Przychodnia.pl
Środa 18. Lipca 2018r
Szymona, Kamila
linki sponsorowane, reklamy

Ząbkowanie i ból dziecka
Bolesność „wykluwania” się zębów u dziecka oraz jego indywidualny dla każdego dziecka charakter rodzi wiele problemów i pytań.
Termin ząbkowania
Termin i kolejność wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych, czyli tzw. ząbkowania mogą być różne. Ząbkowanie może się opóźniać lub zacząć się wcześniej, niż w czasie 6 miesięcy od urodzenia się dziecka. Jednak u większość dzieci zaczyna ząbkować około 6. miesiąca życia, inne dużo później, nawet pod koniec pierwszego roku życia, lub sporo wcześniej – w 3.–4. miesiącu, a niektóre rodzą się z ząbkami.
U wcześniaków
U wcześniaków ząbkowanie dokonuje się średnio o miesiąc później, niż u dzieci donoszonych.
Co jest przyczyną bólu okostnej i dziąseł w czasie wyrzynania się zębów ?
Bolesność wyrzynania się pierwszych zębów uwarunkowana jest tym, że otwór kostny przez który przedostaje się zawiązek zęba ma otwór mniejszy, niż średnica korony zęba. Z tego powodu wyrzynanie się zębów mlecznych powoduje silny napór na sąsiadującą tkankę łączną i kostną, co wyzwala bolesny stan zapalny. Wskutek tego zwiększa się działanie gruczołów ślinowych (ślinotok), dziąsła są obrzęknięte i zaczerwienione, bolą i swędzą.
Kolejność wyrzynania się zębów
Kolejność wyrzynania się zębów może być różna. Niekiedy pojawiają się zaburzenia: wyrastanie kilku zębów jednocześnie, zrośniętych, zbyt dużych, nieprawidłowo ułożonych. Tego typu ząbkowanie dzieci znoszą zdecydowanie gorzej.
Ząbkowaniu towarzyszy stan zapalny
Zapalenie dziąsła może się potęgować, w zależności od zaburzeń wyrzynania się ząbka. Trudno też nie zauważyć tego, że dziecko jest w tym okresie nadpobudliwe, nie chce jeść, często budzi się w nocy, ma trudności z zasypianiem. u niektórych malców może się pojawić gorączka i to wysoka.
Co możemy sami zrobić dla dziecka, aby złagodzić dolegliwość ząbkowania ?
Powinniśmy zastosować - np. specjalny, twardy gryzaczek, którym niemowlę trze dziąsła łagodząc swędzenie. Starszemu dziecku możemy dać coś twardego do gryzienia, najlepiej marchewkę lub kawałek jabłka. Na bolesny stan zapalny dziąseł pomaga przemywanie naparem z rumianku; zaparzamy koszyczki kwiatu rumianku, moczymy w nim kawałek sterylnej gazy, owijamy ją na palec i delikatnie pocieramy dziąsła.
Czujność w czasie ząbkowania
Pilnować, by dziecko nie uderzało się dziąsłami o coś twardego w trakcie płaczu, gdyż uraz dziąseł może być przyczyną pojawienia się krwiaczków – bolesnych i łatwych do zainfekowania. Należy nie dopuszczać do przeziębienia i innych infekcji, choroba może zaostrzyć dolegliwości ząbkowania.
Czy późne ząbkowanie nie osłabia zębów i nie sprzyja próchnicy ?
Wręcz odwrotnie, im później wyrzynają się zęby, tym są lepiej zmineralizowane, a więc mocniejsze, zdrowsze. Termin w dużej mierze jest uwarunkowany genetycznie, ale zależy także od tego, czy dziecko jest wcześniakiem, czy jest drobne, wątłe, często choruje. Dla stanu uzębienia gorsze jest zbyt wczesne ząbkowanie – w 3.–4. miesiącu. Zęby są wówczas słabiej zmineralizowane i łatwiej ulegają próchnicy. Ząbkowanie w 12. miesiącu życia mieści się jeszcze w fizjologicznej normie. Pomiędzy 5 i 10 miesiącem życia ząbkuje 84 % dzieci zdrowych i donoszonych, co można uznać za pożądany standard.
Nie przyspieszać wyrzynania się zębów
W żadnym razie nie przyspieszać wyrzynania się zębów, np. przecinając dziąsła!
Leczenie bolesnego ząbkowania
Aby złagodzić stan zapalny, możesz delikatnie masować dziecku żuchwę lub szczękę. Jeśli dziecko nie może zasnąć, nie wahaj się poprosić lekarza o wskazanie dozwolonego leku przeciwbólowego. U niemowląt i małych dzieci wskazane są specjalne żele łagodzące stan zapalny. Przykładem są substancje tego typu jak: a) lidokaina (jej chlorowodorek) pozbawiona skutków ubocznych substancja przeciwbólowa, stosowana od 1948 roku we wszystkich rodzajach znieczuleń, w tym miejscowego znieczulenia błony śluzowej; b) mentol, który zmniejsza wrażliwość receptorów błony śluzowej na ból; środki przeciwbakteryjnie i odkażające (naturalne olejku eteryczne, ksylitom, chlorek cetylopirydoniowy, itp.). Lekami które zawierają tego typu substancje są: Calgel, Bobodent, Lidodent, itp. Przykładowo Calgel można stosować już u niemowląt, które ukończyły 3 miesiące życia. Niewielka ilość preparatu, wtarta w dziąsło w miejscu wyrzynania się ząbków, skutecznie łagodzi stan zapalny i ból. Dzięki temu ząbkowanie przestaje być utrapieniem dla malucha i jego rodziców.
Gdy ząbkowaniu towarzyszy gorączka lub objawy przeziębienia
Jeśli ząbkowaniu towarzyszy niewielka gorączka (do 38 stopni Celicjusza) - wówczas u niemowląt powyżej 6-mca możemy stosować np. paracetamol w postaci żelu, ( w czopkach); a u starszych dzieci - paracetamol w syropie). Jeśli w czasie ząbkowania pojawi się brak łaknienia, wysoka gorączka, lub z powodu okresowego osłabienia odporność na infekcje pojawią się objawy przeziębienia – zawsze niezbędna jest konsultacja z lekarzem, gdyż podobne objawy mogą towarzyszyć innym niebezpiecznym dla niemowlęcia chorobom.
Jak postępować z zębami niemowlęcia, by później mogły być zdrowe, bez próchnicy?
O higienę jamy ustnej należy dbać od pierwszych miesięcy życia. Niestety, tylko nieliczne matki wiedzą, że po każdym karmieniu (również piersią) należy delikatnie czyścić jamę ustną dziecka mokrą gazą, nawiniętą na palec lub szpatułkę. Ząbki. Po pojawieniu się całej korony mlecznych zębów należy je czyścić. Ostrożnie – uważając, by nie uszkodzić ich delikatnej powierzchni.
Czy zdrowie matki ma wpływ na ząbkowanie u dziecka ?
Nie wszystkie matki wiedzą, że to jakie zęby będzie miało dziecko, czy będą się wyrzynać bardziej lub mniej boleśnie, czy w przyszłości będą podatne na próchnicę i choroby przyzębia, w ogromnej mierze decyduje to, czy są zdrowe, czy nie chorują oraz to, co jedzą i czym się leczą w czasie ciąży.
Decyduje dieta w ciąży
Każda matka powinna wiedzieć, że wszelkie zaburzenia jej przemiany materii w tym okresie, np. dolegliwości przewodu pokarmowego powodujące „ucieczkę” składników mineralnych mogą mieć niekorzystny wpływ na mineralizację kości, a więc i zębów. Nie bez wpływu pozostaje zażywanie niektórych leków (np.antybiotyki).
linki sponsorowane, reklamy

