Przychodnia.pl
Sobota 23. Czerwca 2018r
Wandy, Zenona
linki sponsorowane, reklamy

Choroba piersi – czy rak?
Zmiana kształtu lub wielkości piersi, zaczerwienienie, pogrubienie lub owrzodzenie skóry, wyczuwalne guzy i zgrubienia w piersiach, mogą być objawem choroby sutka, włącznie z rakiem. Chociaż większość objawów wynika z naturalnych przemian miąższu piersi, to każda kobieta może z tego powodu odczuć niepokój i powinna zgłosić się na badanie do swojego lekarza. Powinna być jednocześnie świadoma istnienia wielu łagodnych schorzeń sutka, które nie mają z rakiem nic wspólnego, a niektóre z nich, dzięki edukacji u swego lekarza może rozpoznać wstępnie sama.
Statystyki dowodzą, że prawie połowa kobiet ma włóknisto-torbielowate zmiany zwyrodnieniowe piersi, zwane mastopatią.
Zaczynają się one u kobiet młodych w wieku od 18-do 30 lat od niewielkich przedmiesiączkowych bólów i obrzęków piersi.
Czy trzeba leczyć hormonozależne bolesne obrzmienia piersi?
W przypadku niewielkich bólów i „obrzmień” można ograniczyć się początkowo do profilaktyki, np. do rezygnacji z kawy i herbaty, zawierających drażniące metyloksantyny, wyeliminować z diety nadmiar tłuszczów zwierzęcych, zrezygnować z papierosów, itp. Można też dołączyć do diety moczopędną witaminę B 6, witaminę E, kwas gammmalinolenowy (zawarty w oleju z wiesiołka), czy tłuszcze rybie z grupy omega 3.
Jednak w przypadku nasilonych dolegliwości
należy dokonać badań hormonalnych (z oceną poziomu estrogenów, progestagenów, prolaktyny, steroidów). A następnie - po ustaleniu przez endokrynologa ewentualnych zaburzeń rozważyć rozpoczęcie leczenia hormonalnego.
Wraz z wiekiem kobiety zmiany mastopatyczne mogą się pogłębiać.
Przyczyną jest zwykle zachwianie równowagi hormonalnej. Następuje wówczas przerost tkanki nabłonkowej i łącznej zrazików i przewodów sutka. W miąższu piersi pojawiają się włóknisto-torbielowate zgrubienia. Mogą one występować, jako małe ognisko lub zajmować cały miąższ w jednej lub obu piersiach. W badaniu dotykowym guzki przyrównywane są wówczas do „talerza pełnego grochu” Najczęściej stan ten pojawia się, jako dokuczliwy objaw w wieku 30-40 lat.
W późniejszym okresie zmiany włóknisto-torbielowe mogą okresowo powiększać się do dużych rozmiarów i być bolesne, szczególnie w okresie przedmiesiączkowym.
Wiąże się to z zatrzymywaniem wody w organizmie i obrzękiem tkanki włóknistej sutka. Rozpychanie tkanki włóknistej przez gromadzącą się w niej wodę powoduje bolesną drażliwość a czasem dotkliwy ból piersi.
Jak odróżnić guzy spowodowane torbielą od nowotworów złośliwych?
Torbiele zazwyczaj ulegają zmianom w czasie cyklu miesiączkowego, powiększając się i potęgując dolegliwości przed zbliżająca się miesiączką. Przy dotyku są okrągłe, miękkie i dość wyraźnie przesuwalne. Guzy złośliwe są natomiast twarde, nieregularnego kształtu, mało przesuwalne. Rzadko wywołują ból i zazwyczaj ich kształt i wielkość nie zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego.
Zmiany torbielowate piersi, poza rzadkimi wyjątkami nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi.
Należy jednak pamiętać, że niektóre zmiany mastopatyczne mogą zwiększać ryzyko rozwoju zamian nowotworowych. Nie zawsze też badanie dotykowe pozwala odróżnić nieszkodliwe torbiele i włókniaki od złośliwych guzów nowotworowych - toteż u kobiet ze stwierdzoną choroba torbielową ważne jest wykonywanie regularnych mammografii.
Torbiele są spowodowane głównie przez zaburzenia hormonalne - toteż pierwszym krokiem w do ich leczenia jest badanie poziomu stężenia hormonów:
estradiolu, progesteronu, prolaktyny, luteotropiny, fillikulostymuliny i hormonów tarczycy. Oczywiście lekarz w oparciu o wstępne badanie i wywiad zaleci prawdopodobnie badanie wybranych hormonów i w miarę potrzeby zaleci odpowiednią kurację hormonalną. Trzeba też wiedzieć, że w przypadku dużych torbieli - mogą one być usuwane poprzez nakłuwanie, wyciągnięcie treści płynnej lub usuwanie chirurgiczne.
Nie każde bolesne obrzmienia piersi są spowodowane zmianami mastopatycznymi.
