Przychodnia.pl
Środa 18. Lipca 2018r
Szymona, Kamila
linki sponsorowane, reklamy

Boli głowa - ból napięciowy
Wielu pacjentów dotkniętych bólem głowy typu napięciowego podejrzewa u siebie guza lub inną chorobę. Prawidłową reakcją, uspakajającą pacjenta jest więc sprawdzenie, czy właściwą przyczyną bólu nie jest czasem choroba oka, uszu, zębów, nosa, itd.
Przyczyny bólu
Ten ból może wywoływać wiele przyczyn: stres, emocje, brak snu, przemęczenie, niezbyt wygodna pozycja pracy, zmiany atmosferyczne, nadużycie alkoholu. Nic więc dziwnego, że ten ból jest najczęstszy spośród innych i dotyka większość ludzi wielokrotnie. Wystarczy zmęczenie pracą, długim czytaniem, czy wspomniany już stres i emocje aby pojawił się uporczywy, tępy ból obejmujący całą głowę. Może on dotknąć studentów uczących się do egzaminy, Kowalską, którą niesłusznie zrugał przełożony, a przede wszystkim osoby łatwo ulegające ekstremalnym emocjom i denerwujące się z byle jakiego powodu.
Podłoże psychogenne bólu
Pomimo kontrowersji co do przyczyn bólu większość znawców uważała do niedawna, że ból napięciowy ma podłoże psychogenne. Co to znaczy ? Najlepiej wyjaśnił to pewien lekarz, który powiedział, że jest to ból sam w sobie - ból duszy, który odczuwany jest nie tylko w głowie, ale i całym ciele. Obecnie jednak większość lekarzy przychyla się do opinii, że napięciowy ból głowy wynika ze zmian fizjologicznych. Kłopot w tym, że z tych zmian widoczne są głównie wspomniane już przykurcze mięśni, zaś pełen mechanizm bólu nie jest dotąd wyjaśniony.
Czym się różni od migreny
Ból napięciowy - bo o nim mowa - wieloma cechami różni się od migreny. Po pierwsze nie poprzedzają go tzw. zwiastuny bólu, nie jest połowiczny, lecz obejmuje na ogół całą głowę. Ból jest stały, najczęściej bywa określany, jako uczucie „ściągania”, w obu skroniach lub w okolicy potylicy, jako opaska lub czapka ściskająca głowę lub jako świdrowanie, ciężar, ucisk. Cierpiący opisują go na ogół, jako ucisk żelaznej obręczy wywołującej tępy, uporczywy ból głowy. Atlasa. Nie występuje też skłonność do wymiotów, cechująca na ogół bóle typu migrenowego. Charakterystyczne są też objawy lęku i depresji. Bol nasila się pod wpływem wysiłku, emocji. Migrena zazwyczaj dotyczy połowy głowy, ból napięciowy całej.
Jak długo boli głowa?
Niezwykła jest amplituda czasowa bólu, który może trwać tylko pół godziny lub ciągnąć się aż...tydzień ! Może być sporadyczny, występować np. kilka razy w miesiącu lub w krańcowych przypadkach występować codziennie i nękać przez cały dzień.
Czy ból głowy zagraża zdrowiu?
Wielu pacjentów dotkniętych bólem głowy typu napięciowego podejrzewa u siebie guza lub inną chorobę. Prawidłową reakcją, uspakajającą pacjenta jest więc sprawdzenie, czy właściwą przyczyną bólu nie jest czasem choroba oka, uszu, zębów, nosa, itd. Dokładne badanie lekarskie może ujawnić taką fizjologiczną przyczynę bólu. Jeśli jednak jedyną dającą się zidentyfikować przyczyną żelaznej obręczy na głowie jest dotkliwy skurcz mięśni barku i szyi -to już samo takie badanie działa uspakajająco na pacjenta i tym samym może przyczynić się do zmniejszenie bólu.
Profilaktyka i leczenie
Zapobieganie bólom typu napięciowego polega przede wszystkim na unikaniu czynników sprzyjających występowaniu bólu (unikanie stresu, zmęczenia); na stosowanie psychoterapii, ćwiczeniach relaksacyjnych, blokadzie tzw. punktów spustowych bólu (na czepcu i karku) środkami miejscowo znieczulającymi (lidokaina). W relaksacyjnym oddziaływaniu na stan fizyczny organizmu bardzo korzystny wpływ ma odpoczynek, ciepło, masaż, ostrożne naciąganie mięśni potylicy i karku. Te proste metody w połączeniu np. z relaksacją mogą niekiedy bardzo skutecznie zmniejszyć lub usunąć ból.
Leczenie bólów krótkotrwałych (epizodycznych)
W większości przypadków napięciowy ból głowy dobrze daje się leczyć zwykłymi środkami przeciwbólowymi (niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ). Popularnymi środkami przeciwbólowymi są: kwas acetylosalicylowy, paracetamol, ibuprofen, naproksen, itp. Nie podaje się natomiast opioidowych leków przeciwbólowych, mało skutecznych w tego typu bólach głowy.
Leczenie bólów przewlekłych
W postaci przewlekłej, pomimo stosowania NLPZ, może wystąpić zaostrzenie dolegliwości. Zalecane są wówczas leki przeciwdepresyjne (amitryptylina, fluoksetyna), uspokajające (benzodwuazepiny) oraz leki obniżające napięcie mięśniowe.
Niebezpieczeństwo nadużywania leków
Polega ono na tym, że po kilku godzinach, z chwilą ustania dobroczynnego działania leku ból może powracać. Jest zrozumiałe, że pacjent ponownie aplikuje sobie leczniczą dawkę. Może więc nastąpić silne uzależnienie się od środków przeciwbólowych. Dotyczy to zwłaszcza osób często cierpiących na napady bólu. W takich przypadkach grozić może zamiast bólu napięciowego tzw. polekowy ból głowy.
Jak zapobiec nadużywaniu leków ?
Dobrym sposobem jest połączenie przeciwbólowego działania leku z wspomnianymi prostymi sposobami terapeutycznymi oddziaływania na stan fizyczny ciała, tj. odpoczynkiem, relaksacją, masażem, aromaterapią, itp. Jeszcze lepiej jest starać się jednocześnie oddziaływać na stan psychiczny starając się eliminować negatywne emocje będące przyczyną pojawiania się bólu. Niekiedy wymaga to odważnych prób rozwiązania trudnych konfliktów życiowych, czasem wystarczy kilka rozmów z doświadczonym psychologiem.
 
