Przychodnia.pl
Wtorek 19. Czerwca 2018r
Gerwazego, Protazego
linki sponsorowane, reklamy

Badanie kolonoskopowe jelita grubego
Po skończeniu 50 roku życia zaczęły mi dolegać hemoroidy. Gdy pojawiła się krew w stolcu zgłosiłem się do lekarza pierwszego kontaktu. Dowiedziałem się, że przyczyną krwawienia mogą być guzki krwawnicze lub polipy jelita grubego. Aby wykluczyć obecność polipów, zagrażającą w dalszej perspektywie nowotworem złośliwym i ustalić właściwą przyczynę krwawienia - lekarz zalecił badanie w Centrum Onkologii, gdyż w tym szpitalu rozpoczęto nowoczesne, kolonoskopowe badania służące wczesnemu wykrywaniu polipów i innych zmian w jelicie grubym. Ujawnienie na czas i usunięcie polipa, zabezpiecza na wiele lat przed rakiem jelita grubego. Badania są bezpłatne i zgłosić się może profilaktycznie każda osoba w wieku 50 – 65 lat, zarówno podejrzewająca u siebie obecność polipów jak i bez objawów choroby jelita grubego.

1. JAK ZAPISAĆ SIĘ NA BADANIA KOLONOSKOPOWE?
2. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ?
3. JAK PRZEBIEGA BADANIE KOLONOSKOPOWE?

Badanie kolonoskopowe polega na wprowadzeniu do dolnego odcinka przewodu pokarmowego (przez odbyt) giętkiego wziernika umożliwiającego dokładne obejrzenie wnętrza całego jelita grubego. Celem badania jest wykrycie ewentualnych zmian, takich jak, owrzodzenia, uchyłki, oraz polipy, których usunięcie w przyszłości zapobiega rozwojowi raka jelita grubego. W trakcie badania jest możliwe usuwanie polipów do 1 cm średnicy przy pomocy sprzężonych z kolonoskopem mikroskopijnych narzędzi operacyjnych. Tego typu niezłośliwe polipy dość często występują u osób w wieku powyżej 50 roku życia, a ich usunięcie w trakcie badania jest zwykle mało obciążającym zabiegiem ambulatoryjnym.
JAK ZAPISAĆ SIĘ NA BADANIA KOLONOSKOPOWE?
Nie potrzeba skierowania od lekarza 1 kontaktu!
Na moją prośbę o skierowanie na badanie kolonoskopowe lekarz pierwszego kontaktu przypomniał mi, że do onkologia pacjent zgłasza się samodzielnie, bez skierowania, a przepustką na badania kolonoskopowe jest moje skończone 50 lat. Później dowiedziałem się, że potrzebne jest jednak wypełnienie przeze mnie specjalnej ankiety – która staje się przepustką na badania kolonoskopowe.

Na Mazowszu do Centrum Onkologii
W książce telefonicznej znalazłem telefon do wiodącego na Mazowszu ośrodka, jakim jest Centrum Onkologii w Warszawie. Na pytanie o badania kolonoskopowe - telefonistka z centrali połączyła mnie z Kliniką Gasteroenterologii. Spodziewałem się zajętego numeru, odmowy; bo kolejka, nie ten dzień, lekarz nieuchwytny, itp. Tymczasem miły kobiecy głos poinformował że, nie można zapisać się na badanie przez telefon - konieczne jest wcześniejsze osobiste zjawienie się w godz. 9 oo-14 oo w Centrum Onkologii i wypełnienie ANKIETY opisującej stan zdrowia. Terminy są jednak krótkie i już po kilku dniach będę zbadany. Następnego dnia zjawiłem się w Centrum Onkologii w Warszawie, przy ulicy Roentgena 5 (Warszawa - Ursynów) i po wjechaniu na 9 piętro do Kliniki Gasteroenterologii wypełniłem ANKIETĘ kwalifikująca do badań.

Wypełniam ankietę kwalifikujacą do badań.
Wyraziłem w niej zgodę na wykonanie kolonoskopii w ramach profilaktycznego Programu Badań jelita gubego. Przed badaniami musiałem jednak odpowiedzieć TAK lub NIE na pytania ANKIETY. Te pytania dotyczyły:- obecności krwi w stolcu (jeśli masz hemoroidy – zawsze zaznacz NIE)- istotnej zmiany rytmu wypróżnień, bez wyraźnego powodu, zaistnienia bez powodu biegunek lub zaparć?- chudnięcia lub anemii, których przyczyna jest nie znana?Zgodnie z prawdą zaznaczyłem trzy razy NIE, gdyż nie zdarzyły mi się te przypadłości. Odpowiedź TAK - WSKAZYWAŁABY NA WYSOKIE RYZYKO OBECNOŚCI POLIPÓW LUB CHOROBY NOWOTWOROWEJ. Następne pytanie ANKIETY dotyczyło chorych na raka w mojej rodzinie. Chodzi w nim o pokrewieństwo I stopnia - głównie o chorych na raka rodziców. (Pokrewieństwo z tak bliską osobą chorą na raka zwiększa ryzyko tej choroby).

Czy badanie jest bolesne i obciążające?
Zapytałem też dyżurnego lekarza, czy badanie jest długie i obciążające i czy wymaga znieczulenia. - Znieczulenie jest niepotrzebne, gdyż badanie nie boli, trwa około 30 minut - otrzymałem odpowiedź. U mnie akurat się sprawdziła zapowiedź lekarza . Dzisiaj już wiem po rozmowach z innymi osobami które przeszły zabieg kolonoskopii, że często badanie jest jednak bolesne, gdyż zdarza się stan zapalny w jelicie u wielu pacjentów lub jelito jest naturalnie wysoce drażliwe. Dlatego badanie często boli i znieczulenie może być wielu osobom potrzebne.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ?
Po pierwsze dobrze jest zaplanować 1-2 dniowy urlop na przygotowanie się do badania.
Otrzymana przy zapisie ulotka informuje bowiem, że konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita przed badaniami, przy pomocy otrzymanego w szpitalu środka przeczyszczającego. Następnie obowiązuje jednodniowa poprzedzająca badanie głodówka połączona z piciem dużych ilości wody.
W praktyce, najkorzystniej jest od 2 dnia przed badaniem stosować dietę płynną (tylko zupy i soki), a w dzień przed badaniem o godz. 15 oo zastosować wręczony nam środek przeczyszczający.

I UWAGA! -OD MOMENTU WYPICIA PŁYNU PRZECZYSZCZAJĄCEGO – DO CHWILI BADANIA W DNIU NASTĘPNYM NIE NALEŻY NIC JEŚĆ!
Wskazana jest od razu obfita dieta płynna. Należy wypić pierwszego dnia 3-5 litrów wody! - w dawkach szklanka, co pół godziny. Najlepiej jest pić niegazowaną wodę mineralną. Dopuszczalne są bardzo słabe, łagodnie działające napary z ziół: herbatka rumiankowa, zielona herbata, itp. ( Ale uwaga niedozwolona jest mocna herbata, czy esencjonalne zioła.) Od momentu przyjęcie środka przeczyszczającego przeciwskazane jest mleko,zupy,napoje gazowane, kawa oraz soki owocowe!
Następnego dnia - jeśli badanie jest w godzinach popołudniowych - kontynuujemy powyższą dietę ograniczoną tylko do całkowicie klarownych płynów.


Oczyszczenie jelita przed badaniem
Normalną reakcją po zażyciu środka przeczyszczającego są liczne wypróżnienia, pod sam koniec samą treścią płynną. Pełne działanie przeczyszczające POWINNO NASTĄPIĆ po 5-8 godzinach.
W moim przypadku nastąpiło dopiero po 8 godzinach, jednak w przypadkach, o których dowiedziałem się od innych badanych – liczne wypróżnienia zaczynały się znacznie wcześniej.
Dzięki środkowi przeczyszczającemu i ograniczeniu diety do dużej ilości wody (i wysoce klarownych płynów) jelito zostanie dokładnie oczyszczone, co umożliwi dobrą widoczność urządzeniu optycznemu kolonoskopu.
JAK PRZEBIEGA BADANIE KOLONOSKOPOWE?
Na początek lewatywa
W chwili zgłoszenia się na badanie – pacjent otrzymuje lewatywę ze specjalnego płynu dokładnie oczyszczającego jelito grube. Po wypróżnieniu treści lewatywy (co trwa kilkanaście minut) lekarz przystępuje do badania właściwego.