Kobiety karmiące powinny uwzględnić, że bolesne obrzmienie piersi lub jej części jest często objawem stanu zapalnego i ropniaka sutka. Dotyczy to również tych matek, które zaprzestały niedawno karmienia. W takich przypadkach trzeba zgłosić się po pomoc do swojego lekarza.
Chorobę sutka może niekiedy sugerować wyciek mleka z brodawki sutkowej u kobiet po skończonym karmieniu.
Rzadko jednak taki objaw jest poważnym problemem zdrowotnym, zwłaszcza jeśli pojawia się w obydwu piersiach. Może natomiast świadczyć o nieprawidłowościach hormonalnych, tj. wzmożonym wydzielaniu hormonu przysadki -prolaktyny.
Warto podkreślić, że podwyższenie stężenia hormonu prolaktyny
może być też wynikiem zmniejszonego wydzielania hormonów tarczycy lub też pojawieniem się powoli rosnącego guza przysadki zwanego gruczolakiem. Zalecona przez lekarza kuracja hormonalna tarczycy eliminuje zwykle mlekotok.
Jeśli jednak wydzielina mleczna pojawia się wyłącznie w jednej piersi lub jest krwista
może wskazywać na obecność niezłośliwego nowotworu tzw. brodawczaka w przewodach mlecznych.
Zmiany brodawczakowe sutka występują w postaci rozlanych przerostów nabłonka w przewodach mlecznych, jak też w postaci torbieli.
Mogą też występować w postaci pojedynczych, dużych brodawczaków, znajdujących się w końcowych częściach mlecznych przewodów wyprowadzających. Ujawnienie się takich objawów wymaga pełnych badań diagnostycznych (mammografii, galaktografii, pobrania tkanki do badań), gdyż w takich zmianach istnieje też pewne prawdopodobieństwo raka piersi.
Inny dość częsty łagodny guz sutka to tzw. włókniakogruczolak.
W częstości występowania zajmuje drugie miejsce po zmianach mastopatycznych. Natomiast wśród guzowatych stwardnień ujawniających się w czasie wzrostu występuje najczęściej - częściej od nowotworów złośliwych.
Włokniakogruczolak pojawia się głównie u młodych i dojrzałych kobiet, gdyż jego rozrost pobudzają estrogeny, których poziom w tym okresie życia kobiety jest zwykle najwyższy.
Można takie guzy zidentyfikować palpacyjnie (przez dotyk),gdyż mają kształt jajowaty lub okrągły o powierzchni gładkiej lub zrazikowej, a ich wielkość waha się od ziarna grochu do dużego orzecha włoskiego, czy nawet mandarynki.
Włókniakogruczolak cechuje się wyraźnym odgraniczeniem od otaczającej tkanki sutka i posiada gumowatą i spoistą konsystencję.
Włókniakogruczolaki najczęściej umiejscawiają się w górno-zewnętrznym kwadracie piersi. Nigdy jednak nie powodują utraty prawidłowego kształtu sutka i nie zmieniają swej wielkości podczas cyklu miesiączkowego. Przypadki nagłego zwiększania się włokniakogruczolaka z towarzyszącym temu bólem mają miejsce rzadko i dotyczą głównie krwawego wylewu w obrębie guza.
Guzy lub nacieki miąższu sutka, szczególnie u młodych kobiet są najczęściej objawem chorób nienowotworowych
takich jak: stany zapalne, ogniska martwicze po urazie, torbiele, nowotwory łagodnych (włókniaki, gruczolaki, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, guzy liściaste), mogą to jednak być również nowotwory złośliwe.
W przypadku stanów zapalnych piersi, ropni czy ognisk martwiczych
stosuje się tzw. leczenie zachowawcze w postaci kuracji antybiotykowej lub przeciwzapalnej czasami też, w razie konieczności, skojarzone z chirurgicznym.
Stwierdzenie w pobranej tkance nowotworu złośliwego
np. raka, czy złośliwej postaci tzw. guza liściastego - wymaga jak najszybszego rozpoczęcia specjalistycznego leczenia onkologicznego.
Należy pamiętać, że badanie palpacyjne (dotykiem), nawet przez doświadczonego lekarza nigdy nie wystarcza do całkowitego i absolutnie pewnego wykluczenia zmian nowotworowych w piersiach.
Zazwyczaj wskazane są badania obrazowe – mammografia lub ewentualnie badanie USG piersi. Najczęściej do postawienia ostatecznej diagnozy konieczne jest także wykonanie badania cytologicznego – PCI, które polega na pobraniu przy pomocy igły niewielkiej próbki komórek z podejrzanej zmiany , a następnie ich ocena przez doświadczonego lekarza patologa.
Czasami niezbędne może być usunięcie całego guzka, aby wykluczyć, że nie jest on nowotworem złośliwym.
Takie zabiegi powinny być wykonywane przez doświadczonych w leczeniu chorób piersi lekarzy chirurgów i zawsze zbadane mikroskopowo przez patologa.
 