oprac. red.
konsultacja lek med. Tomasz Rosochowicz
linki sponsorowane, reklamy

130429
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

61 ala 5.174.99.33
2014-12-16 06:43:44

depresja,często migrena, ból głowy, napięcie to objawy nietolerancji pokrmowej lub alergii pokarmowej, miałam tak całe zycie, ból głowy taki ze nie potrafiłam wstac z łózka, słuchajcie rzucilam mięso, nie jem żadnego mięsa, wędlin,unikam słodyczy..jedynie czasami pozwalam sobie na lody lub budyn ktory kocham,a generalnie to ryby, choć nie jestem fanką ryb ale do wszystkiego człowiek jest w stanie się przyzwyczaic.. ... różne kasze.. warzywa i owoce..olej lniany....ból głowy ustał, czuje się rewelacyjnie, zapisalam sie na jogę, która tez wycisza i odpręża..tak ze radze Wam zmodyfikować diete, przebadac sie czy nie ma helikobacter i candydozy jelit, to tez to miałam...zrobic porządek z żołądkiem i jelitami..i dieta i jeszcze raz dieta...stosuje tez suplementy z olejem wiesiołkai witamine D3....dziewczyny diete dieta ...spróbujcie chociaz z miesiąc ...ja tez sceptycznie do tego podchodzilam..teraz wiem ze to była dobra decyzja...zyczę powodzenia
60 Magdalena 81.219.59.58
2014-12-12 22:37:04

Witam, zajmuję się ziołolecznictwem i medycyną chińską- mogę pomóc. Zioła są bardzo pomocne w przypadku leczenia depresji i nerwic- a nie mają żadnych skutków ubocznych i co najważniejsze- likwidują przyczyny schorzenia, a nie tylko objawy jak leki antydepresyjne. pomoczdrowie@tlen.pl
59 Banach30 46.238.247.29
2014-12-11 19:51:55

Czesc karolina ja mam to samo co Ty ale od roku tez brałem antydepresanty róznego rodzaju i z dnia na dzien jest coraz gorzej,dosłownie nic nie pomaga.Też miałem w szpitalu róznego rodzaju badania i wszystko jest niby ok mam stwierdzona depresje maskowana,rozsadza mi agłowe i twarz,do tego jeszcze piszczy w uszach i rozpira bebenki w srodku,tez juz mam dosc tego i nie wiem co dalej robic,depresja to tez bóle napięciowe i to pulsowanie masakra.Kuzyn mi polecił akupunkture ale to troche kasy i wątpie ze mi pomoze,28 stycznia jestem umówiony do fizjoterapeutki,ponoc bardzo dobra i kolejki do niej długie,ale jakos słabo to widze.Nawet cięzko zasnac z takim bólem,ale tylko wtedy nic nie boli,chociaz często sie budze w nocy,a potem długo nie moge zasnac,mysle ze ten ból mnie budzi bo nawet ciezko sie oddycha.Neurolog ostatnio mi powiedział,ze nie umie mi pomoc wiec mysle,ze nie warto chodzic po lekarzach bo te osły nie maja o niczym pojęcia.Moim zdaniem jedynie co moze pomóc to jedynie jakies masaze-czyli dobry fizjoterapeuta,lub akupunktura,a szukanie lekarstwa na te bóle moze trac nawet pół wieku a wadomo ze stan chorego z dnia na dzien sie pogarsza,pozdrawiam wszystkich.
58 Karolina 194.150.239.248
2014-11-28 11:56:56

Ja mam stwierdzoną nerwicę z domieszką depresji. Mam takie bóle od 2 miesięcy nieustannie, od rana do nocy. Jakbym chodziła w za ciasnym czepku, jest to ból opasający całą głowę, uciska jak za ciasny kask. Biorę antydepresant od 2 miesięcy-miał ponoć pomóc na te bóle, a tu nic nie pomaga, ból jak był, tak jest. Od tych bóli zapadłam z depresję, na nic nie mam ochoty, nic mnie nie cieszy. Mam do tego zawroty głowy codziennie-jakby psychogenne. Z bólami głowy i zawrotami juz budzę sie z rana. Nawet apetyt straciłam. Zrobiłam masę badań i jak narazie wszystkie wyszły ok. Czuję, jakby skóra na głowie była bardzo napięta-to jest okropne. Jak żyć? Do tego drgają mi mięśnie w rożnych częściach ciała.
57 Karolina 194.150.239.248
2014-11-28 11:21:42