127348
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

94 keke 83.9.6.40
2015-02-09 12:58:39

Nam bardzo podczas ząbkowania pomógł ibufen w zawiesinie. Łagodził skutecznie ból, a zdecydowałam się na niego ze względu na to, że nie ma w składzie cukru i barwników.
93 karma 83.31.149.220
2014-10-15 14:18:09

Czopki Viburcol bardzo dobrze łagodzą ból i rozdrażnienie maluszka podczas ząbkowania, stosowałam je przy każdym pojawiającym się ząbku i było dużo lepiej, mniej płaczu i więcej snu. Fajnie że czopki można kupić bez recepty i że są homeopatyczne.
92 ania 31.182.79.239
2014-07-22 23:55:15

Z żelami to nie wolno przesadzać. JEśli moge podrzucić to bardzo fajne są gryzakośliniaki, gryzaczek zawsze jest z małym pod buzią a śliniak ładnie zatrzymuje śline. I nie brudzi się na podlodze. My mamy akurat superro baby, chyba to jest nowość. A co do nieprzespanych nocy to niech szybko mijają ):
91 terra3 83.28.134.134
2014-05-26 21:18:13

Ja przetestowałam wszystko przy ząbkowaniu moich bliźniaków. Żele, syropy, gryzaki, pół szafki tego miałam. U nas najlepiej działały czopki Viburcol. Podejrzewam że gdyby nie były na receptę chłopaki dostawaliby czopka co noc. Tylko wtedy spaliśmy spokojnie. Wszyscy razem co prawda, ale spaliśmy :)
90 Basia26 83.4.197.99
2014-05-07 12:50:02

