Pierwsza Polska - Przychodnia Internetowa - Forum

Pełna wersja: Ciśnienie tętna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mój lekarz POZ, gdy mu wspomniałem, że mam zbyt wysokie ciśnienie tętna i trzeba by się zająć sprawą głębiej zapytał: "a co to takiego? Nie ma ciśnienia tętna" - bywają i tacy!). Wysokie ciśnienie tętna, przy równoczesnym podwyższeniu ciśnienia skurczowego - nawet w niewielkim wymiarze daje już poczucie dyskomfortu. Na krótko można to skompensować np. captoprilem jeśli pozwala na to tzw. "zapas tętna". Jeśli jego nie ma i HR>90, ale z rytmem zatokowym miarowym to lepiej nic nie robić. W przeciwnym wypadku trzeba szybkiej pomocy medycznej. Jak w ciągu dłuższego czasu znormalizować ciśnienie tętna - nie wiem. Leki z grupy ACE i antagoniści kanału wapniowego to leki z wyboru w tym przypadku, ale czasami (w starszym wieku z reguły) to nie wystarcza. Ja włączam jeszcze diuretyki, aby jak najbardziej obniżyć ciśnienie ale uwaga! - średnie ciśnienie (tzw. MAP = ciśnienie rozkurczowe + 1/3 ciśnienia tętna) nie może spaść poniżej 65 bo grozi to niedokrwieniem związanym ze zbyt słabą perfuzją narządową. Na koniec podam zasadę generalną: bądź w przyjaźni ze swoim kardiologiem, jeśli mu nie ufasz to go zmień a dwa najlepsze leki jakie można sobie zafundować to dieta + suplementy w umiarkowanych dawkach i ruch stosowny do wieku i możliwości fizycznych (dobrze jest mieć psa - zapewnia minimum spacerów). Przed zawałem trzeba uciekać na własnych nogach!
Niestety u mnie od niedawna wykryte nadcisnienie...
czasem cięzko dogadać się z lekarzem...
"przed zawałem trzeba uciekać na własnych nogach" Big Grin ja leczę dietą i są efekty Smile
ale jak jest zawał to nie zbada kiedy
Nadciśnienie ma bardzo dużo ludzi. Oprócz brania odpowiednich leków, które zaleci lekarz to warto także dobrze się odżywiać. Dieta powinna być bogata w brokuły, buraki, pomidory, czosnek, kalafiory. Nadciśnienie może prowadzić do zawału serca, więc nie należy tego bagatelizować.
Mój tata, całe życie nie palił i nie pił. Przy ostatnim skoku ciśnienia wyryliśmy tętniaka aorty. Warto pilnować tych spraw. Dużo zdrowia wszystkim życzę.
problemy z ciśnieniem ma 90 % naszego społeczeństwa, niestety ja należę do tej grupy
kwestia zmiany trybu życia i odpowiednia dieta
Heh, ja tam problemy z ciśnieniem jak przesadze z pracą kilka dni z rzęduSmile To zdrowie aż płacze w tym momencie. No, ale co zrobić,c zasami trzeba
Przekierowanie