Badanie właściwe
Ułożony na leżance na lewym boku nie odczuwam dyskomfortu w czasie wkładania długiego giętkiego wziernika kolonoskopu do dolnego odcinka mojego przewodu pokarmowego. Lekarz ręcznie sterujący ruchem kolonoskopu ostrzega mnie, że jelito może na moment zaboleć, gdy przewód z wziernikiem optycznym pokonuje „ostry zakręt” w tzw. części esicznej. W tym momencie odczuwam chwilowe „pieczenie” w jelitach - natychmiast jednak zapominam o bólu, gdyż przed oczyma widzę kolorowy obraz bezpośredniej transmisji z wnętrza mego jelita.

Na ekranie dużego monitora ustawionego przede mną, ( obserwuję obraz jednocześnie z badającym mnie lekarzem) przesuwa się powoli wnętrze bladoróżowego, karbowanego, przewodu jelita. Oko wizjera wędruje powoli przez tzw. zstępującą część okrężnicy. Przed moimi oczyma przesuwają się kolejne odcinki jelita. Polipów na razie nie ma.
powiększ
Nieco bolesne „zakręty”
W tzw. zagięciu śledzionowym kolejny ostry zakręt. Znów delikatny chwilowy ból. Ścianki jelita – po podrażnieniu przez kolonoskop – kurczą się i ściśle przylegają siebie. Obraz w monitorze nagle niknie! - To odruch mimowolny, trzeba chwilkę poczekać, aż jelito „przyzwyczai się” do aparatury i rozkurczy ponownie do pełnej szerokości. Gdy to się staje – obraz powraca i „oko” kolonoskopu wędruje do tzw. części poprzecznej okrężnicy.
Przebyliśmy blisko ¾ długości jelita i polipów na szczęście ciągle nie ma.

Nie pić soków owocowych przed badaniem!
Penetracje optyczną zaczyna w pewnym momencie utrudniać nieznanego pochodzenia „czarna maź” - przylegająca do ścianek jelita. To osad kału pozostały prawdopodobnie z nieklarowanego soku owocowego – znajdujący się tutaj wskutek błędu dietetycznego. (Wydawało mi się, że w tym soku „nic nie ma”.)
Tłumaczę się, że otrzymana instrukcja przygotowania się do badań pozwalała pić klarowne soki, zabraniała zaś tylko tych, które mają widoczne drobiny, np. pomidorowego. (Moim zdaniem instrukcja nie powinna dopuszczać żadnych soków owocowych, a tylko wodę mineralną lub zwykłą. ( Jak też bardzo rozwodnioną zieloną herbatę, czy rumiankową.)

Kolonoskop ma funkcję „odsysania” nadmiaru płynów.
Razem z nimi odsysa osad z soku owocowego. Pomimo tej funkcji ściany jelita nie są widoczne tak dobrze, jak wcześniej. Momentami pojawiają się mroczki utrudniające dostrzeganie ścianek. Udaje się jednak kontynuować badanie. Najwięcej polipów spotyka się w pierwszych i środkowych częściach okrężnicy – informuje lekarz. U mnie w tej lokalizacji były tylko maleńkie 2 polipy.

Miejsce gdzie usuwanie polipa jest utrudnione – kątnica o cienkich ściankach
Docieramy wreszcie do końca jelita – do kątnicy. Tutaj na ekranie nagle zauważam okrągłą wypukłość dużego polipa. Ma średnicę 1 cm, Teraz powoli cofamy się na powrót. W drodze powrotnej zauważamy jeszcze 1 małego polipa – o średnicy 2 mm.


- „Duży” polip jest w nietypowej lokalizacji- komentuje lekarz.
Kątnica jest trudno dostepna i ma cienkie ścianki. Do usunięcia dużego polipa trzeba się specjalnie przygotować, oczyścić jelito z mętnego soku. Czeka mnie druga wizyta – już na mikrooperację.

- Przystępujemy do usunięcia małych polipów! – zaskakuje mnie błyskawiczną decyzją.
Kolonoskop umożliwia nie tylko dokładny ogląd grubego i znalezienie polipów w jelicie grubym, ale i endoskopowe ich usunięcie. W przewodzie kolonoskopu kryją się bowiem maleńkie narzędzia operacyjne umożliwiające usunięcie polipa. Lekarz diagnosta może w momencie znalezienia polipa błyskawicznie wejść w rolę chirurga i przystąpić do operacji. Przebieg tej operacji może obserwować na ekranie monitora również pacjent. Na ekranie monitora widzę, jak główica operacyjna kolonoskopu zbliża się i wycina maleńkiego polipa, ze ścianki jelita. Ku memu zdziwieniu nie czuję bólu. Na ekranie pojawia się tylko w miejscu cięcia mała chmurka krwi, która na moment zasłania widoczność.

Wyjęcie kolonoskopu jest prawie niezauważalne.
To już koniec operacji – oświadcza lekarz. - Do usunięcia dużego polipa musimy mieć lepszą widoczność. Zabieg wymaga dużej precyzji, gdyż polip usytuowany jest on w nietypowym miejscu, w którym ścianka jelita jest stosunkowo cienka. Dobrze jest też zbadać wcześniej krzepliwość krwi, co ma znaczenie przy usuwaniu dużego polipa.

Zapis na uzupełnienie operacji kolonoskopowej
Następnego dnia zapisuję się telefonicznie na konsultację medyczną w sprawie kolonoskopowego wycięcia ostatniego polipa. Teraz mój niepokój przed operacją jest minimalny, gdyż wiem, że jest to mało obciążający zabieg. Wiem też, że po jego usunięciu będę miał przez około 10 lat poczucie bezpieczeństwa onkologicznego. Tyle bowiem czasu trwa wzrost dużego 1 cm polipa, jaki został znaleziony w mojej okrężnicy.
 
notował Edward Ozga Michalski
OD REDAKCJI - TO WARTO WIEDZIEĆ
W każdej większej aglomeracji jest wiodący szpital onkologiczny, gdzie można przeprowadzić powyższe badanie! Bezpłatne badania przesiewowe wykonywane są w 85 ośrodkach w całej Polsce, których lista podana jest na stronie: http:// www . coi . waw . pl - w zakładce: Program badań przesiewowych ( oraz pod numerem 022 546 30 80 i 022 546 30 10).
Na powyższej stronie internetowej znajdują się adresy wszystkich ośrodków wykonujących kolonoskopowe badania przesiewowe oraz informacje, jak zgłosić się do udziału w programie. Skierowaniem na badanie jest specjalna ankieta (do pobrania na stronie www) wypełniona przez osoby gotowe poddać się kolonoskopii. Ankietę należy dostarczyć bezpośrednio lub pocztą. Najlepiej jest wydrukować i ankietę/kwestionariusz i w ramach zgłoszenia przesłać do wybranego ośrodka, który wyznaczy termin i zaprosi na badanie.