Na wychodzące ząbki sprawdza się ibuprofen ponieważ ma nie tylko działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe ale również przeciwzapalne. My stosujemy Milifen w syropku, ma właściwą konsystencje która ułatwia połykanie.
89 Karolina 217.153.245.202
2014-04-29 13:46:44

U nas najtrudniejszym momentem było ząbkowanie, sporo wtedy przeszliśmy :( u nas podczas ząbkowania bóle małego i marudzenie były na porządku dziennym, trochę lżej było jak zaczęliśmy stosować maść na ząbkowanie dentibaby. Teraz mała ma 3 latka i jest zdecydowanie lżej niż z niemowlakiem.
88 Monika 83.7.205.126
2013-06-28 18:49:38

Moje dziecko bardzo odchorowało każdy ząbek, podawałam jej najczęściej Milifen ma on działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Najgorsze były nie przespane noce, marudzenie, wołanie co 15 minut o picie itp. Na szczęście mamy już większość ząbków.
87 luki buu 88.156.37.124
2013-06-26 21:15:20

aktualna cena dentanox 20,10 gr
86 dorota 92.20.144.79
2013-06-18 13:07:25

klara ma 7 miesięcy.trzy tygodnie temu wyszedł jej pierwszy zabek po tygodniu następny i dzisiaj zauwazylam ze ida dwa następne. czy to nie za szybko w tak krótkim czasie
85 Basia 83.7.211.124
2013-05-29 20:35:00

Przy pierwszym dziecku nie wiedziałam nawet kiedy wychodzą mu kolejne ząbki, natomiast przy Oliwi było dużo gorzej, już pierwszy ząbek przyprawił mnie o ból głowy. Wymioty, gorączka, płaczliwość, podawałam jej wtedy Milifen na zbicie gorączki, no i całą noc kołysałam i tak wyglądało wyrzynanie się każdego ząbka.
84 Justyna 82.237.26.18
2013-05-21 15:23:01

witam :) a ja mam takie pytanie ? mój synek kiedy skończył 10 miesięcy wyszły mu pierwsze dwa ząbki na dole teraz ma 15 miesięcy i do tej pory nic nie wyszło czy to jest normalne?? ślini się niesamowicie i zauważyłam że strasznie go swędzą dziąsła i łagodzę mu żelem bobo dent :) proszę o jakieś informacje na ten temat.
83 mama stasia 83.4.196.65
2013-04-30 18:40:28

Ten artykuł wiele wyjaśnia, warty polecenia, kiedy mojej Julci wychodziły pierwsze ząbki gorączkowała, była marudna, źle spała, podawałam jej wtedy Milifen ibuprofen w syropku, ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Kiedy w końcu ząbek wyszedł dolegliwości mijały.
82 Małgosia 83.7.207.225
2013-04-28 21:36:16

Ten artykuł wiele wyjaśnia, warty polecenia, kiedy mojej Julci wychodziły pierwsze ząbki gorączkowała, była marudna, źle spała, podawałam jej wtedy Milifen ibuprofen w syropku, ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Kiedy w końcu ząbek wyszedł dolegliwości mijały.
81 Andzia 83.7.214.159
2013-01-31 17:01:22

Bardzo ciekawy artykuł wiele wyjaśnia, moja córcia ma już większość ząbków, ale każdy odchorowała, zawsze miała gorączkę, rzadkie kupki, bardziej się śliniła, na wieczór podawałam jej Milifen lek przeciwgorączkowy a w ciągu dnia smarowałam dziąsełka specjalnym żelem i dawałam jej schłodzone gryzaki dla uśmierzenia bólu.
80 mitka 31.175.43.236
2012-11-07 13:57:04

czyli coś z tą gorączką jednak jest, maja mała nie gorączkowała, jakoś tak bez histerii się to wszystko odbyło. temat jest tez ... ;)
79 Ela 89.67.177.115
2012-08-23 16:12:10

Ja przy ząbkowaniu synka stosowałam Camilie na dzień i Milifen na noc, niestety mały gorączkował i strasznie płakał.
78 jasny 83.6.74.211
2012-08-13 22:27:41

my ratowaliśmy się żelami na ząbkowanie, ale swoje trzeba przeżyć:)
77 Aleksandra 82.145.211.45
2012-08-13 19:16:23

Witam.Moja córeczka Faustynka ma rok i dwa ząbki które wyszły jej w przeddzień roczku :-)
76 Madzia 195.60.240.11
2012-06-28 17:48:18

