Choroba zwyrodnieniowa stawów - pytania do lekarza - Leczenie Reumatyzmu - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Przychodnia.pl
Poniedziałek 20. Sierpnia 2018r
Bernarda, Sobiesława
linki sponsorowane, reklamy

Choroba zwyrodnieniowa stawów - pytania do lekarza
Mianem zmian zwyrodnieniowych określamy zniekształcenia będące efektem przewlekłego przeciążenia i zużycia stawów. Badanie radiologiczne wykrywające zmiany zwyrodnieniowe nie jest dowodem na istnienie choroby. Choroba zwyrodnieniowa stawów (zwana także artrozą lub gośćcem zwyrodniającym) - to przede wszystkim bóle i ograniczenie zakresu ruchów.
Na czym polega schorzenie?
Bóle stawów, najczęściej związane z ich obciążaniem ( w zaawansowanej fazie także bóle spoczynkowe), ograniczenie zakresu ruchów mogą być efektem nieodwracalnego i postępującego procesu zużycia szkieletu. Choroba rozpoczyna się zwykle od chrząstki stawowej obejmując wszystkie elementy tworzące połączenie kostne. Dolegliwość dotyka zwykle osoby po 50 roku życia, zdarza się jednak i u osób młodszych. U 50 procent chorych pytanie o przyczynę choroby zwyrodnieniowej pozostaje bez odpowiedzi.
Jakie stawy chorują najczęściej?
Zwyrodnienie może dotknąć każdego stawu naszego ciała. Artroza najczęściej rozwija się w stawach uprzednio uszkodzonych w wyniku np. procesu zapalnego, złamania, czy wady wrodzonej. Niektóre stawy są szczególnie predysponowane do zmian związanych ze zużyciem.
Stawy kręgosłupa.
Kręgosłup, zwłaszcza lędźwiowy, wydaje się najbardziej podatnym na zużycie elementem szkieletu. Postawa dwunożna, wywołująca charakterystyczne dla człowieka wygięcie kręgosłupa lędźwiowego zwane lorodzą, jest stosunkowo świeżym nabytkiem ewolucyjnym. Bóle krzyża doświadczane przez 80% współczesnej populacji, to cena jaką płacimy za wyprostowana postawę. Otyłość i siedzący tryb życia sprawiają, że dolegliwości kręgosłupowe urastają do rangi choroby cywilizacyjnej. Na 5 kręgów lędźwiowych i ich połączenia przypada rola przenoszenia olbrzymich obciążeń (do największych dochodzi np. podczas podnoszenia z ziemi ciężaru w pozycji z wyprostowanymi kolanami), amortyzacji wstrząsów i zapewnienia dużej ruchomości. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa określane mianem spondylozy, obserwowane są u co czwartej osoby, która przekroczyła 40 rok życia. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, prócz bólów krzyża, może powodować dolegliwości promieniujące do kończyn, osłabienie mięśni na skutek podrażnienia lub ucisku korzeni nerwowych, lub samego rdzenia kręgowego. Zmiany neurologiczne występują również w niektórych przypadkach choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego.
Stawy biodrowe
łączą kości udowe z panewkami miednicy. Zwyrodnienie stawów biodrowych - to schorzenie typowe dla osób w podeszłym wieku (zmiany radiologiczne stwierdza się u 4 % osób po 60 roku życia, jednak dolegliwości wykazuje co 50-100 osoba z tej grupy wiekowej). Na chorobę zwyrodnieniową biodra narażone są osoby po urazach biodra, a także te, które w dzieciństwie cierpiały na dysplazję, czyli niedorozwój stawu.
Stawy kolanowe
wyróżniają się skomplikowaną budową i złożoną mechaniką ruchu. Ulegają przeciążeniom i szybszemu zużywaniu w przypadku wszelkich zaburzeń statyki kończyny dolnej. Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych zdarza się najczęściej u kobiet z nadwagą i konstytucjonalnymi, bądź nabytymi wadami kończyn dolnych, takich jak: tak zwane kolana koślawe, kolana szpotawe czy płaskostopie.
Stawy rąk
są częstym siedliskiem zmian zwyrodnieniowych, zwłaszcza w podeszłym wieku. Większość przypadków jednak nie powoduje silnych bólów. Choroby stóp – płaskostopie poprzeczne czy koślawość dużego palca, mogą stać się przyczyną bolesnych i głębokich zniekształceń połączeń kostnych śródstopia i palców. Zmiany związane ze zużyciem obserwuje się również w tkankach tworzących staw skokowy, barkowy, połączenia skroniowo-żuchwowe.
Kto jest zagrożony chorobą zwyrodnieniową stawów?
Każdy uraz kości budującej staw zwiększa ryzyko zmian zwyrodnieniowych. Na skutek złamań może dojść do zniekształcenia powierzchni stawowych, uszkodzeń chrząstki wyściełającej zakończenia kostne, zmiany w osiach rozkładu obciążeń stawu. Gromadzący się w jamie stawu krwiak czy pourazowy odczyn zapalny należą do czynników powodujących korozję chrząstki stawowej.
Istnieją choroby metaboliczne zwiększające ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów. Należą do nich dna moczanowa, niedoczynność tarczycy, krzywica czy cukrzyca. Zaobserwowano przypadki wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawów biodrowych u młodych mężczyzn nadużywających alkoholu.
Do szczególnej grupy pacjentów należą osoby z wrodzonymi wadami stawów. Najczęstszą z tych chorób jest dypslazja stawu biodrowego – choroba, z którą rodzi się co setne dziecko. Większość przypadków daje się uleczyć przez stosowanie w pierwszych miesiącach życia prostych aparatów ortopedycznych. Brak rozpoznania lub nieprawidłowe leczenie potęguje ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej biodra już w młodym wieku.
Co się dzieje w stawie – czyli jak rozwija się choroba?
Przeciążenie powoduje nadmierny ucisk na chrząstkę stawową, która staje się cieńsza i traci sprężystość. Dodatkowe szkodliwe znaczenie ma powtarzający się w objętym chorobą stawie proces zapalny. Dochodzi do przebudowy tkanki kostnej pod chrząstką. Zniekształcenie elementów chrzęstnych i kostnych stawu sprawia, że więzadła stabilizujące staw stają się zbyt luźne. Rozchwianie stawu sprzyja przeciążeniom, a następnie ich kostnieniu przyczepów tych więzadeł. W sąsiedztwie stawu tworzą się osteofity. Rozrastające się osteofity i degeneracja chrząstki stawowej prowadzą do postępującego ograniczenia zakresu ruchów. Dodatkowe znaczenie w tworzeniu bolesnych przykurczów mają niezależne od woli odruchy obronne mięśni związane z unikaniem pozycji wywołujących ból. Nadmierne napięcie mięśni nie dość, że utrzymuje staw w nieprawidłowym położeniu, ale samo staje się źródłem dyskomfortu. W zaawansowanym stadium zmiany zwyrodnieniowe nie ograniczają się do kości i chrząstki, powodując degenerację wszystkich rodzajów tkanek miękkich budujących staw.
Organizm usiłuje odbudować uszkodzenia. Nie będąc jednak w stanie odtworzyć wysoko zróżnicowanych tkanek takich jak chrząstka stawowa czy ścięgno, zastępuje je niepełnowartościową bliznową tkanką łączną.
Leczenie i profilaktyka
Długotrwała choroba zwyrodnieniowa stawów wymaga systematycznego i indywidualnego programu leczenia i usprawniania cierpiącej osoby
Pomoce ortopedyczne. Odciążenie chorej okolicy likwiduje najważniejszą przyczynę choroby. Osoba ze zwyrodnieniem kolan lub stawów biodrowych powinna pokonać opór psychiczny i nauczyć się chodzić o kulach. W użyciu znajdują się wkładki ortopedyczne i urządzenia odciążające lub stabilizujące rozchwiane stawy.
Ruch. W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa najlepszym stabilizatorem i wspornikiem chorego kręgosłupa są własne mięśnie. Regularne ćwiczenie mięśni brzucha, pośladków i okolic przykręgosłupowych pozwoli osobom dotkniętym spondylozą poprawić sprawność i ograniczyć bóle.
Właściwie prowadzone ćwiczenia ruchowe, zwłaszcza z użyciem systemów bloczków i podwieszek, pozwalają na odzyskanie utraconego zakresu ruchów, rozluźniają mięśnie, odciążają zmęczone uciskiem chrząstki stawowe. Stwierdszono, że dla właściwego odżywienia chrząstki stawu kluczowe znaczenie mają zmiany ciśnienia panującego w stawie. Efekt taki można osiągnąć za pośrednictwem odpowiednio dobranych ćwiczeń i masaży.
Leki. Współczesna farmakoterapia dysponuje bogatym arsenałem środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Większość pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów zna dostatecznie dobrze swą dolegliwość, by określić jaki lek jest skuteczny i po którym można spodziewać się objawów niepożądanych, takich jak bóle brzucha, mdłości i odbijania powodowane podrażnieniem żołądka, dwunastnicy czy wątroby. Ostatnio w leczeniu zmian zwyrodnieniowych pojawiły się preparaty mające pomóc w odbudowie chrząstki stawowej. Należą do nich: przyjmowany doustnie siarczan glukozaminy, wstrzykiwany do jamy chorego stawu kwas hialuronowy, a także rozmaite preparaty homeopatyczne.
Fizykoterapia. Niekiedy w opanowywaniu przewlekłego zespołu bólowego pomocne są zabiegi fizykalne. Zastosowanie głębokiego ciepła (okłady z parafiny czy nagrzewanie polem elektromagnetycznym o wysokiej częstotliwości) łagodzi przewlekłe procesy zapalne i wpływa rozluźniająco na mięśnie. Zabiegi elektryczne, na przykład prądy diadynamiczne (DD) lub interferencyjne pozwalają wygasić przewlekłe zespoły bólowe. Efekt przeciwzapalny wywiera również lecznicze zastosowanie fal ultradźwiękowych, pola magnetycznego o niskiej częstotliwości czy naświetlania promieniami lasera biostymulacyjnego.
Leczenie chirurgiczne. Jeśli przyczyną choroby jest wada statyczna kończyny, jako profilaktyka postępu zmian może służyć zabieg niwelujący tę nieprawidłowość. Przy zmianach zwyrodnieniowych kolana stosuje się osteotomię (czyli przecięcie, a następnie zespolenie w innym położeniu) kości piszczelowej. W zwyrodnieniu biodra zabieg taki stosuje się nieraz w obrębie bliższej nasady kości udowej.
W zaawansowanych przypadkach radykalne leczenie polega na wymianie stawu na sztuczny. W Polsce powszechnie wszczepia się protezy stawów biodrowych i kolanowych oraz niekiedy łokcia i stawu barkowego. Technika medyczna pozwala na skonstruowanie protez innych stawów, w tym także drobnych stawów ręki.
koniec
Dr med. Piotr Tederko
linki sponsorowane, reklamy

