Jak leczyć reumatyzm? - Leczenie Reumatyzmu - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Przychodnia.pl
Czwartek 16. Sierpnia 2018r
Stefana, Rocha
linki sponsorowane, reklamy

Jak leczyć reumatyzm?
Jeśli pewnego chłodnego i dżdżystego dnia odczujemy poranną sztywność stawów - np. palców rąk, stopy, kolana lub łokcia, a przy próbie ruchu silny ból - będzie to najpewniej atak choroby reumatycznej. Choć choroba przebiega w bardzo różny sposób i dotyczy nie tylko stawów, ale i tkanek okołostawowych, a nawet mięśni - jej cechą charakterystyczną jest ból wywołany ruchem. Zwykle bólowi towarzyszą: ograniczenie ruchomości stawów, zmiany zapalne, zapalenie tkanek okołostawowych, oraz obrzęki, zniekształcenia i zaczerwienienia.
Bez zapalenia = bez bólu
Wspólną przyczyną chorób reumatycznych jest zapalenie tkanek objętych chorobą.
Z kolei przyczyną stanu zapalnego jest najczęściej uszkodzenie tkanek tworzących układ ruchu, a więc kości, stawów, więzadeł, ścięgien oraz mięśni. Może ono być wywołane urazami lub powstać wskutek przeciążeń i mikrourazów trwających przez wiele miesięcy i lat, np. wskutek wad postawy, nadwagi, zmian zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, itp. Efekt chorobotwórczy takich długo działających czynników jest, jak się okazuje, dużo silniejszy od czynników działających gwałtownie.
Ból i inne objawy wywołane są reakcją obronną organizmu na działanie czynników uszkadzających.
Czasem jednak reakcja ta jest nadmierna w stosunku do działającego bodźca, co prowadzi do wtórnego uszkodzenia tkanek i nasilenia dolegliwości.
Jedną z przyczyn takiej nadmiernej reakcji jest działanie drobnoustrojów oraz reakcje autoimmunologiczne polegające na produkcji przeciwciał niszczących własne tkanki. Przeciwciała te oraz kompleksy immunologiczne osadzają się w obrębie układu ruchu, zapoczątkowując procesy zapalne. Za bolesne i długotrwałe objawy zapalenia stawów i tkanek okołostawowych odpowiadają specyficzne substancje wytwarzane przez ustrój, nazywane mediatorami zapalenia. Należą do nich m.in. niektóre prostaglandyny, histamina, itp. Są one produkowane i uwalniane przez komórki zapalenia: granulocyty i limfocyty (białe krwinki), płytki krwi, makrofagi oraz komórki tuczne.
Wszystkie leki o działaniu przeciwzapalnym, a więc powstrzymujące rozwój choroby, działają poprzez zmniejszenie produkcji, zahamowanie uwalniania lub antagonizm w stosunku do już wydzielonych mediatorów zapalenia.
Leczenie miejscowe czy ogólne?
We wszystkich opisanych stanach konieczna jest rehabilitacja ruchowa, bez której staw ulega degeneracji. Paradoksalnie to właśnie ruch, mimo że jest bolesny, powstrzymuje chorobę reumatyczną. Jego brak wpływa niekorzystnie na odżywianie chrząstki stawowej i wytwarzanie specjalnego płynu przez błonę maziową, którego zadaniem jest zmniejszanie tarcia między elementami tworzącymi staw.
Aby móc się rehabilitować i “leczyć ruchem” konieczne jest pozbycie się paraliżującego bólu. W tym pomocna może być terapia miejscowa z zastosowaniem preparatów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. Jest ona korzystna ze względu na działanie leku ściśle w miejscu toczącego się procesu chorobowego. Czasem wystarcza jako jedyna forma leczenia, może być także prowadzona równolegle z farmakoterapią doustną. Stosuje się ją zwykle w lżejszych dolegliwościach, natomiast gdy bóle stają się bardziej nasilone lub trwają pomimo miejscowego leczenia zawsze konieczna staje się porada lekarza.
Jak leczymy najbardziej rozpowszechnione choroby reumatyczne?
Do najczęściej występujących chorób reumatycznych zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK); chorobę zwyrodnieniową stawów i chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.
Leczenie poszczególnych jednostek chorobowych nieznacznie różni się między sobą. W terapii tych chorób, których wspólnym mianownikiem jest uwolnienie wspomnianych wyżej bólotwórczych mediatorów zapalenia najczęściej jako leki pierwszego rzutu stosuje się tzw. niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Leki te są bardzo ważne w terapii chorób reumatycznych, gdyż ich działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe następuje szybko i jest dostatecznie silne, aby chory zachował niezbędną sprawność ruchową umożliwiającą rehabilitację, podczas gdy na efekt leku modyfikującego przebieg zapalenia należy oczekiwać często kilka miesięcy. Skuteczność przeciwbólową NLPZ zastosowanych w danej kuracji powinno się oceniać po upływie 5 dni, a przeciwzapalnych po upływie 3 tygodni. Nie powinno się stosować równolegle dwóch leków z grupy NLPZ, gdyż może to osłabić działanie każdego z nich i pogłębić działania niepożądane, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty.
Ważne jest, że NLPZ po zaprzestaniu leczenia utrzymują się krótko w organizmie, co jest korzystne dla zdrowia. Jednak pełna procedura leczenia ciężkich przypadków zakłada stosowanie szerszej gamy leków.
Przykładowo w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów zakłada użycie następujących grup leków:
1. Leków tzw. pierwszego rzutu, od których zaczynamy leczenie: niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ: ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, diklofenak i inne), oraz glikokortykosterydów. Leki te łagodzą objawy choroby, ale nie wpływają na jej przebieg i nie prowadzą do wyleczenia.
2. Leków drugiego rzutu - tzw. modyfikujących przebieg choroby. Należą tu sole złota, penicylamina, sulfasalazyna i leflunomid (lek najnowszej generacji, jeszcze niedostępny w Polsce). Leki te, stosowane w cięższych przypadkach, są w stanie zatrzymać postęp choroby na pewien czas, a u niektórych pacjentów nawet na zawsze (uszkodzenia stawów pozostają, ale choroba już nie postępuje).
3. Leków trzeciego rzutu - cytostatyków; leki te działają silniej niż poprzednie, ale za cenę dużo poważniejszych efektów ubocznych.
W zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa stosujemy podobny zestaw leków plus dodatkowo preparaty relaksujące mięśnie prążkowane.
Istotą choroby zwyrodnieniowej stawów jest postępujące niszczenie chrząstki stawowej. Natomiast choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa dotyczy krążków międzykręgowych (dyskopatia), stawów miedzy wyrostkami kręgów i stawów pomiędzy trzonami kręgów w kręgosłupie szyjnym. Objawia się to w badaniu rtg zwężeniem szpary stawowej i obecnością osteofitów, czyli wyrośli kostnych. Ból pojawia się zależnie od umiejscowienia procesu zwyrodnieniowego lub obecności wtórnego stanu zapalnego.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej układu ruchu polega na stosowaniu:
1. odciążenia stawu (używanie kuli, obniżenie wagi ciała, w przypadku bólów kręgosłupa odciążenie w pozycji leżącej)
2. fizykoterapii (działanie przeciwbólowe, rozluźniające mięśnie, poprawiające ukrwienie )
3. kinezyterapii (dla utrzymania ruchomości stawu i masy odpowiednich mięśni),
4. balneologii (wpływ surowców naturalnych na układ ruchu i proces zapalny),
5. NLPZ (działanie przeciwbólowe - najsilniejsze wykazuje ketoprofen - oraz przeciwzapalne umożliwiające uruchomienie stawu),
6. leków chondroprotekcyjnych (działanie regenerujące chrząstki stawów - ciągle w fazie badań). Poza leczeniem zachowawczym stosuje się również zabiegi operacyjne .
Współczesna medycyna nie znalazła dotąd idealnych leków syntetycznych na choroby gośćcowe.
Stosowane są głównie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, niezbędne dla ozdrowieńczej terapii ruchowej. Są one jednak obciążone groźnymi dla zdrowia działaniami niepożądanymi, Przewlekle stosowane wywołują chorobę wrzodową, zatrucie organizmu, niedokrwistość, osteoporozę, zaburzenia hormonalne, itp. Toteż większą nadzieję na trwałe wyleczenie można pokładać w niedocenianych lekach naturalnych. Mają niewiele mniej silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a w przewlekłym stosowaniu pozbawione są wspomnianych niebezpiecznych działań niepożądanych.
Przykładem pomocnych leków roślinnych łagodzących dolegliwości reumatyczne są:
- roślinne salicylany i inne substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe z kory wierzby,
- oleje nienasycone zawierające tłuszcze omega 3,
- antyoksydanty roślinne tłumiące zapalenie stawów, w tym witaminy – C, A, E, oraz biopierwiastki będące składnikiem ludzkich fizjologicznych utleniaczy – np. organiczny selen, cynk, magnez, mangan, miedź, itp.
- lecznicze kąpiele i termiczne okłady z ługów mineralnych.
Dieta pozwala zapobiegać bólom i powikłaniom gośćcowym
Wcześniej, zanim zachorujemy lub, gdy pojawią się pierwsze symptomy gośćca można się chronić przed chorobą przeciwgośćcową dietą oraz stosowaniem ziół i bakterii kwaszących oczyszczających organizm z toksycznych metabolitów, które mogły wywołać stan zapalny stawów. Szczególnie wartościowe są zioła moczopędne, a wśród nich zwłaszcza te, które ”czyszczą krew”, usuwają prozapalne substancje i tą metodą zapobiegają stanom zapalnym w stawach. Zawierają one związki, które łączą się z toksynami krwi tworząc z nimi związki łatwo rozpuszczalne w wodzie, a więc bez trudu wydalane z moczem. Takimi ziołami są: młode liście brzozy, liście pokrzywy, liście i nasiona jesionu, jagody i liście czarnej porzeczki, liście łopianu, korzeń i kora berberysu.