M oj synek ma 12 miesięcy i wyżyna mu się 10 ząbek, boleśnie przeszedł tylko dwie jedynki u góry temperatura 40 koszmar a reszta to nawet nie wiedzieliśmy że ma
75 gosia 85.237.163.49
2012-06-08 14:10:42

witam wszystkie zatroskane mamy.Mój synek strasznie przechodzi ząbkowanie wyżynają mu się po 4 a nawet po 6 zębów na raz,przy tym już 6 razy miał bakterię E.coli w moczu właśnie przez osłabiony organizm podczas ząbkowania
74 Basia 77.255.52.255
2012-05-26 09:33:06

Mój synek w 5-ym miesiącu zaczął przygodę z ząbkami, pokazały się dwie dolne jedynki w odstępie dwóch tygodni. Jednej nocy miał gorączkę ponad 39 stopni,podałam mu ibuprofen w czopkach który do tej pory nam najbardziej pomaga,wystarczą 2 dziennie i jest o wiele lepiej. Doktorka stwierdziła że to wirus 3 dniowy ale to była wina ząbka. Teraz już trzeci dzień się męczymy z kolejnymi ząbkami ale jeszcze ich nie widać,mały nic nie chce jeść ani pić tylko wszystko wsadza do buźki. Wszystkim mamom życzę Cierpliwości w tym trudnym okresie :)
73 Iwona 213.241.50.34
2012-05-16 10:08:57

Mój synek pierwsze zabki dostał 3 dni po 1 urodzinach, ale w ciagu 2 tygodni wyszły mu 4. Dzisiaj ma juz 2 latka i właśnie jesteśmy na etapie wyrzynania 13 ząbka tzw. oczny; Wydaje mi się, że właśnie teraz najgorzej to przechodzi. Nie gorączkuje, ale mówi mi, że go boli i oczywiście nie je tak jak zwykle.
72 beata 178.42.245.120
2012-05-05 20:52:35

Moja córcia ma 9miesięcy i nie ma ani jednego ząbka,zato ma temperaturę ponad 38 co mam robić?
71 Magda 46.112.64.175
2012-04-15 16:24:47

mam pytanie?jak długo utrzymuje sie u dziecka temperatura podczas ząbkowania?prosze o szybka odpowiedz
70 wiesia 79.184.207.144
2012-03-21 08:27:57

nalezy pamietac drogie mamy ze jak pojawi sie temperatura nie zaszkodzi pokazac dziecko lekarzowi zeby byla pewnosc ze to zabkowanie .
69 ala 82.177.199.14
2012-03-18 22:08:55

moja coreczka jest wczesniakiem,ale rozwija sie bardzo dobrze. pierwszy zab sie jej pojawil jak miala 10 miesiecy. w tej chwili ma 20 mies i 18 zebow.do tej pory zabkowanie odbywalo sie bez bolu i placzu,ale teraz wchodza trzonowce to jest masakra:)))ale napewno nie dlugo sie uspokoji.
68 James_Hunt 149.156.71.95
2012-03-14 17:13:28

To tak jak Ryszard Lwie Serce :)
67 ANNA 91.198.16.221
2012-03-12 16:55:51

A moja córcia urodziła się z jednym ząbkiem
66 kasia 31.63.225.163
2012-03-12 08:07:17

moja córcia ma 9m.cy i ani jednego ząbka trochę się martwię żeby nie rosły wszystkie naraz
65 andzik 164.126.235.193
2012-02-26 22:07:55

wazne.moj maly ma 11m ma 8 zabkow teraz wyzynaja sie tylne strasznie boli 4 dni goraczka 38skaszel katar oskrzela uczepilo sie go wszystko niechce jesc jeszcze teraz go wysypaly krostkicierpimy juz 8 dni dostaje zastrzyki co jest grane pomocy
64 anna 164.126.146.149
2012-02-25 21:32:24

moj synus ma 11m ma 8 zabkow teraz wyrzynaja sie tylne strasznie to przechodzi dostaje zastrzyki co moge zrobic by mu pomoc
63 agnieszka 83.9.127.91
2012-02-20 16:13:46

Moj synek ma 9 miesiecy jak mial piec miesiecy wyrosly mu dwa zabki na dole a teraz wyrosl mu trzeci tyle ze nie na gorze tylko tez na dole czy to normalne.
62 viola 46.76.57.250
2012-02-13 18:50:39

Witam.Mój synek skończył 7miesięcy i właśnie wyszedł mu 4 zabek.z poprzednimi nie było problemu,teraz mały ma dość wysoką gorączkę i jest marudny. Trzeba tym naszym kruszynkom jakoś pomoc to przetrwać. Mam tylko nadzieję że gorączka szybko spadnie. Pozdrawiam wszystkie mamy.
61 ania 81.96.94.205
2012-02-06 18:19:53

witam mam pytanie mojemu dziecku wyszly pierwsze trojki czy to normalne?martwie sie troche
60 ania g. 217.17.32.130
2012-02-04 16:22:42

ja osobiście podaję swojemu synkowi czopki virbulcol są dobre szybko pomagają nawet przy zabkowaniu bo dziecko sie uspokaja sa one uspakajace przeciwbólowe a najwazniejsze skuteczne
59 ania 217.17.32.130
2012-02-04 16:14:58

mój synek wlasnie sończył 6 miesięcy i wyrzyna mu się już 2 ząbek pierwsze dzici miał sporo póżniej ząbki
58 Ewa 31.63.99.77
2012-02-02 13:59:07

