Przerzuty do kości? - Pokonać raka - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Przychodnia.pl
Czwartek 16. Sierpnia 2018r
Stefana, Rocha
linki sponsorowane, reklamy

Przerzuty do kości?
To dobrze, że przerzut boli! Pod żadnym pozorem nie należy zlekceważyć tego ostrzegawczego sygnału i dać się zwieść obietnicy uleczenia przy pomocy środków przeciwbólowych. Szczegolnie na ten sygnał powinny być uwrażliwione kobiety które przeszły terapię raka piersi. Powinne one możliwie szybko zgłosić się do prowadzącego ich onkologa.
Boli, więc zagraża...
Paradoksalnie -najważniejszym atutem w walce z przerzutami nowotworowymi jest silny ból zaatakowanej rakiem kości. Ten sygnał oznacza, że w kościach zaczyna się dziać coś złego. Każdą osobę zagrożoną przerzutami do kości zaniepokoić powinien ból kręgosłupa, korzonków nerwowych; stawów biodrowych, ramieniowych, itp. I nie powinna się ona uspakajać się w myślach, że to tylko zwykły ból reumatyczny. Przerzuty nowotworowe do kości umiejscawiają się najczęściej w kręgosłupie, żebrach, miednicy oraz w kościach udowych i ramieniowych, gdzie doskonale imitują dyskopatię, reumatoidalne zapalenia stawów, zapalenie korzonków nerwowych, itp. Lepiej jest więc podjąć fałszywy alarm, niż zlekceważyć niepokojący sygnał bólowy. Niestety często zdarza się, że kobiety po operacyjnym leczeniu raka piersi, z zastosowaniem chemioterapii, czy radioterapii - wskutek tragicznie błędnej diagnozy własnej lub lekarza - mogą być przez wiele miesięcy leczone na zapalenie stawów czy dyskopatię. Chory traci wówczas bezcenny czas, niezbędny na właściwą terapię ratującą życie.
Ocenia onkolog
Onkolog postawi właściwą diagnozę dzięki radiologicznemu badaniu kości. Badanie to wykorzystuje różnicę w pochłanianiu promieni rentgena pomiędzy zdrową kością, a zaatakowaną przez nowotwór. Należy przy tym pamiętać, że w klasycznym badaniu radiologicznym widoczne są tylko zmiany dość zaawansowane, tj, o średnicy większej niż 1 cm i co najmniej 40%. ubytku masy kostnej w ognisku rakowym. Tego typu ogniska rakowe widoczne są na kliszy rentgenowskiej, jako plamkowate ubytki przypominające radiologom obraz “wyjedzenia przez mole”.
Badaniem pozwalającym na wcześniejsze wykrycie ognisk ubytku kostnego, jest badanie scyntygraficzne, które obejmuje cały kościec. Wskazuje ono na miejsca intensywnych zmian w kościach, jednak nie daje pewności, że są to zmiany rakowe, a nie np. silna osteoporoza. Taką pewność dają badania przy pomocy tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
Leczenie przerzutów
Do leczenia przerzutów do kości stosuje się szereg metod - m.in. radioterapię, hormonoterapię oraz leczenie farmakologiczne za pomocą nowoczesnych leków z grupy bisfosfonianów. Podstawą dotychczasowych terapii jest napromieniowanie przy pomocy radioterapii ognisk nowotworowych w kościach. U 80% chorych przynosi to szybką ulgę w bólu. U części chorych poprawa ta ma charakter stały. Jeśli przerzuty są liczne stosuje się dożylny wlew izotopu promieniotwórczego, który wraz z krążeniem dociera do ognisk rakowych w całym ciele. Radioterapia nie jest bolesna, przynosi wyraźną poprawę.