Ja mam stwierdzoną nerwicę z domieszką depresji. Mam takie bóle od 2 miesięcy nieustannie, od rana do nocy. Jakbym chodziła w za ciasnym czepku, jest to ból opasający całą głowę, uciska jak za ciasny kask. Biorę antydepresant od 2 miesięcy-miał ponoć pomóc na te bóle, a tu nic nie pomaga, ból jak był, tak jest. Od tych bóli zapadłam z depresję, na nic nie mam ochoty, nic mnie nie cieszy. Mam do tego zawroty głowy codziennie-jakby psychogenne. Z bólami głowy i zawrotami juz budzę sie z rana. Nawet apetyt straciłam. Zrobiłam masę badań i jak narazie wszystkie wyszły ok. Czuję, jakby skóra na głowie była bardzo napięta-to jest okropne. Jak żyć? Do tego drgają mi mięśnie w rożnych częściach ciała.
56 erzecznik 89.76.234.39
2014-06-29 12:50:34

Metody leczenia bólu napięciowego to zwykle nie farmalogiczne zalecenia zmiany trybu życia, ograniczenie stresu, utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała. 40% chorych po takich zmianach odczuwa poprawę.
55 ulicja 83.25.46.91
2013-11-08 11:12:15

Ten sam lek i mi pomaga, inne sposoby w ogóle na mnie nie działają. Tabletki te najszybciej radzą sobie z bólem głowy.
54 Anna 79.173.10.19
2013-09-24 21:29:58

Mam bóle głowy od ponad 20 lat. Pierwsze bóle trwały niespełna jeden dzień, potem przeradzały się w tzw.trzydniówki z sensacjami żołądkowo-jelitowymi. Nudności i wymioty, wypróżnienia nie miały końca. Skroń, oko, kark - ból nie do przekazania. Obojętność, senność, brak chęci życia. Karetka odmawiała pomocy. Brałam leki p.bólowe, p. wymiotne, uspakajające. NIC NIE POMAGA. Staram się żyć w miarę bezstresowo i to najbardziej pomaga. Regularny sen, wstawanie o tej samej porze nawet w niedzielę szukać zajęcia.Wyczerpłam całą diagnostykę, wszelką terapię łącznie z akupunkturą i migreny nadal mnie dręczą. Jednak z biegiem lat stonowały, ale nadal uziemniają mnie w łóżku. W moim odczuciu są to napięciowe bóle migrenowe. Staram się nie denerwować, unikam konfliktów, staję się bezosobowa.
53 Anna 78.30.94.52
2013-09-22 18:02:46

Nie mam sprawdzonych leków, a chętnie połknęłabym wszystko, co uwolni mnie od tego uciążliwego bólu.rezonans nie wykazał żadnych nieprawidłowości, a główka właściwie codziennie boli. Lekarze nie potrafią zdiagnozować bólu. Neurolog przepisal mi na migrenę tabletki. Jak nie ma migreny to jest ból głowy i tak na zmianę. Ratuję się Solpadeiną, Doretą.... im większe dawki, tym lepiej.
52 Sebastian 89.67.225.57
2013-09-12 11:46:54

Macie jakieś sprawdzone leki na ból głowy ? Ja ostatnio kupiłem metafen i szybko poradzi sobie z bólem. A jak jest u Was ?
51 Robert 5.172.252.97
2013-09-08 19:02:15

Mam takie bóle od roku. Żadne leki na to nie działają. Akupunkture trzeba sprawdzić
50 jklo 83.6.112.130
2013-07-29 09:29:07

Może to być nerwica albo depresja skontaktuj się z psychiatrą
49 Aga 217.117.136.163
2013-07-25 13:57:38

Ja mam bóle głowy od 2 lat z przerwami i nikt nie jest w stanie mi pomóc chodze od lekarza do lekarza, w szpitalu powiedziano mi ze sobie wszystko uroiłam, dopiero w zeszłym tygodniu Pani doktor stwierdziła ze to mogą być napieciowe bóe głowy lub klasterowe, We wrześniu czeka mnie rezonans i zobaczymy co dalej. Ale przecież nie można do końca życia żyć z bolami głowy ktore trwają po pare tygodniu nie ustannie, można popaść w depresje, I CO MAMY Z TYM ZROBIĆ?! Ktoś zna odpowiedź, Wątpię, szczerze ...
48 Waldek 83.27.198.67
2013-07-03 23:30:04

Miałem podobnie, chociaż po pracy dość rzadko, częściej w dni wolne. Moja rada: popołudnia spędzaj aktywnie, nie śpij. W dni wolne tak samo: nie śpij za długo - najwyżej 1 godzina więcej niż w dzień roboczy, spędzaj aktywnie czas, najlepiej poza domem przynajmniej do południa. Powinno pomoc.
47 gosia 89.234.200.148
2013-07-03 20:47:12

mnie boli głowa od zawsze jak pracuję to po pracy jak mam wolne to w domu
46 Lu 83.7.16.244
2013-05-17 09:21:28