Program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej. Kolonoskopia jest bezpłatna zarówno dla osób poddających się badaniu, jak i lekarzy na nie kierujących.
Do badań kwalifikują się:
- wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego,
- osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego. Nie są kwalifikowani pacjenci, którzy mieli wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.
WYKRYĆ RAKA JAK NAJWCZEŚNIEJ!!!
Komentuje prof. Jarosław Reguła z Kliniki Gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie:
Program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego za pomocą kolonoskopii jest prowadzony w Polsce od 2000 roku i należymy do 1/3 krajów Europy, gdzie w ogóle są prowadzone takie badania. Ich główną zaletą jest nie tylko możliwość wykrywania wczesnych postaci raka, ale także usuwania polipów, dzięki czemu w perspektywie wieloletniej spadnie liczba nowych zachorowań. Początek programowi dały dane epidemiologiczne z końca lat 90., które wskazywały, że w Polsce jest najniższy odsetek 5-letnich przeżyć w przypadku raka jelita grubego w Europie, poniżej 25 proc. Najnowsze informacje z Centrum Onkologii przynoszą dużą dozę optymizmu. Już nie jesteśmy na szarym końcu Europy, odsetek przeżyć przekroczył 35 proc.
Teraz trzeba zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą programu badań przesiewowych, bo z tym rzeczywiście nie jest dobrze.
 
opracowanie redakcyjne
linki sponsorowane, reklamy

lekarz onkolog (choroby nowotworowe)
hemoroidy

Zobacz odpowiedź
lekarza onkologa
- Najczęściej zadawane pytania usługa bezpłatna - sponsor:
Aventis Pharma
-   Zadaj pytanie
154901
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

75 alikot 159.205.24.192
2015-02-11 17:54:27

Miałam w maju 2014 kolonoskopię bez znieczulenia - da się przeżyć. Nie miałam kolki po wypuszczaniu gazów , tylko to śmiesznie wyglądało! Nie chciało mi się jeść , z pustym brzuchem czułam się wspaniale !!! Głodówka i oczyszczanie organizmu jest dla niego bardzo korzystne - warto się wysilić i to robię , i polecam!!!!!60-cio latka
74 Ania 79.186.0.1
2015-02-09 15:21:40

Jestem po kolonoskopii (dziś miałam) "na żywca". Po co ja czytałam te bzdury, że to boli! Czuje się tylko kolki od wpompowanego powietrza, a jak wypuścisz gazy, od razu kolka mija! obrócenie się z boku na plecy też uwalnia gazy. Gdyby nie one, nic bym nie czuła, bo jak lekarz z rurką wychodzi z jelita i już powietrza nie pompuje, nic, a nic nie czuć!!!!!!!!!!! Po też nic, oprócz skurczonego od niejedzenia żołądka, nie boli!!!!
73 Lena 91.197.88.24
2014-11-11 10:39:27

Witam panie Ludwiku, wiem co jest przyczyną Pana przewlekłych biegunek i wiem jak sobie z tym poradzić. Jeżeli jest Pan zainteresowany- proszę pisać na pomoczdrowie@tlen.pl chętnie Panu pomogę. Pozdrawiam serdecznie
72 Ludwik 79.184.196.200
2014-11-05 15:30:15

Od dwu lat dokuczają mi nawracające biegunki. Kolonoskopię wykonano prywatnie w przychodni przyszpitalnej w Malborku.Naczytawszy się okropieństw poprosiłem o wykonanie badania w krótkotrwałym znieczuleniu. Obudziwszy się nie wierzyłem że jestem już po badaniu. Żadnych dolegliwości. Po dwu godzinach pobytu pod obserwacją Pan doktor Krzysztof Gruszewski wręczył wynik badania z nieukrywanym zadowoleniem że stan jelita idealny. Powodów będę szukał dalej. Osobiście radziłbym na wszelki wypadek wykonywanie tego badania w lekkim ogólnym znieczuleniu - koszt około 150 - 200 zł. Przy sposobności pozdrawiam przemiły personel.
71 Renata 85.221.184.44
2014-09-25 17:30:05

Niedawno miałam zapalenie uchyłków, dostałam od chirurga skierowanie na kolonoskopię. Mam 66 lat ( w grudniu skończę 67) a czytam, że ten zabieg-rozumiem, że bezpłatny "należy się" pacjentom do 65 r. życia ??? Prywatnie kosztuje około 500-700 zł. To dla mnie nieosiągalne. ???
70 nina 83.12.193.21
2014-08-05 13:35:09

Badanie bardzo bolesne.Mimo zastrzyku i jakiegoś tam srodka przeciwbólowego nie skończono badania z powodu okropnego bólu.I tyle nikt się tym nie przejmuje.A można inaczej.Bo nie każdego to boli nie wiem od czego to zależy.
69 Reddevil 77.252.127.197
2014-07-29 08:12:13

Zapisałem się na kolonoskopię bez znieczulenia w jednym z mazowieckich szpitali (miałem skierowanie). Przygotowanie - preparat forttrans. Jak zobaczyłem wielkie pudło i perespektywę wypicia 4 litrów tego czegoś to zrobiło mi się już niedobrze. Ale poszło łatwiej niż myślałem. Płyn wg mnie jest nieco słony i jedyny problem to konieczność wypicia takiej szklanki co 15 minut przez 2 godziny. No i trzeba dobrze wyszczotkować zęby bo potrafi zostawić później niemiły zapach. Samo badanie - uprzedzony zostałem że "będzie boleć". Pierwszy bolesny moment to włożenie czegoś do tyłka. Boli chwilkę i przestaje. Być może było to rozsmarowywanie żelu znieczulającego. Samego wprowadzania przewodu nie czułem. Był to raczej trudny do opisania dyskomfort. Ból zaczął się (jak mniemam) dopiero przy zakręcie jelita. Czułem wzdęcia i ten przewód w środku. O ile na początku jakoś szło i ból był do zniesienia to po położeniu na plecy dramat. Lekarz próbował kilkanaście razy przejść przez (chyba) ostatni zakręt i niestety nie udało mu się. Samo wyjmowanie tej rury nie boli. Po badaniu też nie miałem żadnych niesympatycznych reakcji ze strony mojego brzucha. Nie musiałem nawet specjalnie iść do łazienki żeby się "odgazować". Generalnie wycierpiałem się na darmo - badanie w sumie niekompletne bo brakuje ostatniego fragmentu jelita. Następne badanie (bo czeka mnie jeszcze gastroskopia) będzie ze znieczuleniem. Tu chyba pokuszę się o komplet - za jednym zamachem gastro i brakujący fragment kolonoskopii.... O ile starczy mi na to odwagi....
68 makmag 91.246.15.3
2014-07-23 21:05:06

Po przeczytaniu i przejrzeniu wielu postów, bardzo się bałem zabiegu. Wnioski jakie wyciągnąłem, to przede wszystkim ból i wstyd, podczas zabiegu. Ale też i ciekawe wskazówki jaki trzeba podjąć aby się dobrze przygotować. Ja postąpiłem tak: Dwa dni przed planowanym zabiegiem w Dębnie (zachodniopomorskie), zacząłem ostrą dietę. Jadłem serek wiejski na śniadanie, a w obiad dwa jajka na miękko z masełkiem i sok z jabłek (taki klarowny), na kolacje połowa rogala z masłem i serek wiejski. Do tego dużo wody (nie zapisywałem ile). Następnego dnia to samo (oprócz rogala). Z tym że o godz.14-stej wypiłem środek na przeczyszczenie CitraFleet. Zacząłem pić wodę i zapisywać ilość , tak jak zalecił mi lekarz, czyli około 2 litry do następnego wypicia środka na przeczyszczenie. Pierwsze objawy poczułem dopiero po 3-ech godz. od wypicia citrafleeta. Było szybko i sprawnie, siedziałem dosłownie moment. Wypicie drugiej dawki maiłem zaleconą na 20-stą i do WC pobiegłem dopiero po 4-rech godz. W dniu zabiegu który miałem na 12-stą nic nie jadłem, tylko rano mnie przeczyściło. Wypiłem dwa łyki wody. Przyszedłem do szpitala paręnaście minut przed czasem, ale od razu złapała mnie pielęgniarka i kazała założyć takie śmieszne majty z rozporkiem z tyłu. W sali zabiegowej zastałem pana doktora Marka Bancerza, dwie pielęgniarki i tajemniczego młodszego doktora (nie przedstawił się). Kazali mi się położyć na kozetce i obrócić ładniejszą stroną do doktora :-) Jak się okazało Tajemniczy pan doktor miał asystować i Uczyć się na mnie :-) Pielęgniarka podała mi połowę środka znieczulającego (nie wiem jakiego, niby głupi jasiu), w wcześniej podpięty wenflon. Sam zabieg zaczął się tak delikatnie że nawet nie poczułem kiedy Pan Marek był już w okrężnicy zstępującej. Dalej poszło jeszcze lepiej i do końca (czyli w tą i z powrotem), czułem jedynie lekkie "rewelacje" w brzuchu. Moge śmiało napisać że cały zabieg, wykonany przez doktora Marka Bancerza z 20-sto letnim stażem (zapytałem), był BEZBOLESNY! Trwał 15-ście minut. Ale to jeszcze nie koniec..... hehe Żeby nie było tak wesoło, do akcji przystąpił Pan tajemniczy doktor :-) I tu już nie było tak wesoło. Doktor wjeżdżał i wyjeżdżał ze 4-ry razy i było czuć inną rękę. Czułem parę razy ból- to jest tak jak byś miał/a taką mocną rewolucje w żołądku/jelitach z dodatkiem kolki. Naprawdę nić strasznego! Zabieg skończył się po 35-ciu minutach bez jakichkolwiek ekscesów i problemów. W moi przypadku, po zastosowaniu wszystkich zaleceń pana doktora Marka Bancerza, mogę powiedzieć że było szybko i bezboleśnie. Następnym razem, zaproszę rodzinę na seans "Moja okrężnica- tam i z powrotem" :-)
67 makmag 91.246.15.3
2014-07-23 19:46:51