Artykuł redakcyjny
Oprac.mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dr med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld
linki sponsorowane, reklamy

lekarz onkolog (choroby nowotworowe)
hemoroidy

Zobacz odpowiedź
lekarza onkologa
- Najczęściej zadawane pytania usługa bezpłatna - sponsor:
Aventis Pharma
-   Zadaj pytanie
105219
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

40 Magda 79.189.1.161
2015-01-13 10:15:07

U mnie w rodzinie raka nie było. Mimo to postanowiłam wykonać badania genetyczne, jakoś tak wolę chuchać na zimne. Państwowo doprosić się nie mogłam, bo brak historii chorób w rodzinie... zrobiłam prywatnie w monogen life. Wyszła mi mutacja w BRCA2. Teraz systematycznie wykonuję badania profilaktyczne i lekarze stale obserwują czy nie mam żadnych zmian.
39 basia 109.243.205.235
2014-07-20 22:51:16

Trzy dni temu miałam biopsje mammotomiczną, gdyz od jakiegoś czasu z jednej brodawki wydobywał się płyn surowiczy a dwa tygodnie temu pojawiła się krew ale tylko w jednym dniu. Lekarz powiedział, że usunął mi to co potrzeba. Wynik będzie za dwa tygodnie. Po biopsji nie mam już wycieku z brodawki. Czy mam się obawiać złego wyniku?
38 Elzbieta 164.127.57.63
2013-09-11 11:24:33

Mam klopoty poniewaz na lewej piersi mam guza to bardzo bolacy .Oczywiscie bylam z tym ulekarza ginekologa, lekarz potwiewrdzil obawe zlecil badania jak mammografie biopsje usg potwierdzilo sie to tluszczak .zabieg mam miec dopiero za trzy miesiace jak mam sie leczyc niedostalam zadnego leku ,stwierdzono ze niema na leku
37 magda 82.26.214.27
2013-06-19 00:05:40

Witam szukam pomocy moja mam ma problem a dokladnie pod lewa piersia ma stanik zawsze zabarwiony na niebiesko . Chce jeszcze powiedxiec ze nie ma guza ani rany . Prosze o pomoc pozdrawiam
36 beata 213.199.201.108
2012-10-19 21:43:01

panika dzisiaj po kapieli mialam dziwny wyciek z jednej piersi i nie mam pojecia co ztymzrobic
35 bogumiła 178.235.39.115
2012-10-18 14:45:33

po upadku z rowera stwierdzono u mnie zapalenie sutka prawego miałam zrobione usg gdzie guz miał 3o mm ,25mm,15mm następnie biobsje cienko igłową mamografię i boobsje grubo igłową próżniową mam już wyniki takiej treści w badanym materiale stwierdza się obszary włóknienia i szkliwienia (mogące odpowiadać ściance torbieli)oraz ogniska gruczolistości będące wykładnikami choroby włóknisto-torbielowatej piersi. ponadto obecne są mieszanokomórkowe nacieki zapalne (histiocyty , plazmocyty ,eozynofile) zlokalizowane wokół naczyń i przewodów wprowadzających nie stwierdza się obecności ziarniniakó. utkanienia nowoteorowego w badanym materiale nie znaleziono . całość obrazu przemawia za rozpoznaniem zmiany odczynowej ( w przebiegu mastitis) to co będą mi usuwać tego guza ?
34 Anna 92.55.195.6
2012-07-21 18:34:19