Dalej ...
ZIOŁA PRZECIWBÓLOWE I SUBSTANCJE PRZECIWZAPALNE


.
opracował mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy

139341
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

124 maciek 95.41.151.236
2013-04-08 11:19:56

Witam wszystkich, może ktoś miał podobny przypadek do mojego. Kilka lat temu zaraziłem się jakimś świństwem na basenie. Na prąciu wyskoczyła mi jakieś chrosty. Chodziłem do wielu lekarzy, niestety żaden z nich nie miał pojecia co mi jest. Dopero niedawno okazało się iż mam Chlamydie. W chwili obecnej jestem w szpitalu z podejreniem RZS i szczerze mówiąc to żyć mi sie nie chce. Do niedawna byłem zdrowym facetem. Chodziłem na siłownie, basen itd. Teraz po siłowni bolą mnie stawy, kolana itd. Cały czas łudze się iż po zlikwidowaniu bakterii z mojego organizmu sytuacja sie unormuje. Czy ktoś miał takie objawy, ratunku, pomóżcie.
123 Rowniez Asia 91.229.88.42
2013-02-05 10:51:35

mam38lat,choruje od pol roku,trace prace i sens zycia ,sterydy ktore mi podano mialy dzialac pol roku a dzialaly 6tygodni.to juz jest koniec,oprocz tego mam nerwice depresyjno-lekowo.pozdrawiam
122 Joanna 89.79.228.193
2012-12-20 17:52:27

Zbiór bzdur co podkreśla na koniec autor - opracował mgr Edward Ozga Michalski Od kiedy mgr leczy choroby reumatyczne???
121 Jola 178.37.184.211
2012-12-06 16:54:51

Czyli nie masz RZS,ja tez bym tak chciała. pozdrawiam
120 jagoda 78.94.177.140
2012-10-11 16:56:04

Masz racje najwazniejszy jest ruch ja k najwiecej gimnastyki w wodzie ja tez to robie i nie jestem ograniczona ruchowo
119 jagoda 78.94.177.140
2012-10-11 16:53:18

Jesli chodzi o remisie to byly tylko ze nie takie mocne jak wczesniej .Dalej biore Mtx i odczasu do czasu predizol i czuje sie dobrze
118 Posjot 194.181.196.226
2012-07-04 12:25:05

A czy miałaś w ciągu tych 8 lat remisję choroby? Tak, żeby w ogóle nie brac leku?Ja biore MtX od 2,5 mies. i mam nadzieję, że uda mi się odstawić leki, ale stawy na razie cały czas są spuchnięte.
117 iza 87.207.178.230
2012-06-25 18:50:27

hej. Ja mam 23 lata i od 2 lat choruje na rzs:/ nie ma tygodnia kiedy stawy nie bolą, czasem 4 dni pod rząd, czasem raz w tygodniu ale cały czas dają o sobie znać. Najgorzej nadgarstki, ból jest tak silny, że uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności,otwarcie drzwi graniczy z cudem co wpędza mnie w depresje:( anty CCP i odczyn Waaler- Rose wyszly ujemne, OB mialam nie za wysokie bo 20 pare ale bol unieozliwia chodzenie ubieranie sie wszystko...:( nie wiem czy nie mam za malych dawek lekow. Biore metypred 4 mg codziennie i metotreksat 5 mg raz w tyg i kwas foliowy 15 mg dzien po. Wyniki krwi średnie. Lekarka mowi ze jestem mloda i zmniejszała mi juz dwa razy leki, po czym dzwonilam do niej z płaczem bo z dnia na dzien stawałam się kaleką;( chce brac cokolwieek i w jakichkolwiek dawkach, byle cieszyc sie dniem i nie bać sie rano że będzie bolało...nie wiem kogo sie poradzic, skoro lekarze mi nie potrafią pomóc.
116 ewa 81.190.3.159
2012-05-20 23:09:13

RZS zdiagnozowano mi w 1996 roku,po tym co widziałam w szpitalu -byłam przerażona,zaczęłam regularnie pływać będąc cały czas na lekach,zapisałam się na kurs tańca informując trenera o chorobie, okazał się genialniuszem.tańczę do dzisiaj,jestem bez ograniczeń ruchowych .Polecam wszystkim dotkniętych tym paskudztwem.to nic że boli,-pomaga. pozdrawiam wszystkich ewa
115 jola 69.123.167.117
2012-04-13 03:26:28

witam.bardzo was prosze doradzcie mi jakie mam wykonywac cwiczenia ,aby zapobiec postepowi tej choroby .mam silne bole w ramionach najgorzej jest w nocy,pomozcie!!!!!!!
114 jan 86.63.125.115
2012-03-29 12:38:17