Witam. Korzystając z chwili spokoju, chciałbym przedstawić Wam swoją opinie na temat kolonoskopii. Mam 42 lata i nie dawno omal nie pożegnałem się z życiem. Czułem się bardzo osłabiony, i jak sie okazało miałem nie dokrwistosć
66 mirtol60 159.205.160.251
2014-04-15 21:58:43

Robiłem badanie /kolonoskopię/ w Ozimku.Podejście do pacjenta jak i do badania jak na XXI wiek przystało.Badanie pod znieczuleniem/70zł/ barak jakiegokolwiek dyskomfortu,bez bólu po prostu idealnie.Chciałem zrobić wcześniej badanie z NFZ,wypiłem 4 litry ohydnej wody,non stop na ubikacji,zero zainteresowania pacjentem rano o 5-tej znowu 1,5 litra płynu przeczyszczającego zgroza do 14-tej żadnego zainteresowania ze strony lekarza.Po awanturze zrezygnowałem z badania w Tarnowskich Górach i udałem się do Ozimka.Dwa światy a w tym samym kraju.Żadnych płynów w ilości 5 litrów,dwie małe fiolki na pół szklanki wody a efekt ten sam.Przyszedłem rano a około południa już byłem w domu po badaniu.POLECAM OZIMEK
65 Zofia 83.10.2.79
2014-04-11 08:22:09

Jestem także po badaniu kolonoskopowym w szpitalu wojskowym w Opolu.Jestem bardzo zadowolona z fachowej obsługi, lekarzy i pielęgniarek. Miałam badanie w znieczuleniu ogólnym, po obudzeniu pytałam kiedy będę miała badanie? Wiec warto tam isc się badać bo czas szybko tam płynie.
64 Iwona 83.23.199.203
2014-04-05 19:51:35

Miałam wykonywana kolonoskopię bez żadnego znieczulenia. Badanie miałam wykonywane przez gastrologa w Bydgoszczy doktora Świątczaka. Otrzymałam tylko jakąś tabletkę, która działa trochę uspokajająco. Polecam każdemu to badanie. Nie bolało nic zupełnie. Czułam tylko, że aparat jest w moich wnętrzach. Mogłabym mieć takie badania często. Nieprzyjemne jest tylko wypicie tego płynu przeczyszczającego .
63 Kasia 89.79.6.224
2014-04-02 10:45:10

Witam miałam robioną kolonoskopie 14 lutego przed pierwsza wizyta byłam przerazona tym bardziej ze czytałam na forach opinie ludzi którzy to przeszli gdy czekałam przed gabinetem myslałam nawet o ucieczce :) ale zrezygnowałam.Musze przyznac ze badanie do najprzyjemniejszych nie nalezy i owszem bolało jak lekarz doszedł do skretu ale ludzie to jest ból do wytrzymania kazdy ma inny stopien tolerancji na ból ale niektórzy chyba troszke wyolbrzymiaja i niepotrzebnie strasza innych mówiac jaki to ból itp.Mnie czeka jeszcze jedno badanie,bo na ostatniej wizycie lekarz zbadam mi tylko 20 cm jelita i nie powiem boje sie troche ale wiem ze dam rade w koncu ludzie przechodza duzo gorsze cierpienia.
62 anonimowa 80.215.173.89
2014-03-22 00:41:55

Witam.mialam badanie dzis w klinice w Paryżu.swietni lekarze i pielegniarki. Wszyscy super mili. Najgorsze bylo wypicie plynu i bol z siedzenia 5h na toalecie. Same badanie nic pamietam bo bylam uspiona . Nic mnie nie boli prócz glowy (chyba przez narkoze) ale nic strasznego. Choc więcej tego ne powtórzę . Mam nadzieje ze tak kiedyś będa wwyglądały badania w Polsce.
61 Katarzyna 89.77.17.130
2014-02-16 21:18:16

W pełni popieram to, moim zdaniem to powinien być standard że każdemu pacjentowi należy podać krótkotrwałą narkozę. Nie jestem ciekawa jak wygląda moje jelito dla mnie najważniejsze jest to czy jest zdrowe. W końcu jest to ingerencja we wnętrze jelita, które jest pokręcone i trudno jest mi uwierzyć że są osoby które w trakcie wykonywania tego badania nie czuły bólu. Życzę zdrowia.
60 Katarzyna 89.77.17.130
2014-02-16 20:59:52

Jestem w pierwszej grupie zagrożenia, moja mam zmarła na raka jelita grubego w 2010r. Tego samego roku zgłosiłam sie na badanie i usunięto mi 5 małych polipów badanie miałam wykonane pod krótkotrwałą narkozą oczywiście odpłatnie. Po dwóch latach zgłosiłam się ponownie na kontrolę, tym razem mimo iż prosiłam nie podano mi narkozy, tylko zastrzyk znieczulający w pośladek. Badanie było koszmarne mimo iż zdawałam sobie sprawę z tego że muszę wytrzymać to niestety silna wola nie wystarczyła. Lekarz patrzył na mnie jak na histeryczkę i niestety ale musiał przerwać badanie bo nie byłam w stanie wytrzymać bólu. W opisie lekarz zapisał, że na prośbę pacjentki badanie przerwano. To było nieludzkie. pomimo, że jestem w pierwszej grupie zagrożenia i nie wykonano mi kompleksowego badania to nie wyznaczono mi następnej wizyty. Teraz mam dylemat czy przyznać się do tego, że przed dwoma laty miałam badanie kontrolne ale nie dokładne czy po prostu zgłosić się i poprosić o wykonanie. Nie ukrywam mam na ty punkcie fobię bo cały czas widzę przed oczami moją mamę która umierała w strasznych cierpieniach i tylko dlatego, że miała 83 lata to nikt tym się nie przejmował. Ja tak nie chcę!
59 Ala 213.216.118.163
2013-11-16 22:50:10

