Przychodnia.pl
Sobota 21. Lipca 2018r
Daniela, Andrzeja


linki sponsorowane, reklamy

Hipoglikemia - groźne powikłanie cukrzycy
W cukrzycy niebezpieczne dla zdrowia jest nadmierne obniżenie się poziomu glukozy we krwi poniżej dopuszczalnego progu, za jaki uznaje się poziom 2,8 mmol/l (50 mg%). Taki stan nazywamy hipoglikemią lub w języku potocznym - niedocukrzeniem.
Dobowe zapotrzebowanie mózgu dorosłego człowieka na glukozę wynosi ok. 150 g.
W stanach niedocukrzenia, kiedy poziom glukozy we krwi żylnej spada poniżej 2,8 -2,5 mmoli/l (50-45 mg%) - znacznie zmniejsza się dopływ tej substancji do mózgu. Wywołuje to mniej lub bardziej groźne dla zdrowia objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
Jakie są objawy niedocukrzenia, czyli hipoglikemii
Są nimi: drżenie mięśni, uczucie głodu, ziewanie i senność, ociężałość myślenia, zawroty głowy, nerwowość, obfite poty, osłabienie, zaburzenia pamięci i nielogiczne zachowanie się, agresywność bez powodu, zaburzenia widzenia, utrata przytomności, drgawki, hipotermia. Objawy te narastają - od łagodnych do ciężkich.
W przypadku łagodnego niedocukrzenia, jakie najczęściej się zdarza w cukrzycy typu 2
(nie wymagającej wstrzykiwania insuliny) - objawy ograniczają się zwykle do braku zdolności skupienia się, bladości, rozdrażnienia, senności, zawrotów głowy, drżenia mięśni, osłabienia, bólu brzucha, przyśpieszenia tętna. Może też pojawić się nadpobudliwość i skłonność do gniewu.
Jeśli poziom cukru we krwi spadnie poniżej 2,8 mmoli/l (50 mg%),
mogą pojawić się wspomniane wyżej objawy: zaburzenia pamięci, nielogiczne zachowanie się, zaburzenia widzenia. Tkanka mózgowa nie ma bowiem liczących się rezerw glukozy i w normalnych warunkach może tylko w niewielkim zakresie korzystać z innych źródeł energii. Przy dalszym spadku poziomu cukru poniżej 2,2 mmol/l (40 mg%) mogą pojawić się charakterystyczne zaburzenia emocjonalne - agresywność, nieuzasadniona apatia, lęk i niezdolność do podjęcia przeciwdziałania hipoglikemii. W konsekwencji przekroczenie tego poziomu hipoglikemii grozi utratą przytomności, drgawkami, hipotermią.
Tutaj jednak ważna uwaga - niebezpieczeństwo niedocukrzenia zagrażającego życiu dotyczy prawie wyłącznie chorych leczonych insuliną.
U tych chorych przyczyną gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi jest najczęściej przedawkowanie insuliny.
Przypadki ciężkiej hipoglikemii u chorych na cukrzycę typu 2 i leczonych pochodnymi sulfonylomocznika są rzadkie, niestety też się zdarzają.
Np. w USA i Szwajcarii, gdzie przeprowadzono szczegółowe badania, stwierdzono je u 2-4 pacjentów na 10 000 leczonych i wymagały one natychmiastowej hospitalizacji.
Przypadki niewielkiego "niedocukrzenia" krwi u chorych na cukrzycę typu 2 są częstsze, gdyż mogą dotyczyć 2-4% pacjentów.
Ponieważ na ten typ cukrzycy cierpią miliony ludzi (około 90% ogółu chorych na cukrzycę)- stąd problem skutków niedocukrzenia dotyczy dziesiątków tysięcy chorych i jest bardzo ważny.
W przypadkach, gdy chory na cukrzycę typu 2 źle się poczuje i podejrzewa, że to z powodu niedocukrzenia,