MOJA DOMOWA METODA NA BULE REUMATYCZNE TO JEŚLI CHODZI O BUL KOSTEK U NÓG TO 10 PAR SKARPET NA NOGI I POWINNO USTĄPIĆ ....
113 jan 86.63.125.115
2012-03-29 12:09:30

ja jestem zdania że należy leczyć wszystkimi dostępnymi środkami...
112 edyta 178.42.170.219
2012-02-21 22:38:51

hej Darek, jeśli możesz podziel się info o tym co bierzesz.
111 wiesiek 83.17.95.70
2012-01-23 09:02:13

jakie to są zioła
110 jagoda 109.90.76.226
2012-01-20 16:45:12

stosowalam lek arava i po 2 tygodniach msialam przerwac bo mialam zle wyniki watrobowe ale kazdy inaczej znosi lek
109 Jagoda 109.90.76.226
2012-01-20 16:38:31

Witajcie choruje na RzS 10 lat przez 8 lat bralam MtX i mi pomagal teraz sie pogorszylo troche ale mysle ze sama sobie jestem winna poniewaz przez caly rok jadlam wieprzowine i przyszly ble z wziasku z tym dostalam jeszcze prednison ktry bralam przez rok z przerwami Teraz reumatolog zdecydowal dac mi jeszcze jeden lek zeby odrzucic ten prednison czekam na decyzje bo jest jeszcze mozliwosc lek biologiczny jaka decyzja zapadnie to napisze pozdrawiam
108 lucyna 89.78.156.139
2012-01-09 19:12:13

Ty masz 33 lata a u mnie rzs wykryto 33 lata temu. Jestem pod stałą opieką, stosowałam bardzo wiele leków - poczynając od soli złota (których się już nie stosuje ale w moim przypadku zachamowały chorobę na kilka lat) do arawy, którą stosuję obecnie. Nie załamuj się, długie życie jeszcze przed Tobą, Ja mam 63 lata i mam nadzieję w dobrej formie pożyć jeszcze wiele lat. Pozdrawiam
107 Halina Anna 89.230.18.49
2011-12-17 22:45:56

Choruje już od trzech lat na RZS stosowałam różne sterydy dzisiaj przelotnie koleżanka powiedziała mi o leku avera /nie wiem czy dobrze pisze/ czy ktoś z was juz stosował ten lek bardzo rprosze o porade. mozna ...
106 robert 86.17.95.33
2011-11-17 09:20:03

tak ja mialem to samo biore teraz sastrzyki raz w tygodnio[ENBREL-50mil+METHOTREXAT-15mg+dwie tabletki.Prednisolone,i jest 2-lata Ok.Pozdrawiam
105 Dosia 89.74.95.210
2011-11-01 10:28:21

Witam, chorobę u mnie wykryto w tym roku, ale myślę że objawy pojawiały się wcześniej, bardzo nie chciałabym schudnąć. Po pierwszym bardzo bolesnym (i z powikłaniami po lekach) rzucie choroby mam przerwę. Na razie jestem przerażona.
104 maria 69.114.184.133
2011-10-29 21:50:43

ja rowniez biore ten lek po 4 tabletki tygodniowo ale nie jestem przekonana czy jest to dobry lek i chetnie bym go odstawila.
103 barbara 79.188.187.34
2011-10-21 14:55:13

cena leku leflunomid
102 POLA 77.254.95.51
2011-10-19 15:14:23

WITAM SRDECZNIE. CHORYJĘ NA TO PASKUDZTWO OD 20 LAT.JESTEM PO WIELU OPERACJECH CHIRURGICZNYCH ,LAKACH BIOLOGICZNYCH-EMBREL 50- METOTREKSACIE .PO LECZENIU BIOLOGICZNYM DUŻA POPRAWA ALE CHĘTNIE SIĘ DOWIEM O LECZENIU ZIOŁANI I DIETĄ.BARDZO MI ZALEŻY NA INFORMACJI MUSIAŁAM ZMIENIĆ DIETĘ BO MAM NADWAGĘ I STOSOWAŁAM DIETĘ DUKANA I CHYBA MI ZASZKODZIŁA .WRÓCIŁY BÓLE ISZTYWNIENIE DŁONI I STÓP.PÓŁ RORU TEMU STWIERDZONO RZS U MOJEJ 23-LETNIE CÓRKI.JESTEM ZROZPACZONA TYM FAKTEM.POLA
101 babeta 178.56.47.153
2011-10-15 10:50:26

Bożenko,arava to to samo co leflunomid.dołącz dietę do leków,a poprawią się wyniki krwi.
100 Olga 82.160.50.40
2011-10-14 10:49:13

Darku, możesz mi coś więcej napisać na temat Twojej terapii do jakiej doszedłeś...
99 anita 31.60.230.99
2011-10-07 19:29:14

hej.ja choruje na colagenosis mixte, to jest RZS,TOCZEN,SKLERODERMIA. na RZS choruje od 27 lat od kad pamietam bralam Encorton.potem przez jakis czas Metypred a teraz po porodzie znowu Encorton.czuje sie dobrze,
98 Bozena 81.15.177.89
2011-10-07 17:29:22

witam pisalam juz choruje na RZSod 16lat od 3 miesiecy biore lek leflunomide czuje sie bardzo dobrze ale wyniki gorsze cos z krwia dostalam recepte na lek arawa czekam bo zamowiony w aptece zobacze jak bedzie inne leki nie pomagaly albo byly skutki uboczne zycze wszystkim wytrwalosci
97 STENIA 81.219.115.123
2011-09-28 10:55:23

Choruję na RZS około 10 lat,od 6 lat biorę Metatrexat w dawce 12,5 mg na tydzień,biorę również Metypred 4mg dziennie od około 8 lat,ostatnio wyniki mam bardzo dobre ob 4,odczuwam drobne bóle szczególnie rąk i nóg,steram się żyć normalnie,pracuję,raz lub dwa razy w roku chodzę na rehabilitację,najważniejsze to się nie poddawać,nawet gdy coś boli to sobie tłumaczę,że tak było już nie raz,poboli i przestanie.Leki przeciwbólowe biorę sporadycznie,a dawniej nie mogłam funkcjonować bez maksymalnej dawki dobowej.POZDRAWIAM wszystkich cierpiących na rzs i życzę dużo optymizmu i uśmiechu,to są leki które nic nie kosztują a ułatwiają życie.
96 Kasia 83.25.5.108
2011-09-27 17:21:22

ja leczylam się Aravą ,ale zamieniłam ją na naftę homeopatyczna PETROLEUM D5(jest jeszcze mocniejsza D4) 3x po 15 kropli na łyżkę wody i 1x dziennie 1 tabl. MUMIO i nic więcej nie potrzeba zadnej chemii.
95 Tamara 88.115.40.63
2011-09-24 17:21:14

Jestem chora na RZS od 2006 roku. Stosowałam różne leki. Najlepszy rezultat był kiedy brałam Metatrexan i Arava. Czułam się świetnie aż do chwili kiedy lekarze zakazali mi to brać bo podobno szkodzi na wątrobę. Teraz od 8 miesięcy przechodzę przez piekło. Od czerwca dali mi Enbrel (lek biologiczny nowej generacji) + Medrol a teraz Embrel, Metatrexan i medrol. Nie ma poprawy. Bolą mnie wszystkie stawy a oni nie wiedzą co dalej robić ze mną. Tracę nadzieję, że będę się jeszcze kiedyś dobrze czuła tak jak przed lutym. Czy ktoś ma podobne leczenie i czy pomaga?
94 Jola 79.191.123.216
2011-09-08 14:07:04

choruje na rzs 6 lat,leflunomid zaczełam brać po roku intensywnych poszukiwań leków,byle nie takich które rutynowo są przepisywane przez lekarzy a niestety niszczą cały przewód pokarmowy i których mój organizm nie tolerował.Nazwa farmaceutyczna leflunomidu to ARAVA,bardzo mi pomogła,ale znalazłam zastępczy środek hoeopatyczny PETROLEUM D5,który podobnie działa,a nie jest to chemia,mimo to nadal poszukuję innych homeopatycznych leków,które mogą wspomóc leczenie i uspić agresywne działanie limfocytów
93 Bozena 81.15.177.89
2011-09-06 13:43:33