Witaj. ja miałam niedawno też zrobioną kolonoskopię. To był horror, tak jak napisałaś. Przed gabinetem czekał na mnie 19 -letni syn. Musiał słuchać moich okropnych okrzyków bólu, nie wiedział , co ma zrobić!!! Mam wyrzuty sumienia,że ze mną jechał. Oczywiście , jakiś zastrzyk przeciwbólowy w pośladek, który nic nie zmniejszał bólu. Ja również od tej pory wszystkich będę przestrzegała, aby nie dali sobie robić tego badania bez znieczulenia ogólnego. Ja 19 lat temu miałam bardzo ciężki poród- też wynikało to z błędu lekarza. To był ból równy tamtym przeżyciom - a myślałam, że już nigdy takiego nie przeżyję. W wikipedii jasno jest napisane, że to bardzo bolesne badanie, i powinno być robione w znieczuleniu, niestety w praktyce to wygląda inaczej. Moja mama miała w mniejszym miasteczku to badanie i była potraktowana jak człowiek. Pół godziny kroplówka potem zastzryk dożylny, częściowo znieczulona, przedtem pytano ją , czy nie chce narkozy i byli zdziwieni!!! Ja dostałam skierowanie do Chojnic - większe miasteczko, większy dużo szpital - i tam nic takiego mi nie proponowano. nikt o nic nie pytał, dopiero w trakcie sama powiedziałam, że miałam cesarkę 9 lat temu. Mimo ,że widać było że nie mogę wytrzymać z bólu, nic mi nie podano , tylko aby zrobić swoje- ja nieludzko cierpiałam , a oni mieli to gdzieś - lekarz i 2 pielęgniarki. Czułam się upokorzona. Ja i syn długo będziemy przeżywać tę traumę.... Pozdr.
58 Ala 213.216.118.163
2013-11-15 18:12:44

tragedia! dzis miałam kolonoskopię w Chojnickim szpitalu. Jestem po cesarskim cieciu wiele lat temu. Nastawiłam sie do tego badania raczej pozytywnie, nie czytałam złych komentarzy, tak, żeby nie zapeszyć. Niestety mam bardzo negatywne odczucia, jeżeli chodzi o przeprowadzanie kolonoskopii Chojnicach. Dostałam tylko domięśniowy zastrzyk i od razu było badanie. Straszny ból jakbym w środku miała wyrywane jelita , nic nie zadziałało przeciwbólowo. To w mniejszym Człuchowie (14 km stąd) dają zastrzyk dożylny przeciwbólowo!!! A tu w pośladek! Zero znieczulenia! Myślałam, że nie wytrzymam, ale pielęgniarki tylko mnie uspokajały, że muszę wytrzymać.Krzyczałam z bólu, przypomniał mi się mój bardzo ciężki poród...To wstyd, zeby w takim szpitalu tak trzeba było cierpieć, bez znieczulenia , w dzisiejszy XXI wieku. Odradzam bardzo kolonoskopię w tym szpitalu!!! Jeżeli ktoś miał wcześniej cesarkę lub inne zabiegi dolnej części brzucha - to ból podczas badania jest nie do zniesienia!!!
57 wojtek 188.127.20.110
2013-06-22 09:33:06

Mnie badanie kolonoskopii bardzo bolalo, w trakcie badania podano mi znieczulenie.
56 Grażyna 87.99.109.156
2013-05-02 22:54:17

Moja mama miała kolonoskopie 15.04 .2013. Wypiła około 4 litrów wody niegazowanej z proszkiem przeczyszczajacym. Siedzenie na sedesie przez około 8 godz.z króciutkimi przerwami.Ona piła tą wodę w szpitalu, więc polecam zabrać ze sobą pampersy ,grube podpaski, klapki. które można umyć i włożyć a nie papcie np. pokryte materiałem, na zmianę nawet kilka koszul w razie zabrudzenia,chusteczki nawilżone do częstego podcierania i jakąś maść na zabezpieczenie odbytu , bo będzie odparzony po tylu wydaleniach. Podobno bardzo dobry w aptekach sudokrem- nie wiem czy dobrze napisałam ta nazwę. Badanie było przy częściowej narkozie, słyszała nawet jak miedzy sobą rozmawiali.Miała usuniete trzy polipy, nic nie bolało. To badanie pod ta częściową narkozą super. Samo przygotowanie tzn. siedzenie na sedesie kilka godzin wiadomo nie przyjemne. Ale jak sie ma to do tego ,że podczas tej kolonoskopii usuwają polipy i jeżeli wynik będzie oky to mamy je z głowy na kilka lat Pózniej kontrola i pilnowć terminów i słuchać się lekarza, żeby nie było za póżno. To badanie naprawdę warto i trzeba robić. Nic się nie bać
55 Marzena 95.40.173.178
2013-04-10 17:02:36

We wtorek mam badanie,bardzo się boję tyle się nasluchalam na temat tego badania, że jestem w stanie zrezygnowac z niego:( Masakra strach mnie ogarnia
54 Agnieszka 46.186.91.53
2012-04-16 21:18:02

HORROR! Moja mama, tez po operacjach brzusznych, miala robiona kolonoskopie bez narkozy i do dzis przypominam sobie jej krzyki dochodzace z gabinetu. To byla TRAUMA, rowniez dla mnie. NIGDY BEZ ZNIECZULENIA OGOLNEGO!! Lekarze w imie oszczednosci wrecz "pastwia" sie nad pacjentem. Teraz czeka mame kolejna kolonoskopia, ale juz z narkoza. NIGDY NIE POZWOLE NIKOMU NA TO BADANIE BEZ OGOLNEGO ZNIECZULENIA!!
53 Mariola 93.134.148.219
2012-04-11 14:22:35

Ja jestem bardzo nerwowa z powodu tego badania jutro je będę miała robione ,to takie nieprzyjemne badanie i ta niewiedoma bólu oraz wyników:(Dobrze,że przeczytałam Wasze wypowiedzi dzięki temu troszkę sie uspokoiłam no i zaczynam od 17.oo dietę.
52 aniołek 77.253.157.210
2012-02-21 12:46:24

jestem zdania, że jeśli podejdziemy do sprawy poważnie to badanie w żaden sposób nie powinno być dla nas wstydliwe i nieprzyjemne. Trzeba tylko trafić w dobre ręce. Żona zapisała mnie do centrum medycznego Certus i pierwszy raz pochwaliłem ją za dobrą decyzję! Badanie miałem robione na znieczuleniu, więc niczego nie czułem, po zabiegu też nic mnie nie bolało.
51 tadeusz 79.185.47.90
2012-02-09 00:27:30

czy badanie usg wykazuje chore jelito grube
50 Dorota 178.73.13.236
2012-01-08 22:25:32

witam, mam pytanie dot. Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie. Chciałam zapytać o refleksje z pobytu w tym miejscu i współpracy z personleme osób, które tam miały wykonywaną kolonoskopię.
49 maropolska 84.205.29.72
2012-01-04 17:28:04

Witam. Co prawda Badanie to nie należy do przyjemnych (jak większość badań)ale nic strasznego.Proszę się nie bać,iść zrobić i mieć to za sobą....uffff ....a do tego teraz jestem SPOKOJNY!!!!
48 adams 157.25.14.39
2011-12-24 14:14:07

Miałem wczoraj robioną kolonoskopię w szpitalu w Lubaczowie.Polip 1,5cm.usunięty .Najgorsze w całej operacji było wypicie płynu teściowej.Zabieg całkowicie bezbolesny [lekki ból brzucha] i tyle.Pozdro. dla Dr.Szklanego.
47 zosia 79.186.172.86
2011-12-03 14:16:50

mam wykonana klonokopie w nowogardzie cudowna obsługa szpitalna otrzyma lam znieczulenie nic nie czułam .wynik badania pozytywny.nie stwierdzono zmian pataologicznych w obrebie jelita grubego.wiec musze udac sie do lekarza rodzinnego bo odbyt nadal mnie swędzi musze szukac przyczyne-pozdrawiam
46 Ulla 84.157.121.101
2011-11-28 09:52:04

Bede miala badania z narkosa o krotkim dzialaniu, a wiec bezbolowa, z tym ze nie bede widziala swojego wnetrza.
45 Miecia 83.12.200.94
2011-11-23 17:37:51