Damian idz do neurolog zrob wszystkie badania to nie jest normalne jak glowa boli 8 dni.Pozdr i zdrowia zycze.
45 Lu 83.7.16.244
2013-05-17 09:15:56

Zostałam zdiagnozowana jako bole napieciowo-migrenowe.Bralam flunarizinum po tym leku lepiej sie czulam natomiast przytylam w ciagu 4 m-cy 8kg! taki jest efekt uboczny leku.po konsultacji z neutologiem odstawilam lek i dostałam divascan ktory biore 2 lata.Przeszłam akupunkture u lekarza medycyny mongolskiej plus specjalne ziola, banki,masaze,łacznie z podawaniem zastrzykow z vt B12 w kanały spustowe(boli jak diabli)Nic nie pomoglo.Bole sa nadal ,wczoraj mialam atak migeny,dzis czuje sie jakby czołg mnie przejechal.w napad bolowych biore tryptany.Nie ukrywam ,ze jestem załamana bo bylam u wielu znanych neurologow i wszyscy mowia to samo i proponuja tryptany.Smutne jest zycie migrenowca.
44 Wojciech 166.137.89.159
2013-05-09 13:28:12

Witam. A ja juz od 10 miesiecy mam te bole i bylem u 2 lekarzy rodzinnych i neurologa i nikt mi nie potrafi powiedziec co to jest. Bol tak jakbym mail obrecz na glowie i czasami ta obrecz zostaka dociskana. Tepy bol z tylu glowy tak jakby ktos mi tam trzymal reke. Czasem uszy mi zatyka jak w samolocie. A jak po calym chalasliwym dniu jestem w domu i siadecw fotelu to czuje jakby agregator w glowie. I ucisk w skroniach blisko uszu i tepy bol od uszu do tylu glowy w ksztalcie lukow. W czasie kiedy to sie zaxzelo chodzilem na fitnes i intensywnie cwiczylem, spalem miedzy 6-8 godzin i duzo pracowalem i w dodatku ograniczalem kalorie bo chcialem troche zgubic wage. Czy to sa tez bole napieciawe? Co powinienem z tym zrobic? Pomozcie.
43 Maja 84.24.235.170
2013-05-09 13:11:12

Bardzo, bardzo przykro to slyszec. Ja tez choruje na paskudna ,zlozona chorobe obejmujaca wszystkie struktury organizmu (ale dobrze mi tak, bo wywolalam ja przypadkowo przedawkowujac narkotyk, wiec nalezalo mi sie) jednak ja jestem z tym zupelnie sma i nie mam na glowie dodatkowych chorych osob. Wspolodczuwam z Toba w Bolu, kiedy mam troche sily i czuje sie w stanie psychicznie, ze moge sie zwrocic do Boga, modle sie (rozaniec )w intencjii wszystkich ,ktorych choroba dotknela, nie z ich winy. Pomne i na Ciebie. Jedyne co mozesz zrobic, to zyc z dnia na dzien nadzieja, ze jestesmy tu tylko na cwhile, na probe, ze to krotka pielgrzymka, a po niej czeka nas zycie w Sprawiedliwym Krolestwie Chrystusa."gdzie otrze Bóg z naszych oczu wszelka lze, a odtac smierci (i chorob ) juz nie bedzie), zycze Ci duzo wytrwalosci i samozaparcia ... choc szczerze przyznam ze ja sama, nie ma dnia, zebym nie myslala, coby lyknac 2 opakowania rohypnolu, podciac sobie zyly i skoczyc z mostu w Nijmegen wprost do Kanalu Zeglownego. Jednak to jest bluznienie Bogu i samostanowienie, czyli dokladnie to samo, co zrobily upadle anioly. Boze, dopomoz nam cierpiacym !
42 Włodzimierz 89.69.156.120
2013-05-09 12:04:18

Czy któryś z lekarzy wypisał tobie zlecenie na MR? Jeśli nie to nie są lekarze a rzeźnicy!!! Dla nich to procedura wysokospecjalistyczna i co ważniejsze WYSOKOPŁATNA! A to już za dużo! Ja choruję na dyskopatię wielopoziomową i od 1975 roku zlecono mi 2 TK i jedno badanie MR 5 lat temu,ledwie łażę,przykurcze,niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym,choroby dodatkowe: migotanie przedsionków (utrwalone),nadczynność tarczycy,powiększona prostata.....Lekarz wydający pozwolenia do pracy nie chce mi dać bo w/g niego jestem niezdolny,i nie chce brać odpowiedzialności za wypadek lub śmierć w pracy,a orzecznik (cudotwórca-jak mówi mój kardiolog) uważa że jestem zdolny do pracy i mogę pracować. Ot życie w tym bajzlu zwanym Polską!
41 Wojciech 166.137.89.168
2013-05-09 04:43:00