Darek ale jakie ziola
92 babetta 87.96.80.205
2011-09-06 13:02:48

Darku o jakich ziołach piszesz? Czytałeś książkę którą poleciła parę wpisów wcześniej ?
91 darek 82.145.208.185
2011-09-04 00:46:25

hejka jestem chory na rzs od 13 lat stosowalem kiedys wasze leki chemie niepolecam narzady wysiadaja. Od paru lat lecze sie na wlasna reke.i mam rewelacyjne wyniki ostatnie badania z 30sierpnia OB 10 CRP 2 MORFOLOGIA PRAWIDLOWA . CZY KTOS Z WAS POMYSLAL O MEDYCYNIE NATURALNE? ZIOLA SUPLEMENTY DIETY ITP? JA OSOBISCIE PRZETESTOWALEM DZIESIATKI LEKOW NATURALNYCH WYDAL SPORO KASY ALE WIEM ZE MOZNA ZLIKWIDOWAC STAN ZAPALNY BEZ CHEMI OSZCZEDZAJAC NARZADY WEWNETRZNE.JESLI KOGOS ZAINTERESOWAL MOJ KOMENTARZ CHETNIE WYMIENIE SIE DOSWIADCZENIAMI Z INNYMI CHORYMI NA TA PASKUDNA CHOROBE.PS. MOJE MOTO JESLI NIEMOZESZ JEJ POKONAC NIECH STANIE SIE TWOJA ZALETA I MIEJ Z NIEJ KORZYSC.
90 Bozena 81.15.177.89
2011-09-02 07:58:44

biore leflunomid od 14 lipca po miesiacu nastapila duza poprawa ostatnie wyniki nie wyszly za dobre dostalam bol brzucha i doszla biegunka i bedzie koniec mojego leczenia tym lekiem wruce do metrotreksatu. choruje od 16 lat wyszly guzki reumatyczne na rekach lokciach i stopach bylam pelna nadziei na ten lek po metrotreksacie nie czulam sie tak dobrze. trzeba myslec pozytywnie nie dawac sie
89 babeta 79.162.7.66
2011-07-24 17:16:45

A leflunomid super,ale trzeba poczekać ok.3 miesięcy na efekty.
88 babeta 79.162.7.66
2011-07-24 17:13:13

Kochani ktoś pisał o ziołach .Jakie to zioła?Ja polecam książkę " jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw." Świetna dieta przy rzs.
87 bozena
2011-07-14 13:19:34

choruje 17lat na rzs jest gorzej od wczoraj biore lek leflunomide i czekam czy pomoze
86 madzia
2011-07-02 20:06:28

witam mam chlopaka ktory choruje na ta chorobe i wlasnie jest w szpitalu uniego obiawia sie bardzo wysoka goraczka39.5 lub wiecej i niemozna tak szybko jej zbic macie moze jakis lek lub dobrych lekarzy pozdrawiam
85 Czesław
2011-06-28 22:20:08

Tak jak napisano w artykule przyczyną objawów chorób reumatycznych jest "uszkodzenie tkanek tworzących układ ruchu". Nie ma choroby reumatyzmu. Są tylko objawy chorób podłożu reumatycznym jakieś 100 odmian. Są to objawy chorób nie potwierdzonych w obiektywnych badaniach lekarskich. Leczone objawowo utrzymują się zawsze - dlatego, że nie istnieją -to są objawy Reumatyzm chociaż bardzo dla nas uciążliwy jest kurą znoszącą złote jajka farmakologii. Z artykułu wynika, że jeżeli usuniemy zaburzenia w działaniu narzadu ruchu to nie będziemy mieli objawów chorób reumatycznych. Sam mam pozytywne doświadczenia w omawianej sprawie. Zawsze jest możliwość niezależnie od wieku poprawić działanie narządu ruchu i zmniejszyc występowanie objawów chorobowych. W zdecydowanej wiekszości przypadków jeżeli potrafisz z pozycjii leżącej na podłodze bez pomocy rąk wstać na nogi to najprawdopodobniej nie masz objawów omawianych chorób . Każde ćwiczenie wzmacniające mięśnie w stwierdzonych objawach reumatycznych pogłębia te objawy. Możesz jednoczesnie mieć objawy kilkudziesieciu chorób, Dlatego tak ważne jest by twój narząd ruchu prawidłowo działał. Dzięki temu ułatwisz lekarzowi leczenie rzeczywistej istniejącej choroby. Objawy chorób pochdzenia reumatycznego po kilku latach na tak zwanej drodze odruchowej układu nerwowego powodują rzeczywiste zmiany w narządach wewnętrznych.
84 sylwia
2011-06-16 19:17:38

Witam. Lekarze podejrzewaja u mnie rzs. Mam 34 lata i jestem załamana.Dostałam własnie wymarzoną pracę i nie wiem czy podołam zajmując się dziećmi w przedszkolu. Jak szybko rozwija się ta choroba? Czy zdążę popracować chociaż 5 lat? Proszę o odpowiedż.
83 asia
2011-05-04 17:11:59

choruje na zskk ,mam 33 lata dowiedziałam się dopiero 5 miesięcy temu.Jestem załamana co dalej, dużo pytań mam a mało informacji o zskk
82 Olek
2011-04-10 14:20:59

cześc ja do tego biorę Aulin i jest jako tako
81 Anna
2011-04-08 16:16:32

Jaka cena tego leku i gdzie mozna go dostać?
80 Anna
2011-04-08 16:14:11

Biore ten lek od października i zaczęłam tracić włosy
79 Terenia
2011-03-19 22:56:00

Choruję na RZS od 4 lat .Leczona byłam metotrexatem i metypredem przez 2, 5 świetnie sie czułam.Skutków ubocznych prawie nie było.Wyniki były i są świetne, tak jakbym nigdy nie by ła chora na RZS.Leki zostały mi odstawione przez lekarkę .Minie teraz już prawie rok. Wyniki są nadal cudowne , a Ja niewyobrażalnie cierpię po odstawieniu leków -wszystkie stawy mnie bolą jakie mam w organiźmie...Lekarka nadal niczego mi nie chce podać....Chyba muszę zmienić lekarza bo staję się kaleką!
78 Terenia
2011-03-19 22:49:36

aby sprawdzić czy nie powstają zwłóknienia w płucach, to jest skutek uboczny po leku
77 Agnieszka
2011-02-23 12:53:03

Zdecydowanie się zgadzam. Wszystkie leki mają bardzo poważne skutki uboczne a więc jedno się leczy a drugie niszczy.
76 adam
2011-01-15 01:53:12

leki s? - biochemia natury i przede wszystkim wlasciwe odzywianie i styl zycia (nie mam tu na mysli mitow zywieniowych np ze margaryny s? 'zdrowe') ale te? trzeba wiedzie? jak z tego wszystkiego korzysta?, to skomplikowane bardziej niz sie wydaje. tego nie da sie opatentowa? no i wtedy pacjent zamiast by? leczony by?by wyleczony. nie jest to oplacalne, wi?c wymysla sie objawowe leki, wpaja lekarzom na wyk?adach ze tylko to jest s?uszne dzia?anie.
75 jana
2011-01-14 17:10:00