186193
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

113 zielona 83.25.66.239
2013-06-24 22:18:36

Mam 17 lat. Od paru miesiecy bola mnie oba kolana. Leki typu 4 flex nie pomagaja. Chociaz lekarz stwierczil u nnie za miekka chrzastke stawowa. Nie wiem co mi jest. Strasznie mnie boli. Boje sie ze to choroba zwyrodnieniowa.
112 Marcin 109.243.83.4
2013-01-20 23:18:56

Typowy obraz choroby zwyrodnieniowej stawów, polecam wizytę u reumatologa i ortopedy
111 Barbara 37.8.222.50
2012-12-07 20:45:37

Witam od pewnego czasu czyli tak mniej wiecej od roku cierpie na bol kregoslupa w ubieglym roku chodzilam na basen i wlasnie przez plywanie ten probllem mi sie zaczal chodze po lekarzach ale kazdy tylko przepisuje leki ktore mi nic nie daja czuje sie tylko otepiona,nie wiem jak ten bol okreslic gdy cos robie to wlasnie przychodzi ten bol tak jakby cos sie przesuwalo i na moment musze usiadz ,bardzo sie tego boje glownie ten bol sie pojawia w ledzwiach ,a teraz juz i caly kregoslup boli prosze moze mi ktos pomoze doradzi co mam robic bo ciagle zyje w strachu co bedzie jutro jestem juz u kresu wytrzymalosci jestem ze woj.Slaskiego i do tych bolow jeszcze doszly zawroty glowy,choruje na RZS i jem sterydy.prosze mi poradzic lekarza takiego co podejdzie ze zrozumieniem i mi pomoze dokona diagnozy i wtedy dopiero zaleci leczenie.Pozdrawiam.
110 mania 81.109.80.155
2012-11-19 00:04:06

mam problem boli mnie saw biodrowy ale aczyna to byc niep
109 Marek 83.15.191.66
2012-11-16 21:28:47

lecz tą chorobę u lekarzy medycyny naturalnej wschodniej,wierz mi robią cuda ziołami i nie tylko ziołami, diagnozują z 100% dokładnością a więc potrafią podać skuteczne leki .Znają także metody medycyny zachodniej gdyż posiadają dyplomy uczelni medycznych w Polsce i dlatego mają dużo więcej możliwości i instrumentów w leczeniu chorób.
108 Marek 194.69.207.230
2012-10-15 12:39:21

Są lepsze preparaty. poszukaj takiego który oprócz kwasu ma dodatki. Dobry i nowoczesny środek to pewnie wydatek około 300 - 400 zł. Zapytaj swojego lekarza lub poszukaj w necie. Ps. Albo jeździsz najnowszym mercedesem albo toczysz się starym fiacikiem
107 nika 193.46.187.1
2012-09-18 18:33:26

a co z błahymi powodami chorób stawów? co np. z takim mitem jak strzelanie palcami ;) Pogromcy Mitów spierają się z takimi historiami ;)
106 hanka 89.100.174.56
2012-07-18 22:39:25

od kilku miesiecy cierpie na ostre bóle kosci rak, a do tego zaczęły mi wyrastać dziwne kostki na stawach palców, które sterczą jak spiczaste górki. mam powazne problemy z ruchomoscia stawów rak, bardzo pogrorszyła mi sie sprawność rąk, precyzja ruchów i siła. nie daję rady juz nawet odkrecić buteleczki z lekami. co to za choroba? nigdy wczesniej nic podobnego mi nie dokuczało. dodam, że mam ukonczone 50 lat, wiec moze to coś zwiazanego z wiekiem, albo z brakiem jakis mikroelementów?
105 Seweryn 94.172.117.128
2012-07-05 23:13:32

Witam od 9-miu miesięcy mam problem z nogami, bolą, puchną nie mogę chodzić, nie mogę się dotknąć w miejsca bolące. Na początku stwierdzono ze to dna moczanowa dostałem dawkę leków na trzy miesiące głównym lekiem był milurit ( nic nie pomogło jedynie co zmniejszył się kwas moczanowy do normy ) następnie stwierdzono ze to chronologiczne zapalenie stawów następna dawka leków w tym sulfasalazin leczę się tym od pól roku i nic, żadnej poprawy. Tydzień temu zrobiono mi zastrzyk ze steroidów który miał zablokować ból na okres kolejnej terapii sulfasalazinem czyli 3- miesiące jednak podziałało to tydziń a nogi dalej mnie bolą tak samo a nawet bym powiedział ze gorzej. Jeżeli ma ktoś jakieś informacje na temat takich objawów to był bym wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam Seweryn
104 Marcin88 89.231.157.174
2012-04-28 19:03:52

Witam. Mam 23 lata i stwierdzone zwyrodnienie stawu biodrowego. Gram w piłkę nożną zawodowo. Ortopeda powiedział mi że spotkamy się na operacji jak biodro wysiądzie.. Natomiast w tej chwili nie jest w stanie mi pomóc. Dostałęm 2 tyg zabiegów i masaży które nie pomogły wręcz nasiliby ból.. Nie wiem co robić ponieważ ból jest coraz gorszy i sprawia trudności w chodzeniu natomiast kiedy gram i rozruszam biodro nie boli.. Proszę o radę lub jakąś konstruktywną podpowiedz co robić..
103 Bogusia 82.83.143.103
2012-03-12 16:23:22

czym sie leczyc i gdzie szukac pomocy.
102 Teresa 31.62.18.130
2012-03-10 13:51:08

Zrobiłam usg kolana i nie rozumiem co się w nim dzieje,nie znalazłam nic na ten temat,mam ilość płynu nieznacznie zwiększoną,błonę maziową przerośniętą,przerost ciała Hoffy,,okrywa chrzęstna z ogniskami chondromalacji na kłykciach,,przyczep rzepkowy ze zwapnieniami,bruzda międzykłyciowa spłycona,łękotka ze zmianami degeneracyjnymi trzonu i rogu tylnego,proszę o przetłumaczenie na język laika,z poważaniem Teresa
101 Elżbieta 80.53.111.178
2012-02-10 11:28:01