Witam. A ja juz od 10 miesiecy mam te bole i bylem u 2 lekarzy rodzinnych i neurologa i nikt mi nie potrafi powiedziec co to jest. Bol tak jakbym mail obrecz na glowie i czasami ta obrecz zostaka dociskana. Tepy bol z tylu glowy tak jakby ktos mi tam trzymal reke. Czasem uszy mi zatyka jak w samolocie. A jak po calym chalasliwym dniu jestem w domu i siadecw fotelu to czuje jakby agregator w glowie. I ucisk w skroniach blisko uszu i tepy bol od uszu do tylu glowy w ksztalcie lukow. W czasie kiedy to sie zaxzelo chodzilem na fitnes i intensywnie cwiczylem, spalem miedzy 6-8 godzin i duzo pracowalem i w dodatku ograniczalem kalorie bo chcialem troche zgubic wage. Czy to sa tez bole napieciawe? Co powinienem z tym zrobic? Pomozcie.
40 elka 31.0.135.177
2013-03-23 10:12:11

nie leczy sie choroby ale przyczynę. Szukaj pomocy w OPS, Centrum Pomocy Rodzinie, Popytaj lekarza rodzinnego moze da się zalatwić jakąś kuracje/wczasy dla chorych lub chociazby dla ciebie żebys odpoczęła.Na tego typu rechabilitacje pieniadze zalatwia sie w CPR.
39 jasny 79.185.84.89
2013-03-22 17:06:37

zawsze trzeba mieć nadzieję, tym bardziej w Boga.
38 mariusz 81.111.58.30
2013-03-22 16:32:27

bardzo mi przykro. prosze sie pomodlic do Boga, a nuz nie zostanie obojetny. rozumiem co to byc w tragicznej sytuacji, kiedy nikogo to nie obchodzi
37 Hela 83.2.112.7
2013-03-21 22:02:37

Jak mozna pomoc sobie , kiedy mam na glowie dwie osoby psychicznie chore ???male miasto - brak psychologicznej pomocy , brak pieniedzy bo mam 802 zl. w tym pozyczka , inne choroby przewlekle .Bol glowy powoduje bezsennosc , bezsennosc - zawroty glowy i ataki lękowe , drgawki , trzesiawke ( mimo brania lekow ) i kolo zamkniete .Zadnego wyjscia ...az wykoncze sie ...to bedzie wyjscie z tego koła. Smutne ale pradziwe ...
36 bluangel 83.238.142.242
2013-01-01 22:02:09

Czasami bóle głowy spowodowane są zarobaczeniem . Lamblia ,owsiki i inne . Nie daja zawsze objawów specyficznych ,jedynie bóle głowy
35 Daria 178.43.101.249
2012-11-25 15:16:09

Witam wszyscy piszecie o napięciowych bólach głowy jak myślę w większości przypadkach wywołanych przez stres związany z pracą. A ja co mam poradzić no swoje bóle głowy ? Mam dopiero 16 lat !!! Silne, uciskające skronie, czoło i ciemieniową część głowy bóle towarzyszą mi od 6 roku życia !!! Żaden lekaż nie potrafi powiedzieć dlaczego tak mam. Jako dziecku próbował mi pomóc lekarz rodzinny ale niestety nie było wiadomo co jest przyczyną bólu. Zaczeło się od zapalenia zatok w wieku 6 lat. Laryngolog zalecił badania, prześwietlenia, leczenie i nawet pomogło bo wyleczył mi zatoki. Wzamian za to zawitały u mnie owe bóle. Na początku pojawiały się tylko na zmianę pogody, silne opady deszczu lub uciążliwe upały/duże mrozy. Stąd śmiech w mojej rodzinie że jestem meteoropatką. Niestety od ok. 12 roku życia bóle zaczęły robiś się nie do wytrzymania. Czułam się zmęczona nawet gdy dopiero co wstałam, kłuły mnie oczy i bolał kark. Często się przesówałam i jeździłam do przeróżnych kręgarzy (nawet po 200 km !!!) ale to tez nie pomogło. Zaczęłam więc jeżdzić do neurologa. Ten zalecił ponowne rtg zatok, morfologie badanie w kierunku lambrii, na helikobakter, AST, ALT, CRP i rozmaz krwi. Wszystkie wyniki powyżej, albo poniżej norm, więc myśleliśmy że to może to. Po konsultacjach z lekarzem rodzinnym i "naprawienu" wyników miało być lepiej. I co ? I nic nadal jest tak samo. Już nie mam siły i niewiem co robić. Też myślałam o guzie mózgu lub innych tego typu chorobach ale to tylko pogarsza sytuację. Ten artykuł jest bardzo pomocny i mam nadzieję że może ktoś mi w końcu po 10 latach męczarni pomoże :( Pozdrawiam wszystkich cierpiących tak jak ja i życzę nam wszystkim szybkiego powrotu do normalnego i przyjemnego życia :)
34 Luiza 83.29.223.190
2012-11-05 14:28:47

U mnie tępy, długotrwały ból chyba właśnie stresem był spowodowany a podejrzewałam u siebie wszystko, z guzem włącznie. I tak się to wszystko nakręcało.. Moją metodą na ból był rezonator biofotonowy - sprawił że bóle powoli ustąpiły a moje samopoczucie się poprawiło.
33 marzena 80.51.175.55
2012-09-13 20:21:38

Miałam podobnie i co do akupunktury ona łagodzi ból ale nie usunie objawów, mnie pomógł rezonator biofotonowy więc proponuje spróbować
32 marzena 178.43.124.85
2012-08-16 09:02:57