Artykuł świetny - wreszcie coś dla chorych którzym się nie chce juz życ z takim bólem - zastanawiam się jak to jest ? naukowcy wymyślili bombę atomowa , loty no księżyc , nie wymieniając innych podobnych cudów a nikt nie potrafi wymyślić leku na tak popularne juz choroby ????? może jednak dozyjemy tego momentu ? no , może nie wszyscy ....
74 ZYTA
2010-11-28 20:14:27

JAKA CENA TEGO LEKU
73 Ania
2010-11-14 23:29:20

Mam 35 lat i choruje od 5 lat, w pierwszym rzucie pojawiły się opuchnięcia stawów paliczkowych), przez trzy lata nie odczuwałam większego bólu, byłam aktywna (i do tej pory jestem)..,po mimo brania leków i ćwiczeń, rehabilitacji moja choroba w mniejszym a czasami większym stopniu postępuje..od 5 miesięcy jestem leczona methotrexatem.. w zastrzykach o podwójnej dawce, raz w tygodniu, w pierwszych tygodniach efekty były rewelacyjne, teraz dzień po podaniu leku odczuwam mdłości i bóle podbrzusza,mam nadzieje,że te skutki uboczne są tylko chwilowe i szybko miną, jestem osobą aktywną i po mimo już widocznych na zdjęciach degradacji stawów, siły do dalszego leczenia i dobrego samopoczucia daje mi rodzina i praca, (jestem kosmetyczką)..w tej całej okropnej chorobie nie zrezygnowałam z poprzedniego życia bo tak to można nazwać..po prostu pewne codzienne czynności robię troszeczkę wolniej..o tej chorobie i życiu codziennym można by było napisać książkę..każdy dzień to wyzwanie i praca nad samym sobą,praca nad swoją psychiką, pozytywnym nastawieniem itd..najważniejsze jest dbanie o siebie tj.zewnętrznie (ćwiczenia, zabiegi i oczywiście nie bać się szpitali,ja spędzam w nim dwa tygodnie raz do roku) i wewnętrznie (najważniejsze są badania krwi,itd)..pozdrawiam wszystkich, w razie pytań piszcie..
72 lusy
2010-11-02 19:01:11

Leflunomid jest dostępny w Polsce, choruję na RZS od 2002 ,a od roku 2005 biorę leflunomid z b. dobrym skutkiem nasilenie choroby zmniejszyło się nawroty są mniej intensywne dobra tolerancja leku przez organizm, polecam
71 marcin
2010-10-16 10:42:40

choruje na rzs i zskk od 3 lat choroba postepuje okresowo ale ostatnie pol roku poszla strasznie do przodu bez lekow chyba bym nie wstal z lozka jest ciezko ale zeby nie bylo gorzej
70 Maria
2010-08-29 21:54:28

Choruję na RZS już 12 lat ale dopiero od dwóch trzech lat mam ogromne problemy z chodzeniem cały czas biorę metotreksat i metypred
69 AGNIESZKA
2010-08-01 22:16:58

OD TRZECH LAT BOLI MNIE KCIUK U PRAWEJ RęKI,NAJPIERW POJAWIł SIE OBRZęK A PUżNIEJ BóL ,POSZłAM DO LEKARZA RODZINNEGO ,KTóRY DAł MI BLOKADę W KOść ,PO TRZECH DNIACH BóL I OBRZęK USTąPIł ,ALE PO ROKU POJAWIłO SIę TO SAMO ,W TEJ CHWILI JESTEM PO 5 REHABILITACJACH I STWIERDZONO RZS,KCIUK CAłY CZAS MNIE BOLI ALE IDZIE WYTRZYMAć,LEKARZ U KTóREGO BYłAM ,POWIEDZIAł żE MUSZę NAUCZYć SIę Z TYM żYć POMAGAJą MI TE REHABILITACJE , ALE BOJę SIę żEBY NIE PRZEżUCIłO SIę NA INNE STAWY , I TU MAM PYTANIE JEśLI TA MOJA CHOROBA NIE ROZWINęłA SIę TAK DALEKO CZY JEST DLA MNIE RATUNEK żEBY URATOWAć INNE STAWY
68 Monika 2
2006-06-29 22:26:18

Jednym ze skutkow ubocznych przy zazywaniu tego leku jest wloknienie a wiec zesztywnienie pluc co moze powodowac klopoty z oddychaniem,wiem bo moj tata choruje na rzs od 30 lat i wie na ten temat bardzo wiele.Od pol roku pokazaly sie u mnie typowe dla rzs objawy,(rece i stopy) zaczeto mnie leczyc,na razie niewiele to pomaga,nie wiedzialam ze to az tak moze bolec.Jestem na poczatku tej drogi,a juz mam dosyc,widzialam latami cierpienia mojego ojca,boje sie!
67 Lucyna
2006-06-28 10:18:34

Mam 35lat od 10 lat choruje na RZS. Leczona jestem ostatnie 4,5 roku Metotrexatem. Mam pytanie czy ktoś wie po co wykonywane jest prześwietlenie klatki piersiowej??
66 Małgorzata
2006-06-19 22:41:04

Artykuł bardzo mi sie podobał ale niewiele dowiedziałam sie o reumatyzmie palindromicznym a takowy u mnie stwierdzono. Przeciwciała przeciwjądrowe mam bardzo wysokie ale nie wiem co to jest? Czy arechina złagodzi ból?
65 jadwiga
2006-06-19 11:17:59

leczylam sie encortonem i metotreksatem skutkileczenia sa gorsze od samej choroby stosuje diete ruch biore srodki wspomagajace kwasy omega 3 glukozamina kolagen wapn wit.a i e duzo ruchu rower plywanie gimnastyka
64 Beata
2006-06-06 21:02:01

Ja od 9 lat chruje na RZS na początku brałam Encorton teraz Biore również 15mg Metotrexatu, jak narazie nie mam z nim zadnych problemów oraz nie wystepują skutki uboczne. Lek ten pomaga mi w wiekszych zaostrzeniach choroby, a czasami mam nawet spokuj z bólami na rok a nawet więcej.Wazne jest w czasie kuracji wiara, że cos one dadzą, a najwazniejsze, iż ma się dla kogo pokonywac chorobę. Sama w to nie wierzyłam lecz teraz robie to tylko dla bliskich mi osób, bo bylo juz ze mną bardzo żle. Mam dopiero dwadzieścia lat i sądze, że wiele rzeczy nawet z tą chorobą uda mi się jeszcze zrobić. Jesli chcecie porozmawiać lub wymienić sie pogladami a nawet napisać co was dręczy czekam.
63 Ewa
2006-06-01 08:09:27

Czy ktoś ma możliwość sprowadzenia leflunomidu z zagranicy?? Moja mama jest na wykończeniu, ja już dostaję obłędu jak mam jej pomóc, ratujcie, błagam o odpowiedź
62 Monika
2006-05-31 11:00:45

jakie masz OB? miałaś badania na przciwciała przeciwjądrowe? mi lekarz nie dawał sulfazalazyny i metotrexatu razem, nie wiem czy to dobrze? Mogłabym brać cokolwiek i w jakichkolwiek dawkach byle mój stan się polepszył, brałam też Aglan, w zastrzykach Mowalis i nic nie pomoglo, miałam też Rantudil. teraz oprócz leków piję zioła dostępne w każdej aptece -reumosan i biorę witaminy(wapno, kwas foliowy, wit. a+d3, feminal)czyli próbuję wszystkiego.
61 Basia
2006-05-28 14:32:39