Kobiety bedace po porodzie , Maja problemy z jelitem grubym , z innego powodu , z powodu ciecia poporodowego i jego zrostu pot aPo
44 poznan poznan 31.175.203.163
2011-10-30 09:42:37

miałem już dwukrotnie wykonywaną kolonoskopię i w obu przypadkach wykonywałem ją w jednym z Centrów Medycznych Certus. Badanie było wykonywane na znieczuleniu, dlatego było bezboleśnie. Na drugi dzień wszystko ok. Pełen komfort :) Polecam tą placówkę!
43 jagoda 188.33.189.84
2011-10-15 11:46:21

witajcie ,jestem już po badaniu,byłam prywatnie a mimo tego zrobiono mi bez znieczulenia,ogólnie jestem wytrzymala na ból ,urodziłam troje dzieci ale ten ból był nie do wytrzymania,badanie doszło do konca ale z przerwami,niewiem czy wszyscy po badaniu odczuwają taki potworny ból jak ja,badanie mialam o 20 ale calą noc po tym badaniu zwijałam sie z bólu,już myslałam że cos mi uszkodzono w srodku,ogólnie to tragedia bo dwa dni sie przygotowywałam do tego badania,oczyszczanie jelit tym ochydnym płynem,do tego zero jedzenia,potem bolesne badanie i meka po badaniu.Jak wyszłam z kliniki i sie zwijałam z bólu to niektórzy przechodni ludzie mogli pomysleć że ide pijana,potem zamówiłam taksówke i pojechałam do domu,dobrze że były zemną moje dwie córki bo sama może bym sie gdzies położyła na trawniku i bym leżala,wiem że to brzmi okrutnie ale ja tak przeszłam wszystko mi w środku rozrywało po tym badaniu,dziwie sie że byłam prywatnie za 400 złoty i nie dano mi żadnego znieczulenia ,nigdy przenigdy nie pozwole swoim dzieciom miec takie badanie bez znieczulenia gdyby w przyszłosci były potrzebne,nastepnego dnia jest już lepiej jeszcze boli ale moge chodzić to już jest lepiej,czuje sie jak bym była na ringu bokserskim i ładował by we mnie Gołota,jestem w środku obolala,każdy przechodzi inaczej,u mnie wyszły guzki krwawnicze i jakas nadżerka niewielka ,życze wszystkim którzy maja dopiero przed soba to badanie aby mieli dużo,dużo mniej bolu niż ja,
42 jagoda 109.243.20.201
2011-10-14 00:39:58

napisalam ze ide jutro na kolonskopie a to już jest po połnocy,czyli badanie już dzisiaj,ojej jak ten czas leci.wogole nie chce mi sie spac,to chyba z wrażenia.
41 jagoda 109.243.20.201
2011-10-14 00:34:18

ja ide jutro na kolonskopie.od dzisiaj od godziny 17 nic juz nie jem tylko pije wode.O piątej rano musze wstac aby łyknac pierwszą dawke płynu przeczyszczającego o nazwie fleet ,w południe po oczyszczeniu mam wypić drugą porcje i na godzine 20 zglosic sie na badanie.Robie sobie badanie prywatnie za 400 złoty a itak bede miala bez znieczulenia ,a narkozy lekarz nie daje bo nie ma anestazjologa bardzo sie boje,ale mam bardzo duże zaufanie do tego specjalisty i opinie tez ma dobrego lekarza,kiedys na fundusz zdrowia zrobił mi gastroskopie i dalo sie wytrzymac ,potem po badaniu przepisal mi leki ktore pomogly,teraz ide prywatnie bo termin oczekiwania jest dosyc długi a czas nagli,mam nadzieje ze wytrzymam jutro to badanie ,najbardziej boje sie początku zabiegu,oj biedne nasze pupy ktore to badanie przechodza,pozdrawiam szystkich ,trzymajccie za mnie kciuki.
40 marzena 83.8.129.251
2011-10-12 19:26:08

Witam!!! Czy ktoś z Was miał robioną kolonoskopie w Dębnie Lubuskim??? Ja jestem zapisana i czekam na wasze opinie.
39 Barbara 178.183.168.255
2011-10-07 16:27:25

Miałam kolonoskopię bez znieczulenia i był to horror,!! mimo tego , że mam wysoki próg bólu i nie jedno już przeszłam trudno było mi to wytrzymać. Musiałam dostać znieczulenie, ale stanowczo za późno! Badanie trwało ponad 1 godzinę i uważam, że jest to "zbrodnia" żeby w tej dobie narażać pacjnta na niczym nieuzasadniony ból.Być może u osób , które nie miały wcześniej żadnych operacji jest to niebolesne u mnie po dwóch operacjach brzusznych było to bardzo bolesne. Mam żal, że wcześniej nie informuje się pacjentów, że po wcześniejszych operacjach przy zrostach badanie jest bardzo bolesne. W związku z tym w takich sytuacjach nie powinno wykonywać się tego badania bez znieczulenia.
38 Krzysztof 83.17.225.30
2011-09-27 13:18:01

Wszystkich,którzy sie boją,chcę uspokoic: to nic nie boli,nawet bez zadnego znieczulenia.Miałem badanie 17.09.2011,w szpitalu w Oswięcimiu,w ramach akcji profilaktycznej.Naczytałem się wcześniej komentarzy spanikowanych pacjentów,i spodziewałem się jakiejs masakry w gabinecie.Było trochę nieprzyjemnie,ale prawie bezboleśnie!Dziękuję dr Mariuszowi Ciopale i piel.Barbarze Jarosz za profesjonalne podejście do pacjenta! Uważam,że lepiej się badać (nawet nieprzyjemnie),niz leczyć!
37 Bożena 83.31.245.19
2011-09-25 08:36:07

Od wielu miesięcy wprowadzono dawkę 88 i całe szczęście gdy 75 to za mało a 100 za dużo. Chwała Bogu! Serducho tak nie wali.
36 saso 178.73.63.144
2011-09-25 07:35:33

Artykuł napisany świetnie, ponieważ ma na celu uspokojenie pacjenta. Wiadomo, że każdy z nas boi się najgorszego. Ja sam mam kolonoskopię za kilkanaście dni i nie ukrywam, że strach nie daje mi spokoju.
35 saso 178.73.63.144
2011-09-25 07:29:20

Mam nadzieję ,że wszystko skończyło się dobrze, czego ci z serca życzę
34 Anais 83.7.206.47
2011-09-12 14:52:34

Ja tez czekam na to badanie i strasznie sie boje ale jest mozliwosc znieczulenia miejscowego lub uspienia(pod narkoza)wiec mysle ze nie powinienes czuc zadnego bolu napewno nie pod narkoza wiec moze lepiej zaplacic za znieczulenie niz w ogole nie isc na badanie lub sie stresowac.
33 Anais 83.7.206.47
2011-09-12 14:49:40

Ja mam 29lat i wlasnie dzis jade do szptala na badanie kolonoskopowe,strasznie sie boje wyniku bo nie wiadomo co mi jest poniewaz mam duzo zlych objawow od zaparc po chudniecie biegunki i szum w jelitach.Lekarz polecil mi klinike H-T w Tychach,mam tylko nadzieje ze nie bede musiala dlugo czekac na badanie bo chyba zwariuje z nerwow.
32 Zofia 87.205.53.168
2011-09-12 13:37:11

Mam pytanie: Czy badanie USG (miałam robione w 2010) wkazałoby jakieś zmiany w jelitach?
31 Jerzy 83.6.246.123
2011-08-31 19:40:23

Przed chwilą miałem kolonoskopię w Wieliszewie. Poprosiłem o znieczulenie. 200 zł. Nic, ale to nic nie bolało. Wycięto mi dwa polipy - 07 i 1,0 cm. Znieczulenie puściło bardzo szybko - i mogłem własnoręcznie wrócić do domu autem. Ale czy pojechałem nim już po 10 min po wyjściu zgabinetu czy nie - to nie powiem, bo nie wolno prowadzić auta. Byłem sam, bez osoby towarzyszącej. Do domu 15 km. Było przyjaźnie i bardzo czysto i komfortowo. Otrzymałem "rozmowę" wyczerpującą zaraz po zabiegu. Lekarz na każde pytanie odpowiedział. Mam 60 lat. Nie powinno się żałować tych 200 zł - bo komfort psychiczny i fizyczny tego wart.
30 Kinga 91.94.87.147
2011-08-31 14:10:24