Moj synek 11 lutego kończy 4 miesiące i od wczoraj bardzo płacze , ma czerwone policzki i wszystko wklada do buzi przede wszystkim rączki które maja juz czerwone slady od wyssania... wydaje mi sie ze zaczyna ząbkować ale nie czuje i nie widze nic na tych dziąsełkach , chciałabym mu podać jakies leki zeby mu pomóc ale jesli to nie jest ząbkowanie ... pomocy:(
57 mama 95.50.88.11
2012-01-01 14:49:44

moj kochany synek ma 9 miesiecy 6 zabków ( 2 dolne i 4 u gory) i niestety teraz ida nastepne ale juz nie jest kolorowo strasznie go boli jest marudny i czesto osłabiony.
56 joanna 46.151.218.186
2011-12-31 12:49:51

moja córka ma roczek i szósty ząbek jej się wyżyna,czy jest możliwe że przy ząbkowaniu pojawiał się sam katar?
55 annna 83.2.47.133
2011-12-29 20:45:27

Mój syn ma12 lat i wychodzi mu 2 ząb ..
54 arleta 83.238.194.1
2011-12-28 22:33:04

mojemu synkowi wyszły dolne jedynki można powiedzieć bezboleśnie. Niestety teraz wychodzą następne ząbki i są to górne dwójki. Muszę powiedzieć ,że już nie jest tak wesoło. Nie wiem czy od ząbkowania moze być katar - czy to jakaś infekcja, ale jeszce to go męczy. Pomagam mu w tym bólu maściami i podaję bufenik a jak to nie pomaga to daję mu jeszcze viburkol. Zawsze byłam przeciwnikiem leków ale nie mogę patrzeć jak cierpi. Życzę cierpliwości sobie i wszystkim mamusiom które razem z dziećmi muszą to przejść!!!
53 Kinga 83.7.66.227
2011-12-28 20:45:04

mojej córce w wieku 14 miesięcy wychodziły zeby przedtrzonowe i dostała zapalenia jamy ustnej na dziasłach i sluzówce ranki które krwawiły okropny ból zupełny brak apetytu i dodatkowo dość wysoka gorączka przeżyłyśmy to bardzo mocno.
52 justynka 83.25.1.249
2011-12-26 19:19:58

mojemu synkowi wyszedl ząbek jedynka dolna dzien przed półroczkiem a jest blizniakiem urodzonym prawie miesiąc wcześniej a córeczce po półroczku i gorączkowała.
51 Monika 94.240.7.126
2011-12-07 17:40:34

Moj synek Nataniel ma skonczone dwa miesiące i wyszedł mu ząbek i to trójka :) nie wiem czy to dobrze ze tak szybko i do tego trójka:(
50 gosia 83.10.228.88
2011-12-05 19:34:52

rozwolnienie podac marchwianke
49 Ula 89.171.250.195
2011-11-21 15:53:34

Witam. Mój synek ma prawie 14 miesięcy i ma już 14 zębów. Pierwszy ząbek wyszedł gdy miał 4,5 miesiąca. Bardzo źle znosi ząbkowanie:(
48 Ania G. 95.50.127.74
2011-11-09 13:13:17

Moja córeczka ma prawie 13 miesięcy i też nie ma ani jednego ząbka i jak narazie nie zanosi się na to, ze to ulegnie zmianie. Lekarka 3 tygodnie temu powiedziała że za ok.3-4 tygodnie powinny się już pojawić u góry 4 przednie ale jak narazie ich nie widać. Normalnie to na dole powinny pokazać się pierwsze ale niestety najprawdopodobniej wyjda najpierw górne. Strasznie się boję aby coś jej nie był jest marudna nie ma apetytu jest jakby trochę podziębiona w nocy nie śpi i juz nie wiem co robić ???
47 m 89.73.110.244
2011-11-08 20:00:45

nasza córeczka zaczeła ząbkować w 4,5 mc wychodziły jej dolne jedynki obeszło się bez problemu natomias teraz ma 6 mc i wychodzą jej górne jedyneczki i tu zaczeły sie schody ale bobodent pomaga .
46 ania 88.77.119.225
2011-10-26 18:15:44

witam moj synek ma 3 miesiace i wlasnie pojawily sie dwa zabki bez zadnych dolegliwosci tak poprostu
45 Madzia 83.19.31.194
2011-10-25 11:02:13