Mam problemy z biodrami ale ostatnio bolą i puchną mi kolana.Szukam pomocy,gdzie mogłabym się udać do dobrego lekarza
100 stan 178.43.122.157
2012-02-04 08:29:41

mnie pomogły zastrzyki rumalonu
99 Bogusia 83.26.48.3
2012-01-18 11:47:27

Doktor House potrzebny od zaraz! Od dwóch lat cierpię na wędrujące bóle stawów. Zaczęło się po badaniu hsg w szpitalu. Najpierw stopa jedna, zapalenie oskrzeli, później druga stopa, następnie staw łokciowy, nadgarstek i staw biodrowy - raz jeden raz drugi. Tydzień - dwa boli, później tydzień dwa spokoju i tak w kółko. Wszystkie badania w normie: czynnik reumatoidalny, anty ccp, anty tpo,borelioza, prześwietlenie płuc i inne. Tylko ob nadal 50. Nie wiem już do jakiego lekarza się udać, gdzie szukać przyczyny...
98 Kazik 178.180.211.132
2011-11-04 17:28:20

artykul wyczerpujacy,lecz nie znalazlem odpowiedzi na pytanie ; CZY NOSICIEL GRONKOWCA ZLOCISTEGO MOZE PRZYJMOWAC LEKI PRZECIW OSTEOPOROZIE ?Dziekuje.
97 Maria 83.26.76.151
2011-11-02 10:31:31

Mogę ci poradzić jak byłaś już u specyjalisty i nie stwierdził u ciebie nagłego wzrostu i luki w stawie kolanowym to polecam 4Fleź jest superowe lekarstwo ja go stosuję pozdrawiam .
96 Maria 83.26.76.151
2011-11-02 10:26:31

Witam ja też leczę się na chorobę stawową już 19 lat i teraz zaczelam stosować 4Flex i dopiero stosuję 15 dni a już poczółam lekką poprawę zak będę dalej stosowała i zobaczę co będzie dalej będę informowała dziękuję
95 iwona czajkowska 85.2.105.31
2011-11-01 13:39:46

mam 29 lat i juz od roku lecze sie na osteochondrose czy to normalne w tym wieku
94 GOsia 79.191.251.186
2011-10-27 22:42:14

Stawy bola mnie od 20 roku zycia
93 Krystian RR. 83.10.173.118
2011-10-24 15:52:03

Hej, mi problemy ze stawami łokciowymi pojawiły się jakieś 4 miesiące temu. Lekarz skierował mnie na terapię PST. To jest leczenie jakimiś falami magnetycznymi. Terapia przyniosła bardzo fajne wyniki – z czystym sumieniem polecam :)
92 Jurek 89.191.129.26
2011-10-12 01:21:30

mam dokladnie to samo;chwila nieuwagi badz lata degeneracji stawu.Koncze fizykoterapie bez wielkiej poprawy.Lekarz zaproponowal wstrzykniecie kwasu hialuronowego [160 zeta szt.]jetro podejme decyzje
91 Marina 178.36.40.102
2011-09-20 09:36:58

A ja ostatnio dowiedziałam się że świetna na bóle stawów jest witmina D3. Podaję ja mojemu maluchowi żeby zapobiegać między innymi krzywicy. A ogólnie ta witamina jest dobra na kości :)
90 helena 83.9.82.152
2011-09-12 14:16:46

dostawalam zastrzyki w kolano o nazwie go-on 5 sztuk ale malo mi pomogly jeden kosztuje okolo 165 zl
89 ewa 87.207.40.98
2011-09-11 13:14:04

gdy czytam o diecie dla chorych na dnę moczanową ciągle napotykam zalecenia aby unikać produktów zawierających kwas purynowy ale o jakie produkty chodzi?mam 80 letnia mame i konkretnie nie wiem jakie potrawy sa wskazane dla niej
88 Wojtek 89.74.133.9
2011-08-18 18:26:48

Czy 4flex dziiala na dne moczanowa
87 aga 78.8.60.63
2011-08-07 19:21:42

tak naprawde to kwas hiaruronowy pomaga ale we wczesnych zmianach zwyrodnieniowych. gdy w stawach sa juz zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe to zastrzyki na niewiele sie zdadza. sprawdziłam na sobie
86 Miecia 192.162.48.2
2011-07-14 23:44:13

Mam Usztywnienie stopy-(zwyrodnienia w wyniku urazów).Jak długo musi być stopa usztywniona.Czy po wygojeniu można nosić obuwie na obcasach.Jestem po zabiegu od 28-go kwietnia.Noga bardzo nabrzmiewa i sinieje.Jak długo trwa leczenie.Może jest jakaś nieprawidłowość.Razem z usztywnieniem miałam zrobiony haluks.
85 marta
2011-07-07 18:26:40

witam. pisze w imieniu mojej mamy. od ponad 30lat ma usztywniony staw kolanowy, do tego caly czas puchnął jaj nogi i odczuwa straszny ból. teraz zaczyna jaj robić się to samo w drugiej nodze, ból jest nie do wytrzymania i bierze tabletki przeciwbólowe co prowadzi do bóli serca... jezdzi na rehabilitacje, ale uważa, że jej to nie pomaga... czy jest jakiś sens dalej na nią chodzić? może operacja by jej jakos pomoglala lub chociaz ulzyla w bolu? jezeli tak to czy moze podac mi pan jakis adres dobrego lekarza najlepiej w woj.lubelskim? i jezeli istnieja jakies organizacje dla ludzi z takimi przypadkami z problemami finansowymi? bo jak wiemy operacja wynosi od 6-8tys. i nie jest refundowana przez NFZ tylko dlaczego? z gory dziekuje za odpowiedz i jakakolwiek porade. prosze o odpowiedz ...
84 jerzy
2011-06-24 00:24:14

chyba znam już dawno te dolegliwości , przede wszystkim masz nie dzwigać , idzie lato , wygrzewać miejsca nasilone bólem.My na to mówimy tak : RZS - ratujze sama . Pozdrawiam .
83 Asiadekster
2011-06-23 20:10:03

Witaj.Mam 26 lat, pourazowe zwyrodnienie stawu i od kilku lat dostaję zastrzyki z kwasu hialuronowego w staw skokowy mniej więcej raz na pół roku. Arthrum, Durolane i jeszcze jakiś nie pamiętam...polecam Ci może tą formę leczenia. Działa przeciwbólowo i smaruje staw...
82 IGA
2011-06-23 15:39:58

mam 60 lat. Bóle stawów rąk (palce,nadgarstki, łokcie) oraz nóg odczuwam od ponad 20 lat. Ostatnio reumatolog wykluczyła RZS na podst. 2 badań. A ja mam rozpulchnione i opuchnięte palce rąk,nadgarstki, kolana i kostki nóg. Ból straszny. Ledwie utrzymam łyżkę.Jak i gdzie leczyć mam?
81 Ela
2011-06-20 10:10:28

Witam ,choruje na rzs dokucza mi wszystko , ale najbardziej kręgosłup szyjny mam podwichniecie stawu szczytowo-obrotowe , czy w tym przypadku jest konieczna operacja ? czy to moze byc groźna ? Będę wdzieczna za okazana pomoc i wiadomości na ten temat ....Pozdrawiam Ela ...
80 emilia
2011-05-23 22:41:05

proszę o inrormację o naturalnych sposobach walki z tą chorobą
79 Piotr
2011-05-21 15:09:46

mam 21lat od 2 tygodni bolą mnie kolana.
78 dr
2011-04-26 08:04:48

Co do lekow masz racje, co do reszty niestety bladzisz.Szukaj dalej,Powodzenia w leczeniu wszelkich zyrodnien.Jak bedziesz mil wyniki to Nobel gwarantowany.Powodzenia.
77 dr
2011-04-26 07:59:20

Rwa kulszowa
76 ewa
2011-04-22 01:36:20

mam zmiany zwyrodnieniowe stawów krzyzowo-biodrowych oraz osteochondrosis l3/4 i4/5 pani doktor stwierdzila ze mam rowniez rwe kulszowa do dzis boli mnie miesien prawej nogii czuje jak boli mnie zyla biegnaca ob kolana do kostki co to jest
75 Gonia
2011-04-13 20:52:37