Ja polecam prywatnie, dać się uśpić i nic nie wiadomo co się dzieje, całe badanie trwa ok 40 min , ja miałam dzisiaj i jestem zadowolona mimo iż musiałam zapłacić 400zł ale warto było niewytrzymałabym na żywca brrrrr
29 Kinga 91.94.87.147
2011-08-31 14:06:57

Kochana ja też strasznie bałam się tego badania dlatego też zrobiłam prywatnie, uśpili mnie i w ogóle nic nie czułam, całość trwało 40 min. Bardzo polecam to rozwiązanie.
28 beata 77.65.154.131
2011-07-30 23:05:36

jestem mloda osoba od kilkunastu miesiecy wiem ze mam ta chorobe mam krwawienia z odbytu i wiem ze jestem w grupie zagrozenia ale ciezko mi sie zdecydowac na operacje ile mam czasu by to zrobic
27 elzbieta 83.4.217.67
2011-07-30 19:22:51

Witam , powinien Pan odpowiednio się oszczyścić powodem tego były nie oszyszczone jelita lekarz nie mógł się przedostać stąd ten ból.
26 elzbieta 83.4.217.67
2011-07-30 19:19:36

Witam, nie taki diabeł straszny jak go malują. Miałam robioną w WAMie w łodzi nie miałam znieczulena badanie jest trochę bolesne ale naprawdę da się wytrzymać , ja starałam się głęboko oddychać i to pomagało , zresztą pielęgniarki odpowiednio mną się zajęły.Okazało się że był polip i usunęli mi go tego nie czułam. 2 godz nie wolno po tym jeśc najgorsze było przygotowywanie a tym piciem. po
25 ela 83.1.13.2
2011-07-29 08:20:29

Robiłam kolonoskopie 4 dni temu pod narkoza ,powodem było nie tolerancja cukrow w pokarmach i laktozy .wszystko co jadłam ,a zawierało cukier i laktoze nawet w małych ilosciach powodowało wzdecia i biegunki (owocow tez nie mogłam jesc) .szumy jelit po zjedzeniu czego kolwiek z cukrem lub mlekiembyly jakby koncert sie tam odbywał,a za 2 godz bigunki z gazami .Przed badaniem kolonoskopii zrobiłam oczyszczenie jelit zgodnie z zaleceniem ,dzis juz moge jesc wszystko i nie mam biegunek i szumu w jelitach mysle ze to oczyszczenie jelit dało ten efekt pozytywny ,namieniam ze choruje na niedoczynnosc tarczycy . Byc moze ktos cos takiego ma lub miał prosze napisanie opini . pozdrawiam Ela.
24 eugeniusz
2011-07-02 13:30:11

Miałem kolonoskopie, która ze względu na znaczny ból musiała być przerwana. Powiedziałem, że juz nigdy tego nie zrobię. A teraz czeka mnie druga. Normalnie już mi sciska jelita na samą o tym myśl. Co mam robić?
23 majka
2011-06-30 11:58:05

Miałam kolonkę bez znieczulenia, owszem boli, czasami mocno ale da się wytrzymać i nia ma co z tym zwlekać, polecam tylko wykonywanie w renomowanych szpitalach, bo jednak zawsze coś może się wydarzyć a poza tym wycinki powinny być badane także przez najlepszych fachowców by nic nie zostało przeoczone
22 Ryszard
2011-05-26 13:39:55

Potwierdzam dzisiaj słowa Marka ze Słupska. W poniedziałek miałem to badanie. Trwało tylko 5 minut. Nic a nic nie bolało. Wyszedłem z uśmiechem od ucha do ucha. Dziękuję Pani Doktor B.K. ze szpitala z Chojnic.
21 Katarzyna
2011-05-24 12:37:11

Witajcie kochani.Miałam dziś wykonaną kolonoskopię w szpitalu W Barlinku.Bolało, mimo że lekarz wykonujący badanie bardzo się starał robić to delikatnie i pielęgniarka była też bardzo miła i podała znieczulający lek i "głupiego jasia".Bolało bo ponoć mam takie jelita:( No ale cieszę się, że jest już po wszystkim.Uważam, że i tak badanie nie było tak straszne jak przygotowania do niego. Wypicie 4l fortransu graniczyło z cudem, dałam radę wypić 2,5l, choć i tak nie wiem jak to zrobiłam przy takich odruchach wymiotnych:( Powodzenia życzę wszystkim będącym przed badaniem.Buziaczki
20 Marek-Słupsk
2011-05-05 10:35:12

Wróciłem,kilka minut temu z kolonoskopii.Ja,wielki cykor-twierdzę jednoznacznie -TO NIC NIE BOLI !!!.bardzo dobre prowadzenie przez dr Wesołowskiego i Pana pielęgniarza.Badanie miałem w Salusie w Słupsku.Jeśli ktokolwiek ma skierowanie na to badanie,niech się naprawdę nie boi - jest ok !!!!! Dziękuję ,za sprawne i bezbolesne badanie.
19 Adrian
2011-03-08 17:29:21

A ja miałem wykonaną kolonoskopię w szpitalu Bielańskim w Warszawie.Nic nie bolało (zastosowano znieczulenie)wszystko widziałem na ekranie. Bardzo miła i fachowe obsługa-opis badania od ręki !Czysto i przyjemnie .POLECAM
18 Hanka z Nowego Targu
2011-03-08 16:37:22

Witam! Dzisiaj miałam robioną kolonoskopię bez znieczulenia ogólnego/ jak dotychczas/. Lekarz z b.dużym doświadczeniem, Podczas zabiegu cały czas pilnował wraz z pielęgniarką mojego samopoczucia, rozmawiając i informując mnie o przebiegu badania. Minimalne dolegliwości przy mijaniu zakrętów. W skali do 10 - bolesność 1! Polecam pracownię endoskopii w Zakopanem, prowadzoną przez dr Henryka Chodurskiego. I jeszcze rzecz b.ważna, zachowana intymność. Odrębne pomieszczenie do przebrania, nie tylko majtek, ale także założenie fartuszka ochronnego zakrywającą całość. Nie bójcie się kolonoskopii u doświadczonych i przyjaznych pacjentom lekarzy. Takim z pewnością jest dr Chodurski.
17 lunia 50
2011-01-15 14:11:31

