Przychodnia.pl
Wtorek 17. Lipca 2018r
Aleksego, Bogdana
linki sponsorowane, reklamy

Alkohol i nadciśnienie
Alkohol, papierosy, kawa, sposób odpoczynku, rodzaj i warunki pracy – to wyznaczniki stylu życia, które wpływają na układ krążenia i pracę serca. Osoby z nadciśnieniem tętniczym regularnie wspomagające trawienie tradycyjnym drinkiem nie zdają sobie sprawy, w jakim stopniu ich ulubiona używka wpływa na inicjację lub pogłębienie się choroby nadciśnieniowej.
Alkohol szkodzi czy pomaga?
Niektórzy bezgranicznie wierzą w korzystne działanie alkoholu na organizm. – Pół szklanki wina przedłuża życie – twierdzą domorośli znawcy wzorujący się na zwyczajach Francuzów. Inni wskazują na długowieczność Gruzinów gustujących w winie i w swych słynnych koniakach. Co więcej zdarza się, że niektórzy lekarze głoszą pogląd, że kieliszek koniaku dobrze robi na serce. Nie zawsze jednak i nie w każdej chorobie serca można pić alkohol. Co więcej, nie każde nadciśnienie pozwala na codzienne spożywanie trunków nawet w małych ilościach.
Prawda o piciu alkoholu ma jak zwykle dwa oblicza – przyzwalające i zakazujące.
Z jednak strony w umiarkowanych ilościach alkohol łagodzi stresy, uspokaja, ułatwia zasypianie, zmniejsza ból, działa moczopędnie - ktoś mógłby pomyśleć, że jest to środek skuteczny w leczeniu wielu chorób. Tymczasem nie! Alkohol nie tylko nie jest lekiem, ale może być przyczyną powstawania wielu chorób, m.in układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego. A ponadto chorób wątroby, układu nerwowego i wielu innych. A przede wszystkim JEST ŚRODKIEM WYWOŁUJĄCYM SILNE UZALEŻNIENIE KTÓRE SAMO W SOBIE JEST CIĘŻKĄ CHOROBĄ.
Kiedy alkohol jest bezwzględnie zabroniony?
Znany kardiolog – prof. dr hab. med. Andrzej Kaliciński ostrzega, że, nie wolno nam pić, nawet przysłowiowego „naparstka” w następujących chorobach i sytuacjach:
  • w ostrej niewydolności serca;
  • w przebiegu migotania przedsionków i niebezpiecznych zaburzeniach rytmu serca;
  • w chorobie zwanej kardiomiopatią alkoholową, (o czym powinien nas poinformować nasz lekarz);
  • jeśli ktokolwiek z najbliższej rodziny ma skłonność do alkoholizmu.
Czy osoby nie cierpiące na powyższe schorzenia mogą bezpiecznie pić alkohol w małych ilościach?
Dla każdego wypijającego dziennie jeden lub dwa drinki do obiadu, czy kolacji wpływ niewielkich ilości alkoholu na obniżenie ciśnienie krwi może być zaskoczeniem. Kieliszek wina, czy mały kieliszek wódki (25 ml) lub kufel piwa jeszcze nie zaszkodzi zdrowiu, jeśli nie ma wyżej wymienionych przeciwwskazań. Odwrotnie, może wystąpić nawet korzystny efekt w postaci rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych (tzw. efekt hipotensyjny), co ułatwia przepływ krwi i obniża ciśnienie rozkurczowe.
Alkohol alkoholowi nierówny?
Alkohol ma różny skład i stężenie - występuje wszakże w postaci wina, wysokoprocentowej wódki, ziołowych nalewek, piwa, koktajli, itp. Wysokoprocentowe alkohole mają liczne odmiany, np. wspomniany wyżej „leczniczy” koniak, czy nasercowe nalewki ziołowe (np. głogowa). Negatywny wpływ alkoholu na układ krążenia może być łagodzony poprzez rozcieńczenie – np. whisky z wodą sodową, czy mieszanie z sokiem owocowym, np. koktajle. Różnie oceniany jest przez lekarzy wpływ tych trunków na zdrowie, nie tylko ze względu na ilość wchłoniętego alkoholu, ale i na ich jakość.
Kieliszek wina na zdrowie?