Masz typowe początkowe objawy migreny... u mnie też się tak zaczynało, potem doszły plamy przed oczami, wymioty no i kompletna "przerwa" od życia na ok 2,3 dni.. u mnie to tak trwało z 3 lata, nie 3 miesiące więc działaj szybko bo mi neurolodzy nie byli w stanie pomóc bo według ich opinii to nieuleczalna choroba. bzdura ! dostawał tylko coraz to nowsze i droższe lekarstwa... mnie wyleczył lekarz który zajmuje się medycyna naturalną. najpierw brałam zabiegi z akupunktury żeby stopniowo osłabić ból a potem kupiłam rezonator biofotonowy, który mi polecił, bo on mój ból zlikwidował a do tego ogólnie czuję się dużo lepiej
31 Animek 89.67.129.67
2012-06-15 16:16:47

ciekawy artykuł, muszę powiedzieć, że rzeczywiście, na moje sporadyczne (i silne) bóle działa najlepiej ibuprofen. dlatego zwykle sięgam po ibupar forte.
30 Tom 87.205.204.212
2012-04-12 21:57:21

Aniu, mam identyczne objawy. Czy znalazłaś przyczynę bólu, albo coś co uśmierza go? Ten ból i gorąc na twarzy są nie do zniesienia.
29 Beata 28 79.162.255.227
2012-03-26 13:24:29

ja od tygodnia czuje że mam opaske na głowie, czujes sie jakos nieswojo, ciągle przecieram oczy bo dziwnie widzę , mama wrażenie żę trace równowage, słaba koncentracja, skorę na głowie czujme jakbym ja poparzyła wrzątkiem i dlatego zaczęła się kurczyć, pale papierochy i nie potrafie się od tego dziadostwa uwolnić. byc może to jest powowdem moich bólów głowy. ale ostatnio umyłam glowę i wysuszyłam suszarką i miałam wrażenie że poparzyłam ta skórę na głowie. po drugie wyskoczył mi chyba dysk na szyi z lewej strony 9drugi od góry) i chyba to jest najwiekszym powodem. bo gdy go kiedys nastawiłam u kregarza to wszystko minęło. miałam przestawionych 13 dysków. każdy w inną stronę. ale muszę czekać do maja, bo ma duzo pacjentów. teraz wiem że bardzo dużo chorób jest z powodu porujnowanego kręgoslupa.
28 emil 94.40.78.109
2012-03-05 11:09:36

Bozena moje objawy sa podobne leki na to nie pomagaja pisalas to w tamtym roku a jak teraz sie czujesz?
27 janusz 94.40.78.136
2012-03-02 11:31:51

cierpie na takie bole od 20 lat to typowy bol duszy ,na ktory nie pomagaja zadne leki, czasami meka trwa miesiac a nawet dluzej .Dobrym sposobem jest alkochol ale to nie wyjscie ale czasem jedyne .Najbardzej meczy na zmiane pogody pozdrawiam wszystkich na to cierpiacych
26 robert 212.100.34.145
2012-02-25 23:58:32

Masz rację ja dokładnie to samo przeszedłem. Po tym jak wytłumaczono mi genezę problemy przynajmniej śpię spokojnie i nauczyłem się z tym żyć. Trudno w moim wieku (45lat) podobno jak rano nic nie boli to znaczy, że człowiek nie żyje :-)
25 robert 212.100.34.145
2012-02-25 23:54:40

Miałem dokładnie takie objawy. Od momentu kiedy uświadomiono mi co leży u podstaw bulu i zastosowano terapię farmakologiczną bul jest bardzo sporadyczny. Artykuł idealnie trafia w sedno problemu.
24 Lu 83.29.63.139
2012-02-22 21:53:52

w koncu dostalam skierowanie na rezonans moze cos sie wyjasni.Bylam znow u neurologa,przepisal mi rano divascan a na wiczor flunaizine,taki zestw bralam ok 3 miesiecy,jaka byla moja radosc bo bole minely!niestey lekow nie mozna wiecznie brac i teraz odstawilam flunarizine i czekam co dalej,kiedy bedzie atak bolu :/doraznie mam brac cicnie.Dodam ze po fluznarizinie sie tyje,ja przez 3 m-ce prowadzac normalny tryb zycia i nie objadajac sie przytylam 5kg :(efekt uboczny leku...Nie wiem co dalej bedzie ale przeczuwam ze bole powroca a ja bede znow musiala brac ek po ktorym tyje na potege.zalamac sie mozna.
23 Aga 95.160.228.113
2012-02-07 23:08:38

Podpisuję się w 100 procentach pod tym artykułem. To opisany mój przypadek. U mnie ból może trwać nawet 2 tygodnie i wraca jak bumerang gdy leki przestają działać. Wzmaga go stres i gwałtowne emocje. Teraz po gruntownych badaniach (tk i rezonans) jestem już spokojniejsza; trzeba nauczyć się z nim żyć. To niestety choroba 21 wieku - aktywnych i ambitnych ludzi puszczonych w wir pracy zawodowej
22 Agnieszka 83.11.41.55
2012-01-29 00:57:28

i tak macie dobrze bo mój ból głowy trwa już rok a nie wiadomo jaka jest pszyczyna.
21 Martyna2 85.117.10.103
2012-01-20 17:03:53