Kuracja hormonalna przerzutów raka piersi do kości leczy się podobnie, jak raka piersi - przy pomocy obniżania poziomu żeńskich hormonów, ( np. obniżania poziomu estrogenów). Największą nadzieję pokłada się ostatnio w bisfosfonianach - syntetycznych związkach bardzo pomocnych w leczeniu przerzutów nowotworowych do kości. W Polsce zarejestrowane są obecnie dwa tego typu leki - klodronian (Bonefos) i pamidronian (Aredia).
Zdrowie w bifosfonianach
Bisfosfoniany stosuje się przede wszystkim u osób chorych na raka piersi, chociaż pozytywne efekty lecznicze stwierdzono również u chorych na raka prostaty i szpiczniaka mnogiego. Zastosowanie w takich przypadkach bisfosfonianow, np. popularnego klodronianu - pozwala ograniczyć dalsze przerzuty oraz zahamować rozwój już istniejących ognisk rakowych.
Leki te działają dwutorowo. Po pierwsze wbudowują się w mineralną macierz kości i wzmacniają strukturę konstrukcyjną kości. To wzmocnienie chroni kość przed destrukcją, jaką stale dokonują komórki kościogubne (w przeciwieństwie do stałej odbudowy kości przez komórki kościotwórcze).Jest to ważne, bowiem ognisko rakowe potęguje działanie komórek kościogubnych. Po drugie ograniczają rozwój liczebny i zdolność przemieszczania się komórek kościogubnych do odpowiedniego miejsca kości, co utrudnia im efektywne działanie. Pozwala to skutecznie ograniczyć aktywność komórek kościogubnych odpowiedzialnych za szybkie niszczenie tkanki kostnej i związany z tym ból i złamania kości.
Szczególnie korzystne jest zastosowanie bisfosfonianów we wczesnym stadium choroby i to w sposób długotrwały, gdyż znacznie ogranicza to ryzyko wystąpienia kolejnych przerzutów. W niedawnych badaniach przeprowadzonych w szpitalu uniwersyteckim w Haidelbergu ustalono, że klodronian podawany 2 lata pacjentkom chorym na raka sutka, z wykrytą u nich obecnością komórek nowotworowych w szpiku kości - znacznie zmniejszył liczbę nowych przerzutów do kości. Co interesujące zaobserwowano też zmniejszenie się przerzutów, nie tylko do kości, ale i do narządów trzewnych.
Czy z bisfosfonianami można wiązać większe nadzieje na bezpieczną profilaktykę zabezpieczającą przed wieloma nowotworowymi przerzutami? Na odpowiedź na to pytanie jeszcze jest za wcześnie. Nie mniej już wiadomo, że ich użycie na czas pozwala zachować znacznie dłużej sprawność fizyczną i trwale pozbyć się dotkliwego bólu, niekiedy bez konieczności dodatkowego stosowania środków przeciwbólowych. Pomagają więc w zachowaniu niezbędnego minimum komfortu życia u chorych.
Większość nowotworów ma zdolność uwalniania swoich komórek,
które po przedostaniu się do krwioobiegu i układu chłonnego mogą osiedlić się w płucach, jak też w bardziej odległych narządach, np. w wątrobie, trzustce, czy kościach. W przypadku raka sutka, szpiczniaka mnogiego, jak też w pewnym stopniu raka płuc - kości są najczęstszym miejscem przerzutu nowotworowego. Komórki nowotworowe znajdują wewnątrz kości warunki dogodne dla rozwoju. Znajdujący się tutaj kości szpik wytwarza substancje pobudzające rozwój komórek krwi. Nowotwór potrafi bezwzględnie wykorzystać to źródło zasilania do przyśpieszenia wzrostu własnych komórek.
Z danych Zakładu epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie wynika, że na raka piersi choruje w Polsce 66 tysięcy kobiet, z ktorych około 35 tysięcy ma lub będzie miało przerzuty do kości. Leczy się z tego powodu tylko około 5 tysięcy kobiet.
Lekarz Dyżurny
linki sponsorowane, reklamy