Moja Mili z 221 sierpnia czyli tez ma 14 miesiecy i tez zero ząbków:(
44 ADA 195.72.148.233
2011-10-19 13:57:45

Mój Adaś ma prawie 14 miesięcy i nie ma jeszcze ząbka :(
43 Monika 91.214.0.20
2011-10-13 21:29:19

Witam:) Mój synek ma 4,5 mioesiąca i właśnie pojawiają się dolne jedynki obydwie na raz. Maluszek marudny nie chce jeść, pomaga Bobodent. Najgorzej jest wieczorami, nasze szczęście gorączki nie ma ale i tak mi go bardzo szkoda:((
42 Katia 83.22.13.129
2011-09-21 17:03:29

witam mamy, mój 13 miesieczny synek ma 11 ząbków i dwunasty w drodze .:)
41 Mirka 88.220.176.26
2011-09-18 20:11:51

hej wszystkim mama moj synek skonczyl 2 wrzesnia 4 miesiace i podejrzewam po jego zachowaniu ze zaczynaja mu sie wyzynac zabki na dolnym dziasle . jest bardzo marudny i budzi sie w nocy dosyc czesto jak na razie apetyt ma ale robi czesto kupki.
40 beata 81.219.60.174
2011-09-15 20:42:41

Mój synek ma prawie miesięcy i dopiero dostał pierwszego ząbka ;)
39 Kasia 82.1.81.233
2011-09-11 18:10:29

Moja coreczka wlasnie dzisiaj ukonczyla 11miesiecy i wciaz ani sladu zabkow,pomimo tego,ze juz nieraz miala napady slinotoku i gryzienia wszystkiego co jej w raczki wpadlo.Lekarz mi powiedzial,ze nie mam sie niczym martwic i czekac.W ciazy odzywialam sie bardzo dobrze,dbalam o jakosc potraw,spozywania odpowiedniej ilosci wapnia i witamin.Pozdrawiam wszystkich.
38 Aga 31.107.137.253
2011-09-08 16:12:47

Czesc ;) mojej córce pierwszy wyszedl jak miala 16 m-cy, tez panikowalam, ale dobrze to zniosla. Wyszly 4 zabki, jeden po drugim z minimalna temperatura. Cierpliwosci i spokoju zycze :)
37 ania 83.28.161.134
2011-09-07 16:22:57

moj synek własnie skonczyl dzis roczek i ma dwie dolne jedynki i dwojke a u gory dwojke i jest okropnie marudny i sie slini. ale kazdego nastepnego zabka gorzej przechodzi
36 Ania23 82.145.209.166
2011-09-02 16:36:40

Mam córeczkę która ma 4 miesiące strasznie się ślini i zaczęła być nie spokojna. W nocy śpi a w dzień jest marudna czy to możliwie że zaczęła zabłować.
35 Marietta 83.17.215.82
2011-08-30 11:58:00

Moja corka ma 17 miesiecy i nie ma zadnego ząbka!!!
34 ania 178.182.64.181
2011-08-25 20:47:21

Mój synuś właśnie kończy 4 miesiące ma już 2 ząbki dolne a teraz wychodzą 2 górne jaka jest dobra porada lub maść przechodzi to bardzo żle :)pozdrawiam
33 Karolina 77.253.49.195
2011-08-25 10:09:32

Viburcol przy bolesnym ząbkowaniu doskonale się sprawdza i jest bezpiecznym środkiem. Nie ma w sobie niepotrzebnej chemii. Moja siostra spała po nim całą noc a i w dzień też nie byłą już tak marudna.
32 kama 89.100.81.124
2011-08-23 21:00:36

Moj 13 miesieczny synek ma 3 zabki i 4 jest w drodze ale(odpukac) spi cala noc bez przerw ) za to w dzien bardzi cierpi ja stosuje DENTINOX ZEL polecam uwazam go za skuteczny lek przeciwbolowy
31 ewa 83.11.150.158
2011-08-22 22:13:09

Moja córka ma 13miesięcy i 12 ząbków a dwa następne właśnie wychodzą.
30 aga 178.181.230.112
2011-08-22 19:43:37

biedne maluszki... moj synek ma 7,5 miesiaca i ma juz 7 zabkow!! zaczely mu isc w 5 miesiacu wszystkie naraz!!
29 Sylwia 31.63.49.171
2011-08-17 20:15:55