Czy przysłowiowy kieliszek czerwonego wina wypijany przez Francuza do obiadu ma rzeczywiście dobroczynne działanie wina na zdrowie? Wino jest wprawdzie napojem alkoholowym, lecz zawiera wiele substancji biologicznie aktywnych pochodzących z owoców oraz z produktów metabolizmu drożdży. To one sprawiają, że pożytki picia wina w małych ilościach wydają się przewyższać nad obawami przed konsekwencjami uzależnienia.
A co mówi medycyna o wpływie wina na krążenie krwi?
Z wielu badań wiadomo, że czerwone wino zawiera liczne związki fenolowe, flawonole, antocyjany i rozpuszczalne taniny. To są silne przeciwutleniacze, które na drodze chemicznej lub enzymatycznej są w stanie hamować utlenianie tłuszczu we krwi - tzw. lipoprotein, których ilość określana jest w standardowym badaniu krwi. Przeciwdziała to powstawaniu złego cholesterolu inicjującego rozwój miażdżycy, a tym samym zapobiega chorobie niedokrwiennej serca oraz groźbie zakrzepicy i zawału.
Czy są w winie inne lecznicze związki zapobiegające chorobom naczyń krwionośnych, nadciśnieniu i niebezpiecznym zakrzepom?
Niedawno odkryto rezweratrol – jeden ze związków fenolowych zawartych w winie. Substancja ta jest wręcz nieoceniona w profilaktyce chorób niedokrwiennych, ponieważ hamuje produkcję wolnych rodników tlenowych. Wykazano też, że wino czerwone zapobiega „zlepieniu się” płytek krwi, zaś rezweratrol ma własność zmniejszenie masy zakrzepów krwi. Ponadto związek ten w swym działaniu wykazuje synergizm (pozytywne współdziałanie) z innym silnym środkiem przeciwzakrzepowym – aspiryną, co może mieć duże znaczenie w zapobieganiu zawałom mięśnia sercowego i innym chorobom niedokrwiennym. Na pytanie - czy wino może być polecane na „receptę”? – odpowiadamy – w zasadzie tak, ale tylko 1 drink i to tym, którzy nie mają wspomnianych przeciwwskazań ( najlepiej w domu, po pracy).
A może piwo jest zdrowsze?
Do warzenia piwa najczęściej używa się ziarna jęczmienia, szyszki chmielowe, specjalne drożdże piwne i odpowiednią wodę. To powoduje, że w tym napoju znajdują się cenne dla organizmu witaminy (B1, B2, B6, PP, H, biotyna, kwas foliowy), garbniki, niewielkie ilości węglowodanów, białek, kwasów organicznych i biopierwiastków. Dzięki temu slogan – piwo krzepi – w dużym stopniu odpowiada prawdzie. Jest też w piwie ziółko nadające piwu orzeźwiającą goryczkę – chmiel.
Chmiel to lecznicze zioło, którego składniki leczą?
Faktem jest, że wiele składników cennego zioła, jakim jest chmiel jest obecnych w piwie. Stąd trunek pobudza łaknienie, ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. Ma też właściwości moczopędne, szczególnie cenne we wspomaganiu leczenia chorób nerek i pęcherza moczowego. Co ciekawe ma też działanie uspokajające, łagodzi stany zwiększonej drażliwości, ułatwia zasypianie, ale pod warunkiem, że nie pijemy piwa za dużo!
Niektórzy twierdzą, że piwo jest lekiem...?
Piwo z pewnością nie jest lekarstwem, chociaż niekiedy lekarze zalecają je – czasem chorym na nerki, ponieważ działa moczopędnie i „ściąga” płyny ustrojowe z różnych tkanek. Ale uwaga! Warto pamiętać, że litr piwa (2 duże kufle) zawiera zwykle około 50 - 60 ml czystego alkoholu, (co odpowiada blisko 2 drinkom wódki), a w związku z tym jest to też trunek, który stale konsumowany może doprowadzić do uzależnienia alkoholowego. W żadnym przypadku nie powinny go pić dzieci, ponieważ nawet piwo zwane bezalkoholowym zawiera do 1,2% alkoholu etylowego!