lekarz onkolog (choroby nowotworowe)
hemoroidy

Zobacz odpowiedź
lekarza onkologa
- Najczęściej zadawane pytania usługa bezpłatna - sponsor:
Aventis Pharma
-   Zadaj pytanie
97179
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

34 ola 83.27.245.147
2014-04-04 20:38:13

Hej moja babcia ma białaczkę ma 87 lat ma przezuty na kości bardzo ją kocham:(
33 zocha 95.40.101.6
2013-07-25 16:25:25

bol przy radioterapii kosci
32 Lola 213.173.165.162
2012-03-06 11:35:20

Tak!!!!Kobieto, zadbaj o siebie. Jak sama tego nie zrobisz, to nikt tego nie zrobi za Ciebie.
31 Lola 213.173.165.162
2012-03-06 11:24:23

Ja mysle, ze to cicha zmowa, bo nie da sie tego inaczej wytlumaczyc, za czesto sie to zdarza. Nie wierze, zeby WSZYSCY lekarze byli niedouczeni. Z reszta, nie trzeba lat nauki, zeby wiedziec, co moga oznaczac bole plecow, czy biodra u osoby, ktora przeszla terapie na raka. Mozna to choc wyczytac z takich atrykulow jak ten, szeroko dostepnych. Najgorsze jest to, ze jak kogos nie stac, zeby isc sie przebadac prywatnie, to jest bezsilny, jak lekarz po raz, drugi i trzeci odmawia badania. Mnie tylko zastanawia to, jak ci lekarze i urzednicy, co klada limity na wydatki w sluzbie zdrowia potem moga z czystym sumieniem wracac do domu, do swoich rodzin, przytulac wlasne dzieci, ze swiadomoscia, ze z oszczednosci wlasnie moze jakims innym dzieciom odbieraja matke lub babcie...zyjemy w nieludzkich czasach...
30 halina 195.150.144.130
2012-02-20 12:14:13

Witam, jeśli ktoś z państwa miał amputację piersi lub wycinane węzły chłonne i jest wszystko OK, to niech zrobi sobie badanie:fosfataza alkaliczna i tomograf jamy brzusznej, gdyż bardzo często rak ten lubi się przerzucić na kości a ci onkolodzy kontrolują tylko to miejsce gdzie była robiona operacja, bo później może być za późno.
29 Anna 87.105.53.63
2012-02-18 10:42:40

Jesteś zdrowa, Pozostało tyko się systematycznie kontrolować, zdrowa dietka , soki, warzywa, zyć pełnią sił i dawac radość innym w walce w tak trudnej chorobie.Pozdrawiam
28 Jola 178.37.217.241
2012-02-09 18:34:02

Jestem 9 lat po operacji raka piersi / złośliwy /, po radioterapii. Miałam brać jak najdłużej Arimidex. Teraz onkolog zakomunikował mi że to koniec hormonoterapii, bo fundusz zwraca koszty do 5 lat terapii !!!
27 ewa 85.221.174.137
2012-02-09 11:08:29

jestem po mastektomii, chemioterapii, radioterapii, prawie rok herceptyny, zaczely bolec mnie stawy najpierw w obrebiestopy, teraz kolano, czy powinnam sie martwic i zglosic lekarzowi?
26 Ula 82.145.208.138
2012-01-25 12:47:10

1.5 roku temu przeszłam BCT i radioterapię biorę tamoxifen od jakiegoś czasu boli mnie żebro dość mocno przy dotyku pod chorą piersią czy coś powinnam z tym zrobić
25 olek 84.10.93.138
2012-01-20 15:25:13

Bardzo dobry artykuł zastanawiam się tylko nad tym jakich ma,y debilnych lekarzy którzy wiedząc ze pacjentka miała raka nie zalecają badań kontrolnych tomografii ani rezonansu i leczą a to korzonki a to dysk a to stan zapalny panewki biodrowej lub twierdzą że nie wiedzą jak jest przyczyna bólu Czy to jest debilizm czy całkowita ignorancja czy też cicha zmowa stosowania ukrytej eutanazji bo za drogie leki.Dla mnie jest to ciekawostka przyrodnicza rodem z epoki kamienia łupanego.
24 Anna 87.105.53.63
2012-01-07 23:13:33

Żeby dobrze się leczyć i nie paść ofiarą błędów lekarskich trzeba zostać lekarzem, niestety taka jest prawda.Niedawno skierowano mnie na badanie z grupy ryzyka i wykryto zmiany łagodne w piersi i co się okazuje ,że mam czekać i ciągle się kontrolować. Tak było z moją mamą ta sama śpiewka,że ma czekać i siĘ kontrolowaĆ Po 5 latach ciagłych kontroli skierowano mają mamę na operację-ususunieto pierś potem nastapił szybki przerzut na koŚci. Dziś nie ma ratunku dla mojej mamy, mama wie, że umrze, świadome umieranie jest straszne .LEKARZ prowadzący MÓWI WPROST NIE WIEM CO MAM PANI PODAĆ nie wiem co mam z panią zrobić, ale po chwili bezradny lekarz mam inny sposób lecz na siebie i w obecności chorego pacjenta oraz rodziny dzwoni do drugiego lekarza i mówi ,że od jutra podrzuca mu śmierdzące jajko.STRASZNE!!!!!!!!!!.Widząc co się dzieje mam poważne watpliwości co do tego ze rak wszcześniej wykryty jest wyleczalny.
23 beata 98.110.50.220
2012-01-07 18:01:20

