Guz chromochłonny - przyczyna nadciśnienia? - Leczenie Nadciśnienia - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Przychodnia.pl
Poniedziałek 20. Sierpnia 2018r
Bernarda, Sobiesława
linki sponsorowane, reklamy

Guz chromochłonny - przyczyna nadciśnienia?
Nadciśnienie tętnicze – jedna z najczęstszych chorób XXI wieku – może mieć nietypową przyczynę. Dzieje się tak, gdy powodem zwyżek ciśnienia jest guz rdzenia nadnerczy –tzw. pheochromocytoma. Szybkie rozpoznanie, a następnie chirurgiczne usunięcie zmiany prowadzi zwykle do pełnego wyleczenia i zapobiega powstawaniu groźnych dla życia powikłań.
Nadciśnienie tętnicze – jedna z najczęstszych chorób XXI wieku – może mieć nietypową przyczynę. Dzieje się tak, gdy powodem zwyżek ciśnienia jest guz rdzenia nadnerczy –tzw. pheochromocytoma. Szybkie rozpoznanie, a następnie chirurgiczne usunięcie zmiany prowadzi zwykle do pełnego wyleczenia i zapobiega powstawaniu groźnych dla życia powikłań.
Schorzenie to jest dość rzadkie, występuje bowiem u 0,5-1,0 proc. osób z nadciśnieniem. Istota choroby polega na rozmnażaniu się specyficznych komórek, które produkują w sposób niekontrolowany dwie substancje regulujące ciśnienie – noradrenalinę i adrenalinę. Obfite wytwarzanie adrenaliny powoduje m.in. gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Gdzie zlokalizowany jest guz?
Zwykle miejscem lokalizacji pheochromocytomy są nadnercza - małe gruczoły umiejscowione powyżej nerek, które wytwarzają ważne dla życia hormony. (Kortykosterydy, powstające w korze – zewnętrznej części nadnerczy, oraz wspomniane już adrenalina i noradrenalina, wytwarzane przez rdzeń – wewnętrzną cześć gruczołu.) Niekiedy komórki wytwarzające adrenalinę i noradrenalinę mogą się lokować w innych miejscach organizmu, zwłaszcza w jamie brzusznej.
Jaką rolę pełni w ustroju pełni adrenalina i noradrenalina?
Adrenalina i noradrenalina biorą udział nie tylko w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, ale i w regulacji czynności serca oraz napięcia mięśni gładkich oskrzeli i przewodu pokarmowego, działając na narządy za pośrednictwem receptorów alfa i beta. Hormony te wpływają również na wydzielanie insuliny, gospodarkę lipidową i przemianę materii. Dodatkowo, łącznie z innymi hormonami, np. kortyzolem, są wydzielane w warunkach stresu, mobilizując organizm do obrony.
Jakie są objawy guza chromochłonnego?
Objawy chorobowe powodowane przez pheochromocytomę mogą być różne. Dolegliwości mają zwykle charakter napadowy, co wiąże się z okresowym wyrzutem hormonów przez guz. W czasie napadu dochodzi do gwałtownej zwyżki ciśnienia tętniczego krwi z towarzyszącymi potami, drżeniem palców, silnym biciem serca, niepokojem i bladością. Objawy mogą być bardzo nasilone lub umiarkowane.
Jak przebiegają napady choroby?
Napady występują z różną częstością, zmienny jest również czas ich trwania. Cechą charakterystyczną są ortostatyczne spadki ciśnienia – tj. zmniejszenie się ciśnienia przy zmianie pozycji z siedzącej lub leżącej na stojącą. Objaw ten nie występuje u chorym z samoistnym nadciśnieniem tętniczym, nie przyjmujących leków obniżających ciśnienie.
Czy nieleczony guz choromochłonny zagraża powikłaniami?
Tak, nadmiar adrenaliny i noradrenaliny prowadzi do zaburzeń metabolizmu glukozy. Hormony te hamują wytwarzanie insuliny, nasilają rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększają wątrobowe wytwarzanie glukozy i zmniejszają tkankowe zużycie glukozy. Te zmiany metaboliczne powodują, że guzom rdzenia nadnerczy w 40 proc. przypadków towarzyszy utajona lub jawna cukrzyca, niekiedy wymagająca stosowania insuliny. Usunięcie guza prowadzi zwykle do jej ustąpienia.
Czym zagraża nierozpoznana choroba?
U chorych z długo nie rozpoznanym guzem dochodzi do powstania wtórnych powikłań w układzie sercowo-naczyniowym i innych narządach, związanych z nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami metabolicznymi. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i zastosowanie leczenia – przeprowadzenie zabiegu po przygotowaniu chorego odpowiednimi lekami do operacji.
Jak weryfikujemy objawy wskazujące na pheochromocytomę?
Przy występowaniu typowych objawów rozpoznanie guza nie stwarza trudności. Niezbędne jest określenie w dobowej zbiórce moczu ilości kwasu migdałowego i wanilinomigdałowego – metabolitów adrenaliny i noradrenaliny oraz wykonanie badań obrazowych, w pierwszej kolejności ultrasonografii (usg) jamy brzusznej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na nadnercza. Jeżeli w usg nie uda się uwidocznić zmiany, trzeba wykonać badanie scyntygraficzne z użyciem znacznika, który gromadzi się w komórkach chromochłonnych, z których zbudowane są guzy rdzenia nadnerczy i innych części układu współczulnego. Badanie ze znacznikiem ma szczególne znaczenie, gdy guz rdzenia jest mały. W dalszym uściślaniu diagnozy stosuje się tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.
Jak chory jest przygotowywany do operacji?
Przed operacją niezbędne jest podanie leków blokujących receptory alfa i beta. Bez odpowiedniego przygotowania takimi lekami nie można przeprowadzać zabiegu, gdyż podczas operacji dochodzi czasem do uwolnienia dużych ilości hormonów z usuwanego guza. Zablokowanie receptorów, na które oddziaływają adrenalina i noradrenalina, zapobiega groźnym powikłaniom wywołanym gwałtownym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.
Uwagi i zalecenia końcowe
Nieleczone nadciśnienie tętnicze jest groźną chorobą. Bywa przyczyną wielu powikłań, prowadząc do udarów mózgu, zawału serca i niewydolności nerek. Po 40. roku życia kontrolę ciśnienia należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. A przy stwierdzonych granicznych wartościach ciśnienia - ciśnienie skurczowe 140, a rozkurczowe 90 mm Hg - częściej, gdyż wysokie ciśnienie nie zawsze daje dolegliwości. Choć guzy typu pheochromocytoma są rzadkie, nie należy się dziwić, gdy lekarz, stwierdziwszy wysokie ciśnienie, kieruje pacjenta na badania, w tym usg nerek. Badanie to umożliwia wykrycie niektórych przyczyn nadciśnienia tętniczego, w tym pheochromocytomy.
koniec
Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
linki sponsorowane, reklamy