Ja mam 29 lat i również mam zwyrodnienia stawu skokowego. Efekt uboczny po poważnym złamaniu stawu skokowego. Operacja była udana ale chrząstka żle się odbudowuje.Ortopeda zalecił mi 3 zastrzyki OST,które pomogły na rok. Rzeczywiście efekt był dopiero po dwóch miesiącach. Ostatnio ból był tak wielki, że udałam się wreszcie do lekarza rehabilitanta. Zalecił takie zabiegi jak jonoforeza, prądy interferencyjne, laser, terapuls i pole magnetyczne. Moja fizykoterapeutka pokładała dużą nadzieję w polu magnetycznym. Po 1,5 miesiąca jest znaczna poprawa. Nie utykam tak jak kiedyś, ból jest mniejszy, czasem zapominam, że mam chory staw:) Ona jest przeciwna wszelkim dostawowych rzeczy. Po mieisącu mam się znowu do niej zgłosić na fizykoterapię- długotrwała kuracja ale myślę, że się opłaca. Inny ortopeda zalecił mi zastrzyki Hialux ale na razie wole pole magnetyczne:)Pozdrawiam
74 Bogdan K
2011-04-07 07:19:38

Artykuł opisany przez dr Piotra Tederko jest tak czytelnie opisany, że wszyscy (wiek) zrozumieją istotę sprawy. Może doczekamy się następnych tak fachowo napisanych artykułów ?
73 Czesław
2011-03-15 11:42:35

Zwyrodnienie stawów jak mówi artykuł jest spowodowane brakiem równowagi i elastczności mięśni co nazywamy przeciążeniem. Nie ma naukowo udowodnionych lekarstw leczących zwyrodnienie. Żadne lekarstwa nie usuną przeciążenia. Bardzo skuteczną terapią w chorobie zwyrodnieniowej są siady: japoński, turecki, płotkarski. Pozwalają one na rozciągnięcie mięśni otaczajacych staw i właściwe jego odżywienie. Zatem zacznij od razu. Każde leczenie farmakologiczne jest tylko przeciwbólowe i przeciwzapalne, ukierunkowane na wymianę stawu czy biodrowego,czy kolanowego. Podawanie środków steridowych powoduje nieodwracalny proces kruszenia tkanek okołostawowych i przyspiesza bezboleśnie inwalidztwo, W twoim pprzypadku mogło dojść do naciągnięcia mięśni. Pamiętaj, że ból kolana - jeżeli nie jest spowodowany urazem - sygnalizuje dysfunkcję stawu biodrowego. Wszelkie prace ortopedyczne w kolanie są tylko w takim przypadku szkodliwe i nieodwracalne. Proces zwyrodnieniowy zawsze można zatrzymać przywracając odpowiednią ruchomość stawu - o czym mówi artykuł. Pamiętaj, że wszystkie ćwiczenia , którym towarzyszy ból są przeciwwskazaniem i pogarszają. Teoretycznie wie o tym każdy ortopeda i fizjoterapeuta jednak nigdy nie s[potkałem się by byli zainteresowani prawidłowym działaniem stawu. Wdrażają leczenie zachowawcze, którego celem jest jak sama nazwa wskazuje zachowanie istniejącej dysfunkcii i wydłużeniae procesu zwyrodnieniowego co nazywają opóżnieniem postępu choroby. Powodzenia.
72 Zuzanna
2011-03-14 13:19:49

Czy 4flex jest przydatny przy zwyrodnieniu stawów? Czy może stosować inny lepszy preparat? Jaki?
71 Zuzanna
2011-03-14 13:17:56

4 miesiące temu źle stanęłam i straszne zabolał mnie kolano lewe. Smarowałam je traumonem i naproxenem i trochę ból mi przeszedł. Teraz niestety mam duży problem ze schodzeniem za schodów a wieczorem boli mnie lewe kolano. Obecnie czekam na wizytę u lekarza i chcę zrobić jakieś badania aby zdiagnozować przyczynę? Zaczęłam się odchudzać i stosuję żel przeciwbólowy , co jeszcze powinnam stosować?
70 Czsław
2011-03-02 13:33:24

Proces degeneracii stawu biodrowego jest przede wszystkim zależny od otaczających go tkanek. Steridalne leki powodują kruszrnie więzadeł, leki przeciwbólowe sprzyjają degeneracji stawu w tym znaczeniu, że go używamy nie likwidując nierównowagi mięśni i tkanek otaczających staw. Siady płaskie, płotkarskie, tureckie, japońskie sprzyjają centralizacji położenia głowy kości udowej w panece. Zawsze istnieje możliwość powrotu do sprawności gdy nie bolały stawy. To zależy tylko od ciebie. Zatem do dzieła.
69 Bogusia
2011-02-28 09:10:16

Czy ktos moze wie, czy dlugoterminowe zazywanie lekow przeciw bolowych na bazie narkotykow, moze drastycznie przyspieszyc proces degeneracji stawu biodrowego?
68 Czesław
2011-02-22 17:50:50

By mieć sprawne kolana to doprowadź mięśnie je obsługujące do fizjologicznej długości. Najprawdopodobniej w tym przypadku przyczyną bólu kolana jest dysfunkcja biodra i wszelkie prace przy kolanie bez usunięcia tej dysfunkcji sa tylko szkodliwe gdyż utrudnią jej usunięcie. Każdy ortopeda wie, że "biodro boli kolanem". Odpowiedż na postawione pytanie znajdziesz w internecie wpisując w wyszukiwarke nazwę kwasu.
67 Czesław
2011-02-22 17:21:44

Treść artykułu jest zgodna z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Istotnie ruch jest podstawą zachowania sprawności i zdrowia. W treści zawarta jest istota problemu. By zapobiegać przeciążeniom stawu należy dbać o to by staw posiadał zdolność wykonywania maksymalnego zakresu ruchu. Dlatego dbałóść o fizjologiczną długość mięśni ma kapitalne znaczenie. Niestety ani jeden artykuł w omawianym temacie nie porusza tej kwestii. Nie można też stosować leków na coś co nie istnieje - wytarta chrząstka stawowa. brak odległości między stawami uniemożliwiw jej utrzymanie i odtworzenie , a wszelkie maści tam nie dojdą. Procedury rechbilitacyjne nie są zainteresowane uzyskaniem tej odległości tak istotnej w profilaktyce zwyrodnieniowej. Dlatego stosują leczenie zachowawcze w którym starają się by zachować istniejące przyczyny choroby wynienione w tym artykule a jednocześnie opóźnić jej postęp. A ptrzecież tak łatwo jest jej zapobiegać a sam proces zatrzymać.
66 CZesław
2011-02-22 12:51:48

Za mało informacji w opisanej sprawie. Bóle moga byc związane z przeciązeniami mięśni /świadczy o tym ograniczony zakres ruchu w stawach/ lub zmianami w tkankach lub brakiem własciwego unerwienia lub dotlenienia itd.Jeżeli chodzi o związek omawianych dolegliwości to nie mogę ani potwierdzić ani zaprzeczyć.
65 Czesław
2011-02-22 12:45:34

Rozumiem twój niepokój.n Musisz jednak wiedzieć, ze jeżeli powodem bólu nie jest uraz to zdjęcie nic nie wniesie w sposób leczenia. W opisanym przypadku przyczyną bólu kolana jest ograniczeniae ruchomości w stawie biodrowym . Możesz to sama sprawdzić - rozkrok to kąt minimum 90 stopni. Przysiad należy wykonać bez podnoszenia pięt od podłoża, W pozycjii leżącej wyprostowaną nogę powinnaś unieść do kąta 90 stopni, wruczu podudziem uzyskujesz kąt 45 stopni w każdą stronę. Jak wsakazano w artyule tylko odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe obejmujące wszystkie mieśnie mogą doprowadzić do sprawności . Poszukaj kogoś kto tym się zajmuje. Ps. Każda ingerencja chirurgiczna w kolanie przyczyni się do utrwalenia opisanych zaburzeń i utrudni powrót do sprawności,
64 Czesław
2011-02-22 12:27:56

Chcąc wzmocnić stawy należy je używać. Nie ma naukowo udowodnionych preparatów /choć reklamodawcy nie przyjmują to do wiadomości/, które by odbudowywały chrzastkę stawową. Nie jest to zresztą potrzebne poniważ jej wytwarzanie trwa przez całe życie. Problemy zwyrodnieniowe występują tylko u tych, którzy je przeciążają /nierównowaga naprężeń mięśni prowadzi do zmniejszenia szpary stawowej i wyciska płyn stawowy odżywiający staw/ Zatem jest to dysfunkcja powstająca niejako na własnne życzenie. Ale jeżeli bedziesz sobie życzył to proces ten moąesz odwrocic. Należy uzyskać fizjoigiczny /młodzieńczy/ zakres ruchu w stawach. Wzmacnianie mięśni jest przeciwskazaniem.
63 Czesław
2011-02-22 12:12:12