Do Moniki-leki te biorę do tej pory razem MTX w zastrzykach co tydzień,enkorton raz dziennie rano 10tkę,sulfasalazin rano i wieczorem.Po enkortonie tez przytylam ale teraz waga mi spadla, myślę ze Ty Moniko masz większą dawkę enkortonu z tąd to tycie
60 Monika
2006-05-26 21:16:59

Mam pytanie do Basi: czy te leki brałaś razem czy były kolejno zastępowane? Ja też brałam Encorton i bardzo przytyłam po nim co przy tej chorobie jest niewskazane.
59 Basia
2006-05-26 15:48:06

Na RZS choruję od przeszlo 2 lat od samego początku zastosowano u mnie MTX,sulfasalazin EN oraz enkorton .Od kilku miesięcy MTXprzyjmuję w postaci zastrzykow poniewaz ,zaczelam mieć problemy z pęcherzem teraz jest trochę lepiej ale pomimo brania juz wielu roznych lekow choroba jest i bardzo dokucza ,dostawalam tez ARAVE ale niestety nie moglam tego brać a są osoby ktore po braniu tego byly przez 6 lat w remisji.Caly czas mam nadzieję ze i ja kiedyś dostane lek ktory mi pomoze chociaz na kilka lat.Ciesze się ze coraz wiecej mowi się na temat tej strasznej choroby i moze kiedyś wynajdzie ktoś lek ktory calkowicie zatrzyma RZS.Cięzko z tym zyć ale niewolno się zalamywać ćwiczenia pomimo bolu naprawde są konieczne. Jeśli jest ktoś komu w związku z chorobą zaczely się problemy ze wzrokiem to bardzo proszę o wypowiedz na ten temat.
58 IWA
2006-05-21 11:41:13

Choruję na RZS od trzech lat. Od początku jestem leczona Metatrexatem (aktualna dawka 12.5 mg). Proszę aby ktoś kto również stosuje MTX wypowiedział się na jego temat i ewentualne efekty działania.
57 Monika
2006-05-21 23:41:40

Ja choruję od 5 lat. Początkowo leczona byłam sulfasalazyną 2x2. Leczenie nie przyniosło rezultatów a mój stan tak się pogorszył, że nie byłam w stanie zejść ze schodów. Włączono mi do leczenia zamiast sulfasalazyny metotrexat. Po 3 tygodniowym braniu leków wystąpiły u mnie skutki uboczne po wyjściu na słońce-trądzik czy jak to można nazwać na ciele wystawionym na słońce wyskoczyły mi krosty(począwszy od nosa i uszu a skończywszy na innych partiach ciała. Lekarz zastąpił mi metotrexat lekiem o nazwie trexat. Jest to ten sam lek lecz o innej nazwie. Na chwilę obecną nie wiem czy nie będę miała ponownie skutków ubocznych bo staram się w ogóle nie wychodzić na słońce. Z tego co powiedział mi lekarz ma ten lek powstrzymywać rozwój choroby, niestety nic nie mówił o całkowitym zatrzymaniu bo chyba to jest nie możliwe. Nie wolno też zachodzić w ciążę bez konsultacji uprzedniej z lekarzem. Tyle wiem. Jeśli chodzi o dawkę to uzależniona jest od wagi ciała np. ważysz 70 kg 7 tabletek. Przy leczeniu raka oczywiście są większe dawki. Tyle wiem. Pozdrawiam.
56 Monika
2006-05-16 13:12:02

Ja też jestem załamana, dowiedziałam się niecały miesiąc temu. Choruję od pięciu lat ale do chwili obecnej były tylko podejrzenia o toczeń. Lekarz poinformował mnie, że mam gościec. Nie jest dla mnie problemem to, że mam obrzęki i że ciągle bolą mnie stawy ale to, że mam 25 lat i będę miała zniekształcone stawy. Nie mogę się z tym pogodzić. Mam nadzieję, że uporam się z tym problemem i zacznę już wkrótce optymistycznie patrzeć na świat.
55 Monika
2006-05-16 13:08:08

Czy ktoś z gośćcem pp bierze metotrexat? Ja brałam i miałam skutki uboczne, które są rzadko spotykane.
54 Barbara
2006-05-08 22:55:42

Mam pytanie do Teresy: jakie zioła stosujesz? Leki farmakologiczne juz zrujnowały mój organizm.
53 marta
2006-04-30 08:59:15

niezbędna wizyta u chirurga chiropraktyka- jest to specjalista od kręgosłupa
52 magda
2006-04-30 08:49:35

Totalna bzdura. W ten sposób leczy się skutki a nie usuwa przyczyn.Ponadto wszystkie te leki mają skutki uboczne. Ja leczę się u lekarza homeopaty z bardzo dobrym rezultatem i jestem przykładem na to,że wszystkie negatywne opinie o tej metodzie leczenia są brakiem wiedzy lekarzy i obroną koncernów farmaceutycznych przed utratą zysków.
51 maja
2006-04-04 12:46:55

dzisiaj sie dowiedzialam ze mam ta chorobe i jestem zalamana.
50 kora
2006-03-24 10:34:41

Bardzo prosze o poradę gdie na terenie Dolenego Śląska znależć dobrego lekarza od dłuższego czasu dokucza i uporczywy ból w kolanie i w biodrze( mamrównież klopoty z odcinkiem lędźwiowym kregosłupa) wszystko mi strzyka i gruchocze a jak pójdę do lekarza to tylko leki przeciwbulowe przepisuje ! moze znacie kogoś kto mi pomoże prywatnie jakie badana trzeba zrobić ??
49 Daria
2004-02-21 00:23:23

Mam dopiero 18 lat, trudnosci w chodzeniu,ograniczone ruchy.Jak to jest mozliwe ze w tak mlodym wieku mozna byc chorym na stawy? w jaki sposob to mozna leczyc i czy mozna to zupelnie wyleczyc?
48 Andrzej
2004-02-17 20:21:20

prosze piszcie wszyscy do siebie wymieniajac sie doswiadczeniami w zwiazku z naszym reumatyzmem ,bedziemy o to bogatsi mieszkam w Niemczech chetnie porozmawiam z Wami na temat Bechterewa mam 47 lat przed 5 ciu laty odkryto u mnie chorobe. Moj adres Zapala1957@aol.com napiszcie prosze !!!!
47 zofia
2004-02-08 17:00:32

dziękuje za tak wspaniały pomysł!jest to świetna strona dla ludzi oczekujących pomocy
46 Grazyna
2004-01-29 06:49:53

naprawde uswiadamiajaca i zarazem pocieszajaca informacja
45 ewa
2004-01-21 16:01:40

Wciąż za mało informacji o zzsk
44 walter
2003-11-04 03:22:30

dziekuje za artykol, jest klarowny i wyczerpojacy, detroit 11/03/2003
43 Danka
2003-08-08 08:56:32

żyję nadzieją, że medycyna wynajdzie leki likwidujące naszą chorobę-rzs
42 Teresa
2003-05-11 14:30:49

Po przeczytaniu artykułu zobaczyłam że są same oczekujące więcej opinie. Ja też wciąż szukam informacji jak radzić sobie z chorobą. Mam już mnóstwo książek, próbuje z nich korzystać na różne sposoby. W amerykańskich książkach wiele uwagi poświęcają - jako pomocne - grupom wsparcia, wymiany informacji. Podam swój adres, może tez taką grupę uda się stworzyć( teressap4@wp.pl ).
41 marek
2003-01-05 18:02:20

brawo
40 anna
2002-11-07 18:54:04

Bardzo potrzebna strona.
39 Teresa
2002-10-21 19:41:52

Nareszcie jest strona, która wyjaśnia wiele niejasności. Gratuluję i czekam na najnowsze informacje. Dla chorych osób jest to strasznie dużo. Jeszcze raz dziękuję.
38 Danka
2002-10-12 09:04:43

