Potas leczy nadciśnienie? - Leczenie Nadciśnienia - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Przychodnia.pl
Czwartek 16. Sierpnia 2018r
Stefana, Rocha
linki sponsorowane, reklamy

Potas leczy nadciśnienie?
Współczesna medycyna z rosnącą nadzieją przygląda się ostatnio roli potasu, w tzw. niefarmakologicznym leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wiadomo, że potas jest bardzo potrzebny organizmowi, a w codziennej diecie jest go zwykle za mało w stosunku do potrzeb fizjologicznych. I co najważniejsze jest przeciwstawny sodowi, który podwyższa ciśnienie krwi, gdyż deficytowy potas obniża ciśnienie krwi. W licznych badaniach klinicznych dowiedziono, że u chorych z łagodnym lub umiarkowanym nadciśnieniem tętniczympodwyższenie poziomu potasu prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.
Nieoczekiwane spostrzeżenie
Zależność pomiędzy zasobnością potasu w organizmie a normalizacją ciśnienia tętniczego zauważyli amerykańscy lekarze w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia. Np. obserwacje Addisona już w 1928 r. stwierdzały, że dieta bogata w potas obniża ciśnienie tętnicze u osób z chorobą nadciśnienieniową. Podobny leczniczy efekt obserwowano u dzieci z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą, którym podano suplement - chlorek potasu. Naukowcy zaciekawieni leczniczym efektem podawania potasu na chorobę nadciśnieniową zaczęli od tego czasu systematyczne badać duże zbiorowości porównując ciśnienie tętnicze osób posiadających w organizmie dużo i mało tego minerału.
W badaniach prowadzonych przez dziesięciolecia udokumentowano jednoznacznie wpływ potasu na ciśnienie krwi.
Wyniki tych badań prowadzonych w różnych strefach geograficznych świata, na różnorodnych populacjach - m.in. Azji, Stanów Zjednoczonych, krajów zachodniej i północnej Europy wykazały wpływ zawartości potasu w diecie na zmniejszenie ciśnienia krwi w chorobie nadciśnieniowej. Udokumentowano też związek wysokości ciśnienia rozkurczowego, od stosunku sodu do potasu wydalanych w moczu.
Okazało się, że osoby z wyższym ciśnieniem tętniczym krwi cechują się mniejszym wydalaniem potasu z krwi oraz nadmierną aktywnością reniny w osoczu i dużym stężeniem aldosteronu.
Zatrzymywanie potasu przez organizm osoby z chorobą nadciśnieniową wskazuje na jego deficyt i ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi. Z kolei renina jest enzymem, który ma zdolność inicjowania wytwarzania angiotensyny II najsilniejszego ze wszystkich znanych związków zwężających naczynia krwionośne i tym samym podnoszącym ciśnienie krwi. Angiotensyna II pobudza nerki do wytwarzania aldosteronu - silnego hormonu, który zatrzymuje jony sodu i wodę w krwi i dodatkowo podnosi ciśnienie krwi.
Nadciśienie tętnicze i sól
Czy doustne preparaty soli potasu pomagają chorym na nadciśnienie?
Wyniki wielu badań opublikowanych na początku lat 90 (McGregor i Cappucio) wykazały, że przyjmowanie doustnych preparatów potasu prowadzi do obniżenia ciśnienia skurczowego o 5,9 mm Hg, zaś rozkurczowego o 3,4 mm Hg. Okazało się też, że im dłużej trwa kuracja potasem - tym większy jest jej efekt leczniczy.
Im więcej solimy potrawy - tym bardziej skuteczny jest potas
W ostatnich latach uczeni przedstawili wyniki badań grupy ponad 2 600 osób. Badania te potwierdziły znaczącą rolę potasu w normalizacji nadciśnienia tętniczego. Zauważono przy tym, że działanie biopierwiastka było najsilniejsze w grupie osób stosujących w diecie najwięcej soli kuchennej. W jednym z badań wykorzystujących metodę całodobowego automatycznego pomiaru ciśnienia wykazano bowiem, że największy spadek ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego zaobserwowano u chorych z nadciśnieniem tętniczym stale wydalających z moczem duże ilości soli.
Zapotrzebowanie dobowe na potas wynosi około 2-3 gramy, czyli mniej więcej tyle samo, co na sód, a spożywamy go za mało.