a jednocześnie nie ma możliwości skontrolowania poziomu cukru - powinien zjeść coś słodkiego, by nie dopuścić do głębszej hipoglikemii. Jeśli poczuje się lepiej, będzie to oznaczało, że przyczyną złego samopoczucia była hipoglikemia. Jeśli glikemia była wysoka, dodatkowa porcja cukru będzie i tak mniej szkodliwa niż potencjalne zagrożenie utratą przytomności.
Niekiedy może dojść do niedocukrzenia w nocy.
Bezsenność i wspomniane wyżej objawy powinny skłonić chorego lub jego rodzinę i bliskich do próbnego oznaczenia stężenie glukozy we krwi. Najlepiej jest to robić o godzinie pierwszej i czwartej nad ranem. Zapobieganie nocnej hipoglikemii polega na: zmniejszeniu dawki leku przyjmowanego na noc lub zjedzeniu przed snem posiłku zawierającego wolno wchłaniane białko i węglowodany (np. twarożek lub chude mięso z chlebem).
Do hipoglikemii w cukrzycy typu 2 może dojść wskutek błędów w początkowej fazie leczenia.
Takim błędem może być np. zaczęcie leczenia standardową dawką zalecaną w ulotce leku. Leczenie pochodną sulfonylomocznika należy bowiem rozpoczynać od najmniejszej możliwej dawki, która lekarz powinien ustalić indywidualnie. Niekiedy ostrożność pod tym względem nie pomoże, jeśli pacjent ma nierozpoznaną, tzw. zmniejszoną filtracją kłębuszkową w nerkach. Wówczas jest zagrożony hipoglikemią. Zagrożone hipoglikemią są również te osoby, które mają niewielkie niedocukrzenie na czczo, często również po wysiłku fizycznym.
Do najczęstszych przyczyn niedocukrzenia należy zaliczyć:
zwiększone zużycie glukozy wskutek znacznej, nieplanowanej aktywności fizycznej (kiedy to organizm nie otrzymuje zwykłej porcji węglowodanów), intensywne odchudzanie, głodówki, biegunki pokarmowe lub wymioty. Przyczyną niedocukrzenia może być też leczenie beta-blokerami, alkohol, choroba wątroby, czasem miesiączka (przyczyny te w jeszcze większym stopniu dotyczą leczących się przy pomocy insuliny). Chorzy na cukrzycę powinni zachować więc szczególną ostrożność i konsultować się z lekarzem - jeśli jakaś z wymienionych okoliczności ich dotyczy.
Na koniec ważna uwaga:
o zagrożeniu hipoglikemią musi wiedzieć rodzina i otoczenie chorego. Powinni oni znać typowe objawy niedocukrzenia i umieć na nie reagować. Powinni też wiedzieć, że jeśli np. pomiar glukometrem wskazuje na silne niedocukrzenie - a konkretnie. poziom glukozy we krwi jest już mniejszy niż 3,3 mmol/l (60 mg%,) - to należy bezzwłocznie podjąć interwencję. Jeśli chory mieszka sam, to powinien w takim przypadku natychmiast poprosić kogoś z bliskich o nadzór, aż do całkowitego ustąpienia zagrożenia!
Silne niedocukrzenie jest zagrożeniem dla zdrowia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, gdyż może się pogłębić.
Jeśli osoba chora jest przytomna - pomoże jej podanie do wypicia płynu mocno osłodzonego cukrem. Jeśli to nie pomoże lub chory jest już nieprzytomny, potrzebna jest natychmiastowa fachowa pomoc lekarska lub hospitalizacja.
Głęboka hipoglikemia - poniżej 2,2 mmol/l (40 mg%) wymaga natychmiastowej hospitalizacji!
oprac. mgr Edward Ozga Michalski
Konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz
linki sponsorowane, reklamy