wszystko tak ladnie wyglada w teorii! U mojej mamy ani pulmonolag ani lekarzrodzinny nie byli w stanie zdiagnozowac raka pluc. I do koga moge miec zal ?
22 Ania 173.254.216.68
2011-11-03 13:42:25

już niedługo lekarze będą mogli przewidywać kiedy nastąpią przerzuty dzięki poznaniu mechanizmów nimi rzadzących. Duże nadzieje daje wlasnie rozwój genetyki i biologii nowotworów. Dobrym wyjściem jest bankowanie DNA do późniejszych celów medycznych.
21 kasia 78.8.11.69
2011-07-21 11:21:03

Wyniki RTG nie są w pełni wiarygodne, radziłabym zrobić scynografię kości, proszę nie lekceważyć takich objawów i walczyć o życie
20 terga
2011-05-15 16:46:34

prosze o porade co mam robic wyniki badan podstawowych i rtg klatki ok
19 terga
2011-05-15 16:43:29

jestem 23 lata po mastektomii czasami odczuwam bole kregoslupa i kregow szyjnych co jest przyczyna nie wiem
18 Dlaczego
2011-05-15 12:43:07

opieka zdrowotna pozwala na to, aby pacjentki zostały pozbawione szans na leczenie przerzutów, pozostawia się je chore samym sobie, a one nieświadome, z brakiem dostępu do informacji, pieniędzy na dojazd do ośrodków leczniczych ... - dlaczego? Trąci to eutanazją zgodną z prawem
17 marek
2011-03-06 17:03:17

20 stycz dowiedz sie o psa 7.5 a nastepnie usg gdzie prostata powieksza sie 1.5 cm w ciagu tyg ordynator urologii w belchatowie dr marks piotr robi biopsje stercza bez znieczulenia pomimo ze domagalem sie ponadto gdy bylem w szpitalu na urologii dostalem skierowanie scyntygrafie kosca zfalszowana poniewaz lekarz ktory nie przyjmuje w poradni dal mi te skierowanie z pieczatka poradni urologicznej tylko po to zeby szpital za badanie nie placil a placil nfza moje oczekiwanie na badanie przedluzylo sie o 1 mc gdyby bylo ze szpitala byloby od reki gdzie etyka lekareka pieniadz jest wazniejszy od mojego zycia chce o tym poinformowac nfz ...
16 marek
2011-03-06 16:43:38

mam przerzuty do kosci 5 miejsc
15 adamina
2011-02-06 15:29:29

Ile wstecz od daty stwierdzenia przerzutów do kości kręgosłupa za istniała wznowa procesu nowotworowego /ca. piersi/ Uznana za wyleczoną rencistka po utracie renty pobierała zasiłek z Urzędu Pracy a po jego wyczerpaniu ofer pracy nie było, po upływie 18 m-cy i 5 ! dni bad.diagnost. wykazały liczne ogniska nowotworowe kręgosłupie, a biegły wskazuje tę własnie datę za dzień powstania ponownego inwalidztwa.
14 JOLA
2011-02-04 10:51:14

Jestem po operacji i chemioterapii -teraz "arimedox". Przez cały okres leczenia nie otrzymałam tak cennych informacji.Lekarze nie chcą rozmawiac.Stereotypowe pytanie .."no,jak pani się czuje...".Naprawdę nie wiem co powiedzieć.No np.jak po otrzymaniu chemii,albo jak po operacji.Po operacji,nic nie wiedziałam co mam robic,dopiero cała edukacje uzyskalam z internetu.A co mają robić chorzy ,ktorzy nie mają dostępu do internetu? Artykul jest bardzo dobry.Brawo,więcej takich proszę.
13 hera
2011-01-22 20:28:22