WITAM JESTEM PO OPERACJI WYCIĘCIA RAKA I BOJE SIĘ NAWROTÓW
33 Barbara 89.204.130.96
2012-07-05 22:32:36

Super porady ,skorzystam na pewno :)
32 beata 164.127.184.68
2012-05-13 19:31:22

witam od 3 mc mam torbiel na prawej piersi , jeden torbiel na lewej i guz o charakterze fa rowniez w lewej onkolog kazal czekac do wrzesnia a dokucza mi pojedyncze klocie w lewwej piersi
31 Danuta 91.53.54.4
2012-03-02 11:27:42

Natychmiast do onkologa,Twój stan jest bardzo podejrzany.Ja sama mialam raka piersi,dlatego wiem nieco w tym temacie. O ile leczenie operacyjne jest do wskazane,to koniecznie zròb,bo potem jest czasem za pòzno.A po operacji polecam bardzo mocno leczenie biologiczne celem zatrzymania ewentualnych przerzut`w komórek rakowych do organizmu.Polecam kliknij w necie °dr.Gordon Theodor-komentarze°,chodzi tutaj o polskiego lekarza,ktòry leczy z wspanialym efektem wszystkiego nowotwory. Przeczytaj o Organotwerapii(regeneracja tkanek),wg.planu ustalo nego przez dre.Gordona.Warto ,poczytaj !! Pozdrawiam Dana
30 Krysia 159.205.124.238
2012-03-01 17:02:12

Ginekolodzy nie są fachowcami od piersi, dlatego z zawsze kierują do onkologa. Prawdopodobnie to nieszkodliwy zrazik, ale onkolog zleci mammografię i usg i wszystko bedzie jasne.
29 ewa l. 178.182.244.19
2012-01-27 15:42:17

mam 32l. wyczułam guzek w lewej piersi wielkości może fasolki, ginekolog zbadał mnie (bolało w czasie badania) i kazał się udać do onkologa bo on stwierdził że nie postawi diagnozy w tak poważnej sprawie. Stwierdził jedynie że nie stawiałby na nowotwór bo guzek przy badaniu bolał i się przemieszczał ale podkreślił że powinnam skonsultować się z onkologiem...nie wiem co o tym wszystkim myśleć, boję się, czytam o włókniakach i torbielach ale boję się najgorszego:(
28 Milena 178.56.156.243
2011-12-11 10:20:21

Dzień dobry. Wczoraj siedząc przy komputerze poczułam dziwne ukłucie w prawej piersi. Odruchowo dotknęłam sie w to miejce i wyczułam coś w piersi. Nie wiem co to jest, nie umiem tego nazwać, Jest namacalne i lekko twarde. Nie wiem czy powinnam sie już tego bać? Strasznie się przestraszyłam, mam dopiero 16 lat. Boję się, że to może być rak.
27 ANNA 178.181.210.75
2011-11-14 22:33:58

jestem dwa lata po usunieciu piersi lewej ,mam chyba kłopot, zaczyna mi wciągać prawy sutek, nie miałam przeżutów do węzłów mam 63 lata jeśli ktoś może mi powiedzieć czy zaczyna się od nowa,na skórze znamiona się powiększają.boję sie.
26 Elzbieta 62.244.145.119
2011-08-06 22:16:06

Od roku zaczyna mi coraz bardziej wciągac do srodka sutka ,na początku nie zawsze pomyslałam ze może za ciasny biustonosz.Teraz zauważyłam że mam tak zawsze i zaczyna piec,myślę ze zapalilo się czerwone światlo.Dodaję że jestem po operacji ginekologicznej,chyba mnie przesladuje jakies fatum.
25 Anita
2011-06-04 23:59:36

Ja w marcu. Kilka dni temu miałam wyciek ropy z rany. Poszłam na usg i okazało się, że nadal mam włókniak, który miał być wycięty (a pan doktor trafił na torbiel i stwierdził, że to to) i jeszcze jeden nowy i kolejną torbiel...
24 jolka
2011-05-31 12:39:24

super artykuł ,pomocny w ocenieniu sytuaci ,ale i tak najwazniejsze sa badania ,kobiety badajmy sie nie bujmy sie
23 Maria
2011-05-28 20:02:19

Jestem po usunięciu torbiela ropnego w styczniu pierś nie zagoiła sie do dziś lekarze rozkładają ręce i co dalej
22 Bożena
2011-05-20 12:09:29