Moja córeczka ma 16 m-cy i 8 ząbków.Dziś była bardzo marudna,ospała i zauważyłam wyżynające się dwa ząbki u góry.Smarowałam Dentinoxem i podawałam syrop przeciwgorączkowy,ale gorączka wraca.Próbuję ją czymś zająć,ale co chwilę płacze i wkłada rączki do buzi a gryzaczka nie chce:(
28 kornelia 88.156.152.156
2011-08-17 08:46:26

Mam 15 miesieczna coreczke ktora ma 10 zabkow najczesciej przy wychodzeniu zabkow smarowalam dentinox zel dziasla ale jak coreczka mi juz nie spala pol nocy to dopiero dalam jej czopek viburcol nie ma co przyzwyczajac tak malego organizmu do lekow przeciwbolowych
27 Angelika 82.177.28.131
2011-08-16 14:47:31

Mola córeczka ma rok i 4 miesiące i ma dopiero sześć ząbków. i wychodzą jej kolejne. Śpi nie spokojnie i dlatego przed spaniem podaję jej syrop Nurofen Forte,który działa przeciwbólowo i gorączkowo.
26 Magda
2011-06-21 09:10:05

Z tym Detinoxem bym uważała, a nie lepiej podać dziecku bezpieczniejsze środki np. Viburcol?? Są uspokajające i działają przeciwbólowo.
25 Marta
2011-06-17 13:34:39

Czopki viburcol, bardzo nam pomogły, bo działają przeciwbólowo i uspokajająco na dziecko. Trzeba uważać na te żele dentystyczne, bo one zawierają lidokainę, która nie jest zbyt zdrowa.
24 ania
2011-06-08 15:44:03

moj synek za tydzien bedzie mial 3 msc.i od tyg.wyzynaja sie jemu zabki,slini sie i jest niespokojny.Kupilismy jemu gryzaczek i pomaga,smieje sie przy tym bardzo.Ale w nocy ladnie nam spi,zas w dzien niespokojny jest.Ma mutacje genetyczna kosci i to pewnie dlatego jemu tak wczesniej wychodza-mamy nadzieje ze bedzie mial wszystkie zobki proste.Nie mniej jednak na razie nic jemu nie podajemy przeciwbolowego.Tylko wtedy,gdy juz w nocy nie bedzi mogl spac,albo wysoka temp.nie chcemy dziecka faszerowac.
23 żaneta
2011-05-25 21:23:15

Kiedy moja mala miala 4miesiące wychodziły dwa ząbki jednocześnie pomagaly gryzaki z lodówki Teraz wychodzą zdaje się 3ki i biore największego smoka o krztałcie kulki wpuszczam do niego mineralkę żywca zamrażam i mała bawi się tym później i jest szczęśliwa chwile później śpi spokojnie-więc chyba patent godny polecenia.
22 kinga
2011-04-27 14:22:40

Nie jest za mala ja w wieku 3 miew. Mialam juz 4zeby:) a teraz moj Adasko sie meczy a ma 3.5 mies.
21 aga
2011-04-18 09:06:03

mój synek ma 7 miesięcy i się zaczęło ,noce są najgorsze troszke pomaga Dentinox
20 Szczesliwa babcia
2011-04-15 15:59:02

Podczas ciązy jadlam bardzo duzo bialego sera ze smietana i szcypiorkiem./organizm sam sie tego domagal/.Moj syn ma teraz 28 lat i w 100proc, zdrowe zeby. Nigdy ni byl u dentysty! Pierwsze zeby dostł ok.11 m-ca zycia, Teraz jego synek ma 11 m/cy i wlasnie dzis dostal pierwszy ząbek..
19 magi
2011-03-30 11:50:51

Moja córeczka zaczęła ząbkować w 12 m-cu i wciągu dwóch miesięcy wyszło jej 6 ząbków. Na początku ząbkowania nie spała w nocy, w dzień byla marudna, ale dało się to znieść. Jednak z każdym nowym ząbkiem bylo coraz gorzej.podejrzewam, że to wynik krótkiego czasu w jakim wyszły jej zęby.
18 Nieważne
2011-03-25 20:04:13

"syneczek" "filipek" "biedulek" itd ... normalnie rzygać się chce jak się czyta. Nie cierpię bachorów i ich spuszczających się nad nimi "mamuś".
17 ALICJA
2011-03-25 11:47:11

MÓJ syneczek Filipek skończył 7 miesięcy i właśnie zaczyna ząbkowanie biedulek bardzo się męczy w nocy nie może spać:-( Ma gorączkę podaje ibufen D i smaruje dentinox i troszkę pomaga....przy gorączce pamiętajcie drogie mamusie żeby podawać maluszkowi dużo płynów!! pozdrawiam
16 kasia
2011-03-23 19:09:33

moj synek ma 9 miesiecy iw tej chwili chyba zabkuje ma ponad 38 st. goraczki i bardzo marudzi
15 Diana
2011-03-21 12:53:14