40110
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

9 krystyna 81.190.216.170
2013-10-25 21:28:19

DOBRA RADA,PONIEWAŻ OD KILKU LAT LECZĘ SIĘ NA NADCIŚNIENIE,A ŻADEN LEKARZ NIE DAŁ MI SKIEROWANIA NA USG NEREK.CZĘSTO MAM SKOKI CIŚNIENIA.DWA DNI TEMU BYŁO TAKIE-179 NA 118
8 MARCIN 89.73.175.173
2012-06-26 19:42:24

WITAM SERDECZNIE,MAM PODEJRZENIE WLASNIE TEJ CHOROBY, MASZ MOZE GG?? CHCIALBYM ZAPYTAC O PARZE SPRAW, ... POZDRAWIAM.
7 adam 79.110.200.149
2012-03-15 06:43:45

jestem po usunieciu guza chromochlonnego razem z nzdnerczem i zastanawim sie czy musze brac jakies leki czy byc pod kontrola endokrynologa albo jakie badania mam robic nadmieniam ze obecnie cisnienie i cokier jest w normie
6 Małgorzata 94.246.131.103
2012-02-04 16:53:06

Artykuł bardzo pomocny przedstawiający chorobę w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Czytam na ten temat dlatego, iż u mojego siostrzeńca podejrzewa się właśnie tę chorobę!
5 BEATA 81.219.4.140
2012-01-26 15:00:50