Lekarz diabetolog
Odchudzanie

Zobacz odpowiedź
lekarza diabetologa
- Najczęściej zadawane pytania usługa bezpłatna:
Roche Diagnostics Polska
-   Zadaj pytanie
Pytanie nie dotyczące cukrzycy pozostanie bez odpowiedzi.
56693
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

13 Blanca 95.41.186.222
2013-04-29 09:19:15

Mam hipoglikemię w sobotę bardzo zle się czułam zmierzyłam sobie poziom cukru i wyszło 16 mg byłam bardzo osłabiona miałam drgawki i zaburzenia ruwnowagi po wypiciu słodkiego soku strochę przeszło poziom cukru podskoczył do 55 mg . Jutro mam wizytę u lekarza i dowiem się co mi jest .
12 Darek 89.72.190.24
2013-04-28 11:05:07

dokładnie mamy z ojcem to samo z tym że spadki cukru ma w nocy o 2 lub 3 jak mam daje mu cukier on staje sie agresywny nie wiemy juz co robić mama jest już załamaną ojcem Boże pomóżcie co robić !
11 Krystyna 88.156.184.94
2012-09-09 21:44:34

A mój mąż choruje od 21 lat na cukrzycę insulinozależną. Kiedy zachorował miał 21 lat. Obecnie poziom cukru po wyżej 150 mg% powoduje zmiany w zachowaniu, wyziew z ust. Jeśli poziom cukru dalej się podnosi, wówczas pojawiają się zachowania agresywne, spadek krytycyzmu, nieracjonalne decyzje oraz kilkugodzinna niepamięć. Co powinnam zrobić - obawiam się o bezpieczeństwo moje i dziecka. Krystyna
10 Paweł
2010-11-15 21:14:38

Chciałem się dowiedzieć czy po 4 miesiącach bez cukru w każdej postaci mogą występować jakieś objawy
9 Małgosia
2010-07-30 13:07:36

Biorę insuline 2 razy dziennie zawsze wiem jak spada mi cukier zaczynam się pocić i cała drżę wtedy biorę kostkę cukru i jest ok
8 Myszka
2005-11-02 21:01:34

Rzadko mi się to zdarza. Moge nie jeść prawie cały dzięn i jest o.k. Nic złego się nie dzieje, jestem aktywna, pełna wigoru, w dobrym nastroju ,dobrze się czuję. czasem jednak 1,5 lub dwie godziny po np. drugim śniadaniu / kanapka z szynką itp./ odczuwam coś dziwnego. Dr żą mi ręce i nogi, poce się, czuję, że jest mi słabo, boję się dalej jechac samochodemi wpadam do pierwszego lepszego sklepu po jakies ohydne wafelki lub batoniki, których potem reszta wala się w samochodzie, bo nie moge nawet na nie spojrzeć. Nie jem ciasta i słodyczy nawet na imieninowych przyjęciach, a wszyscy patrza z dezaprobatą, z czego ona się odchudza. Nie jestem jednak chuda. Przy wzroście 159 cm i drobnej budowie mam 56 kg wagi. Mdli mnie jednak na myśl o słodyczach. Kiedyś pomyślałam, że to moje ciało daje mi jakies znaki?! Zazwyczaj poziom cukru mam w normie. Nie mierzyłam jednak poziomu cukru w tych dziwnych stanach. Lekarz rodzinny kaze mi się lepiej odżywiać tzn. pilnowac godzin posiłków. W mojej pracy jednak nie zawsze jest to możliwe. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją.
7 Marek
2005-07-22 14:46:41

Moje niedocukrzenie ma bardzo dziwny przebieg, ja nie mam typowych objawów szczególnie w dzień, Tracę świadomość, a dopier potem przytomność, zaś w miedzyczasie potrafię robić różne rzeczy nie zawsze dobre zdarz mi się to nawet przy cukrze 60-80mg/%, A prawie normalnie funkcjonuje poniżej 40 (zdarzyło mi się nawet mieć 13 mg/%) . Najbardziej odczuwa to mój mózg, mam problemy z pamięcią, koncentracją,
6 Anka26
2005-06-25 12:45:09

cukier spada mi kilkanaście razy dziennie do takiego poziomu, ze nie jestem w staie staną na nogach, zawsze mam pod reką czekoladę, jednak boję sie cukrzycy moja babcia i prababcia choruja na cukrzycę insulinozalezną, ja nigdy pomimo częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych nie dostałam skierowania na krzywą cukrową, nie wiem co mam robic w ostatnich dniach do osłabnięc doszło jeszcze wzmożone pragnienie. Poradźcie
5 mała
2004-11-07 17:04:44

u mnie spadki cukru maja czlonkowie rodziny z grupa krwi Rh - i zadne z nas nie zazywa insuliny. Z tendencja do spadku cukru we krwi mozna sie urodzic.Tak naprawde tylko slodycze pomagaja niezemdlec ale mimo to ni znosze slodzonej herbaty
4 Myszka
2005-11-02 21:01:34

Rzadko mi się to zdarza. Moge nie jeść prawie cały dzięn i jest o.k. Nic złego się nie dzieje, jestem aktywna, pełna wigoru, w dobrym nastroju ,dobrze się czuję. czasem jednak 1,5 lub dwie godziny po np. drugim śniadaniu / kanapka z szynką itp./ odczuwam coś dziwnego. Dr żą mi ręce i nogi, poce się, czuję, że jest mi słabo, boję się dalej jechac samochodemi wpadam do pierwszego lepszego sklepu po jakies ohydne wafelki lub batoniki, których potem reszta wala się w samochodzie, bo nie moge nawet na nie spojrzeć. Nie jem ciasta i słodyczy nawet na imieninowych przyjęciach, a wszyscy patrza z dezaprobatą, z czego ona się odchudza. Nie jestem jednak chuda. Przy wzroście 159 cm i drobnej budowie mam 56 kg wagi. Mdli mnie jednak na myśl o słodyczach. Kiedyś pomyślałam, że to moje ciało daje mi jakies znaki?! Zazwyczaj poziom cukru mam w normie. Nie mierzyłam jednak poziomu cukru w tych dziwnych stanach. Lekarz rodzinny kaze mi się lepiej odżywiać tzn. pilnowac godzin posiłków. W mojej pracy jednak nie zawsze jest to możliwe. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją.
3 Marek
2005-07-22 14:46:41