Znajom naszej rodziny ma już 75 lat i od ponad 3 lat odczuwał ból w okolicy biodra i kości ogonowej wobec czego chodził po lekarzach- od lekarza do lekarza a co jeden to mądrzejszy bo mówili że to już starośc i tak to już jest (nawet ci z prywatnych gabinetów). W lipcu 2010 roku po zrobieniu kolejnego już zdjęcia rtg lekarz ze sporym doświadczeniem zawodowym zauważył na zdjęciu że coś niepokojącego dzieje się z kośćmi a po zrobieniu badań z krwi postawili diagnozę-rak kości. Obecnie ból jest już straszny a naświetlania przyniosły tylko chwilową ulgę. Po skończonych (chyba 4 lub 5 naświetlaniach) lekarze już nic więcej nie robią poza podawaniem leków przeciwbólowych a z tego co napisano w artykule wynika że nie jest to chyba wszystko co można dla tego człowieka zrobić. Być może rzeczywiście na "wiekowym" człowieku kładzie sie już za życia krzyżyk. Straszne jak niedouczeni są nasi polscy lekarze a przy tym lekceważąco i przedmiotowo podchodzą do każdego pacjenta i bólu który powinien być dla nich sygnałem że dzieje się coś niepokojącego.Być może gdyby leczenie rozpocząć na początku w pierwszym stadium choroby to dzisiaj by tak nie cierpiał ale to jest cała polska służba zdrowia bo wolą leczyć niż zapobiegać a tyle mówią, ale tylko mówią, o profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów. Najpierw przeszkolić lekarzy i douczyć ich bo potem służba zdrowia jęczy że tylu mamy pacjentów w szpitalach onkologicznych.Czy rzeczywiście opisany przeze mnie przypadek skazany jest już na rychłą śmierć?
12 emilia
2010-10-19 13:42:51

Witaj nie mam dobrych wiadomosci co do tej choroby.jedyne co mozesz zrobic dla chłopaka to wspierac go i byc z nim do konca.to okrutne ale na to sie umiera moja mama miała raka piersi po 9latach dostał sie przerzut do kosci i zyła jeszcze z tym 8lat.zmarła w tym roku we wrzesniu.zyła tak długo bo miała ogromne wsparcie w tacie w nas miała dla kogo zyc.spraw aby twój chłopak czuł ze go kochasz ze go nie zostawisz w tak ciezkich chwilach.masz racje ta choroba powoduje ze człowiek jest niezwykle mądry dojrzały.jesli miałabys ochote wiedziec cos na temat tej choroby to pisz na maila mojego emilia.rybakowska@gmail.com
11 emilia
2010-10-19 13:36:55

musisz byc silna i nie poddawac sie wazna jest rodzina by była przy tobie moja mama chorowała na raka kosci przez 8 lat i tylko podejscie psychiczne ze chce walczyc i nie poddała sie sprawiło ze dała rade przezyc te 8 lat.miesiąc temu zmarła.
10 jasiobanan
2010-09-02 11:51:04

zalecam zapoznanie się z pracami i metodami leczenia prof. dr. Zbigniewa Wiśniewskiego.
9 karolinalor
2010-08-17 19:25:54

Mieszkam w Kanadzie . Dwa miesiace temu poznalam chlopaka na urodzinach znajomych mojej duzo starszej siostry . Ten chlopak tak na mnie zadzialal swojim poczuciem humory i jego dorosloscia ze odrazu go pokochalam a potem siostra powiedziala mi ze nie dawno wykryli u niego raka probowalam zapanowac nad tym uczuciem ale nie moglam to bylo silniesze ode mnie . Nie dawno znow spotkalam go u znajomych kilka razy i jeszcze bardziej mnie w sobie rozkochal i nie chodzi mi o jego wyglad nie przeszkadza mi to ze nie ma juz wlosow ani to co mysla inni . Ostatnio bylam na Campingu z naszymi wspolnymi znajomymi on mial przyjechac na weekend ale okazalo sie ze musial jechac do szpitala bo mial goraczke itd . Potem wieczorem rozmawialam z siostra i przyjaciolka jego mamy o nim i nagel ona powiedziala ze na raka kosci przezywa tylko kilka procent ludzi i wtedy nie wiem co we mnie wstapilo lzy zaczely mi leciec ciurkiem . Nie wiem czy se z tym poradze . Dlaczego wlasnie on ? Od tego czasu caly czas o nim mysle czesto rozmawiam z mama na ten temat ale boje sie ze jak on odejdzie razem z nim odejdzie moj sens zycia . Jest dla mnie kims bardzo waznym i nigdyt w zyciu zaden chlopak tak na mnie nie zadzialal zazwyczaj musialam ich lepiej poznawac i byli bardzo dziecinni a on podchodzi z taka powaga do zycia i jednoszczesnie jest taki zabawny . Nie wiem co robic ? Zapomniec ? Nie umiem juz za pozno tym bardziej ze wszyscy mi mowia ze on tez cos do mnie czuje . Ale nigdy nie mam okazji mu powiedziec o mojich uczuciach . Jakbyscie mogli wyciagnac dla mnie jakies informacje o tym raku kosci i podpowiedziec mi co mam zrobic byla bym bardzo wdzieczna . Wiem ze jest juz na 4 poziomie ... czy cos takiego . BOJE SIE
8 Lusi
2010-07-26 22:06:30