Bardzo dziękuję za podstawowe informacje. Mam nadzieję że pozwolą mi one na właściwe podjęcie walki z tą chorobą.
37 Kinga
2002-09-03 14:53:16

Dziękuje za doskonały artykuł na temat RZS, niestety nie znalazłam odpowiedzi na moje pytania dotyczące łuszczycowego zapalenia stawów. Objawy choroby są zbliżone, leczenie również, chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat różnicowania RZS a LZS. Dziękuję.
36 ufo
2002-08-22 21:17:18

Odwalacie kawał dobrej roboty - tak trzymać !
35 Urszula
2002-08-13 12:14:22

Witam. Jestem bardzo zadowolona, że wreszcie powstała strona dzięki której może więcej dowiem się o nowościach w leczeniu mojej choroby. Od wielu lat choruje na RZS , Jak do tej pory żaden z leków nie spowodował remisji tej choroby. Czekam z utęsknieniem na każdą wiadomość o nowych lekach . Niestety ostatnie specyfiki które przynoszą ulgę nam chorym są dostępne tylko dla nielicznego grona pacjentów. Dzisiaj przeczytałam o nowym leku – leflunomid.
34 Monika 2
2006-06-29 22:26:18

Jednym ze skutkow ubocznych przy zazywaniu tego leku jest wloknienie a wiec zesztywnienie pluc co moze powodowac klopoty z oddychaniem,wiem bo moj tata choruje na rzs od 30 lat i wie na ten temat bardzo wiele.Od pol roku pokazaly sie u mnie typowe dla rzs objawy,(rece i stopy) zaczeto mnie leczyc,na razie niewiele to pomaga,nie wiedzialam ze to az tak moze bolec.Jestem na poczatku tej drogi,a juz mam dosyc,widzialam latami cierpienia mojego ojca,boje sie!
33 Lucyna
2006-06-28 10:18:34

Mam 35lat od 10 lat choruje na RZS. Leczona jestem ostatnie 4,5 roku Metotrexatem. Mam pytanie czy ktoś wie po co wykonywane jest prześwietlenie klatki piersiowej??
32 Małgorzata
2006-06-19 22:41:04

Artykuł bardzo mi sie podobał ale niewiele dowiedziałam sie o reumatyzmie palindromicznym a takowy u mnie stwierdzono. Przeciwciała przeciwjądrowe mam bardzo wysokie ale nie wiem co to jest? Czy arechina złagodzi ból?
31 jadwiga
2006-06-19 11:17:59

leczylam sie encortonem i metotreksatem skutkileczenia sa gorsze od samej choroby stosuje diete ruch biore srodki wspomagajace kwasy omega 3 glukozamina kolagen wapn wit.a i e duzo ruchu rower plywanie gimnastyka
30 Beata
2006-06-06 21:02:01

Ja od 9 lat chruje na RZS na początku brałam Encorton teraz Biore również 15mg Metotrexatu, jak narazie nie mam z nim zadnych problemów oraz nie wystepują skutki uboczne. Lek ten pomaga mi w wiekszych zaostrzeniach choroby, a czasami mam nawet spokuj z bólami na rok a nawet więcej.Wazne jest w czasie kuracji wiara, że cos one dadzą, a najwazniejsze, iż ma się dla kogo pokonywac chorobę. Sama w to nie wierzyłam lecz teraz robie to tylko dla bliskich mi osób, bo bylo juz ze mną bardzo żle. Mam dopiero dwadzieścia lat i sądze, że wiele rzeczy nawet z tą chorobą uda mi się jeszcze zrobić. Jesli chcecie porozmawiać lub wymienić sie pogladami a nawet napisać co was dręczy czekam.
29 Ewa
2006-06-01 08:09:27

Czy ktoś ma możliwość sprowadzenia leflunomidu z zagranicy?? Moja mama jest na wykończeniu, ja już dostaję obłędu jak mam jej pomóc, ratujcie, błagam o odpowiedź
28 Monika
2006-05-31 11:00:45

jakie masz OB? miałaś badania na przciwciała przeciwjądrowe? mi lekarz nie dawał sulfazalazyny i metotrexatu razem, nie wiem czy to dobrze? Mogłabym brać cokolwiek i w jakichkolwiek dawkach byle mój stan się polepszył, brałam też Aglan, w zastrzykach Mowalis i nic nie pomoglo, miałam też Rantudil. teraz oprócz leków piję zioła dostępne w każdej aptece -reumosan i biorę witaminy(wapno, kwas foliowy, wit. a+d3, feminal)czyli próbuję wszystkiego.
27 Basia
2006-05-28 14:32:39

Do Moniki-leki te biorę do tej pory razem MTX w zastrzykach co tydzień,enkorton raz dziennie rano 10tkę,sulfasalazin rano i wieczorem.Po enkortonie tez przytylam ale teraz waga mi spadla, myślę ze Ty Moniko masz większą dawkę enkortonu z tąd to tycie
26 Monika
2006-05-26 21:16:59

Mam pytanie do Basi: czy te leki brałaś razem czy były kolejno zastępowane? Ja też brałam Encorton i bardzo przytyłam po nim co przy tej chorobie jest niewskazane.
25 Basia
2006-05-26 15:48:06

Na RZS choruję od przeszlo 2 lat od samego początku zastosowano u mnie MTX,sulfasalazin EN oraz enkorton .Od kilku miesięcy MTXprzyjmuję w postaci zastrzykow poniewaz ,zaczelam mieć problemy z pęcherzem teraz jest trochę lepiej ale pomimo brania juz wielu roznych lekow choroba jest i bardzo dokucza ,dostawalam tez ARAVE ale niestety nie moglam tego brać a są osoby ktore po braniu tego byly przez 6 lat w remisji.Caly czas mam nadzieję ze i ja kiedyś dostane lek ktory mi pomoze chociaz na kilka lat.Ciesze się ze coraz wiecej mowi się na temat tej strasznej choroby i moze kiedyś wynajdzie ktoś lek ktory calkowicie zatrzyma RZS.Cięzko z tym zyć ale niewolno się zalamywać ćwiczenia pomimo bolu naprawde są konieczne. Jeśli jest ktoś komu w związku z chorobą zaczely się problemy ze wzrokiem to bardzo proszę o wypowiedz na ten temat.
24 IWA
2006-05-21 11:41:13

Choruję na RZS od trzech lat. Od początku jestem leczona Metatrexatem (aktualna dawka 12.5 mg). Proszę aby ktoś kto również stosuje MTX wypowiedział się na jego temat i ewentualne efekty działania.
23 Monika
2006-05-21 23:41:40