W jakich ilościach alkohol zaczyna szkodzić?
Szeroko zakrojone badanie wśród angielskich pielęgniarek wykazało, że duży kufel piwa, dwa kieliszki wina lub jeden kieliszek wódki nie mają wpływu na wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Jednak picie większych ilości alkoholu powoduje stały wzrost ciśnienia krwi i prowadzi do nadciśnienia tętniczego. W porównaniu z abstynentkami, kobiety pijące dwa-trzy drinki dziennie miały o 40% większą skłonność do nadciśnienia tętniczego, zaś przy piciu większej ilości alkoholu ryzyko to było o 90% większe.
Od jakiej ilości alkoholu wzrasta znacząco ciśnienie krwi?
Zauważono, że decydującym jest nie tylko przekroczenie wspomnianej już bariery 2 drinków dziennie, lecz przede wszystkim długotrwałe i regularne spożywanie alkoholu. Wówczas, porcja w wysokości około 30 –60 ml czystego alkoholu (!) (w przybliżeniu 1-2 drinki) powoduje wzrost rozkurczowego, jak i skurczowego ciśnienia tętniczego. Ponadto alkohol zakłóca wchłanianie leków obniżających ciśnienie krwi.
Jak rozumieć słowo drink w przypadku wódki, wina i piwa?
Proponujemy odwołać się do naukowców, którzy dość dokładnie zbadali pojemność kieliszków i kufli i proponują rozumieć przez 1 drink:
  • 45 ml 80% alkoholu /około 100 mil, tzw. „setka” 40% wódki, koniaku
  • 150 ml wina;
  • 350 ml ml piwa w butelce lub kuflu; lub napoju chłodzącego na bazie wina (np. aperitif, koktajl, itp.).
Czy szkodliwość alkoholu zależy od indywidualnej odporności na jego działanie?
Tak. Podobnie, jak to ma miejsce z solą kuchenną – istnieją „alkoholowrażliwe” jednostki. Organizm takich ludzi źle znosi nawet niewielką ilość alkoholu, reagując zmianami chorobowymi i wzrostem nadciśnienia.
Czy wiek zmienia dozwoloną miarkę?
Jeśli umiarkowane spożycie alkoholu definiuje się, jako 1-2 drinki dziennie dla mężczyzny – to kobiety i osoby po 65 roku życia tolerują tylko połowę tej objętości, bez szkody dla zdrowia. U kobiet i osób starszych mniejsza jest zawartość wody w organizmie – toteż większe jest stężenie alkoholu we krwi.
Kiedy alkohol szkodzi każdemu?
Problem jednoznacznej szkodliwości alkoholu zaczyna się wtedy, kiedy pije się niemało i to codziennie, zaś w tygodniu jest to więcej, niż 15 standardowych drinków. Wypijanie więcej, niż 15, czy 20 drinków tygodniowo może znacząco podwyższyć ciśnienie krwi.
Na koniec coś optymistycznego, czyli informacja dla tych, co mają nadciśnienie i zrezygnowali z codziennych kilku drinków.
Ograniczenie picia u nadmiernie pijących a zwłaszcza całkowita abstynencja – w ciągu kilku tygodni powoduje znaczące obniżenie ciśnienia krwi, a niekiedy jego normalizację. Powyższy efekt - udokumentowany wiarygodnymi badaniami osób, które rzuciły codziennego drinka skłania do apelu do osób z nadciśnieniem nadużywających silnych trunków.
APEL DLA ZDROWIA
Jeśli twoje ciśnienie jest wysokie - powinieneś zrezygnować z regularnego zażywania alkoholu w dotychczasowych ilościach, zwłaszcza, jeśli przekraczają one wspomniane 15 – 20 drinków tygodniowo lub 2 kufle piwa codziennie (w sumie powyżej 1 litra piwa). Nie oznacza to, że od razu musisz stać się z dnia na dzień abstynentem. Spróbuj ograniczyć alkohol do 1/2 drinka dziennie ( np. 50 mil - 40% wódki lub koniaku), czy 1 kufla piwa (1/2 l), a przez 3 dni w tygodniu nie pij wcale.
Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
linki sponsorowane, reklamy

Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

21 tomek 82.102.118.60
2013-09-03 19:31:48

Dobra rada nawet od dzis ograniczam picie , wlasciwie to ono nic nie daje oprocz nadcisnienia nad czym sie zastanawialem- od czego przeciez zawsze zdrowy bylem i mialem cale zycie slabe cisnienie krwi a teraz morda czerwona mi zaczela sie robic to przerzucilem sie na biale pol wytrawna , ale za duzo pije. Czas z tym skonczyc - nie powiem z trudem udaje mi sie.to Z trudem bo mieszkam na Cyprze a tutaj winka domowe jak smietanka. Ale czas z tym skonczyc lub chociaz ograniczyc , poniewaz mam cisnienie za duze. Pozdrawiam rzucajacych - powodzenia
20 gary 31.182.209.66
2013-03-27 23:10:24

jak ktoś pije codziennie ...nieważne ile to ma poważny problem ...oprócz ciśnienia :)
19 ;) 92.40.253.205
2013-03-10 02:11:56

gratuluję świadomej samooceny tak trzymaj
18 Minion 159.205.167.66
2012-12-26 21:06:19

W tabelce jest błąd, potem z tekstu wynika intencja, jest tam o litrze piwa napisane.
17 Sławek 89.78.84.64
2012-12-21 16:32:07

Bardzo dobry artykuł. Na sobie wiem że to wszystko prawda. Oczywiście każdy odbiera to inaczej, ale generalnie sie zgadza.
16 STANISŁAW 91.233.73.173
2012-11-24 17:53:44

Bzdury! Drink wg artykułu to 100ml 40% wódki lub 150ml wina. Stuknijcie się w głowę. Setka wódki, to około 350 ml wina i okolo 1litr piwa (a nie jak podano 350ml)
15 Urszula 77.112.99.69
2012-08-09 18:04:18

Przeczytałam komentarze z wielką ciekawoscią.Ja osobiscie nie piję ponieważ biorę leki na nadciśnienie i cholesterol.Ale mam znajomego po zawale z silną arytmią oraz dną moczanową który twierdzi że lekarz kardiolog pozwolił mu pić piwo lub alkohol,ale z umiarem.A wygląda to tak że umie wypić i 6-butelek piwa 0/5l.lub pół litra wódki.Na moje uwagi nie ma reakcji.Uważam to za głupotę.Albo się leczę albo nie zajmuję drugiej osobie kolejki.Taka to prawda. Pozdrawiam.
14 Włodzimierz 89.228.230.98
2012-06-26 12:14:46

Bardzo ciekawy artykuł.Muszę powiedzieć że dowiedziałem się co muszę ograniczyć .
13 Grzegorz 188.47.74.10
2012-01-30 18:16:11

To Bardzo Mi Pomogło!!!
12 robert 91.94.217.176
2012-01-25 19:09:37

masz wysokie cisnienie w kregoslupie tak jak ja w glowie ja jak wypije to mnie lapie kot
11 olo 31.174.130.220
2011-12-26 18:04:55

ja chyba wkręcę sobie zawór bezpieczeństwa
10 maja 46.205.102.247
2011-08-13 20:10:44

Powinieneś się leczyć !!!
9 IGOR
2011-07-14 18:39:51

co wy ludzie alkohol przy nadciśnieniu no chyba że ktoś jest samobójcą
8 esdarek
2011-05-05 21:17:23

odpowiedz sobie czemu pije....
7 Artur
2011-02-16 16:26:52

Wspaniały artykuł dla ludzi takich jak ja. Pijących z wielu powodów (życiowych, materialnych i emocjonalnych).Mam 36 lat i BARDZO skomplikowane życie. OSOBISTE AMBICJE nie sprostały wyzwaniom jakie stanęły na mojej drodze. Znalazłem jednak "LEKARSTWO" . PODSTĘPNE. Dające poczucie kreatywności i wielkości przez kilka godzin. DO WYTRZEŹWIENIA....
6 krystyna
2011-02-11 10:34:13

dobrze wiedzieć,że1drink to 100 wódki,można wypić dwa nawet rozcieńczone i już się ma dosyć.Muszę polecić ten artykół mojemu synowi chrującemu na niewydolność nerek.Sama oceniam go na 4
5 PROSZĘ O ODPOWIEDŹ!!!!!!!!!!!!!!!!!
2010-10-28 15:47:38