Jestem po przebytej chemioterapi ,operacji i radioterapi oraz rocznej herceptynie. Obecnie mam wysoki poziom Fosfatazy zasadowej 241,9 . Czy to reemjsja. Artykuł rzeczowy. Pozdrawiam.
7 IGA
2010-07-22 01:53:38

to jest imię do mojego komentarza, który złożyłam 10 min temu
6 barbara z Krakowa
2006-06-26 10:26:12

Jestem po operacji piersi 4 lata, przeszlam tradycyjna chemioterapie (zolta) a teraz bola mnie kosci - kregoslup, biodro, stawy dloni i stop. Mialam robiona scyntygrafie 1,5 roku temu - diagnoza stany zapalno zwyrodnieniowe.Teraz kregoslup boli mnie coraz bardziej (pieczenie, mrowienie a potem bol) Chcialabym przeciwdzialac rakowi rakowi kosci. Prosze o pomoc co robic.
5 Ewa
2006-02-15 20:29:06

Jestem już po leczeniu raka piersi Przeszlam chemio i radioterapie Z zaciekawieniem czytam o przerzutach na kości W tej chwili obawiam sie gdyz wlaśnie nasilają się u nie bole nóg Dziekuje za informacje które są mi potrzebne Wiem że muszę zrobic wlaściwe badania i waszartyk€ł mnie do tego mobilizuje Z pozdrowieniami
4 MALGOSIA
2003-03-01 13:15:35

Artykuł jest napisany zrozumiałym i jasnym dla pacjenta językiem. Pragnę złożyć wyrazy uznania i szacunku dla autorów tej strony. Państwa praca jest nie do przecenienia. Zwykłe dziękuję to za mało........... Życzę dużo zdrowia.
3 barbara z Krakowa
2006-06-26 10:26:12

Jestem po operacji piersi 4 lata, przeszlam tradycyjna chemioterapie (zolta) a teraz bola mnie kosci - kregoslup, biodro, stawy dloni i stop. Mialam robiona scyntygrafie 1,5 roku temu - diagnoza stany zapalno zwyrodnieniowe.Teraz kregoslup boli mnie coraz bardziej (pieczenie, mrowienie a potem bol) Chcialabym przeciwdzialac rakowi rakowi kosci. Prosze o pomoc co robic.
2 Ewa
2006-02-15 20:29:06

Jestem już po leczeniu raka piersi Przeszlam chemio i radioterapie Z zaciekawieniem czytam o przerzutach na kości W tej chwili obawiam sie gdyz wlaśnie nasilają się u nie bole nóg Dziekuje za informacje które są mi potrzebne Wiem że muszę zrobic wlaściwe badania i waszartyk€ł mnie do tego mobilizuje Z pozdrowieniami
1 MALGOSIA
2003-03-01 13:15:35

Artykuł jest napisany zrozumiałym i jasnym dla pacjenta językiem. Pragnę złożyć wyrazy uznania i szacunku dla autorów tej strony. Państwa praca jest nie do przecenienia. Zwykłe dziękuję to za mało........... Życzę dużo zdrowia.


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Klodronian - szansą na przedłużenie życia chorych na raka
-Osteoliza nowotworowa - czyli przerzuty nowotworowe do kości (część 1)
-Osteoliza nowotworowa - czyli przerzuty nowotworowe do kości (część 2)
-Przerzuty do kości?
-Wczesne zapobieganie przerzutom do kości
Ciekawe linki
www.rakpiersi.pl zbysw.w.interia.pl/Web_1/
Zrb to dla siebie
AVENTISRaz w miesicu
Zrb to dla siebie
Nie bj si i zbadaj piersi:
Zbadaj si po kpieli
1. Po si ...dalej
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->