Droga Martyno! Mimo, że jesteś bardzo młoda to takie objawy mogą być powodem poważnej choroby piersi (nawet raka). Powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza onkologa i zrobić badanie USG piesi. Tylko lekarz potrafi wykluczyć czy Twoje objawy to coś poważnego. Nie zwlekaj z badaniem. Pozdrawiam.
21 Ula
2011-05-08 09:12:20

Nie obawiaj się. Torbiel nie jest groźna. Możliwe, że pod USG lekarz ją obejrzy strzykawką wyciągnie z niej płyn i powie, że już jesteś zdrowa:)
20 Barbara
2011-05-07 22:51:26

Witam dziś byłam u lekarza u kontroli po operacji ginekologicznej i dowiedziałam się ,że mam w piersi torbiel jetem załamana boję się co będzie dalej P.Doktor mnie pocieszyła i dała skierowanie do Onkologa pojade i zobaczę co dalej oby wszystko było w pożądku.
19 Martyna
2011-05-04 17:59:40

Dzień dobry. Mam pytanie na temat piersi. Od wczoraj czuje na razy małe uklucia w okolicy prawego sutka mojej piersi. Dokładnie ja dotykałam i nie mam guzkow.. Wygląda normalnie też jak ta druga. Mam świeżo 18lat. Sutek jest może bardziej nabrzmiały niz ten drugi. Boję się bo słyszałam o różnych chorobach.. Proszę o pomoc. Czy to przejdzie czy mam iść gdzieś? Jeśli tak to proszę powiedzieć gdzie mam się skierować.
18 PATI
2011-04-06 19:29:41

ARTYKUŁ ŚWIETNY BARDZO PRECYZYJNE INFORMACJE I NA DODATEK NADAŁY KIERUNEK MOJEJ NASTĘPNEJ WIZYCIE
17 gość
2011-01-10 13:22:40

Kobiety, badajcie się!!! lepiej się leczyć niż udawać, że to nas nie dotyczy. Pozdrawiam:)
16 dzidzia
2010-11-16 13:17:42

u nas pięknie się mówi o profilaktyce a żeby dostac się na badania na kasę chorych a póżniej do lekarza zakrawa o cud sama przez to praechodzę i jest to koszmar
15 gosia
2010-11-09 13:15:00

Powinnaś NATYCHMIAST pójść do lekarza; może to być onkolog, nie potrzebujesz skierowania.I tyle na teraz.
14 magdalena
2010-11-07 08:39:46

ja najprawdopodobniej mam guza...wyczuł go u mnie narzeczony...u lekarza jeszcze nie byłam ale jestem załamana...nie wiem co mam robić,myśleć...szczerze za rogiem widzę śmierć...nie mogę spać nie mogę jeść boje sie że on odejdzie...a co będzie jak zabiorą mi pierś?jak umrę?
13 sulwiaa
2010-10-15 15:20:01

od jakiegos miesiaca boli mnie prawa piers..bol staje sie coraz bardziej intensywny z biegiem czasu. Rozne mysli mi przychodza do glowy..w poniedzialek mam wizyte u lekarza ginekologa wiec zobaczymy...:(
12 mira
2010-09-30 11:56:58

ja rowniez jestem po biopsji mammotomicznej i mam mieszane uczucia mialam nadzeije za jednym razem na usuniecie calkowite zmiany, a tu sie okazuje ze wlasciwie to tylko badanie i nie ma gwarancji na pozbycie sie zmiany w calosci. pozdrawiam
11 Lucyna
2010-09-25 22:40:26

dzieki za milem slowo. Z jakiego jestes miasta? Pozdrawiam
10 Karolina
2010-09-21 17:54:44

Witam Panie. Nie bójcie się badań, musimy same o siebie dbać bo nikt o nas nie pomyśli. Ja trafiłam do świetnego specjalisty, miły cierpliwy odpowiadał na każe nawet najgłupsze pytanie. Wykonał usg i okazało się że mam guza 1,8mm zaproponował biopsję mammotomiczną. Już jestem po zabiegu nic nie bolało, ranka niewielka, wynik na szczęście ok. Więc jeśli szukacie dobrego lekarza polecam wszystkim dr Bednarskiego, ja chodzę do niego do przychoni sanivitas. Pozdrawiam i życzę wszyskim tak dobrego lekarza i wyników.
9 Teresa
2010-08-27 12:03:09

byłam na usg lekarz wykrył guzki o śr.1,6mm,strasznie się BOJE ,czeka mnie badanie sutka to chyba jest biopsja ,najgorsze jest to czekanie,...
8 sabina
2010-07-07 16:51:43

wszystko super opisane tylko żeby jeszcze lekarze się dostosowali i chcieli robić wszystkie badania
7 Małgorzata
2010-07-06 20:38:29