Co może oznaczać to,że po wypiciu dosłownie odrobiny jakiegokolwiek alkoholu bolą mnie plecy,kręgosłup? Jest to dla mnie coś dziwnego,bo alkohol spożywam okazyjnie... martwi mnie to bardzo.proszę o odpowiedź
4 mamut9
2010-10-22 17:57:35

zwroć uwagę,że na opakowaniach piwa podaje sie % objetości wagowej piwa a nie % objetości cieczy tzn. że w 5% -500ml piwie mamy 5% wagi alkoholu. Piwo nie jest o gęstości wody tylko wiekszej Piwo ma ciężar właściwy w przedziale 1020-1040 ( w zależności od gatunku piwa) tzn że w 500ml 5% piwa mamy 25,1-25,2 grama (nie mililitrów alkoholu !!!) Ciężar wlasciwy alkoholu to 0,7936 g/l tzn ,że w przeliczeniu mamy 31,62 - 31,75 mililitrów czystego alkoholu tzn alkoholu 99.9% - a przecietna wódka ma go ok 40% tzn.( przy czym na wódce podaje sie alkohol w % objetości) że 500ml 5% piwa odpowiada w ilości alkoholu 44,45ml wódki. Mam nadzieję że teraz już wiesz skąd w danych mówi się od 30-60ml alkoholu!!!
3 zal
2010-10-21 00:46:52

a ja myślałem ze 5% piwo 500ml ma 25ml czystego alkoholu na 500ml cieczy a 40% kieliszek 100ml zawiera 40ml czystego alkoholu wiec jak udało się tym naukowcom wyliczyć że 5% piwo 330ml które zawiera 16,5 ml czystego alkoholu jest odpowiednikiem kieliszka wódki czyli 16,5ml = 40ml ?? to ja gratuluje, jeżeli tacy naukowcy to badali to proponuje ich wyniki wyrzucić do kosza (przyjąłem 5% dla piwa bo łatwiej się liczy, poza tym może to być jakaś średnia wartość)
2 CIŚNIENIOWIEC
2010-08-27 15:31:40

Moim zdaniem na problem ciśnienia czy jakiegokolwiek innego problemu zawsze trzeba spoglądać kompleksowo... przecież na to czy ktoś ma za wysokie ciśnienie może wpływać wiele czynników czy nawet uwarunkowań genetycznych... więc upraszczając... nie koniecznie wszystko musimy zrzucić od razu na piwo ;)
1 SYLWIA
2010-08-24 16:42:04

INFORMACJE TE BARDZO MI POMOGŁY,GDYZ MOJ MAZ MA WYSOKIE CISNIENIE A UWAZA ZE TO NIE ALKOHOL.PIJE CO DZIENNIE POWYZEJ 2 PIW


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Alkohol i nadciśnienie
-„Ciśnienie tętna”
-Chrapiącym grozi nadciśnienie?
-Guz chromochłonny - przyczyna nadciśnienia?
-Jak mierzyć ciśnienie?
-Leczą nadciśnienie - ochraniają tętnice
-Miażdżyca i nadciśnienie
-Nadciśnienie i przerost serca
-Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe
-Nadciśnienie tętnicze
-Nadciśnienie tętnicze i sól
-Nadciśnienie, styl życia i ryzyko zawału
-Nadciśnienie oporne na leczenie
-Nadciśnienie tętnicze - pytania do lekarza
-Nadciśnienie w wieku podeszłym
-Nikotyna i nadciśnienie
-Nowoczesna diagnostyka nadciśnienia tętniczego
-Nowoczesne leki na nadciśnienie
-Ochrona tętnic przed miażdżycą – głóg i magnez
-Odchudzanie pomaga w leczeniu nadciśnienia
-Podejrzenie choroby wieńcowej
-Potas leczy nadciśnienie?
-Ryzyko nadciśnienia i nadwaga
-Sport a nadciśnienie
-Zakrzepica i zawał
linki sponsorowane, reklamyDesign by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->