1,5 roku nie wychodzę z domu uciskowy ból głowy i z tego brak równowagi mi nie pozwala wszystkie badania ok
20 Martyna2 85.117.10.103
2012-01-20 16:51:05

mam to samo
19 Martyna 77.255.213.90
2011-12-06 16:46:41

bardzo mi to pomogło. tylko ja mam tak że kiedy siedzę i wstaje to mam taki ból lub kiedy leże i wstaje. jest to straszny ból. i mam go za każdym wstawaniem nie raz na jakiś czas. a bóle karku też mam ale przez np 10 min i wtedy przestaje ale podczas tego wgl nie mogę ruszać szyją. myślałam że to dwie osobne sprawy. prosze o jakąś pomoc co bym mogła zrobić żeby to przestało się dziać.
18 mj 77.255.129.64
2011-10-28 18:49:44

unikac ludzi
17 Mariusz 62.97.248.54
2011-10-07 06:46:25

Hej Lu witam w klubie,,,mam to samo Po kompleksowych badaniach w szpitalu, lekarz neurolog zdiagnozowal chorobe o dwuczlonowej nazwie /zachodnie nazwiska odkrywcow/ nie pamietam nazwy,,,Pomaga jedynie Neurotop i na zmiane Pabi-daxamethason, to ostatnie jest wrednym lekarstwem, to steryd i po tym sie tyje, i stad na zmiane, miesiac po miesiacu...Ale dziala, mozna zyc,
16 kamil 86.25.242.121
2011-10-07 01:41:38

jezu dzięki za ten artykuł ...ja już sobie wkręciłem raka mózgu lub tętniaka ...fakt od 4 lat mam infekcję zęba ....niebawem mam wizytę ...mój ból głowy jest z tyłu prawej strony ale nieraz taki że ruszać głową nie mogę ...większość przyczyn pasuje do mnie ...
15 Damian 91.227.104.143
2011-10-03 17:38:32

współczuje ci naprawde :( mnie tez boli głowa juz od 8 dni i tez nigdy nie miałem problemu z bólem głowy...dzisiaj byłem po raz drugi u lekarza,który stwierdził ze bardzo dziwne rzeczy wygaduje tak jakby chcial mi zarzucic symulowanie czy cos w tym stylu kiedy naprawde jest cos nie tak :( szkoda słow... mam nadzieje ze bol minie Tobie jak i mi Zycze zdrówka :)
14 Lu 83.10.221.229
2011-10-02 18:30:35

oj to rowniez mnie dotyczy ja tez mam ucisk w okolicy skroni i uszu,dodatkowo mam ucisk w uszach jak w samolocie....bylam u wielu lekarzy ,ale nawet nie wiedza co mi jest! jezdze na akupunkture,poki co efektow nie ma.: (
13 Lu 83.10.221.229
2011-10-02 18:15:04

Od 3 miesiecy cierpie napotezne bole glowy....Poczatkowo lekarz podejrzewal ze to polpasiec i stad bole czesci glowy ,bo na poczatku bolala mnie tylko jedna strona.Dostalam antybiotyk Duomox i Heviran.Po terapii lekami bol wrocil.Sama na wlasna reke przeswitlilam zatoki(zdrowe) zeby(zdrowe)zbadalam sluch ciesnienie w uchu,wzrok,usg tarczycy bo myslalam ze mam guza,doopler zyl tomografia komp,wszystkie bdania ok ! Nadal mam potezne bole glowy w okolicy luku brwiowego oczu skroni nosa i kosci policzkowych.Przyjmowlam takze Apo-napro,Dicloberl,Alanerw a teraz Cinnarizinum.Wszystkie te leki dzialaly ale slabo zawsze bol wracal.Nie zostalam zdiagnozowana przez ZADNEGO lekarza.Glowa mi peka,boli codziennie a ostatnio 2 razy w tyg mam mega napady gdzie pomagaja tylko czopki z pyralginy.Codziennie mam zawroty glowy i zyc sie odechciewa...:( Ile wytrzymam nie wiem.Dodam ze mam 39 lat i nigdy nie mialam problemu z bolem glowy.Moze ktos wie co mi jest?bo lekarze tego nie wiedza.
12 halina 95.160.109.184
2011-09-21 10:42:12

Witam ! Panie Andrzeju ,wsplczuje blu. Chc? powiedzie?,?e ja i moi synowie 33, 24 lata maj?, cierpimy od zawsze na dziwne ble g?owy. Wszystko co mozliwe zrobilismy aby zdiagnozowac te anomalie blowe. Niestety nikt nam nie pomg?. Jeden lekarz powiedzia?a nam abysmy pkochali ten bl i sie z nim zaprzyja?nili, pomysla?am wtedy ,?e to jakis debil. Ale teraz po wielu latach ,dosz?am do wniosku ,?e mamy go po prostu w pakiecie ,,Naszego n?dznego ?ycia'' Jak nas juz ten bl z?apie ,,na szcz??cie ka?dego w innym czasie'' to nawzajem sie pocieszamy ,dzwonimy do siebie i opowiadamy jak to by?o. Najgorzej cierpi mj 33 letni syn. Nie mo?e nawt sie po?o?y?, kr??y po mieszkaniu ,nie wie jaka pozycje ma obra?. Nic madrego panu nie podpowiedzia?am. My si? juz przyzwyczaili?my. Wi?kszo?? tych bli jest niestety na pod?o?u psychycznym. Wystarczy ?e id? na jak?? imprez? ,przed wyj?ciem boli mnie g?owa i brzuch. Syn jest dyrektorem i napewno ma du?o stresu. Nie opowiada o pracy ,by jej do domu nie przynosi?, dlatego czesto przywo?? go do domu z mocnym blem. Gdyby umia? sobie pokrzycze? ,by?o by mu ?atwiej. Ca?y stres zostawia w sobie. Pozdrawiam i ?ycz? aby ten bl opu?ci? pana na zawsze
11 moni 31.175.13.76
2011-09-15 10:02:03

