Pierwsza Polska - Przychodnia Internetowa - Forum
Ciśnienie tętna - Wersja do druku

+- Pierwsza Polska - Przychodnia Internetowa - Forum (http://przychodnia.pl/mybb)
+-- Dział: Leczenie nadciśnienia (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Leczenie nadciśnienia (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Wątek: Ciśnienie tętna (/showthread.php?tid=11)

Ciśnienie tętna - Natalia - 29-01-2015 22:17:15

Mój lekarz POZ, gdy mu wspomniałem, że mam zbyt wysokie ciśnienie tętna i trzeba by się zająć sprawą głębiej zapytał: "a co to takiego? Nie ma ciśnienia tętna" - bywają i tacy!). Wysokie ciśnienie tętna, przy równoczesnym podwyższeniu ciśnienia skurczowego - nawet w niewielkim wymiarze daje już poczucie dyskomfortu. Na krótko można to skompensować np. captoprilem jeśli pozwala na to tzw. "zapas tętna". Jeśli jego nie ma i HR>90, ale z rytmem zatokowym miarowym to lepiej nic nie robić. W przeciwnym wypadku trzeba szybkiej pomocy medycznej. Jak w ciągu dłuższego czasu znormalizować ciśnienie tętna - nie wiem. Leki z grupy ACE i antagoniści kanału wapniowego to leki z wyboru w tym przypadku, ale czasami (w starszym wieku z reguły) to nie wystarcza. Ja włączam jeszcze diuretyki, aby jak najbardziej obniżyć ciśnienie ale uwaga! - średnie ciśnienie (tzw. MAP = ciśnienie rozkurczowe + 1/3 ciśnienia tętna) nie może spaść poniżej 65 bo grozi to niedokrwieniem związanym ze zbyt słabą perfuzją narządową. Na koniec podam zasadę generalną: bądź w przyjaźni ze swoim kardiologiem, jeśli mu nie ufasz to go zmień a dwa najlepsze leki jakie można sobie zafundować to dieta + suplementy w umiarkowanych dawkach i ruch stosowny do wieku i możliwości fizycznych (dobrze jest mieć psa - zapewnia minimum spacerów). Przed zawałem trzeba uciekać na własnych nogach!

RE: Ciśnienie tętna - jareknawejko - 09-10-2015 17:37:30

Niestety u mnie od niedawna wykryte nadcisnienie...

RE: Ciśnienie tętna - danieloret - 20-11-2015 10:41:15

czasem cięzko dogadać się z lekarzem...

RE: Ciśnienie tętna - Szczepu - 12-12-2016 17:36:12

"przed zawałem trzeba uciekać na własnych nogach" Big Grin ja leczę dietą i są efekty Smile

RE: Ciśnienie tętna - karol435 - 10-02-2017 08:14:34

ale jak jest zawał to nie zbada kiedy

RE: Ciśnienie tętna - falinoz - 17-02-2017 13:14:20

Nadciśnienie ma bardzo dużo ludzi. Oprócz brania odpowiednich leków, które zaleci lekarz to warto także dobrze się odżywiać. Dieta powinna być bogata w brokuły, buraki, pomidory, czosnek, kalafiory. Nadciśnienie może prowadzić do zawału serca, więc nie należy tego bagatelizować.

RE: Ciśnienie tętna - kierowcauta - 29-03-2017 13:04:44

Mój tata, całe życie nie palił i nie pił. Przy ostatnim skoku ciśnienia wyryliśmy tętniaka aorty. Warto pilnować tych spraw. Dużo zdrowia wszystkim życzę.

RE: Ciśnienie tętna - kasiaoren - 11-04-2017 19:00:41

problemy z ciśnieniem ma 90 % naszego społeczeństwa, niestety ja należę do tej grupy

RE: Ciśnienie tętna - AnnaAgreeable - 17-04-2017 18:39:50

kwestia zmiany trybu życia i odpowiednia dieta