Zgodnie z zamieszczonym artykułem to ruch jest najważniejszy. Jak napisano w artykule to nie staw lecz mięśnie ograniczają ruch Ich niprawidłowe działanie nazwano przeciążeniami. Każdy proces zwyrodnieniowy można zatrzymać bez wzgledu na wiek. Pod wyrażeniem - ruch- należy rozumieć stosowne ćwiczenia ukierunkowane na zwiększanie jakości i zakresu ograniczonego ruchu. Muszą być wykonywane bezboleśnie. i bardzo delikatnie. W internecie znajdziesz też rady jakie ćwiczenia wykonywać, i byc może terapeutów przywracajacych dysfunkcje narządów ruchu. Jest na razie jedyna i najtańsza i najskuteczniejsza droga do odzyskania i utrzymania sprawności. Nie ma naukowo potwierdzonych doniesień na istnienie leków odbudujacych chrzastke stawową. Nawet gdyby były to i tak zażywając je będziesz inwalidą. Istotą problemu jak zauważono w artykule jest przeciążenie a tego się nie leczy, chociaż bardzo łatwo.
62 Anna
2011-02-21 09:44:54

w wielu opisywanych przypadkach trzeba w sposob naturalny oczyscic przewod pokarmwy ... jesli chcesz zasięgnąc porady moge pomoc napisz ... sprobuję pomoc srodkami naturalnymi
61 Czesław
2011-02-20 23:42:17

W opisanym przypadku unieruchomienie powoduje obniżenie napiecia mięśni w wyniku czego tracą one siłę podtrzymującą kregi i następoje ich "Siadanie". Inicjuje tom proces awyrodnieniowy, ktory jest reakcją obronną organizmu na przeciążenie. To samo dotyczy stawó biodrowych. Staraj się rozciagąć mięśnie by uzyskać ich fizjologiczną długość - taki zakres ruchu w stawacz gdy cię nic nie bolało. Wtedy zatrzymasz proces zwyrodnieniowy. Dysfunkcje narządu ruchu są typu mechanicznego a nie organicznego. Dlatego żadne "lekarstwo" nie doprowadzi do tego, żebyś mógł wstać z pozycji leżącej bez używania rąk. Ato jest test na prawidłowe działanie narządów ruchu. Wszystkie dolegliwości opisanej natury można wyleczyć.
60 Czesław
2011-02-20 23:28:03

To nie jest dziadostwo. Ból jest dobroczyną odpowiedzią twojego organizmu na nieprawidlowości w nim występujące. I tak nie chcemy rozmawiaźć z nim trując go środkami przeciwbólowymi. Doprowaź swój organizm a szczególnie układ narządu ruchu do fizjologicznej sprawności a ból sam ustąpi. Ból o którym piszesz najprawdopodobniej nie jest spowodowany choroba organiczną i bardzołatwo go usunąć metodami fizjoterapeutycznymi
59 Czesław
2011-02-20 23:19:41

Wiktor Dega ojciec ortopedii polskiej powiedział"chory staw biodrowy - chory człowiek. Pamietaj kazde unieruchomienie jest szkodliwe. Brak ruchu w stawie wynika z przykurczonych mięśni. udaj się do kogos kto potrafi je doprowadzić do właściwej długości. By stan przykorczów się nie pogłębiał siadaj na podlodze. W ten sposób wymusisz pożądany zakres ruchu w stawie. Choroba przestanie się pogłębiać a nawet może się cofnąć. Siad ma być bez bolesny i masz odczuwać tylko leki naciąg. mięśni.
58 Czesław
2011-02-20 23:09:19

Zdjęcia rengenowskie opisują aktualny stan układy narzadu ruchu. Przyczyna tego stany jest nieprawidlowe napięcie mięśni sterujących tym narządem. Nie ma większych problemów z wyrownaniem tych napięć. Teoretycznie wie o tym każdy fizjoterapeuta i ortopeda, z niewiadomych powodow jednak nie stosują tych przyczynowych terapii.
57 Czesław
2011-02-20 23:02:38

Przyczyną zwyrodnienia stawu jest reakcja obronna organizmu na jego przeciążenia. Wszelkie działania związane z zażywaniem jakich kolwiek leków są watpliwej wartości i utrwalaja istniejace przeciążenia prowadzac do inwalidztwa. Wystarczy gdy doprowadzisz mięśnia do fizjologicznej dłogości i zapewnisz luz w stawie. Gdy nie ma przyczyny,nie ma reakcji obronnej.
56 Angel
2011-02-11 18:22:20

Możesz opisać w skrócie te ćwiczenia?
55 Janek
2011-02-07 14:15:10

Kwas hialuronowy - czy ktoś z was lub waszych znajomych dostawał takie zastrzyki pomocne w leczeniu m in zwyrodnienie stawów kolanowych ? Będę wdzięczny za opinie.
54 Janek
2011-02-07 14:06:19

Mojej mamie lekarz ma wstrzyknąć 6 zastrzyków kwasu hialuronowego, co jest nowością w leczeniu takich dolegliwości. Wspomniano o tym w artykule wyżej. Koszt ok 900 zł. Poczekamy na efekty.
53 mini77
2011-02-06 19:08:49

mam 33 lata i od ponad 10 lat choruję na zwyrodnienie stawu biodrowego na początku nikt nie mógł mnie zdjagnozowac nawet m.in.chcieli operowac kregosłup.nie wiadomo od czego to się zrobiło jedni mówią że mam to od dziecka inni że na tle nerwowym (?).na początku lekarz ortopeda powiedział że trzeba zrobic endoproteze ale nie zrobiłam jakoś tak mnie nie przekonał.urodziłam dwoje dzieci bez problemu (poród naturalny).dzieci "odchowane" więc postanowiłam coś robic z moja dolegliwością .w ubiegłym tygodniu poszłam do ortopedy i po wykonaniu rtg powiedział że owszem kwalifikuję się do kolejki na endoprotezę (staw całkiem zniszczony) ale jak sobie tak świetnie radzę to nie ma takiej potrzeby bo to jest bilet w jedną stronę (nie wymienia się stawu jak silnika samochodowego) więc dr.proponuje samoistne usztywnienie stawu (staw nieruchomy nie boli) nie wiem co robic mam mieszane uczucia może się wybiore do innego ortopedy a na dzień dzisiejszy rechabilitacja,masaż,pływanie i co dalej?????????
52 maja
2011-01-22 16:42:47

Przeczytałam prawie wszystkie koment. i jestem przerażona ponieważ ostatnio ból przeszkadza mi normalnie funkcjonować. Przerażenie ? - brak nadziei na wyleczenie tego dziadostwa które dopada ludzi. Bardzo wszystkim współczuję. Podtrzymajcie mnie na duchu chociaż dziękuję.
51 Alicja
2011-01-17 11:49:40

Witam! Mam także problemy z kolanami i jestem w kolejce do endoprotezy. A ponieważ mam endo w obydwu biodrach (chodzę normalnie, bez laski) jak mogę bronię się przed operacja kolan. Kiedyś wyczytałam w internecie coś takiego i stosuję to od dłuższego czasu z pozytywnym skutkiem. Wieczorem, przez ok. 25 minut masuję kolana szczotką z włosia ogona końskiego. Następnie przykładam, potłuczone tłuczkiem, liście kapusty białej (3 na każde kolano) - lekko smaruję kolana oliwą z oliwy, przykładam kapustę, nakładam na to pasek waty, potem płótno i lekko bandażuję. I tak trzymam opatrunek do rana. Odzyskałam ruchomość w kolanie i przestało boleć. Poza tym, codzienna jazda na rowerze stacjonarnym i dwa razy w tygodniu chodzę na basen. Na razie pomaga! Pozdrawiam
50 ryszard
2011-01-11 20:33:12

przeczytałem.artykuły.n.t.stawów.oraz.kręgosłupa.i.okazuje.się.że.mam.chory.kręgosłup.i.kolana..zrobiłem.prześwietlenie.kręgosłupa.i.kolana.poszedłem.do.ortopedy..obejrzał.zdjęcia.uznał.że.mam.zwyrodnienia..na.kręgosłup.przepisał.gorset..a.na.kolano.tabletki.przeciw.zapalne.i.na.tym.skończyła.się.moja.kuracja.kazał.wracać.do.pracy
49 daria
2011-01-05 17:09:36

bardzo dobry i ciekawy artykul
48 kosik23
2011-01-04 21:40:50

Mam 30 lat i mam zwyrodnienie stawu skokowego , jestem po 3 zastrzykach z kwasu hialurunowego i przyznam szczeze ze poprawy zbytnio nie czuje a ortopeda powiedzial ze powinna nastapic po 6 tygodniach.Nie wiem czy istnieje jeszcze jakas metoda na te przypadłosc , dodam ze jestem nauczycielem W-F i dosc mocno eksploatowałem ten staw ale w koncu sport to ZDROWIE . W zyciu bym nie pomyslal ze to moze spotkac kogos kto regulrnie uprawia sport a jednak rzeczywistosc jest inna oropeda mo powidzial abym zapomnial o wszelki G.zespołowych i przezucił sie na rower .
47 Alicja
2010-12-28 19:55:25