Jeśli osoba z nadciśnieniem zacznie przyjmować potas zapisany przez lekarza, to spowoduje to zwiększenie wydalania sodu i wody oraz obniży ciśnienie krwi. Ale uwaga - nerki wydalą tylko 15 gramów potasu dziennie. Chore nerki nie podołają nawet tej ilości a ich choroba jest przeciwwskazaniem do przyjmowania zwiększonych dawek. Toteż przyjmowanie potasu w tabletkach powinno się dokonywać pod nadzorem lekarza.
Czy osoby stosujące leki moczopędne w leczeniu nadciśnienia tętniczego - mogą mieć niedobór potasu!
Leki moczopędne stosuje się powszechnie w leczeniu nadciśnienia tętniczego - w monoterapii i w tzw. leczeniu skojarzonym, tj, wraz z wspomagającymi lekami. Cechują się one jednak zdolnością zwiększonego wydalania potasu wraz z moczem. Już podczas podawania małej dawki diuretyku tiazydowego (lek moczopędny) już po roku pojawił się wyraźny niedobór potasu. Oznacza to niestety większe ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Uzupełnianie potasu jest zatem standardowym wspomaganiem terapii lekami moczopędnymi. Chyba, że chory przyjmuje nowoczesne diuretyki oszczędzające potas. Wymaga to jednak dużej ostrożności ze strony osób z upośledzoną czynnością nerek.
Im więcej potasu w diecie (np.w postaci doustnych tabletek ) - tym mniejsze ryzyko udaru mózgu.
W zakończonych niedawno badaniach obejmujących ponad 43 tysiące mężczyzn w wieku 40 - 75 lat wykazano korzystny wpływ potasu na zmniejszenie częstości udarów mózgu. Był on bardziej zaznaczony u chorych na nadciśnienie tętnicze, niż u osób zdrowych. Z analizy statystycznej wynikało ponadto, że profilaktyczna rola potasu wzrastała wraz z wiekiem. W jednym z badań przeprowadzonych u chorych w wieku 75 lat - zwiększenie zawartości potasu w diecie o 60 mmol na dobę spowodowało obniżenie ciśnienia skurczowego aż 10 mm Hg, a rozkurczowego o 6 mm Hg.
Potas w warzywach i owocach bardziej skuteczny w ochronie przed udarem?
Wyniki 20 letniej analizy grupy mężczyzn w ramach Framingham Study dowiodły, że obfitość potasu w naturalnej diecie złożonej z warzyw i owoców skutkowała 22% zmniejszeniem ryzyka udaru mózgowego, niezależnym od ciśnienia tętniczego krwi. Podobna analiza związku pomiędzy zasobnością potasu w diecie z zmniejszeniem ryzyka zawału, nie wykazała jednoznacznego korzystnego wpływu biopierwiastka, jednak ujawniła dłuższy ogólny czas przeżycia chorych na nadciśnienie.
Warzywa bogate w potas obniżają nadciśnienie tętnicze
W licznych badaniach udokumentowano korzystny wpływ diety bogatopotasowej, złożonej z zasobnych w biopierwiastek owoców i warzyw. W zakończonych niedawno badaniach DASH (dieta przeciw nadciśnieniu) przeprowadzonych na grupie blisko 500 osób wykazano, że modyfikacja diety i wprowadzenie jarzyn i owoców oraz zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych - powoduje obniżenie ciśnienia skurczowego aż o 11,4 mmHg i rozkurczowego o 5,5 mmHg.
Czy znamy pokarmy bogate w łatwo przyswajalne sole potasu, które można stosować do dietetycznej profilaktyki w zapobieganiu chorobie nadciśnieniowej?
Bardzo popularnym i lubianym produktem cechującym się zasobnością potasu jest pomidor i jego przetwory - sok pomidorowy, keczup, pasta pomidorowa. Zasobne w potas są popularne ziemniaki. A ponadto obfitują w potas: banany, owoce cytrusowe, pestki słonecznika, warzywa liściaste, itp.
Ostrzeżenie:
Choć nadciśnienie tętnicze nie boli, jest wielkim zagrożeniem dla zdrowia. Zwiększony napór krwi na ścianki tętnic ułatwia procesy miażdżycowe i stale zagraża oderwaniem dużej płytki miażdżycowej, a w konsekwencji zawałem lub udarem mózgu. Ostrzegawczymi sygnałami organizmu, mogącymi mieć związek z nadciśnieniem tętniczym, są: częste odczuwanie bólu głowy, ucisku w głowie, migotanie przed oczami, uczucie ogólnego, wewnętrznego niepokoju. Pomiarów ciśnienia krwi należy więc dokonywać często, podczas każdej wizyty w gabinecie lekarskim.
oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
linki sponsorowane, reklamy

Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

17 Zdzisiek 212.160.173.146
2013-07-18 10:25:24

Zapewne zapisuje tabletki gdy stwierdzi nadciśnienie bo: - np. widzi, że osoba ma nadwagę lub jest otyła, - i/lub ma za wysokie ciśnienie tzn. przekracza 140/90 czyli jest podejrzenie że taki stan utrzymuje się już przez jakiś okres i nie ma na co czekać tylko trzeba reagować. I stąd tabletki. Druga kwestia to potas. To co jest napisane w artykule jest poprawne. Problem moim zdaniem polega na tym, że aby przyjmować dodatkowo potas ( jak i inne pierwiastki czy witaminy) to trzeba wiedzieć że ma się ich niedobór. Nadmiar potasu zaburza pracę serca i przy stosowaniu większości leków na obniżenie ciśnienia nie należy przyjmować dodatkowo jakiś tam suplementów diety z potasem. Poza tym, moim zdaniem trzeba czytać ulotki lekarstw i unikać suplementów diety jeśli nie są potrzebne.
16 Ewa 91.240.130.2
2013-03-18 16:49:17

Dlaczego lekarze przy 1. wizycie, przy podwyższonym ciśnieniu zapisują od razu tabletki na obniżanie ciśn.? Nie słyszałam by lekarz zainteresował się dietą pacjenta, a wielu moich znajomych łyka tbl. na obniżanie ciśn. (ja się już od nich uwolniłam -tzw. blokery zakłócały mój poziom cukru-, ale nadal krążę wokół tego tematu). Pierwszy raz z tego artykułu dowiedziałam się, że potas wpływa na obniżenie ciśnienia. Mam ponad 50lat, mąż miał niewydolność nerek i nadmiar potasu doprowadza u takich chorych do zawału serca. DZIĘKUJĘ WAM ZA TEN ARTYKUŁ !!!!
15 malgosia 79.191.179.197
2012-04-30 10:16:39

Bardzo przydatne informacje ,jasny i klarowny sposob ich przedstawienia .Dziękuję
14 jurek. 174.60.73.43
2012-01-14 12:30:16