Ja choruję od 5 lat. Początkowo leczona byłam sulfasalazyną 2x2. Leczenie nie przyniosło rezultatów a mój stan tak się pogorszył, że nie byłam w stanie zejść ze schodów. Włączono mi do leczenia zamiast sulfasalazyny metotrexat. Po 3 tygodniowym braniu leków wystąpiły u mnie skutki uboczne po wyjściu na słońce-trądzik czy jak to można nazwać na ciele wystawionym na słońce wyskoczyły mi krosty(począwszy od nosa i uszu a skończywszy na innych partiach ciała. Lekarz zastąpił mi metotrexat lekiem o nazwie trexat. Jest to ten sam lek lecz o innej nazwie. Na chwilę obecną nie wiem czy nie będę miała ponownie skutków ubocznych bo staram się w ogóle nie wychodzić na słońce. Z tego co powiedział mi lekarz ma ten lek powstrzymywać rozwój choroby, niestety nic nie mówił o całkowitym zatrzymaniu bo chyba to jest nie możliwe. Nie wolno też zachodzić w ciążę bez konsultacji uprzedniej z lekarzem. Tyle wiem. Jeśli chodzi o dawkę to uzależniona jest od wagi ciała np. ważysz 70 kg 7 tabletek. Przy leczeniu raka oczywiście są większe dawki. Tyle wiem. Pozdrawiam.
22 Monika
2006-05-16 13:12:02

Ja też jestem załamana, dowiedziałam się niecały miesiąc temu. Choruję od pięciu lat ale do chwili obecnej były tylko podejrzenia o toczeń. Lekarz poinformował mnie, że mam gościec. Nie jest dla mnie problemem to, że mam obrzęki i że ciągle bolą mnie stawy ale to, że mam 25 lat i będę miała zniekształcone stawy. Nie mogę się z tym pogodzić. Mam nadzieję, że uporam się z tym problemem i zacznę już wkrótce optymistycznie patrzeć na świat.
21 Monika
2006-05-16 13:08:08

Czy ktoś z gośćcem pp bierze metotrexat? Ja brałam i miałam skutki uboczne, które są rzadko spotykane.
20 Barbara
2006-05-08 22:55:42

Mam pytanie do Teresy: jakie zioła stosujesz? Leki farmakologiczne juz zrujnowały mój organizm.
19 marta
2006-04-30 08:59:15

niezbędna wizyta u chirurga chiropraktyka- jest to specjalista od kręgosłupa
18 magda
2006-04-30 08:49:35

Totalna bzdura. W ten sposób leczy się skutki a nie usuwa przyczyn.Ponadto wszystkie te leki mają skutki uboczne. Ja leczę się u lekarza homeopaty z bardzo dobrym rezultatem i jestem przykładem na to,że wszystkie negatywne opinie o tej metodzie leczenia są brakiem wiedzy lekarzy i obroną koncernów farmaceutycznych przed utratą zysków.
17 maja
2006-04-04 12:46:55

dzisiaj sie dowiedzialam ze mam ta chorobe i jestem zalamana.
16 kora
2006-03-24 10:34:41

Bardzo prosze o poradę gdie na terenie Dolenego Śląska znależć dobrego lekarza od dłuższego czasu dokucza i uporczywy ból w kolanie i w biodrze( mamrównież klopoty z odcinkiem lędźwiowym kregosłupa) wszystko mi strzyka i gruchocze a jak pójdę do lekarza to tylko leki przeciwbulowe przepisuje ! moze znacie kogoś kto mi pomoże prywatnie jakie badana trzeba zrobić ??
15 Daria
2004-02-21 00:23:23

Mam dopiero 18 lat, trudnosci w chodzeniu,ograniczone ruchy.Jak to jest mozliwe ze w tak mlodym wieku mozna byc chorym na stawy? w jaki sposob to mozna leczyc i czy mozna to zupelnie wyleczyc?
14 Andrzej
2004-02-17 20:21:20

prosze piszcie wszyscy do siebie wymieniajac sie doswiadczeniami w zwiazku z naszym reumatyzmem ,bedziemy o to bogatsi mieszkam w Niemczech chetnie porozmawiam z Wami na temat Bechterewa mam 47 lat przed 5 ciu laty odkryto u mnie chorobe. Moj adres Zapala1957@aol.com napiszcie prosze !!!!
13 zofia
2004-02-08 17:00:32

dziękuje za tak wspaniały pomysł!jest to świetna strona dla ludzi oczekujących pomocy
12 Grazyna
2004-01-29 06:49:53

naprawde uswiadamiajaca i zarazem pocieszajaca informacja
11 ewa
2004-01-21 16:01:40

Wciąż za mało informacji o zzsk
10 walter
2003-11-04 03:22:30

dziekuje za artykol, jest klarowny i wyczerpojacy, detroit 11/03/2003
9 Danka
2003-08-08 08:56:32

żyję nadzieją, że medycyna wynajdzie leki likwidujące naszą chorobę-rzs
8 Teresa
2003-05-11 14:30:49

Po przeczytaniu artykułu zobaczyłam że są same oczekujące więcej opinie. Ja też wciąż szukam informacji jak radzić sobie z chorobą. Mam już mnóstwo książek, próbuje z nich korzystać na różne sposoby. W amerykańskich książkach wiele uwagi poświęcają - jako pomocne - grupom wsparcia, wymiany informacji. Podam swój adres, może tez taką grupę uda się stworzyć( teressap4@wp.pl ).
7 marek
2003-01-05 18:02:20

brawo
6 anna
2002-11-07 18:54:04

Bardzo potrzebna strona.
5 Teresa
2002-10-21 19:41:52

Nareszcie jest strona, która wyjaśnia wiele niejasności. Gratuluję i czekam na najnowsze informacje. Dla chorych osób jest to strasznie dużo. Jeszcze raz dziękuję.
4 Danka
2002-10-12 09:04:43

Bardzo dziękuję za podstawowe informacje. Mam nadzieję że pozwolą mi one na właściwe podjęcie walki z tą chorobą.
3 Kinga
2002-09-03 14:53:16

Dziękuje za doskonały artykuł na temat RZS, niestety nie znalazłam odpowiedzi na moje pytania dotyczące łuszczycowego zapalenia stawów. Objawy choroby są zbliżone, leczenie również, chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat różnicowania RZS a LZS. Dziękuję.
2 ufo
2002-08-22 21:17:18

Odwalacie kawał dobrej roboty - tak trzymać !
1 Urszula
2002-08-13 12:14:22

Witam. Jestem bardzo zadowolona, że wreszcie powstała strona dzięki której może więcej dowiem się o nowościach w leczeniu mojej choroby. Od wielu lat choruje na RZS , Jak do tej pory żaden z leków nie spowodował remisji tej choroby. Czekam z utęsknieniem na każdą wiadomość o nowych lekach . Niestety ostatnie specyfiki które przynoszą ulgę nam chorym są dostępne tylko dla nielicznego grona pacjentów. Dzisiaj przeczytałam o nowym leku – leflunomid.


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
- href="/alergia/index3.php3?s=3&d=4&t=3&p1=0">Choroba zwyrodnieniowa
- href="/alergia/index7.php3?s=3&d=4&t=7&p1=0">Choroba zwyrodnieniowa stawów - pytania do lekarza
- href="/alergia/index8.php3?s=3&d=4&t=8&p1=0">Gorączka reumatyczna
- href="/alergia/index5.php3?s=3&d=4&t=5&p1=0">Jak leczyć chorobę?
- href="/alergia/index1.php3?s=3&d=4&t=1&p1=0">Jak leczyć reumatyzm?
- href="/alergia/index4.php3?s=3&d=4&t=4&p1=0">Objawy i przebieg choroby
- href="/alergia/index2.php3?s=3&d=4&t=2&p1=0">Reumatoidalne zapalenie stawów
- href="/alergia/index9.php3?s=3&d=4&t=9&p1=0">Reumatyzm tkanek miękkich
- href="/alergia/index6.php3?s=3&d=4&t=6&p1=0">Ruch leczniczy i wypoczynek
- href="/alergia/index10.php3?s=3&d=4&t=10&p1=0">Zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->