Mam 62 lata i od 10 m-cy cierpię na ból w stawie kolanowym.Lecze sie u reumatologa, u dwoch różnych lek. ortopedów ale bez żadnych rezultatów .Najlepiej pomaga fizykoterapia typu laser , pole magnetyczne.ultradżwięki ale tez nie na długo max 2 tyg.Najgorsze jest to ,że żaden lek. nie dał skierowania na tomograf a tylko bazuje na zdjęciu z przed dwóch lat zrobionym prywatnie.
46 Roksi
2010-12-22 21:56:10

Mam ogromną prośbe, mógłby mi ktoś pomóc odnaleźć pewną paść ?. o tuż , wiem,że zaczyna sie na literę D i jest napisana na brązowym tle, Poszukuje jej, ponieważ bolą mnie jajniki jak marznę w palce u nóg, i jak smarowałam w miejscu bólu to mi przechodziło, wiem,ze bedzie z rozgrzewających , coś z bakteriami pochwy, ... prosze o pomoc
45 medyk
2010-12-22 08:30:18

Słuchajcie nic nie jest warte kupowania,organizm i tak nie przyswoi więcej niż może.Lepiej jeść własne galaretki z zimnych nóżek,kisielki...pozdrawiam
44 Andrzej
2010-12-22 00:38:52

Takie problemy z kolanami, jakie opisujesz - mi też sprawiały wiele trudności. Może to też przez fakt, że grałem zawodowo w siatkówkę. Niestety, rzaden lekarz nie potrafił mi pomóc z bólami, tylko szpikowali mnie Ketoprofenem (domięśniowo). Finał tego był taki, że pękły mi łąkotki w stawie kolanowym i się kariera skończyła, bo następny "konował" się nie poznał (chirurg, a nie ortopeda !!!), tylko leczył dziwnymi metodami jak usztywnienie w pozycji zastanej na 3 tygodnie. Finał wszystkiego był taki, że po 2 latach ogromnego bólu i wielu wyrzeczeń - szukania złotego środka na swoje dolegliwości - szczęśliwie trafiłem pod opiekę dr Arkadiusza Bieleckiego, który pracuje w Szpitalu nr 2 w Rzeszowie oraz w Szpitalu Św. Rodziny w Rudnej Małej k/Rzeszowa. Ten lekarz postawił mnie na nogi jednym zabiegiem artroskopii. Polecam, bo to dobry specjalista. Z leczenia farmakologicznego przyjmowałem Traumel S. Obecnie na bóle stawowe używam ( bez raklamy oczywiście) Alpenkrauter Balsam, ponieważ tradycyjne maści i kremy, typu Ketoprofen, Ibuprofen, itp. łącznie z maścią końską już nie działają. Pordrawiam
43 koko
2010-12-22 00:35:33

Są różne preparaty na wzmocnienie stawów. I chciałabym wybrać coś na parwdę dobrego. Tylko nie wiem jaki rodzaj jest bardziej skuteczny? Maści i kremy jak fastum czy suplementy do zażycia jak Stawo-vit?
42 Andrzej
2010-12-22 00:29:22

Proponuję wizytę u neurologa lub neurochirurga - oni się znają na takich sprawach. Wiem to z doświadczenia.
41 katarzyna
2010-12-20 19:23:30

Witam mam 19lat, Od dzieciństwa mam problemy z bólem nód o rąk, stosowałam różne maści ale nic nie pomagało, dodam również że jestem po operacji serca,i często się przeziębiam na przełomie jesieno zimowym , czy to wszystko może mieć jakiś związek zesobą?
40 Dorota
2010-12-14 16:16:19

MAM zwyrodnienie stawów. Byłam dzisiaj po odbior wyniku rentgenowskiego i zostalo tam napisane : Zmiany zwyrodnieniowe guzkow wyniosłości międzykłykciowych kości piszczelowych , kłykci przyśrodkowych kości piszczelowych i udowych, zwężenie szpar stawowych od strony przyśrodkowej. Jesli ktos sie orientuje to niech mi odpowie o co chodzi w tym calym rentgenie. Dziekuje
39 krzysiek
2010-12-04 20:16:38

Mam 33 lata i zaczol mi sie problem ze stawami na poczatku nadgarstki a teraz kolana i kostki bol uciemiezliwy jak mozna leczyc takie dolegliwosci fakt ze trenowalem boks jazde na rolkach czy to moglo tak zniszczycz stawy prosze o pomoc
38 Jola
2010-11-11 17:57:51

Obecnie nie ma , ale jesteś młoda . Staraj się oszczędzać staw , aby jak najdłużej zachować własny . Oszczędzanie - to ćwiczenia mięśni miednicy , w odciążeniu czyli na dywanie . Mocne mięśnie sprawiają ,że stawy zużywają się wolniej . Nie odkładaj ćwiczeń na lepsze czasy , ćwicz choć chwilkę CODZIENNIE ! I nie wierz , że bez rehabilitanta nie dasz rady . Napinanie mięśni , unoszenie bioder , przekładanie kolan w lewo /w prawo pomagają na kilka lat . Nawet jak siedzisz na krześle i chcesz wstać , to wcześniej kilka razy " wciągnij brzuch" , żeby mięśnie zczęły działać .
37 Jola
2010-11-11 17:43:34

Mam tę chorobę zdiagnozowaną blisko 10 lat temu . Na operację (wymianę stawu) się nie zgodziłam . Te operacje nie zawsze się udają i wymagają ogromnej ilości zabiegów po dokonaniu (koszta , dojazdy, opieka innych osób). Najskuteczniejsze są samodzielne (CODZIENNE ! ) ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy , w odciązeniu , czyli na dywanie + małe dawki lekow przeciwzapalnych . Operacja to ostateczność , gdy już boli każde poruszenie .
36 hela
2010-10-10 09:38:50

zwyrodnienie stawu kolanowego
35 Kasia
2010-09-28 14:25:22

Mam jakoś od roku problem z kolanami.Najpierw mi puchły i bolały. Brałam Glukozaminę i mi trochę przeszło. Po tych tabletkach przestały mi puchnąć ale pojawił się ból kolan przy chodzeniu, leżeniu itp Czy to może być reumatyzm czy jeszcze coś innego. Czy można jakoś to leczyć bez lekarza
34 ania
2010-09-21 18:44:35

jeżeli możesz proszę o kontakt ... postaram się mamie pomóc
33 wacław
2010-09-06 14:41:50

bardzo pouczający komentarz
32 andrzej
2010-09-04 16:30:34

Mam 49 lat od 3 miesięcy bolą mnie biodra.Ortopeda stwierdził zwyrodnienie stawów.Nie wiem jak ta choroba szybko postępuje,i kiedy trzeba zapisać się na endoproteze
31 agnieszka
2010-08-27 21:41:42

staram się tak jak mogę .dzięki i dużo zdrowia
30 Agnieszka
2010-08-27 21:33:54

mam 28 lat , dwa lata temu miałam ogólne zapalenie stawów. na początku gorączkowałam a po dwóch tygodniach nie potrafiłam ruszać żadną kończyną . teraz jest ok jednak wyczułam pod spodem palców u stóp narośl która boli kiedy się poruszam. bolą mnie również nadgarstki . mam syna osiem lat ,oraz córkę trzy lata i martwię się tym że nie długo nie będę w stanie funkcjonować . po córce pogorszył mi się stan zębów czy to ma coś wspólnego ze zachorowałam martwię się i prosze o pomoc agnieszka
29 czarnaR
2010-08-27 13:39:23