Dla mnie artykuł jest pełen wyczerpujących informacji, za co bardzo dziękuję.
6 gosia
2005-11-22 19:24:47

Bardzo rzeczowo wyjasnia i uspokaja kobiety i dziewczyny zaniepokojone zmianami w swoich piersiach,ktore nie musza byc od razu najgorszym.Kieruje i doradza do kogo s ie udac i o jakie badania prosic.Polecam do przeczytania.
5 katarzyna
2004-12-14 22:40:34

mam 19 lat i wczoraj mama sie przyznała ze od kilku lat jest chora.... a ja od pół roku biorę hormonalne pigułki antykoncepcyjne!!! trochę sie uspokoiłam i nie jest źle, jutro ide do lekarza :) powodzenia
4 ela
2002-05-07 08:10:08

Bardzo się cieszę, że istnieją takie strony w Internecie ! Naprawdę pomagacie spojrzeć inaczej na tak trudny problem jakim są nowotwory. Dużo i bardzo przystępnie wyjaśnionych dolegliwości. Dajecie nadzieję, że RAK to nie zawsze wyrok! Pozdrawiam ela
3 gosia
2005-11-22 19:24:47

Bardzo rzeczowo wyjasnia i uspokaja kobiety i dziewczyny zaniepokojone zmianami w swoich piersiach,ktore nie musza byc od razu najgorszym.Kieruje i doradza do kogo s ie udac i o jakie badania prosic.Polecam do przeczytania.
2 katarzyna
2004-12-14 22:40:34

mam 19 lat i wczoraj mama sie przyznała ze od kilku lat jest chora.... a ja od pół roku biorę hormonalne pigułki antykoncepcyjne!!! trochę sie uspokoiłam i nie jest źle, jutro ide do lekarza :) powodzenia
1 ela
2002-05-07 08:10:08

Bardzo się cieszę, że istnieją takie strony w Internecie ! Naprawdę pomagacie spojrzeć inaczej na tak trudny problem jakim są nowotwory. Dużo i bardzo przystępnie wyjaśnionych dolegliwości. Dajecie nadzieję, że RAK to nie zawsze wyrok! Pozdrawiam ela


Na Forum
Raczej z kawy nigdy nie zrezygnuje. Wystarczy spożywać ją w odpowiednich ilościach i raczej nic nikomu wtedy nie będzie ...marchewkowa284     43381

Myślę, że nie ma czym się martwić, ale lepiej udaj się do lekarza, bo może być to początek jakichś z ...marchewkowa284     3317

Lepiej udaj się do lekarza jak najszybciej, bo to mógł być nawet stan przedzawałowy. ...marchewkowa284     3986

Mam 28 lat, żadko pije alkohol a ręce trzęsą mi się że mam problemy z napięciem się kawy, zazwyczaj gdy jest m ...Karola     1772

Dzień Dobry, piszę, bo mam dość poważny problem i nie wiem tak właściwie kogo się doradzić. Parę ...rekotka     1554

Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Amazonka po operacji
-Amazonka po operacji - Poradnik dla kobiet po odjęciu piersi
-Choroba piersi – czy rak?
-Docetaksel zwiększa wyleczalność w raku piersi
-Leczenie raka piersi
-Młode pacjentki z rakiem piersi też potrzebują chemioterapii
-Nadzieja dla pacjentek z rakiem piersi
-Najnowsze metody leczenia raka piersi
-Nowoczesna chemioterapia po usunięciu guza piersi
-Nowoczesna chemioterapia po usunięciu guza piersi
-Profilaktyka wtórna, czyli jak nie dać się rakowi piersi
-Rak piersi może być uleczalny
-Rejestracja nowych wskazań leczniczych preparatu docetaksel
-Ryzyko raka piersi
-Same badamy piersi
Ciekawe linki
www.rakpiersi.pl zbysw.w.interia.pl/Web_1/
Zrb to dla siebie
AVENTISRaz w miesicu
Zrb to dla siebie
Nie bj si i zbadaj piersi:
Zbadaj si po kpieli
1. Po si ...dalej
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->