Witam, moja coreczka za pare dni skonczy 4 miesiece, na dole wyszly wczoraj dwa zeby, i czuje ze na gorze tez wyrzynaja sie dwa, Malutka bardzo sie meczy, smaruje zelem daje czopki przeciwbolowe czasem pomaga, a czasem niekoniecznie. najbardziej sie boje czy cos jest nie tak czy nie jest za mala na 4 zeby naraz w takim wieku.
14 Jolanta
2011-02-23 22:44:14

moja coreczka ma 10miesiecy i dopiero wychodzi jej 1 zabek miala goraczke przez 3 dni i kaszel
13 mama Jagody
2011-02-21 17:05:59

DENTINOX masc super polecam!! tyle ze droga bo 10g zelu ok 22 pln ale warto bo wydajna!!! pzdr... 1wszy zabek koniec 8 m-ca a teraz czekamy i .. najgorzej w nocy... ale w koncu wszystkie kiedys wyjda :OP
12 iwona
2011-01-25 11:16:12

moj synek ma 6 mies.męczy sie okropnie .w nocy najgorzej.pomocy ,nic nie dziala
11 olivia
2011-01-14 15:23:59

maja coreczka ma juz 7 miesiecy i zaczyna zabkowac wymiotuje i ma rozwolnienie,mam nadzeje ze niedlugo bedzie pokazywac swoje zabki
10 iwona
2011-01-03 20:40:04

idź z dzieckiem do lekarza. wymioty mogą być oznaką wielu poważnych chorób
9 Beti
2010-12-06 11:31:30

Nie miałam takiego problemu. Córeczka ma już 4 ząbki i idą kolejne. Nie dezynfekowałam niczym, tylko dawałam camilie. Ona działa przeciwzapalnie i jak widać pomogła mojej córci.
8 calineczka
2010-12-03 11:49:59

Przy ząbkowaniu nie trudno o zakażenia. Nawet, jak ząbki "naturalnie" się przebijają, to jednak zostawiają otwarte ranki. Trzeba te miejsca dezynfekować i tyle.
7 aster
2010-12-01 15:43:34

NIe wiem, kto mógłby wpaść na pomysł przecinania dziąseł. Przecież w tym czasie wyjątkowo trzeba o nie dbać! To bardzo wrażliwe miejsce, a tak możemy doprowadzić tylko do zakazenia...
6 bimbi
2010-11-25 11:25:12

ibufen d zawsze się sprawdza w takich przypadkach.Może nie zawsze ale w 90% przypadków to małe jednodniowe infekcje które można zwalczyć
5 Renata
2010-11-18 16:49:48

Ale jak wysoką ma gorączkę? jeżeli wyższą niż 38 stopni to koniecznie idź do lekarza, a jak lekarz każe czekać to koniecznie zmien tego lekarza. Goraczka powyżej 38 stopni nie jest objawem ząbkowania. Czy ma jeszcze jakieś inne objawy, co dajesz na tę gorączkę?
4 Iwona
2010-11-17 10:23:27

Zabkowanie.Emilka skonczyla roczek ma 2 zabki ktore wyszly juz w 5 miesiacu ,nastepnych nie widac czy to normalne?Czesto w nocy ma goraczke a jej glowka jest bardzo goraca, jest niespokajna i czesto marudzi jest bardzo nerwowa i do tego nie chce spac co mam robic lekarze karza czekac .
3 Ania
2010-11-01 14:58:22

Moja 4miesięczna cór ka zaczęł a ząbkowa jest nadpobudliwa i ciągle wymiotuje
2 szpr_nia
2010-10-06 10:01:01

Ja nie daję herbatek ale daję taki naturalny lek Camilia jak dziecku się nasilają objawy ząbkowania to wtedy mu podaję. U mojego dziecka bardzo dobrze działa więc możesz spróbować, bez recepty jest ten lek.
1 Danut
2010-10-05 12:32:46

a czy dajecie dziecku jakieś herbatki właśnie. nie chcę szprycować dziecka lekami przeciwbólowymi


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Ból głowy u dziecka
-Boli głowa - ból napięciowy
-Jaki to ból głowy?
-Leczenie bólów reumatycznych
-Leczenie bólu – bezpieczny paracetamol
-Leczenie bólu – długodziałający naproksen
-Leczenie bólu - ibuprofen
-Leczenie bolesnej miesiączki
-Migrena i jej leczenie
-Nowoczesne leczenie hemoroidów
-Reumatyzm kąsa bólem stawy
-Validol - uspokaja i leczy
-Ząbkowanie i ból dziecka
-Zwyrodnienie stawów boli
linki sponsorowane, reklamyDesign by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->