chyba można, bo ja też mam, tylko pisanie o zlikwidowaniu stresu nie ma sensu, dla mnie samym stresem jest ciągła niepewność czy dzisiaj mnie to dopadnie i w jakiej sytuacji - czy wtedy będe w pracy, czy w domu sama z dziećmi itd. Mnie taki atak wyłącza z życia, więc jak się nie denerwować? Psychoterapia też jest stresem, czasem trzeba jechać samochodem, napięcie, czekanie i głowa już boli przed wejściem na terapię a po niej, to tylko łazienka -wymioty, słabo, nudności i kolosalny ból, który likwidują tylko zastrzyki na pogotowiu. Potem rano do pracy, pośpiech, zmęczenie po wczorajszym i spirala się nakręca znowu... Nie wiem jak unikać stresu - to niemożliwe. Mi czasem pomaga cinie 50, jak wezmę odpowiednio wcześnie (1 tabl. ok. 10 zł). Pozdrawiam i powodzenia.
10 qba 85.198.209.220
2011-07-27 21:52:50

kto mi powie jak unikać stresu?
9 zosia
2011-06-29 19:10:51

mam taki ból i naprawdę trzeba iść do nueurologa byłam z tym u profesora a.szczudlika w krakowie.nie wolno jeść tabl.na siłe to wraca z większym bólem ,.trzeba uciec od kłopotów ,stresu a to wystarczy aby ból ustąpił.powodzenia .prof.pryjmuje w krakowie na ul.drewnickiego.polecam
8 andrzej
2011-05-30 04:29:44

Ból który opiszę mam od 10 lat. Zaczął się od mrowienia nad brwiami i jakby ostre kolki zsypywał się na oczy, czułem też nacisk w okolicy łączenia czoła z nosem. Miałem powiewy jakby wiatru w skroniach, na twarzy sieć żyłek szarpiących każda w inną stronę. Z czoła jakby w kanalikach, staczały się w dół szeregi kuleczek. Miałem też - i to było najgorsze- uczucie jakbym miał na głowie czapkę z gorącego ołowiu ważącą ze 20 kg. Od paru lat ból się ustabilizował, teraz odczuwam szarpanie na czole i twarzy, kłucie, przeciskanie się i wiele innych trudnych do określenia. W początkowej fazie próbowałem to leczyć ale żadne leki przeciw bólowe, które przepisywał mi lekarz nie pomagały. Korzystałem też z akupunktury i nic. Czy ktoś ma wiedzę jaki to przypadek i jak to wyleczyć? Będę wdzięczny za każdą informację.
7 Bożena
2011-05-23 14:21:11

mam nadzieje że mój ból to ból napięciowy, ale trwa on już dwa tygodnie non stop na szczycie głowy- parzy i świdruje- nie mam już sił
6 Ola
2011-04-08 18:47:30

najlepiej do neurologa
5 Ania
2011-03-11 15:02:41

Wydaje mi sie, że ten artykuł mnie dotyczy. Ale mojemu bolowi towarzyszy jeszcze gorąco na twarzy i poczucie zmęczenia. Ostatnio też boli mnie skroń bardzo blisko ucha. Właściwie to boli mnie za czołem - tak, jakbym miała za ciasną opaskę na włosy. Ratujcie już nie wiem co robić bo to trwa bardzo długo. Jeśli chodzi o stres... to myślałam , ze to przez to, ale zmieniłam pracę, bóle ustąpiły, ale wróciły po 2 m-cach. Do jakiego lekarza iść?
4 karolina
2010-11-13 21:47:48

tak, to rowniez bol napieciowy, pod wplywem ciepla poprawia sie ukrwienie w miesniach co w rezultacie powoduje rozluznienie miesni. Ja stosuje 4x dzienie naswietlanie lampa podczerwona, polecam, mnie pomaga.
3 dorota
2010-11-10 21:38:36

można. ja cierpię i na jedno i na drugie. napięciowe już od 2 lat, codziennie. napady migreny 2 - 4 razy w miesiącu. do tego tężyczka....
2 ania
2010-10-26 20:24:55

Od kilku lat cierpię na bóle głowy które przechodzą na krótko po bardzo gorącym prysznicu na kark ...czy to też bóle napięciowe?
1 marlena
2010-09-05 14:55:22

tekst dość pomocny. mam jednak pytanie czy można jednocześnie cierpieć na migrenę i napięciowe bóle głowy?


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Ból głowy u dziecka
-Boli głowa - ból napięciowy
-Jaki to ból głowy?
-Leczenie bólów reumatycznych
-Leczenie bólu – bezpieczny paracetamol
-Leczenie bólu – długodziałający naproksen
-Leczenie bólu - ibuprofen
-Leczenie bolesnej miesiączki
-Migrena i jej leczenie
-Nowoczesne leczenie hemoroidów
-Reumatyzm kąsa bólem stawy
-Validol - uspokaja i leczy
-Ząbkowanie i ból dziecka
-Zwyrodnienie stawów boli
linki sponsorowane, reklamyDesign by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->