Ja na Twoim miejscu "pochorowałabym" 182 dni i złożyła wniosek do ZUS o rente z tego tytułu. Mozesz w międzyczasie skoezystac z sanatorium albo szpitala reumatologicznego. Jeśli pracujesz to z bolem długo nie wytrzymasz, wiem to z autopsji. Ale decyzja nalezy do Ciebie. Życzę zdrowia i powodzenia
28 Bogdan
2010-08-26 21:52:55

Od dawna mam problemyz kregoslupem powiem calym ostatnio wiecej z szyjnym.Od kiedy zaczalem cwiczyc w domu duzo mniej biore lekow przeciwbulowych ale nieraz trzeba.Ostatnio mam problem juz od wiosny z z drugim palcem u lewej reki reumatolog powiedzial ze to od kregoslupa wybralem szereg zabiegow:laser,ultradzwieki,jonoforeze,polemagnetyczne Teraz znow laser,salux i pronaproxsen i nic nie pomaga nie moge zginac jest spuchniety.Ortopeda chcial operowac cos sie tam dopatrzyl lecz w szpitalu jego szef rozwial to powiedzial ze to zapalenie.To juz trwa prawie szesc miesiecy,ze mam problemy stawowe wiembo mam sztywniejace palce,musze cwiczyc ale ten jest spuchniety i boliprzy zginaniu.Jestem juz po szescdziesiatce co dalej robic moze ktos mial cos takiego i moze doradzic,prosze bardzo. ,
27 Aura
2010-08-03 13:30:45

Umiarkowana sklerotyzacja dachu panewek stawowych.Wydłużenie bocznych krawędzi stawów.Osteofit na krawędzi prawego stawu biodrowego. innych zmian kostnych nie widac Proszę o poradę.
26 monika
2010-07-31 22:30:47

czy przygnębienie, rozdrażnienie, płacz i śmiech na przemian-stany jak przy depresji, mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych? bardzo proszę o odpowiedż!
25 agnieszka
2010-07-31 20:56:22

Moja mama ma zwyrodnienie stawu kolanowego dzień zaczyna od ketonalu i tak kilka w ciągu dnia czy kortyzon mógłby jej pomóc?
24 Gosia
2010-07-25 12:48:26

Od pewnego czasu mam nietypowe bóle głowy. Ból jest lekki,trwa dwie,trzy sekundy ,jakby ukłucie.Ból zdarza się kilka razy dziennie i jest to jedno miejsce ,z prawej strony ,za uchem.Proszę o pomoc ,bardzo się denerwuję mam 39 lat.Pozdrawiam i czekam na odpowiedz Pa.
23 lucyna
2010-07-23 12:53:45

miałam operacje na kolano tz.osteotomia stawu nie jest to takie straszne
22 Monia
2010-07-19 23:09:58

Hej mam 22 lata i nedawno ortopeda powiedział mi, że istnieje taka opcja, że czeka mnie przeszczep stawu biodrowego. Ale czy jest możliwość wyleczenia farmakologicznego?
21 Wlodek
2010-07-04 10:40:04

Witam!~Prosze zbadac sobie odpornosc organizmu na chlamydie i mykoplazme,moze one,, jedza ,,stawy kolanowe.Pozdrawiam
20 robert
2006-06-11 14:35:33

moja mame bola ręce w stawach była u wielu lekarzy stosowała różne leki słyszałem o istnieniu sirodku w zastrzyku nie wiem czy poprawnie napisze nazwe tego ale brzmi to tak:decadurabolin.chhciałbym jej jakoś pomóc gdzie sie z tym udac mieszkam w woj.łódzkim co robić może cos wiecej o tym leku poprosze
19 alicja
2006-04-30 10:50:06

Z uwagą przeczyta lam wszystko na temat choroby stawów kolanowych i okazało się,że wszystko to jużwiem,bowiem od 5 lat cierpię na tą chorobę,nie pomagały leki, nie pomagała fizykoterapia, nie pomagają blokady, nie pomagają leki przeciwbólowe nawet typu Tramal, wciąż chodzę z obłędnym bólem, wiem o tym,że nie mam już chrząstki, ale stawy pozostają ruchome i tylko ten okropny ból.Wiem,że można mieć endoprotezę ale obu kolan?Zresztą mam inne choroby, w tym krążenia i lekarz powiedziłam mi,że jestem w grupie "wysokiego ryzyka" i nikt mi nie da gwarancji, czy chodziłabym po takiej wymianie,niestety między innymi od leków reumatoidalnych przybyłam 20 kg,już nie tyję,ale warzę 90 kg.ńa ból nie pomogła też akupunktura.ńiw wiem już co am robić.Czy nie ma sposobu na uśmierzenie bólu?Jak już wspomniałam wyżej stawy kolanowe są ruchome.Bardzo proszę o jakąś radę.
18 Jolka
2006-04-17 11:11:19

u mnie wykryto zwyrodnienie stawow biodrowych lekarz reumatolog powiedzial-na razie panewek nie trzeba wymieniac brac srodki przeciwbolowe i tyle.Ja troche poczytalam i poszlam do mgr.rechabilitacji ktory ustawia kregi |musi byc dobry aby nie zepsol kregoslupa to bardzo wazne! nastawil mi kregoslup i pokazal ktore miesnie rozciagac-posladkowe i nog i po tygodniu nie zazywam zadnych srodkow przeciwbolowych mniej bola mnie nogi i jest lepiej ale trzeba miesnie rozciagac a to boli ! ale nie poddaje sie i musi byc lepiej jak sie bedzie cwiczyc! powodzenia.
17 Stanislaw
2006-03-18 21:24:24

Witam przeczytalem caly opis o chorobie ale nie doczytalem sie o moich dolegliwosciach, ktore mam w opisie badania radiologicznego, ktore nie dawno wykonalem bo myslalem ze dolegliwosci same ustapia.W opisie radiologicznym jest napisane:zmiany gonarthrotyczne na krawedziach stawowych obu kolan,takze wyrazne w stawach rzepkowo-udowych. Znieksztalcenia guzowatosci kosci piszczelowych ze skostnieniami w przyczepach sciegien wlasciwych rzepek po przebytej w pszeszlosci martwicy aseptycznej.Bardzo mnie to zmartwilo lecz nie wiem co to znaczy i jakie leki zazywac do czasu wizyty u oropedy bo mam ja za dwa miesiace-poczatek maja! Prosilbym o wyjasnienie moich dolegliwosci jezeli to mozliwe, chcialbym nadmienic ze prawie 20 lat wyczynowo uprawialem sport, gralem w pilke nozna przez okres 5 lat oraz reszte okresu w pilke reczna obecnie mam 59 lat. adres to kocioo@poczta.fm, z gory bardzo dziekuje za kazda wiadomosc i pozdrawiam.
16 Zofia
2006-03-16 22:13:59

Mam niewielkie skrzywienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Ostatnie badanie radiologiczne wykazało u mnie pojawienie się osteofitów. Chciałam dowiedzieć się co to jest, ponieważ do lekarza neurologa mogę dostać się dopiero za dwa miesiące.
15 ania
2006-03-13 09:47:57

mam 20 lat i koslawe kolana, nigdy tego nie leczyłam , ale zauwazyłam ze z moimi kolanami jest corac gorzej, czy da sie jeszcze cos z tym zrobic???
14 iwona
2004-02-17 15:10:24

chcuialabym bardzo prosic o probe diagnozy. mam prawdopodobnie zapalenie stawow,oprocz tego pod kolanem pojawia sie guz twardy wielkosci jajka-utrzymuje sie on przez kilka tygodni po czym znika na kilka dni i pohjawia sie ponownie?czy to moze byc cos bardzo powaznego?bol jest strasznie duzy a w kolejce do specjalisty musze czekac jeszcze conajmniej miesiac...bardzo prosze o pomoc.
13 Konrad
2003-11-11 16:17:25

Z tego artykułu dowiedziałem się o wiele więcej niż od "lekarza ortopedy z jednej z warszawskich przychodni" (na tą wizytę czekałem 3 tygodnie i wcale mi ona nie pomogła). Jestem 21 letnim studentem , od wielu lat tańczę w zespole, czy możliwe jest abym w tym wieku miał chorobę zwyrodnieniową stawów? chodzi mi o kolana ,gdyż od kilku miesięcy słyszę (np przy wstawaniu) charakterystyczny dzwięk. Nie czuję bólu, ale czuję,że moje kolana są bardzo osłabione. Lekarz ortopeda powiedział mi (zbywając mnie) , że jest to początek zmian zwyrodnieniowych stawów i żadne badania nic nie wykażą. Powiedział też, iż może przypisać mi leki za kilkaset złotych, ale to nic nie da - dlatego uznałem to za "nie całkiem" wiarygodne i zacząłem szukać informacji w tym serwisie. Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź, moj e-mail: ricciolino@wp.pl . Z góry dziękuję za pomoc.
12 Jarosław
2003-02-07 21:43:42