Moja mama na wiosnę/kwiecień/ bardzo zeszczuplała i miała anemię otrzymała skierowanie do szpitala na badania ,między innymi na kolonoskopię ,która wykazała polipa w jelicie wielkości 2 cm pobrano wycinki do badania histopatologicznego które nie wykazały że jest rak ale zalecano obserwację.Chodziliśmy do lekarza anemię udało się opanować mama czuła się dobrze nic ją nie bolało,następnym badaniem miało być TK brzucha od którego odstąpiona i powiedziano nam że jest to za duże obciążenie promieni w tym wieku /85 lat/ następnie skierowano nas do gastrologa do którego dostanie się z funduszu było niemożliwe bo kontrakty były wyczerpane , poszukaliśmy gastrologa prywatnie ale na wizytę trzeba było czekać 2 miesiące po wizycie u gastrologa trzeba było znowu odczekać kolejkę do szpitala to znowu 2 miesiące i wreszcie nadszedł dzień usunięcia polika poprzez kolonoskopię /robił to wysokiej klasy specjalista z tej dziedziny,/ zabieg bardzo poważny w takim wieku ,ale także i ze względu na rozmiary bo polip był już wielkości 6 cm usunięto go wysłano wycinki do bad. histopatologicznego.Stan mamy był bardzo ciężki , brzuch wzdęty. bardzo wrażliwy na dotyk nie można było się poruszać bo każdy ruch sprawiał ból ,doszło do podrażnienia otrzewnej, wykonano na cito tk brzucha w celu stwierdzenia co się tam dzieje po tk doszło do oczyszczenia jelit z kontrastu i ból trochę się zmniejszył ale był dalej wrażliwy cały cza obserwowano co się dzieje, podawano kroplówki z lekami , antybiotykami,odżywcze bo mama od środy nic nie je bo jej nie wolno.cały czas jest pod stałą kontrolą lekarzy którym jestem bardzo wdzięczna za duże zainteresowanie. Dzisiaj sobota/nastąpił przełom mama czuje się lepiej ale cały czas lekarze trzymają rękę na pulsie bo może dojść do perforacji i wtedy na cito operacja co jest niewskazane w tym wieku . Jestem po kilka godzin dziennie w szpitalu ciągle o coś pytam lekarzy i zawsze dostaję wyczerpujące odpowiedzi. dzisiaj jest sobota znowu byłam w szpitalu jest ciągła obserwacja . na godz.18 zaplanowano zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej, ciekawe co wykaże. Opisuję ten fakt ku przestrodze żeby nie lekceważyć polipów i w miarę w szybkim czasie je usunąć ponieważ w przypadku mamy z winy niedoskonałego systemu opieki zdrowotnej polipa udało się usunąć od czasu wykrycia dopiero po 9 miesiącach a on w tym czasie urósł o 4 cm gdyby był usunięty gdy miał 2 cm nie było by takiego zagrożenia . Siedzę jak na bombie bo nie wiem co się może jeszcze stać pozdrawiam
16 aNIA
2010-10-14 17:38:25

mOJA MAMA MIAŁA WYKONYWANE KILKA LAT TEMU TO BADANIE. bADANIE BYŁO W NARKOZIE.z TEGO CO MOWIŁA TO PO BADANIU TEZ BOLAŁO.
15 Artur
2010-10-07 12:45:58

Wszędzie piszą że mogą usunąć polipa o rozmiarach max 1cm. To jak to u ciebie było? I jak jest z tym bólem podczas badania?
14 mirka
2010-10-06 22:55:25

miałam polipy na jelicie grubym poza tym że dużo krwawiłam z odbytnicy nic innego mi nie dolegało.trwało to aż 6 miesięcy ponieważ mam hemoroidy więc lekarz przypuszczał że to od tego,po tak długim krwawieniu uprosiłam lekarza o skierowanie na kolonoskopię i okazało się że mam trzy polipy największy 6cm.na szczęście nie były nowotworowe,zostały przy badaniu usunięte.
13 Artur
2010-10-04 11:53:57

NIC nie napisaliście o objawach przy POLIPACH ????
12 mini
2010-09-16 22:45:14

tak
11 laura
2010-09-14 10:08:21

Jednych boli, innych prawie nie. Nie ma co straszyć, bo na to nie ma reguły. Ale przeważnie nawet jeśli boli to ból jest do wytrzymania a pielęgniarka odpowiednio uciska brzuszek lub też można samemu to podczas badania robić
10 kaka
2010-09-14 09:58:55

Może Fortrans? Jeśli tak to powodzenia, nie przejmuj się jeśli nie dasz rady całości wypić, 3 litry to już i tak sukces. Przeddzień badania to najepiej do 12 godz przecedzony bulionik a potem to już tylko lekka herbata i od 15 godz ten lek.
9 powaw
2010-09-14 09:53:09

Ja już jestem po, wiele osób mówiło że to nic nie boli, mnie bolało ale da się wytrzymać, nie miałem żadnego znieczulenia. Jak bardzo boli to pielęgniarka odpowiednio naciska brzuch i badanie trwa dalej. Powodzenia!
8 kaja
2010-09-13 19:02:46

ja mam też skierowanie na oddział, mam ustalić telefonicznie datę zabiegu, trochę się boje, bo jedni pisza że kolonoskopia boli, drudzy że nie. Ale co mi pozostało, wóz albo przewóz.
7 kaja
2010-09-13 19:02:08

dostałam jakiś lek który przeczyści, mam to brac dzień przed badaniem, może ktoś mi powie co można jeść, w przed dzień tych badań?
6 kaja
2010-09-13 19:00:06

ja mam też skierowanie na oddział, mam ustalić telefonicznie datę zabiegu, trochę się boje, bo jedni pisza że kolonoskopia boli, drudzy że nie. Ale co mi pozostało, wóz albo przewóz.
5 maria
2010-09-12 18:21:34

Hi Nie czekaj! Jedz tam gdzie ci to szybciej zoperuja. To rosnie szybko i moze dac przerzuty juz jutro. Poszukaj dobrego chirurga w Polsce. potrzebna bedzie chemoterapia i moze naswietlania. Jestem farmaceuta, studiowalam w Niemczech, pracuje tu i znam angielskich lekarzy . Polscy lekarze o ile licza sie z etyka lekarska wydaja sie byc o wiele lepiej wyksztalceni i inteligentniejsi. Angicy maja kazdego gdzies tak czy siak, nawet siebie. Powodzenia. Maria
4 edys
2010-09-11 16:21:30

mam raka jajnika i mieszkam w uk czekam juz 2 miesiace na operacje i nic niewiem co robic wracac do polski czy nie? wiem ze to jest bez przezotow i maly ale boje sie strasznie krwawie po 19 dni a potem uplawy do tego boli brzuch strasznie amoja waga to 50 kg i nie moge przytyc. ratunku!!!!
3 RoMan
2010-09-11 14:58:42

Mogę tylko potwierdzić - badanie jest piekielne bolesne. U mnie nie udało się przejść ostatniego zakrętu i badanie będzie musiało być powtórzone tym razem w znieczuleniu. Dzisiaj mija trzeci dzień od badania a nadal czuję dyskomfort po lewej stronie, tam gdzie rura kolonoskopu bardzo silnie napierała na ścianę jelita przy próbach przejścia przez ostatni zakręt. Co do lewatywy - nie jest konieczna. Po dwóch buteleczkach Fleet i dwóch butelkach mineralnej jelito jest dokładnie wyczyszczone.
2 Zofia
2010-09-10 16:18:18

Powyżej jest tak ładnie opisane, ja jednak mam swoje doświadczenie i wiem że jest to badanie bardzo bolesne wobec czego winno być podane znieczulenie, które powinien refundować NFZ.
1 andrzej
2010-08-10 11:06:51

mam wykryty polip na jelicie grubym wiel 1cm czy musze miec skierowanie do szpitala onkolicznego aby go usunac


Na Forum
Raczej z kawy nigdy nie zrezygnuje. Wystarczy spożywać ją w odpowiednich ilościach i raczej nic nikomu wtedy nie będzie ...marchewkowa284     42333

Myślę, że nie ma czym się martwić, ale lepiej udaj się do lekarza, bo może być to początek jakichś z ...marchewkowa284     2696

Lepiej udaj się do lekarza jak najszybciej, bo to mógł być nawet stan przedzawałowy. ...marchewkowa284     3325

Mam 28 lat, żadko pije alkohol a ręce trzęsą mi się że mam problemy z napięciem się kawy, zazwyczaj gdy jest m ...Karola     1144

Dzień Dobry, piszę, bo mam dość poważny problem i nie wiem tak właściwie kogo się doradzić. Parę ...rekotka     1109

Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Badanie kolonoskopowe jelita grubego
-Kolonoskopia
-Leczenie raka jelita grubego
-Po operacji raka jelita grubego
-Rak jelita grubego
-Wykrywanie raka jelita grubego
Ciekawe linki
www.rakpiersi.pl zbysw.w.interia.pl/Web_1/
Zrb to dla siebie
AVENTISRaz w miesicu
Zrb to dla siebie
Nie bj si i zbadaj piersi:
Zbadaj si po kpieli
1. Po si ...dalej
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->