Ostroznie z pomidorami iprzetworami pomoidorowymi, powoduja nadkwasote no i oczwiscie problemy z tym zwiazane.
13 ewa 31.11.213.251
2012-01-01 20:38:06

dziekuje
12 Bożena 178.235.57.39
2011-11-21 18:29:45

Artykuł prostym językiem tłumaczy w jaki sposób możemy zmniejszyć skutki nadciśnienia - niekoniecznie przyjmując leki. Bardzo przystępny dla wszystkich, którzy martwią się o swoje zdrowie, zwłaszcza, gdy przekroczą już 50-kę. Dziękuję autorom.
11 dorota 77.211.183.188
2011-09-13 22:09:13

mam nadcisnienie juz 10 lat biore dziennie tabletki, i ciagle mam ,ciagle wachania cisnienia czyli 189/80,90 ,,albo 190/90,78 bywa ze opadnie do 170/76 ale nie nizej, wlasnie mam doczyniena z takimi skokami,lekarze roznie o tym mowia ze to na tle nerwowym ,ze za groba jestem , co robic mam 60 l,i nie mieszkam w polsce
10 Zygmunt 95.41.188.204
2011-08-07 08:47:45

Bardzo ciekawy i potrzebny trekst dziękuję i pozdrawiam autorów
9 LEON
2011-06-18 12:53:46

ostrożnie z tym POTASEM nic w nadmiarze nie pomaga !
8 julita
2011-04-15 21:02:42

Ciekawy artykul,jego wartosc podniosloby dodanie literatury (tytul czasopisma datai miejsce wydania nr, artykulu tytul artykulu) z ktorej przytoczono badania naukowe.
7 antoni
2011-03-03 18:08:12

serdeczne podziekowanie panu edwardowi i andrzejowi
6 Danuta
2011-02-21 20:46:33

Własnie odkryłam u siebie nadciśnienie tętnicze .Od trzech miesiecy boli mnie głowa i znalazłam przyczynę .Rano cisnienie mam 120/70 w ciagu dnia cały czas sie podwyższa Wieczorem mam juz 160/95.I tak od trzech tygodni .Dzisiaj rano juz miałam 140/95..Szukałam wiedzy na ten temat i znalazłam Bardzo przydatny atr. .O jaki lek mam zapytać lekarza . Czy wystarczy kiedy powiem tzw Acei.Nie chciałabym zostac króliczkiem doswiadczalnym ,tym bardziej ze mam miazdzycę aorty i niedomykalnośc zastawki .Nowe leki brzmią obiecująco.Dziękuje za przekazaną wiedzę
5 Witold
2011-02-21 14:57:12

Bardzo mądry tekst. Dziękuję.
4 beata
2011-02-15 18:31:07

Dziękuję, informacje są jasne i czytelne- nawet dla laika.
3 marek
2011-01-10 01:26:54

dzieki
2 darek
2010-11-30 21:08:55

prosto,zrozumiale dla laika takiego jak ja.
1 Anna
2010-11-24 21:32:27

Super skondensowana informacja dla każdego czytelnika.


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Alkohol i nadciśnienie
-„Ciśnienie tętna”
-Chrapiącym grozi nadciśnienie?
-Guz chromochłonny - przyczyna nadciśnienia?
-Jak mierzyć ciśnienie?
-Leczą nadciśnienie - ochraniają tętnice
-Miażdżyca i nadciśnienie
-Nadciśnienie i przerost serca
-Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe
-Nadciśnienie tętnicze
-Nadciśnienie tętnicze i sól
-Nadciśnienie, styl życia i ryzyko zawału
-Nadciśnienie oporne na leczenie
-Nadciśnienie tętnicze - pytania do lekarza
-Nadciśnienie w wieku podeszłym
-Nikotyna i nadciśnienie
-Nowoczesna diagnostyka nadciśnienia tętniczego
-Nowoczesne leki na nadciśnienie
-Ochrona tętnic przed miażdżycą – głóg i magnez
-Odchudzanie pomaga w leczeniu nadciśnienia
-Podejrzenie choroby wieńcowej
-Potas leczy nadciśnienie?
-Ryzyko nadciśnienia i nadwaga
-Sport a nadciśnienie
-Zakrzepica i zawał
linki sponsorowane, reklamyDesign by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->