BARDZO DOBRY ARTYKUŁ,RZECZOWY I JASNO NAPISANY, OCENIAM GO NA 5 BARDZO MI POMÓGŁ Tak sie zaczytałam ze jak zobaczyłam pod spodem cyfry od 1-5 to nacisnełam 2 aby otworzyc następną stronę dopiero póżniej zauważyłam ze jest to ocena artykułu , nie potrafię tego już cofnąć proszę jednak o zaznaczenie ze oceniam artykuł na 5 czyli bardzo dobry i przydatny,
4 danuta 80.238.64.20
2011-12-31 15:14:06

od dluzszego czasu cierpie na nagle wzrosy i spadki cisnienia od 3 miesiecy biore regularnie lek betaloc zok troche zmniejszala sie ilosc naglych zmian cisnienia jednak od 4 dni obiawy sie nasilily trudno mi zyc termin na badania do szpitala mam za miesiac musze zaczac od jutra drastyczna diete po ktorej beda wykonane testy w kierunku guza chromochlonnego ciezko mi zyc nawet mam mysli zle musze tez zmienic lek na cisnienie boje sie
3 Adablo1 82.145.208.195
2011-11-01 07:49:53

Moze ktos mi doradzi mam usuniete nadnercze ale ne wiem czy brac jakies leki gdy zostało jedno nadnercze ...
2 Lidia 77.115.94.65
2011-08-28 01:00:04

Sytuacja podobna- w ramach "pilnowania się" zgłosiłam się do dr ginekolog z powodu najogólniej mówiąc złego samopoczucia. Dalej było prosto - USG z zapisem m.in.zmiany litej w nadnerczu, potem TK z wynikiem gruczolak bogatotłuszczowy ( wszystko prywatnie) a teraz z NFZ po wizycie u endokrynologa weszłam jak dobrze pójdzie w 6-8 miesięczny okres oczekiwania na pobyt na oddziale endokr. dla określenia dokładnego hormonów. Jest to długo zważywszy że moje "objawy" raczej się utrwalają a nie znikają. Wypada "pilnować się" jak poprzedniczka.Na razie najwięcej dowiedziałam się m.in z powyższego artykułu i od lekarza pierwszego kontaktu. Specjaliści boją się chyba, albo mają swój prywatny czas bardzo policzony bo dla pacjentów zostaje tylko na wejście i wyjście.
1 teresa
2011-02-06 09:55:52

leżałam dwa tygodnie w szpitalu na oddziale endokrynologii z podejrzeniem zespołu rakowiaka. Jedynym badaniem jakie mi wykonano to kolonoskopia i dobowa zbiórka mo0czu. Wypisano mnie do domu z diagnozą " niedokończona diagnostyka w kierunku zespołu rakowiaka" oraz zaleceniem " niech się Pani pilnuje". Objawy : krytyczne skoki ciśnienia tętniczego krwi, napadowe zaczerwienienie twarzy, białek oczu, biegunka, utrata świadomości. I co dalej ?????? Sama wyszukałam kontakt do kolejnej kliniki. Czekam na przyjęcie. A więc pilnuję się!!!!!!


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Alkohol i nadciśnienie
-„Ciśnienie tętna”
-Chrapiącym grozi nadciśnienie?
-Guz chromochłonny - przyczyna nadciśnienia?
-Jak mierzyć ciśnienie?
-Leczą nadciśnienie - ochraniają tętnice
-Miażdżyca i nadciśnienie
-Nadciśnienie i przerost serca
-Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe
-Nadciśnienie tętnicze
-Nadciśnienie tętnicze i sól
-Nadciśnienie, styl życia i ryzyko zawału
-Nadciśnienie oporne na leczenie
-Nadciśnienie tętnicze - pytania do lekarza
-Nadciśnienie w wieku podeszłym
-Nikotyna i nadciśnienie
-Nowoczesna diagnostyka nadciśnienia tętniczego
-Nowoczesne leki na nadciśnienie
-Ochrona tętnic przed miażdżycą – głóg i magnez
-Odchudzanie pomaga w leczeniu nadciśnienia
-Podejrzenie choroby wieńcowej
-Potas leczy nadciśnienie?
-Ryzyko nadciśnienia i nadwaga
-Sport a nadciśnienie
-Zakrzepica i zawał
linki sponsorowane, reklamyDesign by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->