkturowe na przeziębienie
-Brodawki - jak się pozbyć?
-Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami
-Ceramidy i skóra
-Chrypka
-Ciążowe dolegliwości
-Creutzfeldta-Jakoba choroba
-Dobrze spać
-Głodne, chore włosy... i łupież!
-Gdy boli i choruje wątroba...
-Grypa - jak ją leczyć?
-Jak dbać o twarz ?
-Jedz bo zdrowe - czarna rzodkiew
-Jedz bo zdrowe - kapusta
-Jedz bo zdrowe - seler
-Jedz bo zdrowe - szparagi
-Kalkulator kalorii dla sportowców
-Katar sienny - pytania do lekarza
-Kefir zapobiega siwiźnie!
-Komputer i oczy
-Leczenie trądziku (2)
-Nie dajmy się grypie
-Nie tylko do herbaty
-Niebezpieczne kleszcze
-Odczulanie dietą - Alergia
-Prawidłowy rozwój płodu a kwas foliowy
-Przeczytaj - zastosuj !
-Skręcenie stawu kolanowego
-Trądzik bez tajemnic (1)
-Uwaga - kąsające owady
-WĄGLIK – niebezpieczna choroba
-Wegetarianizm - wciąż kontrowersyjny?
-Woda mineralna rozpuszcza kamienie nerkowe
-Wygraj z wiosną
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->