Artykuł wyczerpująco przedstawia problemy związane z chorobą zwyrodnieniową stawów. Czy mógłbym uzyskać informację o ośrodkach w Polsce realizujących wszczepienia stawów kolanowych? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję.
11 Marzena
2002-07-05 10:30:36

Artykuł ciekawy, wyczerpujący, ale brak opisu i leczenia choroby kręgosłupa - dokładnie -wypadniętych krążków międzykręgowych, w moim przypadku-centralna wupuklina na dwóch poziomach. Jak sobie pomóc? i dlaczego to się zrobiło?
10 robert
2006-06-11 14:35:33

moja mame bola ręce w stawach była u wielu lekarzy stosowała różne leki słyszałem o istnieniu sirodku w zastrzyku nie wiem czy poprawnie napisze nazwe tego ale brzmi to tak:decadurabolin.chhciałbym jej jakoś pomóc gdzie sie z tym udac mieszkam w woj.łódzkim co robić może cos wiecej o tym leku poprosze
9 alicja
2006-04-30 10:50:06

Z uwagą przeczyta lam wszystko na temat choroby stawów kolanowych i okazało się,że wszystko to jużwiem,bowiem od 5 lat cierpię na tą chorobę,nie pomagały leki, nie pomagała fizykoterapia, nie pomagają blokady, nie pomagają leki przeciwbólowe nawet typu Tramal, wciąż chodzę z obłędnym bólem, wiem o tym,że nie mam już chrząstki, ale stawy pozostają ruchome i tylko ten okropny ból.Wiem,że można mieć endoprotezę ale obu kolan?Zresztą mam inne choroby, w tym krążenia i lekarz powiedziłam mi,że jestem w grupie "wysokiego ryzyka" i nikt mi nie da gwarancji, czy chodziłabym po takiej wymianie,niestety między innymi od leków reumatoidalnych przybyłam 20 kg,już nie tyję,ale warzę 90 kg.ńa ból nie pomogła też akupunktura.ńiw wiem już co am robić.Czy nie ma sposobu na uśmierzenie bólu?Jak już wspomniałam wyżej stawy kolanowe są ruchome.Bardzo proszę o jakąś radę.
8 Jolka
2006-04-17 11:11:19

u mnie wykryto zwyrodnienie stawow biodrowych lekarz reumatolog powiedzial-na razie panewek nie trzeba wymieniac brac srodki przeciwbolowe i tyle.Ja troche poczytalam i poszlam do mgr.rechabilitacji ktory ustawia kregi |musi byc dobry aby nie zepsol kregoslupa to bardzo wazne! nastawil mi kregoslup i pokazal ktore miesnie rozciagac-posladkowe i nog i po tygodniu nie zazywam zadnych srodkow przeciwbolowych mniej bola mnie nogi i jest lepiej ale trzeba miesnie rozciagac a to boli ! ale nie poddaje sie i musi byc lepiej jak sie bedzie cwiczyc! powodzenia.
7 Stanislaw
2006-03-18 21:24:24

Witam przeczytalem caly opis o chorobie ale nie doczytalem sie o moich dolegliwosciach, ktore mam w opisie badania radiologicznego, ktore nie dawno wykonalem bo myslalem ze dolegliwosci same ustapia.W opisie radiologicznym jest napisane:zmiany gonarthrotyczne na krawedziach stawowych obu kolan,takze wyrazne w stawach rzepkowo-udowych. Znieksztalcenia guzowatosci kosci piszczelowych ze skostnieniami w przyczepach sciegien wlasciwych rzepek po przebytej w pszeszlosci martwicy aseptycznej.Bardzo mnie to zmartwilo lecz nie wiem co to znaczy i jakie leki zazywac do czasu wizyty u oropedy bo mam ja za dwa miesiace-poczatek maja! Prosilbym o wyjasnienie moich dolegliwosci jezeli to mozliwe, chcialbym nadmienic ze prawie 20 lat wyczynowo uprawialem sport, gralem w pilke nozna przez okres 5 lat oraz reszte okresu w pilke reczna obecnie mam 59 lat. adres to kocioo@poczta.fm, z gory bardzo dziekuje za kazda wiadomosc i pozdrawiam.
6 Zofia
2006-03-16 22:13:59

Mam niewielkie skrzywienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Ostatnie badanie radiologiczne wykazało u mnie pojawienie się osteofitów. Chciałam dowiedzieć się co to jest, ponieważ do lekarza neurologa mogę dostać się dopiero za dwa miesiące.
5 ania
2006-03-13 09:47:57

mam 20 lat i koslawe kolana, nigdy tego nie leczyłam , ale zauwazyłam ze z moimi kolanami jest corac gorzej, czy da sie jeszcze cos z tym zrobic???
4 iwona
2004-02-17 15:10:24

chcuialabym bardzo prosic o probe diagnozy. mam prawdopodobnie zapalenie stawow,oprocz tego pod kolanem pojawia sie guz twardy wielkosci jajka-utrzymuje sie on przez kilka tygodni po czym znika na kilka dni i pohjawia sie ponownie?czy to moze byc cos bardzo powaznego?bol jest strasznie duzy a w kolejce do specjalisty musze czekac jeszcze conajmniej miesiac...bardzo prosze o pomoc.
3 Konrad
2003-11-11 16:17:25

Z tego artykułu dowiedziałem się o wiele więcej niż od "lekarza ortopedy z jednej z warszawskich przychodni" (na tą wizytę czekałem 3 tygodnie i wcale mi ona nie pomogła). Jestem 21 letnim studentem , od wielu lat tańczę w zespole, czy możliwe jest abym w tym wieku miał chorobę zwyrodnieniową stawów? chodzi mi o kolana ,gdyż od kilku miesięcy słyszę (np przy wstawaniu) charakterystyczny dzwięk. Nie czuję bólu, ale czuję,że moje kolana są bardzo osłabione. Lekarz ortopeda powiedział mi (zbywając mnie) , że jest to początek zmian zwyrodnieniowych stawów i żadne badania nic nie wykażą. Powiedział też, iż może przypisać mi leki za kilkaset złotych, ale to nic nie da - dlatego uznałem to za "nie całkiem" wiarygodne i zacząłem szukać informacji w tym serwisie. Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź, moj e-mail: ricciolino@wp.pl . Z góry dziękuję za pomoc.
2 Jarosław
2003-02-07 21:43:42

Artykuł wyczerpująco przedstawia problemy związane z chorobą zwyrodnieniową stawów. Czy mógłbym uzyskać informację o ośrodkach w Polsce realizujących wszczepienia stawów kolanowych? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję.
1 Marzena
2002-07-05 10:30:36

Artykuł ciekawy, wyczerpujący, ale brak opisu i leczenia choroby kręgosłupa - dokładnie -wypadniętych krążków międzykręgowych, w moim przypadku-centralna wupuklina na dwóch poziomach. Jak sobie pomóc? i dlaczego to się zrobiło?


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
- href="/alergia/index3.php3?s=3&d=4&t=3&p1=0">Choroba zwyrodnieniowa
- href="/alergia/index7.php3?s=3&d=4&t=7&p1=0">Choroba zwyrodnieniowa stawów - pytania do lekarza
- href="/alergia/index8.php3?s=3&d=4&t=8&p1=0">Gorączka reumatyczna
- href="/alergia/index5.php3?s=3&d=4&t=5&p1=0">Jak leczyć chorobę?
- href="/alergia/index1.php3?s=3&d=4&t=1&p1=0">Jak leczyć reumatyzm?
- href="/alergia/index4.php3?s=3&d=4&t=4&p1=0">Objawy i przebieg choroby
- href="/alergia/index2.php3?s=3&d=4&t=2&p1=0">Reumatoidalne zapalenie stawów
- href="/alergia/index9.php3?s=3&d=4&t=9&p1=0">Reumatyzm tkanek miękkich
- href="/alergia/index6.php3?s=3&d=4&t=6&p1=0">Ruch leczniczy i wypoczynek
- href="/alergia/index10.php3?s=3&d=4&t=10&p1=0">Zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->