Moje niedocukrzenie ma bardzo dziwny przebieg, ja nie mam typowych objawów szczególnie w dzień, Tracę świadomość, a dopier potem przytomność, zaś w miedzyczasie potrafię robić różne rzeczy nie zawsze dobre zdarz mi się to nawet przy cukrze 60-80mg/%, A prawie normalnie funkcjonuje poniżej 40 (zdarzyło mi się nawet mieć 13 mg/%) . Najbardziej odczuwa to mój mózg, mam problemy z pamięcią, koncentracją,
2 Anka26
2005-06-25 12:45:09

cukier spada mi kilkanaście razy dziennie do takiego poziomu, ze nie jestem w staie staną na nogach, zawsze mam pod reką czekoladę, jednak boję sie cukrzycy moja babcia i prababcia choruja na cukrzycę insulinozalezną, ja nigdy pomimo częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych nie dostałam skierowania na krzywą cukrową, nie wiem co mam robic w ostatnich dniach do osłabnięc doszło jeszcze wzmożone pragnienie. Poradźcie
1 mała
2004-11-07 17:04:44

u mnie spadki cukru maja czlonkowie rodziny z grupa krwi Rh - i zadne z nas nie zazywa insuliny. Z tendencja do spadku cukru we krwi mozna sie urodzic.Tak naprawde tylko slodycze pomagaja niezemdlec ale mimo to ni znosze slodzonej herbaty


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-ACCU-CHEK® 360°
-ACCU-CHEK® Active
-ACCU-CHEK® Compass
-ACCU-CHEK® Go
-ACCU-CHEK® Multiclix
-ACCU-CHEK® Smart Pix
-ACCU-CHEK® Softclix
-ACCU-CHEK® Softclix® Classic
-ACCU-CHEK® Softclix® Pro
-Alkohol i cukrzyca
-„Cukrzyca” bez cukrzycy
-Ceny insulin Novo Nordisk bez zmian
-Choroby wątroby w cukrzycy
-Co oznacza wartość kaloryczna diety?
-Cukrzyca - uleczalne zaburzenie metaboliczne
-Cukrzyca i uszkodzone „nerwy”
-GLUCOTREND® 2
-GLUCOTREND® Premium
-Graficzna instrukcja obługi ACCU-CHEK® Softclix® Classic
-Graficzna instrukcja obługi ACCU-CHEK® Softclix® Pro
-Graficzna instrukcja obługi GLUCOTREND® 2
-Graficzna instrukcja obługi GLUCOTREND® Premium
-Graficzna instrukcja obsługi ACCU-CHEK® Active
-Graficzna instrukcja obsługi ACCU-CHEK® Active2
-Graficzna instrukcja obsługi ACCU-CHEK® Go
-Graficzna instrukcja obsługi ACCU-CHEK® Multiclix
-Graficzna instrukcja obsługi ACCU-CHEK® Softclix
-Hemoglobina glikowana
-Hipoglikemia - groźne powikłanie cukrzycy
-Hipoglikemia zagraża pracy mózgu
-InnoLet – nowy, łatwy w obsłudze dozownik insuliny
-Jak się odżywiać w cukrzycy ?
-Leczenie cukrzycy ciężarnych
-Leczenie cukrzycy w ciąży
-Leczenie zespołu stopy cukrzycowej
-Nadciśnienie i cukrzyca
-Nefropatia cukrzycowa
-Nefropatia cukrzycowa i nadciśnienie tętnicze
-Niebezpieczny spadek cukru
-Odżywianie w cukrzycy
-Peny pomagają, kiedy wzrok zawodzi
-Pompy insulinowe
-Precyzyjny pomiar glikemii
-Przyczyny i objawy cukrzycy
-Retinopatia cukrzycowa
-Samokontrola w cukrzycy
-Samokontrola w hipoglikemii
-Szczegółowy opis programu ACCU-CHEK® Compass
-Szczegółowy opis programu ACCU-CHEK® Compass - Raporty
-Wysiłek leczy cukrzycę
-Zamaskowana cukrzyca
-Zapobieganie owrzodzeniom stóp
linki sponsorowane, reklamyDesign by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->